Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 12:18
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Open Movie Editor – střihový programDnes o nelineárním střihovém programu Open Movie Editor. Jde sice o one-man-show, ale nelze mu upřít, že za těch pár let, co je vyvíjen, dosáhl velice slušných vlastností.
Hardwarové novinky – 33/2009NVIDIA udělila licenci SLI pro čipset Core i5/i7. Kingston s DDR3-2133. A-Data s DDR3-2200. Western Digital konečně také s 2TB 7200rpm diskem. Toshiba vypouští 64GB kartu SDXC. Toshiba vstupuje do tábora Blu-ray.
pbuilder – balíčkování pro Debian a UbuntuPbuilder (Personal Builder) je sada skriptů určená pro balíčkování. Umožňuje balíčkovat pro různé distribuce a architektury bez nutnosti instalace jiného systému, využívá tzv. chrooty. Hodí se třeba pro backporty do starších verzí distribuce, balíčkování pro repozitáře (sestavení balíků v chrootu je vždy stejné), sám si instaluje všechny závislosti. Pro ušetření místa se ke kompresi chrootu používá formát tar.gz.
Nebojte se SELinuxu – 2 (kontext, politika a pravidla TE)Máme-li nainstalovaný aspoň základní systém s běžícím SELinuxem (viz minulý díl), můžeme začít zkoumat principy, na kterých tento systém stojí. V dnešním díle si povíme hlavně o principu TE, který je pro SELinux stěžejní.
Xen – představení, historie, budoucnostKrátký pohled na historii projektu Xen. Těžká cesta do hlavní řady jádra, hlavní rozdíly mezi Xenem a jinými virtualizačními řešeními.
Jaderné noviny – 22. 7. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.31-rc3. Citáty týdne: Brad Spengler, Eric Paris, Linus Torvalds, Eric Biederman. V krátkosti: Hyper-V; VFAT; Kontrolní bod/restart; Flexibilní pole; Přibližné hodiny. Zábava s NULLovými ukazateli. Aktualizace kernel.org.
Vytváření DVD s DVDStylerDVDStyler je multiplatformní program (ano, funguje i na Windows) pro vytváření profesionálně vypadajících DVD i interaktivních DVD menu. Uživatelské rozhraní je však dostatečně jednoduché na to, aby práci s programem zvládl i začátečník.
Od října 2007 mají občané Velké Británie povinnost rozšifrovat svá data na žádost policie. Nyní to dva občané odmítli a byli odsouzeni. Snad to pomohlo ochránit společnost před dalším teroristickým útokem.
Na tiskové konferenci v rámci QuakeCon 2009 oznámil president id software Todd Hollenshead, že Quake Live (Quake v prohlížeči webu) bude mít podporu pro Linux a Mac. Aktualizace bude dostupná v úterý 18. srpna.
Nové verze vanilla linuxových jader (2.6.30.5, 2.6.27.30). Z hlediska bezpečnosti je řešen především problém všech předchozích verzí linuxového jadra. Je už příslušný patch ve vašem linuxovém jádru začleněn, nebo si díru necháváte pro případ, kdybyste náhodou zapomněli rootovské heslo?
Byla vydána vývojová verze 2.7.0 programu pro úpravu obrázků GIMP. Mezi nejdůležitější novinky patří nový nástroj pro text, který nyní píše přímo na plátno; tagování zdrojů, jako jsou štětce či vzorky, který by měl umožnit seskupování zdrojů; a změněný systém ukládání obrázků, rozdělený na ukládání nativního formátu a export do formátů jiných. Kompletní výčet novinek.
V neděli 16. srpna uplynulo 16 let ode dne, kdy Ian Murdock oznámil, že dokončení nové linuxové distribuce pojmenované Debian Linux Release je na spadnutí. Debian GNU/Linux vyrostl v jeden z největších open source projektů a posloužil jako základ pro populární Ubuntu.
Marc Andreessen, jeden z vývojářů prohlížeče Mosaic a zakladatel Netscapu, chystá nový prohlížeč webu: RockMelt. Více na OSNews.
Vyšel Linux From Scratch 6.5. Kromě aktualizace na nové verze jádra, GCC apod. přináší také množství úprav v textu knihy, aby byla přesnější a srozumitelnější. LFS není klasická distribuce, nýbrž instrukční manuál pro kompletní sestavení linuxového systému ze zdrojových kódů.
Dell v Číně představil svůj první mobilní telefon. Používá systém Google Android, má 3,5" dotykový displej (360×640) a Bluetooth. Chybí mu však podpora WiFi a 3G. Více na RegHardware.
Online soutěž v programování Google Code Jam se koná i tento rok. Začíná se 3. září. Registrace už je otevřena. Detaily.
V úterý 18. srpna se uskuteční další z testovacích dnů Fedory, tentokrát na téma tisk. Přijďte se podívat, jak vypadá testovací den, když se spojí profesionálové z Red Hatu s komunitou! Stačí se pouze připojit na kanál #fedora-fit-and-finish na serveru irc.freenode.net. Pokud se budete chtít připojit k testování, budete potřebovat aktualizovaný Rawhide, tiskárnu či tiskárny a samozřejmě dobrou náladu.
Fedora Test Days jsou zaměřeny převážně na uživatele a vývojáře distribuce Fedora. Téma tisku (printing) je součástí testovacích dnů nazvaných Fit and Finish, které slouží k uhlazení a zjednodušení často využívaných funkcí. Konají se jako doplněk klasických testovacích dní pro nadcházející Fedoru 12.
Phoronix informuje o vydání ovladače AMD Catalyst 9.8. Přináší podporu pro Linux 2.6.29 a .30, dále opravuje různé chyby a podporuje několik nových OpenGL rozšíření.
Pražská pobočka SUSE Linux, s.r.o., hledá jméno pro svého čerstvě adoptovaného chameleona v ZOO Praha. Vyplňte formulář a zapojte se do soutěže o zajímavou cenu!
Miguel de Icaza oznámil vydání betaverze Moonlight 2.0. Plugin by nyní měl mít kompletní sadu funkcí potřebných pro podporu stránek používajících Silverlight 2.0 a zároveň přidává i několik API z 3.0.
Anglická verze online encyklopedie Wikipedia dosáhla dalšího milníku. H-Online píše, že článek o norské herečce Beate Eriksen se v pondělí stal zápisem č. 3 000 000.
The Inquirer informuje o podnikavé duši, která si dala práci se zkopírováním obsahu stránek/trackeru The Pirate Bay. 21GB torrent je nyní k dispozici všem zájemcům, kteří mají obavy z nejistého osudu jejich oblíbeného trackeru. Obsahuje 873 671 torrentů včetně komentářů.
Caitlyn Martin píše v rámci DistroWatch Weekly 316 o stavu (a problémech) ovladačů grafických karet Intel. Autor rozebírá historii nedávných změn v ovladačích, jádře i X.Org, přidává přehled situace v různých distribucích a shrnuje celkový dopad.
Výrobce notebooků Lenovo vydal prohlášení, ve kterém varuje před vadnými bateriemi ve svých ThinkPadech řady T, R, X. U baterií dochází k problému, že je po čase není možné opětovně nabít. Poškozeným zákazníkům tak nabízí bezplatnou výměnu.
Oficiální blog správce domény CZ propaguje aktivitu Edice CZ.NIC, která je určena k vydávání odborných textů (s tématem internet) a jejich šíření mezi odbornou veřejností. V edici již vyšla kniha IPv6, kterou napsal Pavel Satrapa. Můžete si koupit mrtvé stromy (při objednání přes IPv6 sleva) nebo stáhnout PDF.
Ve středu 26. 8. se bude v hotelu Barceló v Praze konat konference o datových schránkách.
Byla vydána nová verze ekonomického systému WinStrom 10. Největší novinkou je otevřené rozhraní WinStrom REST API pro vývojáře. To umožní snadné propojení s dalšími systémy (např. zobrazení faktur na extranetu nebo zablokování služeb neplatičům). Vznikla také nová sekce pro vývojáře s návody a postupy. Byla přidána podpora pro internetové obchody. Více informací...
Jak bylo slíbeno na tiskové konferenci v rámci QuakeCon 2009, včera ve večerních hodinách našeho času vyšel upgrade Quake Live s podporou Linux a Mac!
Byla vydána první veřejná verze PySide, nového Qt bindingu pro Python, který je na rozdíl od GPL PyQt licencovaný pod volnější LGPL. PySide už nyní poskytuje kompletní sadu Qt bindingů a také automatizovaný generátor bindingů. PySide je založeno na jiném přístupu než PyQt, ale ze začátku s ním bude mít kompatibilní API. Za projektem PySide stojí firma Nokia.
Dnes vychází KMyMoney 1.0, software pro správu osobních financí pro prostředí KDE. O vývoji, který vedl k uvedení první verze, píše Alvaro Soliverez.
Sony včera představilo novou Slim verzi Playstation 3. Společně s mnoha veskrze pozitivními změnami, včetně výrazného snížení ceny, dochází bohužel i k odstranění oficiální podpory pro instalaci dalších operačních systémů.
Gary Green bude pracovat na plné integraci knihovny Openchange do KDE PIM. Znamená to, že KMail a další programy KDE získají podporu MAPI a budou moci spolupracovat se servery Microsoft Exchange tak, jako to už teď umí např. Evolution.
Na webu beginlinux.com vyšel v rámci kurzu skriptování v BASHi průvodce textovým editorem nano určený pro začátečníky. V několika lekcích se můžete naučit pohybovat v souboru, editovat, používat zvýrazňování syntaxe, spellcheck a další.
Společnost Hewlett-Packard uvedla na náš trh další netbook s označením mini 5101. V klasickém rozlišením 1024×600 je k dispozici se SLED 11, ve vyšším 1366×768 pouze s Windows. V některých webshopech je linuxová verze k dostání pod 9000 Kč s DPH. Netbook má procesor Atom 1,66 GHz/667 MHz FSB, odolnější klávesnici, matný displej a disk se 7200 otáčkami.
Linux Foundation vydala aktualizaci studie, která zkoumá autorství linuxového jádra: Who Writes Linux and Who Supports It (PDF). Autory jsou Greg KH, Amanda McPherson a Jonathan Corbet. Studie vychází z pravidelných shrnutí práce jednotlivých vývojářů a firem na každé verzi Linuxu, která vycházejí jako součást Jaderných novin.
Vyšel Pidgin 2.6. V dlouhém seznamu změn naleznete řadu důležitých vylepšení a nových funkcí, velká část se jich týká XMPP. Mezi nejdůležitější patří rozhraní pro registraci služeb (Service Discovery) a podpora audio a video chatu na bázi protokolu Jingle, dále audio chat kompatibilní s Google Talk a audio i video kompatibilní s GMail.
ArsTechnica spekuluje, že ceny netbooků založených na čipsetu nVIDIA ION budou příliš vysoké na to, aby dokázaly uspět na trhu levných mininotebooků. Článek vychází z oznámené ceny netbooku Samsung N510, která má být 599 USD, a Lenovo S12, u kterého se očekává cena 550 USD.
Google na stránce Chrome Experiments shromažďuje vynalézavé, inovativní a neotřelé aplikace napsané v JavaScriptu. Nejsou omezeny pouze na prohlížeč Chrome, většina bez potíží běží i ve Firefoxu 3.x. Podívejte se na výběr 10 nejzajímavějších (včetně kompletní JS implementace Amiga Workbench 1.3).
Port akční hry Shadowgrounds Survivor na Linux byl dokončen a během 2-3 týdnů jej bude možné zakoupit za cenu kolem 22 liber. K dipozici bude na fyzickém médiu i ke stažení.
Opravná verze utility pro kopírování a komprimaci obsahu video DVD k9copy 2.3.3 přináší několik oprav a spoustu vylepšení v oblasti enkódování videa. Seznam změn na kde-apps.org.
Na webu Free Software Foundation vyšel článek shrnující stav Ogg Theora a práci s ním. Můžete si přečíst o tom, co a jak funguje, co je potřeba zlepšit, jak tento svobodný formát přehrávat, jak s ním zacházet na webu a podobně.
Vývojáři openSUSE vysvětlili zkrácení podpory pro jednotlivé verze této distribuce, které bylo naznačeno již v upozornění na říjnový konec údržby openSUSE 10.3. Počínaje aktuálně vyvíjenou verzí 11.2 budou aktualizace vydávány pouze 18 měsíců (doba práce na následujích dvou vydáních plus dva měsíce) namísto nynějších 24. Enterprise produktů se tato změna netýká.
Luboš Luňák píše o tom, jak se distribuce openSUSE rozhodla dát najevo preferenci desktopového prostředí KDE tím, že bude tlačítko pro výběr KDE při instalaci nastaveno jako výchozí. Zároveň podotýká, že to neznamená zahození Gnome, takže není důvod se kvůli tomu naparovat nebo naopak rozčilovat. openSUSE chce být "nejlepší KDE distribuce".
Federic Crozat ve svém blogu informuje, že bude jako boot splash v Mandrivě 2010 použit Plymouth a nahradí tak stávající Splashy. Bude přítomen již v beta verzi, která by měla vyjít koncem dnešního dne.
UNIX letos oslaví 40 let. BBC přínáší článek o jeho historii a vzniku.
Poslední verze projektu Mozilla Bespin 0.4.1 "Stratospheric Stratus" (webový editor kódu) přináší podporu pro současnou práci více lidí na jednom souboru. Více v článku na ArsTechnica.
Web Keeping the Door shrnuje dosavadní (většinou rozpačité až negativní) reakce na nadcházející pokračování série Stopařův průvodce po galaxii. Autorem je Eoin Colfer, který pokračuje v díle Douglase Adamse. Kniha se jmenuje And Another Thing....
OSNews nabízí velmi otrávený pohled na netbook HP 1120NR. Jedním z hlavních problémů je skutečnost, že je používána modifikovaná verze Ubuntu 8.04 s vlastním uživatelským rozhraním, které bylo uzpůsobeno pro rozlišení 1024×600; HP 1120NR má však pouze 1024×576. Kromě toho bylo ze systému odstraněno několik užitečných konfiguračních voleb (např. přidání dalšího uživatele).
Dean McNamee, jeden z vývojářů prohlížeče Google Chromium (článek), napsal v konferenci Chromium-dev o postupu portu linuxové verze na 64 bitů. Instrukce pro sestavení najdete ve wiki na stránce LinuxChromium64. Uživatelé Ubuntu mohou sáhnout po PPA balíčcích.
V neděli 23. 8. 2009 proběhne přesun portálu AbcLinuxu.cz do virtualizované infrastruktury vytvořené pomocí Xenu. Chcete-li nám pomoci s testováním, které má zajistit, že bude vše fungovat, podívejte se na devel.abclinuxu.cz. Stávající testovací verze používá několik dní starou databázi. Mějte na paměti, že veškerý obsah, který do testovací verze zadáte, bude ztracen. Testovací instance je napojena na LDAP, takže se v ní můžete přihlásit ke svému uživatelskému účtu.
Vyšlo Wine 1.1.28. Přináší podporu protokolu IrDA, rychleji vytváří nové profily (wineprefix) a WineCodecs podporuje více formátů. Kromě toho opravuje různé chyby.
Phoronix.com zveřejnil výsledky sady testů porovnávajících výkon Ubuntu 9.04 a Ubuntu 9.10 Alpha 4. Až na výjimky dopadla lépe druhá jmenovaná (vývojová) verze -- často díky EXT4.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.