Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Aneb soupis toho co jsem na forech, diskuzich, konferencich a chatech pochytil
Dnes som po dlhšej dobe zablúdil na kerneltrap.org a dostal som nápad spraviť niečo podobné ako sú Jaderné noviny, ktoré tu pravideľne vychádzajú. Týmto zápisom chcem zistiť, či je o také niečo vôbec záujem...
Jak jsem slíbil, přináším vám zprávy o vývoji PacmanManageru. Musel jsem přepsat značnou část kódu pro práci s databází programů, protože stará metoda neřešila výskyt 1 balíku v několika repozirářích. Současná je navíc svižněkší a vyhledávání se také znatelně zrychlilo. Přidal jsem pár voleb pro selektování. Další změny se týkají akorát oprav chyb. Teď už jen čekám na Creckxe, až společně s vývojářem Pyalpm-u posunou projekt o trochu dál a já budu moct využít, co Pyalpm nabízí.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tak zas po dlouhé době soupis zážitků: Seknul jsem s prací a našel si novou, zajímavější, líp placenou a s klimatizací, což je v tomdle nečase nezanedbatelná výhoda. Už jsem se tam trochu rozkoukal, takže mám čas na kraviny.
V pátek mi volala slečna z jakési agentury, že dělaj průzkum na téma spokojenost klientů České spořitelny. Pruzení po telefonu opravdu nesnáším, takže jsem zaprudil zpátky, nechal si přivolat její šéfku a ještě relativně slušně je požádal, aby mě vymazali z databáze a už neobtěžovali. Během hovoru z nich vypadlo, že číslo jim dala spořka.
Tak k nám konečně dorazilo léto :) Kromě nás samotných, zvířat atd. se teplo nelíbí i našim kompíkům. Už jsem o tom jednou psal, tak dnes pokračování a tentokrát bez příběhu.
Z diskuze pod minulým zápisem do blogu vyplynulo, že HW RAID na mojí desce je čirá reklamština a tak přišel onen okamžik, kdy vytvořím SW RAID. Třeba ten postup někomu k něčemu bude ...
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Dovolim si upozornit na zajimavy clanek, ktery vysel na softpedia.com, konkretne tady.
Clanek se zabyva myslenkou spojeni Linuxu a Windows za pomoci remotedesktop, kdy se neprenasi cela obrazovka, ale pouze jednotlive aplikace.
Před nedávnem jsem přišel na zajímavou možnost ovládání KDE a to, že by mělo jít ovládat i hlasem.
Motivací je umožnit přenos souborů mezi mobilním telefonem Sony Ericsson K300i pomocí OBEX (snažší než s použitím ircp) přes IrDA nebo datový kabel (USB-RS232 převodník) a počítačem (notebook HP Compaq nx6110 s Ubuntu 7.04 GNU/Linux). Tento zápis volně navazuje na zápis "IrDA port".
Tenhle bolgpost by mel byt spise takovym prednakupnim dotazem. Jak je to s poradnymi ovladaci pro ATI, potazmo se slibovanym opensource driverem? Vyplati se v nasledujicim roce koupit ATI, nebo se v prubehu pristiho roku (2008) opet od funkcionaru AMD dozvime, za za chvilku uz to opravdu bude? Kecy kecy, nebo jsou v ohlednu nejake vysledky? Nebo by jste vsadili na binarni jistotu s nVidii? (opensource IGP intel ted vynechme)....
Předevčírem mě hajma informoval o nové verzi man-pages-cs, kterou zabalil do tar.lzma, díky čemuž jsem si nainstaloval lzma
a když už ho tu jednou mám, tak proč ho nezkusit, že? Výsledky jsou opravdu zajímavé.
Toto je kratučký skript, ktorý zisťuje prítomnosť novej CVS/SVN revízie Changelogu ľubovoľného projektu, ktorý umožňuje prezeranie CVS/SVN stromu na webe.
Dá sa veľmi ľahko skombinovať so superkarambou/gkrellm/conky (pre conky vložte príkaz do .conkyrc
riadok ${execi 1800 cat /home/user/commit.tmp}
pre kontrolu každých 30 minút)
Jako pravidelnému uživateli programu TrueCryptu mi udělal nesmírnou radost dnešní článek na Root.cz. Přední český kryptolog Vlastimil Klíma tam totiž spolu s Milanem Zámostným prezentovali výsledky své prověrky některých částí zdrojových textů TrueCryptu a došli k závěru, že (cituji):
TrueCrypt je mimořádný software pro šifrování dat na discích. Používá nejmodernější kryptografické techniky, má otevřené zdrojové kódy a popis, je uživatelský přítulný a zcela zdarma. Ověřili jsme, že ve zvoleném modu neobsahuje zadní vrátka, a proto jsme mu svěřili ochranu svých dat.
Pro úderníky :
Takže vzhledem k tomu, že na zdejším portále bylo napsáno nemálo stesků na málo příležitostí pro brigádníky, dávám nabídku.
Než mě někdo seřve, inzerát vyšel na abcpráce http://www.abcprace.cz/yvex-s-r-o/brigada-v-kancelari, kde se mě ovšem text nechtěl moc rezepisovat (beztak ho psali ve Stickfishu ) a raději to napíši neformálně do blogu. (Stickfish s.r.o. s tímto postupem souhlasí).
Jak víme, nálady jsou nakažlivé. Pokud pracuji v jedné místnosti se dvěma fandy do malých počítačů, byla to jen otázka času, kdy i já začnu uvažovat, jak postavit mrňavý počítač, na kterém by běžel Linux a tudíž by bylo možné přesně určit, co všechno má umět a jak se má chovat.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tak nam UPC zrusilo FUP. Tahle zprava je uz nejaky ten patek na svete. Ano. I Ja jsem se nechal zviklat, a o kabelovem internetu jsem zacal uvazovat. Ale jak se rika, dvakrat mer, jednou rez. Jak tak prolezam info a diskuze na internetu, zjistuju, ze neni vsechno tak ruzove jak to vypada.