Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Před nějakým časem jsem se tady pochlubil s telefonem Nokia E61. Počáteční nadšení a snaha o "rozběhání" všech funkcí poměrně záhy narazily. Teprve včera se mi telefon vrátil ze záruční opravy a ke svému úžasu jsem musel konstatovat, že byl od samého počátku VADNÝ
Dnes jsem zasílal poděkování vývojářům wine za jejich práci, abych byl taky trochu konkrétní tak jsem přiložil pár screenshotů z aplikací, které ještě před měsícem nechodily, nebo chodily špatně.
Pořídil jsem je s dnešním CVS wine kde jsem aplikoval dva patche, první proto aby si 3DMarky 2005 a 2006 nestěžovaly, druhý proto abych mohl spustit Call of Duty 2, ještě jsem musel reverznout patch "[9/10] WineD3D: Use VBOs for index buffers", který způsobil spousty problémů, ty budou odstraněny snad zítra v CVS.
Tak po roznych skusenostiach, som sa rozhodol napisat tento zapis. Pouzivam uz vyse roka Ubuntu, momentalne mam verziu dapper drake. Musim povedat, ze so samotnym operacnym systemom linux som nesmierne spokojny, nevidana stabilita, rychlost, uplna pohodicka. Kdezto s programami, ktore pouzivam je to uz ovela ovela horsie... Neustale padanie, chyby atd.
Zdravím, nechci to dávat do diskuze páč je to takové mimo, ale... Dneska jsem prý shodil server. Můžete mi říci jestli je vina u mě nebo jestli je to vůbec možné?
Update- gnome-commander je viník
Problém centralizace a decentralizace je neustále trvajícím sporem dvou protichůdných světů. Naštěstí to nejlepší co máme je výsledkem kombinací obou přístupů a je to tak dobře. Je dobře, že například služby, které nám může poskytnout internet jsou decentralizované. Ovšem to, že jsou společně s těmito službami decentralizované i uživatelské účty, to už tak skvělé zase není.
Již nějaký ten pátek se věnuji typografickým a dokumentačním systémům a věcím s nimi spojeným. XML od XHTML po docbook, TeX od plainu a LaTeXu po ConTeXt, to jsou všechno fajné věci, ale něco tomu chybí. Vidíte to také? Co takhle přijít s něčím novým? Formát, který nebude opakovat chyby těch ostatních?
Původně jsem to chtěl zařadit jako reakci do blogpostu Anorexie - Idol ženské krásy?, ale bylo to jednak dlouhé a také trošku OT. Takže krátké povídání na, řekněme dietní téma. Pokud nemáte podobné články rádi, ani to nečtěte
Ahojte,
u nás ve firmě vznikl požadavek na přístup do webové aplikace, kterou jsem vytvořil, automatický přístup z klientů windows.
Vzhledem k tomu, že o win nic moc hlubšího nevím, kolega poradil NTLM.
Nainstaloval jsem tedy potřebný modul pro apache a nastavil vše jak bylo potřeba, ale uživatelé přesto musejí zadávat heslo . Líbilo by se mi, kdyby pro validní uživatele ve win doméně byli uživatelé automaticky přihlášeni. Je možné, že stačí povolit nějakou důvěru na win serveru, ale to hádám.
Pokud to není možné, stačilo by mi, aby stránka vrátila ze stanice win login uživatele. Pak už bych si s tím poradil. V ASP a Visual Basicu na to je fce, ale ....
Anorektičky vyhrávají soutěže Miss, Anorektičky se objevují na titulních stránkách časopisů, Anorektičky umírají na přehlídkových molech. (když už jsem zmínil Miss, tak poslední krásná ženská v Miss byla Monika Žídková) Přesto nebo možná právě proto se tisíce mladých dívek snaží být hnusnou anorektičkou. PROČ?:
Změn mám opravdu hodně, věřím, že se vám budou líbit. Ale také tu mám prosbu o pomoc s jednou chybou projevující se u konqueroru.
mám možnost koupit NB DELL Latitude C610
CPU Mobile Pentium III 1GHz, 256MB RAM (2x128MB), HDD 20GB, VGA ATI Mobility Radeon 16MB, síťová karta, modem, infra, CD-ROM, včetně dokovací stanice (99% používaného času byl v doku a připojený na ext. monitor).
Měl by sloužit na takové běžné tahání (fotky, muzika,...), OS Linux je samozřejmostí.
Pokud by jste ho kupovali, tak za jakou max. cenu?
A vyplatí se potom investovat do upgrade RAM 512MB +původních 128MB (cca 2500,-Kč) a WiFi ASUS WL-107g (cca 850,-Kč), popř větší HDD?
Díky za vaše rady a názory.
Dnes jsem četl slashdotovaný článek o spolehlivosti disků od Google (Failure Trends in a Large Disk Drive Population).
Narazil jsem na to včera a nemohl jsem se dočkat, až to přelouskám. Ze tří důvodů:
Po notných ukážkach tohoto jazyka v komentároch na abclinuxu som sa predvčerom rozhodol, že sa mu pozriem na zúbok. A nezostal som sklamaný
Spouštěcí impuls pro napsání tohoto zápisku byl blog ČR vládne ignorance a diskuze pod ním.
V předchozím blogpostu jsem horoval pro větší podporu při užívání počítačů pro starší generaci. Na druhou stranu tímto bych chtěl vyjádřit své rozhořčení nad bezohledných chováním stávající populace ročníků z 60-80 tých let která mění zelené plochy na parkoviště, ruší pískoviště a prolézačky, místo aby podporovala budování nových.
Máme nejrůznější linuxové distribuce. Pro náboženské fanatiky, pro školy, pro nevidomé,.. zkrátka pro kdekoho, ale na důchodce všichni kašlou. Abych pravdu řekl. Oni ani tak nepotřebují nějakou speciální distribuci. Linux má dost nástrojů a konfiguračních možností, aby jim práci usnadnil, ale co opravdu chybí - jak ukazují některé dotazy jež se tu čas od času mihnou - to je vhodná začátečnická literatura, která by respektovala tu skutečnost, že velká část dnešní produktivní populace prostě v drtivé většině nemá patřičný computerový background.
Konečně jsme dorazil návrh struktury asi čtyř na sebe navazujících tříd v mé bakalářské práci. Původně jsem chtěl udělat UML diagram třídy, nechat si vygenerovat hlavičkový soubor a pak doplnit kód, ale jelikož tyto třídy slouží jako "úložiště dat" se kterými budou manipulovat jiné třídy (ponechme stranou flame na téma "je to ten správný objektový přístup" -- já to tak chci a basta ), zdálo se efektivnější nacvakat všechny ty get/set metody ručně přímo do zdrojáku. Jenže teď by se mi líbilo mít k tomu i ten UML class-diagram...
Už před časem jsem si nainstaloval Umbrello, ale pak jsem si raději hrál se svým oblíbeným Dia. A tak jsem logicky začal pátrat po něčem, co mi z C++ hlavičkového souboru udělá pěkný UML diagram ve formátu Dia. Našel jsem projekty cpp2dia, Autodia a Medoosa.
Potřeboval jsem zprovoznit na domácím počítači VNC server - zápisek shrnuje moje "zážitky", abych se k tomu mohl jednou vrátit. Varování: není tu nic, co se byste nenašli v nějaké dokumentaci, je to jen shrnutí toho, co jsem dnes vyčetl a zjistil.
Můj první zápisek bude poněkud stručnější, ale co... :-)
Jak jsem nedávno zjistil na blogu, byl by zájem o jihočeský sraz. Navíc to vypadá že by nás bylo celkem dost. Hlavním problémem se ukázal být nedostatek ubytovacích prostor a špatná možnost dopravy.
O co jde? Mohl bych na jaře pro jihočeský sraz Abclinuxu a spřízněných serverů vyhradit naši chatu v Bechyni, klidně i na celý víkend. S organizováním podobných akcí už mám zkušeností dost.
Takže otázka zní: Kdo by měl zájem přijet? Pokud ano, byly by nějaké specifické požadavky na program a termín? (nepředpokládám že se bude celý den tlachat o Linuxu :-D )
Pokud máte webkamerku a neumíte/nechcete kompilovat moduly, pro uživatele fedory existuje snadné řešení. Na této strance poskytuje jeden šikovnej francouz (jménem asi Nicolas, nejsu si jistej) rpm balíčky s moduly pro distribuční jádra. Já mám usb Logitech Quickam, nainstaloval jsem rpm balíček, spustil přehrávač a hned jsem měl obraz. Lze si do yumu přidat jeho repozitář i s GPG klíčem.
Jinou kamerku jsem nezkoušel, ale předpokládám, že by měly svítit i kamerky podporované drivery SpcaX.
...třeba to někomu pomůže :-)
Jméno: JXPCommander Jazyk: C Toolkit: Gtk+ >= 2.6 Licence: MIT Stav: Procházení lokálními adresáři, filtrování na základě masky názvu souborů/složek. Dokončit: Operace se soubory, procházení archivy, ISO obrazy, FTP, a jiné. Co víc tam chcete, pište do diskuse.
Od chvíle, kdy jsem z disku odinstaloval Windows a začal pro hry používat Wine, nezahrál jsem si kromě her co běží nativně a pár vyjímek vůbec nic..
Eye-candy screenshoty jsou dnes in, tak se přidávám k davům těch, co je tu ukazují. Trochu jsem si vytunil desktop na Debian Sidovi na svém TP-T60. Tak se pokochejte ;-)