Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak jsem si zase řekl, (jsem nesmírně tvrdohlavý), že mrknu na ati tv-out pro čipset r200. Konstelace planet byla výborná, hned na druhý pokus jsem správně definoval dotaz googlu a byl za to šťědře odměněn.
Další apokalyptický scénář. Jak je obecně známo, Windows Vista potřebují aktivaci, resp. ověření, každých 180 dní!
Jak je to s tělesem, jehož obvod rotuje rychlostí blízkou rychlosti světla?
Je to už asi 8 let a kousek co se hrabu ve webech. Můj první web byl časopis a měl jsem ambice ho poslat do Levelu kde se tyhle časopisy rozmáhali. Nedošlo k tomu a dneska jsem za to i rád:) Co chci říct je, že za těch 8 let jsem se vypracoval, i když si myslim že většinu toho co umím umím díky poslednímu roku s Linuxem.
Tak sem z nudy založil blog a napadlo mě,že bych mohl zveřejnit svůj Upget.
Dneska jsem si řekl že bych možná polevil od svého konzervatismu a zakoupil si nějakou myš, takové ty moderní jak se dneska dělají:) Povrch stolu je podivný a moje kuličková myš si s ním moc nerozumí.
GNU/Linux používám velice rád.. Člověk tam do všeho "vidí", nemusí se to každou chvíli re-instalovat, má to repozitáře a je na to stejně virů, jako komerčních her..
Musím se podělit s dalším pěkným dopisem z dob komunismu. Tentokrát je v hlavní roli rozzlobený řidič z dopravního podniku. Překvapuje mne jeho odvaha vyjádřit takový názor.
DOPIS
V posledni době nějak nemůžu pochopit jednu věc. Jak je to s kompatibilitou základních desek a chipových sad??? Cokoli, co si koupíte bez problémů zprovozníte ve WindowsXP, coz je OS cca 5let starý. Přesto nejnovější distribuce nejsou chopny někdy ani nabootovat. Proč?
Rad by som vedel aky je Vas nazor na partnerstvo Linux Suse s Microsoftom.
ja mam s tym celkom problem, lebo doteraz som cital clanky ohladne toho aky je linux nepouzitelny na profesionalne ucely.Stranky ako preco uprednostnit Linux ako aj spickovy odpornici a firmy urobili review opreco je Microsot lepsi ako linux a ako fitmam 2003 server setri naklady. A zrazu toto.
Do Linuxové konference přišla následující zpráva: Teď jsem se podíval na http://counter.li.org/reports/place.php?place=CZ, abych potvrdil, že jsem stále živý, a co nevidím...
Microsoft prohrál u soudu spor s Lucent-technologies kvuli neoprávněnému užívání formatu MP3. Finanční částka, kterou teď bude muset doplatit je velmi slušná. Pane Ballmere, kdo že to zneužívá intelektuální vlastnictví? :-D
Když jsem byl malý, závistivě jsem se hrabal v gramodeskách u kamaráda a nechápal, proč u nás doma nehraje žádný Rock 'n Roll, Beatles či Rolling Stones. Jasně, nač by nám byly desky bez gramofonu. Ale naprosto jsem nechápal jak moje matka může ujíždět na dechovce. Vždyť přeci když tahle hudba frčela byla v tom správným věku?!
Dnes už to vidím trochu jinak. Mým Rock 'n Rollem je Linux a přesto většina mých vrstevníků ujíždí na dechovce, rozuměj.. MS Windows.
Toto je pohádka o hloupém Honzovi, který začal vydělávat tolik, že kašle na princeznu i s její půlkou království. O vlkovi, který má stále čistý počítač když instaluje podezřelé programy z internetu jako na běžícím pásu. O Budulínkovi, kterému už nehrozí skolióza. Především ale o Karkulce a hajném, který ji hrdinně zachránil.
Takže po flamu v diskuzi jsem se rozhodl otestit openSuSE 10.2 na žraní systémových zdrojů. Tady je testovací konfigurace
Výchozí situace:
Uživatel potřebuje odeslat větší množství obrázků z fotoaparátu e-mailem. Hromadná úprava v Gimpu či jiných aplikacích je zdlouhavá. Na linuxových stanicích mám Fedoru s KDE.
Osobne som bol zástancom neblogovania. Ale čím ďalej tým viac zisťujem, že nie je to až také zlé ako som si myslel.
Aby som sa vám troška predstavil, pracujem ako systemový admin niekoľko Windows serverov s nasadenou technológiou Citrix. Vo svojom voľnom čase, ktorého je v práci dosť, sa hrabem v Linuxoch, Ciscach a sieťarine o ktorých by som chcel písať príspevky. Po prípade sa s vami podelím o moje zážítky z práce. Najviac sa zaujmam o bezpečnosť ako takú. Keď som bol malý, tak som robil aj pár sprostostí ako každý - DOS, P2D a pod.
V súkromnom živote som čerstvo upgradoval moju priateľku na manželku, ktorú nesmierne ľúbim a dúfam, že čoskoro ju upgradnem na maminu.
V mojich príspevkoch sa budem snažiť používať spisovnú slovenčinu i ked mi moc nejde :-)
V UNIXovém pravěku, kdy pánové Thomson a Ritchie začali pracovat na systému pro zpracovávání textů v AT&T, měli vždy na paměti, že programují editor textů. Sestával se z malých komponent, které dělaly jen jednu věc, ale za to ji dělaly dobře. Protože UNIX byl navržem jako nástroj na zpracovávání textů, je v něm (skoro) všechno soubor, a nejlépe textový soubor.
Další a ještě lepší nálož extra levičáckého software. Vše téměř zdarma, včetně otcovských ponaučení. Tentokráte bez zbytečných kudrdlinek, bych potěšil monsignora Ignora.
Co se to proboha děje? Tohle nám začíná smrdět...
http://www.root.cz/clanky/red-hat-dalsi-dohoda-s-microsoftem/
Programky v Jave se nespousti zrovna jednoduse, pokud nejde o neco co se deployne do nejakyho uz beziciho serveru, tak je vetsinou potreba predat haldu parametru (classpath, parametry jvm, parametry prostredi (napr. http. proxy), a pak to sileny jmeno tridy kterou spustit, plus samozrejme parametry programu.
Vetsina lidi ma nastesti dost soudnosti, ze to nenecha na uzivateli, ale snazi se spusteni nejak "zabalit", vetsinou do skriptu. Vynecham MS "bataky", vetsinou se s nima nemusim trapit. S cim se ale casto trapim, jsou "shell skripty", teda povetsinou pokusy o shell skripty, nemuzu ocekavat ze clovek co dela v jave umi automaticky uzasne elegantne skriptovat.
Měl jsem ve škole napsat esej na tohle téma, tak jsem se rozhodl ji zužitkovat a vystavit sem. Je to zároveň můj prvni příspěvek zde na blogu.
Tak jsem se dnes probíral novinkami ve světě HW a napadla mě taková věc. Dalo by se říci, že v segmentu Procesorů, grafických karet, chipsetů.... nám situace poměrně vykrystalizovala na několik málo hráčů, z nichž ani jeden, dá se říct, nevyrábí úplné zmetky... Dosáhli jsme snad jistého kvalitativního standardu. Když už tedy nemusíme vybírat podle kvality "jen to jediné kvalitní řešení", naskýtá se otázka, podle čeho nakupovat. Pomineme -li tzv. fanoušky (patřící spíše na stadion), kteří si koupí produkt XYZ, ať je jakýkoli!
Instalace
Instalace proběhla bez problému. instalační program má pěkný design a oproti 10.1 se výrazně zrychlil. Jen je škoda že nejde nastavit defaultní bootloader - defaultně je nastaven GRUB. Později to však jde změnit v YaSTu. Instalační rychlost je výborná, trvala cca 35 minut.
První spuštění
Po restartu PC po konfiguraci a instalaci naběhl GRUB. Jeho pozadí je docela pěkné, openSuSE teď sází na modrý vzhled. Jako manager sem vybral GDM,k teré teď má také pěkný modrý vzhled. První velkou změnou v KDE je hlavní nabídka. Zde je screen: http://trilux.org/img/menunovo-kde.jpg . A ani moc to nezdržuje, já to beru jako plus.
Teď jsem proběhl první spuštění a příště rozeberu práci v SuSE.
Před nějakým časem jsem se tady pochlubil s telefonem Nokia E61. Počáteční nadšení a snaha o "rozběhání" všech funkcí poměrně záhy narazily. Teprve včera se mi telefon vrátil ze záruční opravy a ke svému úžasu jsem musel konstatovat, že byl od samého počátku VADNÝ
Dnes jsem zasílal poděkování vývojářům wine za jejich práci, abych byl taky trochu konkrétní tak jsem přiložil pár screenshotů z aplikací, které ještě před měsícem nechodily, nebo chodily špatně.
Pořídil jsem je s dnešním CVS wine kde jsem aplikoval dva patche, první proto aby si 3DMarky 2005 a 2006 nestěžovaly, druhý proto abych mohl spustit Call of Duty 2, ještě jsem musel reverznout patch "[9/10] WineD3D: Use VBOs for index buffers", který způsobil spousty problémů, ty budou odstraněny snad zítra v CVS.
Tak po roznych skusenostiach, som sa rozhodol napisat tento zapis. Pouzivam uz vyse roka Ubuntu, momentalne mam verziu dapper drake. Musim povedat, ze so samotnym operacnym systemom linux som nesmierne spokojny, nevidana stabilita, rychlost, uplna pohodicka. Kdezto s programami, ktore pouzivam je to uz ovela ovela horsie... Neustale padanie, chyby atd.