Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Momentálně se na tomto pracuje, tak prosím o trpělivos...
Nepodařilo se Vám rozchodit poštovní SMTP program EXIM? Doufám, že Vám táto stránka pomůže s nastavením.
Nejprve se chci předem omluvit za případné, ajk v textu, tak i způsobů rozcházení pošty. Osobně jsem se trápil s různými problém a hledal na internetu nebo něco poradil i kamarád. Vše zde uvedené je těžce testované a funkční. Instalace se prováděla na distribuci Debian 3.1 a jádro 2.6.8-3. Tak pojďme na to...
Potřeboval jsem digitální podpis. Ani ne tak já, jako že jsem si potřeboval ověřit kolik problémů čeká průměrného uživatele.
A jak jsem dopadl?
Nemohl jsem si pomoct a musel jsem se podelit. Malem jsem omdlel smichy...
http://www.youtube.com/watch?v=FVbf9tOGwno
Spamování e-mailových schránek vstoupilo do nové éry. Autoři spamu už nenabízí vše možné i nemožné. Pokročili ještě dál: vyrobte si svůj spam sami. Přiložený e-mail je až na „začernění“ citlivých údajů autentický a dorazil právě před chvílí. Zbývá už jenom poslední meta – spam, který až dorazí, bude obsahovat pouze hlavičky Received
, nic víc.
Moc filmům nedám, takže když už se na nějaký koukám podruhé, je to událost. A protože jsem už asi měsíc doma, práce neschopen, s dost převráceným denním rytmem, nemohl jsem si nechat uniknout v sobotu hluboko v noci na ČT1 Avalon.
Nasledujici zapis je vicemene Gentoo (portage) only. Priznivci ostatnich balickovacich systemu tu asi moc nenajdou
Zdravim vsechny Gentooisty,
chystam se na pravidelny update sveho Gentoo, tak me napadlo predtim trochu prozkoumat, jak si tu kdo updatujete system.
Paráda! Sice to trvalo skoro rok a půl, ale nakonec jsem se dočkal: nějaký KDE vývojář vyslyšel (nejen) můj požadavek (bug #118460 na bugs.kde.org) na vylepšení Kickeru. Jde o to, že do včerejšího dne se v Kickeru nedala nastavit barva písma v taskbaru; nebo spíš dala, ale stejná barva se pak použila pro téměř všechny nápisy v KDE. Nyní si můžete nastavit barvu nejen pro aktivní a neaktivní úlohy, ale dokonce i pro pozadí, které se zobrazí když se na ně najede kurzorem. Konečně si můžem "naplno" užívat tmavý wallpapery!
Pokud máte kartu XI-626, pak asi víte, že firmware od výrobce je tam opravdu špatný, pokud je v routeru, tak se často zasekává a ve Windows často dochází k odpojení, nejlepší firmware, který jsme za dobu používání těchto karet v naší síti našli je verze PF 1.1.1 a SF 1.8.0
Tak tato komunikace skutečně proběhla.
Neodolal jsem a musel jsem to sem dát :)
(jen jména jsem pozměnil). Aneb: co dokáže malý překlep :):
Když se kdysi dávno snažili pomocí skládání fotografií kriminálníků a vrahů získat průměrnou tvář zločince a zjistit tak, jestli by se zločinecké sklony mohly odhadovat již ze vzhledu, s překvapením zjistili, že složená tvář vypadá ve skutečnosti hezky a mile.
NVIDIA Corporation oznámila změnu verzování svých grafických ovladačů pro unixové systémy. Nedávno se tu ve zprávičce objevil odhad, že příští řada ovladačů bude označena jako 2.0-1xxx. Nyní je však známa skutečnost, že u unixových systémů se přejde na stejný systém jako u Windows.
Chci si koupit videokameru, což je pro mně pole neorané. Budu ji mít na záznam rodinných událostí, nepotřebuji žádné špičkové vymoženosti. Na druhou stranu jsem se naučil nekupovat low end, vetšinou se brzy rozpadne. Co byste mi doporučili? Má cenu brát mini-DV kamery nebo je to už minulost? A co DVD či HDD kamery, nejsou zatím na samém začátku vývojového cyklu a tedy buď nedoladěné či předražené? S jakou značkou máte dobré zkušenosti? Na co si mám dávat pozor? Vyplatí se 3CCD? A co optický stabilizátor? Jak je to s podporou Linuxu? Díky za vaše rady.
Na svem serveru jsem se rozhod provozovat apache2 v chrootu (proste projistotu). Dokonce jsem si kvuli tomu zprovoznil na notebooku vmware a v nem takovy pokusny stroj, ze to nejdriv vyzkousim na nem a pak teprve naostro na serveru.
Jak jsem postupoval? Jednoduse, "apt-cache search chroot" a "apt-cache search jail", a procist si o projektech. Nakonec jsem si procet a vyzkousel 2, jailer a makejail.
Aneb letem světem non-3D desktopem. Nečekejte žádný extra dlouhý zápisek. Tedy jen pár screenshotů, praktické zkušenosti za den používání, jak ho zprovoznit (pod Archem) a některé jeho vymoženosti.
Zdravím všechny,
chtěl bych si pořídit PC k televizi. Nejprve jsem uvažoval, že si počkám na PS3 a na něj nainstaluji (nějaký) Linux, ale byl jsem upozorněn, že za levnější peníze lze koupit upravené PC, které bude mít menší spotřebu i hluk.
Hry nejsou prioritou, spíše mi jde multimédia (zvuk, film, internet ...)
Našel jsem toto. Docela se mi to líbí a cena je taky přijatelná. Koupil bych tedy něco na ten způsob - pochopitelně bez OS
Jaké máte zkušenosti vy?
Mátě něco podobného?
Edit 7.3.2007
Tak jsem narazil na jednu velmi zajímavou věc: AOpen miniPC a pokud nenajdu něco jiného, zřejmě to nakonec koupím.
Rozhoduje:
* kompaktní case (cca 16x16x5cm)!
* možnost konfigurace
* nízká spotřeba a hluk (dle informací z webu)
* relativně nízká cena
Včera jsem našel článek na www.mobilmania.cz, kde byl návod jak pomocí Yahoo! Widget modulu posílat SMS do všech sítí zdarma. Nainstaloval jsem ten bordel do win a kupodivu to běželo. Pak už zbývalo jen jediné, dostat to do linuxu, nebo se alespon zbavit toho winget, aby nezabíralo pamět.
Dotaz: Má někdo z vás zkušenost s deskou ASUS M2R32-MVP v Linuxu?
V sekci HW jsem si vsiml, ze je dostupna jeste konkurencni MSI K9A s jednim drobnym problemem (pci=nomsi). Me osobne by zajimala jeste Abit AT9 32X, ale jeji vydani a dostupnost v CR je zatim v nedohlednu. Pritom vybavu mezi deskami s chipsetem 580X by mela bezkonkurencni.
Desku s VIA jsem vzdal. K8T900 realne nikdy nevyjde. A nVidii nechci! Ocenim kazdou zkusenost s nejakou AMD580X ci AMD480X deskou
Omlouvám se za stručnost, ale nemám moc času. Největší změnou je přepis různých cache v abíčku, kód je teď modulárnější a snáze je možné napsat či nakonfigurovat jinou implementaci. Zároveň jsem hned nasadil Whirlycache místo současné postavené nad synchronizovanou LinkedHashMapou. Nová knihovna by podle popisu měla mít výrazně lepší chování v prostředí s více současnými uživateli, což abíčko bezesporu je. Spouštěl jsem nově napsané load testy a neviděl jsem problém funkčnosti, vyloučit jej ale nemohu, takže zaznamenáte-li podivné chování, dejte mi prosím vědět.
GNU/Linux se stává stále viditelnější a silnější konkurencí pro Microsoft. Z historie víme, že Microsoft konkurencí nikdy nadšen nebyl a dosud dělal vše proto, aby své konkurenty buď zničil, nebo je přeměnil na spolupracovníky (koupě firmy, apod.). Je jasné, že vstupujeme do fáze, kdy Microsoft s GNU/Linuxem začíná bojovat. Jeden z prostředků, který Microsoft momentálně silně využívá, je FUD.
iSCSI - umožňuje zdielanie zariadení (prevažne diskov) po IP sieti tváriac sa pre lokálny systém ako SCSI zariadenia
Dnes mě na ABC oslovila reklama na VoIP operátora Mujtelefon.cz. Již delší dobu se chystám využít služeb nějakého VoIP operátora, ale nemám v tomto směru přehled.
Každý tam musí chtě nechtě (ne, řeč není o toaletě), nýbrž o konci života ...
S lítostí vám musím oznámit, že se k tomu odhodlala statečně, důstojně a v úctyhodném věku několika desítek let, kdy po dlouhých útrapách svého působení v různých "krabicích", jež jsem sestavoval - byla vždy se mnou ...Kdy se provedla změna v profilu uživatele, která už nepočítá a neodkazuje na hw záznamy, články, slovník daného uživatele?
Na webe sa da najst viacero postupov palenia multisession CD aj DVD, v minulosti som vsak riesil pripad palenia na DVDRW a dlho som sa nevedel dopatrat riesenia. Preto vkladam strucny postup pre CDRW aj DVDRW do tohto blogu.
Pro koho je denním chlebem pracovat na počítači, většinou to zná. Břišní polštář se zvětšuje, obvod bicepsů zmenšuje, záda jsou čím dál tužší a zápěstí bolavější. Ano, chtělo by to fyzickou aktivitu. Jenže pozor - člověk může snadno skončit ještě dřív, než začal.