Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Poslední dobou si hraji s pythonem a Qt toolkitem, přesneji s pyQt ve vezi 4. První jsem si začal psát jen různé ukázkové okýnka a podobně. No a nakonec jsem se rozhodl, že zkusím napsat něco kapánek většího.
Začal som pracovať na alternatíve Windowsáckej hry Bulánci.
Program je písaný v Cécku (viem hodilo by sa aj C++), používa SDL, SDL_image a SDL_ttf. V hre sa da zatiaľ iba behať po jednom levele, zbierať zbrane (šedý obdľžnik) a strielať. Rozhodne to este nie je hotove, mam tam chyby, ako napriklad zle spravene kolízie.
Tento příběh je spíše takovým otvírákem pro diskuzi, zda je popisované chování normální a nebo má smysl začít lobovat za jeho změnu.
Tak jsem mě jednoho krásného rána ruplo v bedně a usmyslel jsem si že vyzkouším archa. Instalace celkem dobrá až na to že šel nainstalovat jenom áklad. Zbytek jsem nemusel stahovat, protože stejně nešel. Spuštění: bah ono to má konsoli! Ale neztratil jsem se a pomocí pacmana stáhl xka + fluxbox. Mno ale ouha konfigurace Xek nešla. Ani jeden ze tří nástrojů mi nepomohl. Ruční edit taky ne. Na ofic. foru mi nepomohli. Pak jsem to po třech dnech bootování slaxu zabalil s tím že vyzkouším fedoru 6. Tak to je tak skoro všechno.
P.S.: U mě nikdy standartní postupy nefungují, ostatním ano. Asi mám nějakou blbou karmu či co :)
Zrovna nedávno mě potrápila jedna "záhadná" chybička. Tak se s vámi o ni podělím...
Asi niekedy tento týždeň sa Mrkvosoft rozhodol začať s reklamnou kampaňou na Visty. Po celej Prahe sú rozvešané billboardy s témou "Wow" - ako prvé ma napadlo, koľko ľudí (hlavne zo staršej generácie) to asi pochopí/osloví. To je ale jedno... Aby toho nebolo dosť, prestupoval som včera z Ačka na Cčko na Múzeu a teda pre niektorých Linux-radikálov môže byť tá časť metra celkom stresujúci zážitok :o))
Protože se tu stále někteří zvědavci ptají jestli už jde plná verze bulánků ve wine, a ta bohužel ještě stále nejde, rozhodl jsem se založit tento blog.
Potom co jsem zkoušel chvíli bulánky debugovat jsem dospěl k závěru, že chybu asi vývojáři sami neopraví a tak nezbývá než jí opravit jinak. Zkoušel jsem to sám, ale mé znalosti jsou na to krátké.
Zrovna nedávno se mi dostala do ruky kniha mající v názvu "démonickou stolovou horu v srdci amazonských pralesů". Po jejím otevření a přečtení několika stránek si mě získala a donutila hltat její text až do str. 301...
Osmý ročník naší tradiční ankety o nej distribuci roku je na dosah. Podívejte se prosím na obsah minulého ročníku ankety a napište nám, co byste změnili, upravili, vyřadili či přidali. Děkuji.
Dlhší čas som zháňal nejaký jednoduchý sieťový traffic monitor na sledovanie prenesených dát cez internet.Je to vhodné aj pre tých užívateľov ,ktorý majú obmedzený prenos dát a chcú si sledovať svoj traffic za určitý čas.Našiel som vnstat.Plní presne ten účel ktorý som potreboval.Keďže sa jedná o nástroj pre výpis do konzoly dorobil som si neskôr menší skript na výpis cez Xmore.Tento nástroj je súčasťou Xdialogu.
První pokus o získání digitálního podpisu nedopadl nejlépe, pokračování je trochu optimističtější. Stížnost zanechaná v ČSOB způsobila, že dnes se mi jejich pracovnice sama ozvala, jestli můj zájem trvá. Trval.
Aneb Úvod do autotools
Po netu se povaluje spousta kvalitních projektů, ale nekvalitně distribuovaných. Občas chybí důležité skripty configure nebo makefile. Projekt pak často nejde vůbec přeložit či sestavit.
Projekt autotools je kolekce nástrojů (autoconf, automake, libtool, ...), které mají za cíl zjednodušit konfigurování, sestavování a balíčkování software. Ve speciálních souborech (viz 1. obrázek) nadefinujeme pravidla pro sestavování, závislosti komponent a můžeme též vytvořit šablony pro témeř libovolné soubory. Nástroje z kolekce autotools přechroustají tento vstup (viz 2. obrázek) a vygenerují skript configure a šablony pro Makefile. Nebudu vysvětlovat, co dělá configure, co to je Makefile ani jak se kompiluje. Na webu je kolem toho spousta materiálu.
Následující krátký skriptík provede na všech serverech ze seznamu přes ssh apt-get update & upgrade. Určeno pro Debian/Ubuntu a jiné DEB distribuce.
Minulý týden se opět roztrhl pytel se spamem, a výhru za nejmysterióznější spam získává:
Subject: VSE na pokupku pingvinov
Kdo mi vysvětlí význam celého mailu, má u mne malou kofolu nebo lízátko (osobně k vyzvednutí v Brně).
K upgradu BIOSu je u vetsiny vyrobcu nutna utilita, ktera se spousti z Windows. Coz je pro cloveka Windows se vyhybajicimu docela problem. Jediny o kom vim ze umoznuje flash BIOSu i bez OS je ASUS. Je jeste nejaky dalsi vyrobce, ktery umoznuje BIOS flashnout bez OS, nebo bez Windows?
P.S.: sry za klavesnici, po havarii zavislosti na kdelibs4 se mi podelalo kde a nefunguje klavesnice ani v ostatnich DM a reconfiguroavat xka se mi nechce.
Když jsem popisoval přestupky cyklistů a chodců, byl jsem virtuálně bičován a vlečen blátem - a to jen proto, že jsem si dovolil říkat věci tak, jak se mají (tedy že obě skupiny páchají spousty přestupků). Ovšem, abych byl spravedlivý, dojde i na další účastníky silničního provozu. Dnes to jsou řidiči osobáků.
Tak jsem tu...
Ahoj vsem, prave sem se rozhodl tu zalozit takovy maly blog o storage systemech. Nejen o malych diskovych polich, vetsich a nejvetsich, ale i o ostatnich komponentach, switchich, trendech a technologiich.
Trochu mi to tu chybi, a tak doufam ze me postrehy "od jinud" budou pro nekoho uzitecne, nekoho nastvou a u nekterych najdu par dalsich lidi kteri se timto take zabyvaji.
Jednickam a nulam zdar....
Všichni se zbláznili, nebo je to normální? Těžko říct, ale při nejmenším je zajímavé, kdy a jak počítačovci žijí.
Tak se nám nějak blíží den D. Prý od 1. března 2007 se SUSE na věčné časy. Silná slova. A já jsem zvědavý, co z těch silných slov nakonec vypadne. Chtěl bych si tu tak trochu zaspekulovat (i když moc toho opravdu není), co by to nakonec mohlo být. A taky bych byl zvědavý na vaše názory a spekulace, aspoň bude ve čtvrtek sranda z toho, jak někteří byli se svými odhady úplně mimo, a naopak budeme obdivovat ty, kteří se pravdě přiblížili nejvíce.
Dneska sem si v gentoo weekly newsletter vsiml, ze do oficialniho repozitare pribyla tato hra (nejvice je to asi 3D skakacka), tak jsme ji hned zkusil a nize popisu dojmy
Tato chyba se vyskytuje jenom v případě Ubuntu 6.10 "Edgy Eft" u Drappera jsem si ničeho nevšimnul.
Projevuje se neúspešným nabootovaní systému a hláškou "Kernel panic -not syncing. Attempted to kill init.". Problém nenastává u všech instalaci , ale pravděpodobně jen u některých desek s chipsetem VIA. Ale to je jen moje doměnka... Řešením je editace boot sekvence grubu hned při bootu. To se provádí tuším klávesou 'A' a přidáni na řádek kernelu acpi=force. Může to vypadat třeba nějak takto: kernel /vmlinuz root=/dev/hdb1 acpi=force
Po nabootování doplníme tento parametr přímo do nastavení grubu v /boot/grub/menu.lst.
A to je vše! :)