Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Tento zapisek popisuje jak rozchodit hru Call of Duty 2 v Linuxu pomoci wine.
7. březen
Mám já to ale zajímavou práci! No posuďte sami - takový byl můj pracovní den:
Teda s vaší možná ne ale s tou naší určitě. A vlastně když to vezmu kolem a kolem je jedno je-li tím myšlena má máti, nebo naše mamča. Obě jsou ženské, zcela neschopné pochopit muže a jejich motivaci.
Zrovna sedim na přednášce z Matematické logiky a při čekání na už prakticky při jakékoliv činnosti otravně pomalého pacmana mě napadlo zkusit jedno pokusné řešení. A světe div se, řešení zrychlilo pacmanovské operace v řádu stovek, možná tisíců procent! (subjektivně)
Dnes to bude opravdu hutné, silné kafe, protože sepíšu dohromady tři různé myšlenky dnešního rána. Jak je to opravdu s maturitou z matiky, jak se poučili z vichřice správci zeleně u nás v Řečkovicích a skandální odhalení, že ve skutečnosti neprasí cyklisti, ale... A jelikož spěchám na oběd, bude to rychlé .
Tak jsem při hledání nějaké informace o nějakém kusu HW v googlu opět zkončil na webblogu tohoto jedince. Ano, už ZASE. internet je totiž Hulánem nepochopitelně prolezlý. PROČ?
Už mi to začíná připadat jako by tu déšť byl normální součástí dne. Když jsme tak o tom přemýšleli může se to hodit, pokud si někdo chce umýt hlavu a doma nestíhá, tak si ji umyje po cestě do školy. Jenom škoda, že ráno není tepleji, byla by to příjemná koupel
Pise se rok 1580. Ve Spanelsku je zlaty vek a koloniim se dari dobre.Me 6-ti lete usili zahnat hrozici hladomor V Novem svete je korunovano uspechem.Jsem velmi bohaty muz a mam 112 Anglickych plachetnic a 100 galeon, ktere jsem zajal a prosperujici podniky s hodnotou pres 40 000 000 ve zlate...Hru hraji cca 2 roky a je to celkem švanda sejvy maji priblizne 700 kb
Koupil jsem si USB Flash Disk. 1GB. Za 250 Kč. A ted´ si ho můžu strčit leda ...
Ve vzkazech správcům se nám objevil neobvyklý komentář, popisovat jej nemá cenu, proto jej tu raději vložím celý.
Mno, takže mé dva dnešní pokusy zkompilovat jádro 2.6.20 a následně 2.6.19 s podporou IMQ, ESFQ, IPP2P a L7 na CentOs 4.4 skončily fiaskem. Jádra byla stažená z kernel.orgu, iptables z netfiltru. Patche byly snad i správné pro dané verze, jenom verzí net-o-matic patchů si nejsem jistý - přes svn jsem stáhl verzi, kde ještě byl connlimit, ipp2p atd..
Pokud patříte mezi začátečníky, kteří s GNU/Linuxem teprve začínají, a nebo se dokonce stále ještě nerozhodli linux vyzkoušet, tak právě pro vás je určena naše přednáška.
Rok stará LG GSA-4163B. Originální (nikoliv bulk). Zřejmě odchází do věčných lovišt. Na podzim jsem vypalovat 10 médií, různými rychlostmi na různá média... Teď se ovšem začíná objevovat problém. Na některých mechanikách to prostě nefunguje, přibližné 50% mechanik prostě zahlásí CRC error. Linux vypíš v dmesg zmatená hlášení.
Tehnle víkend zkazila 3 média (výjmečně TDK, zase různé rychlosti), ale další 1 se podařilo, zcela bezproblémů...
Také se s tím setkáváte? Řada lidí pod vlivem reklamní masáže a také trochy závisti si pořizuje ploché LCD monitory, aniž by se obtěžovala s někým kompetentním toto rozhodnutí konzultovat. A nebudeme přeci žádní troškaři že? Nejlépe takové co mají všechna NEJ..
xvnc a x11vnc. Pojmy, které vypadají tak podobně, ale každý z nich umí něco jiného. Jak to s nimi je?
Ano, právě tohle jsem nahlas říkal ještě před něco více než dvěma roky. Jenže, jak se říká: nedá se nic dělat, musíme tam všichni. Některé věci se prostě vyvinou jinak, než člověk plánuje.
Dnes mě čekal opravdu krásný budíček, něco ve stylu "Martine, koupelna je tvoje".
Dnes bych Vám chtěl představit svůj počítač, na kterém provozuju Linux. Jak možná titulek napoví hostname je pocitadlo .
Když jsem narazil na zprávu že v KDE4 bude Konqueror nahrazen novou aplikací byl jsem zvědavý. Protože "Dobyvatel" je jednou z mých "killer-apps" zajímalo mě v čem je delfín lepší. Tož jsem nelenil a zemergoval. Nebudu to prodlužovat - jsem zhnusen.
Před časem jsem psal zápisek, že novináři z novinky.cz jsou hloupí. Teď už musím přitvrdit - asi jsou dementní. Příšerné pravopisné chyby, to je normál. Ale je vidět, že vůbec při práci neužívají mozek. Viz následující zprávička:
Antimonopolní úřad sdělil, že ministerstvo obrany pochybylo, když na dodávku dieselových agregátů při budování první fáze mýtného systému nevyhlásilo samostatné výběrové řízení. Vše vyřešilo dodatkem ve smlouvě.
Vážně bych se divil, kdyby vojáci měli na starost stavbu mýtného na našich dálnících. Zřejmě si autor spletl ministerstvo obrany s dopravou. Leda bychom měli úředně potvrzeno, že naše silnice spíše přípomínají tankodromy ;-).
Za posledných 12 hodín som zažil 2 milé prekvapenia, ktorých zdrojom bola viac alebo menej práve Ubuntu komunita.. Sú to v podstate také maličkosti, ale občas potešia viac, ako 3D desktop v 7.04. Nedalo mi nepodeliť sa
Kromě FreeBSD mám v centru zájmu nyní také ArchLinux. A tak jsem je po delším čase opět nabootoval a spustil upgrade, abych před plánovanými experimenty měl aktuální systém. No nakonec se upgrade trochu protáhl...
Je noc a já měl dělat úplně něco jinýho, ale nedalo mi to a tak jsem napsal renamer pro seriály.
Můj první zápis do prvního skutečného blogu po 12ti letech práce s "PC". No jo, jsem introvert.
Luboš Doležel se vrhnul na zdrojáky abíčka a vyřešil několik chyb. Jako první jsem na server nahrál podporu avatarů (bug 500). Nahrát či smazat avatar si můžete v nastavení svého účtu, na stejném místě můžete zakázat zobrazování avatarů. Já jsem fixnul jedno nápadné (tudíž nepravděpodobné) XSS, reportoval Kain. A pak jsem přidal pár miniaturních optimalizací (UpdateLinks, SectionCache) a opravil pár chybiček z minula (712, 713).
Kolem osmé hodiny ráno jsme přijeli do Veenendaalu do Školy, kde na nás měli čekat Holanďani. Bohužel jsme přijeli o dvě hodiny dříve než se původně plánovalo. Po chvilce začali přijíždět prví holnďani.