Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po jednom šíleném dependency hell (kdelibs ah :)) jsem po crashi systému řekl, že bych mohl skusit něco jiného. Nabootoval jsem Slax a projižděl web pátráním po nějakém distru. Volba padla na Gentoo. Slyšel jsem zlé jazyky mluvit o nekonečných kompilacích a složité instalaci, ale to není pravda. Stáhl jsem si tedy Live CD installer a chtěl gentoo nainstalovat pomocí instalátoru (jak hanebné).
Jak si mnozí všimli, Abíčko v poslední době občas k nějakému písmenku s diakritikou přidalo jako bonus to samé písmenko ještě jednou zdarma. Chyba byla v zpracování UTF-8 znaků v serveru Jetty. Při hledání chyby i snaze chybu opravit se ukázalo, že příslušný kód je docela dobrá programátorská hádanka. Pokud chcete po nedělním obědě potrápit mozkové závity něčím jiným, než Sudoku, můžete se pustit do přiloženého kódu. Je sice napsaný v Javě, ale chyba je v algoritmu – nejde tedy o žádný chyták typu „jaké zobrazení reálných čísel používá jazyk XY“; odpůrci Javy si klidně mohou představit, že jde o kód v trochu divném C++.
O dnešní várku oprav jsem se podělil s Lubošem Doleželem, který se vrhnul na programování abíčka ve velkém.
681 - LD - správa obrázků v blogu
68 - LL - smazání fotky z profilu
512 - LD, LL - náhled ankety před odesláním
302 - LD, LL - systémové řešení duplicitních komentářů
658 - LD - javascriptový výběr datumu
720 - LL - bug v SQL při načítání FAQ sekce
619, 478 - LL - větší kontrola vstupních parametrů (asi stupidní boti)
574 - LL - hezčí stránka informující, že stránka neexistuje
698 - LL - přesměrovat stará URL mířící na Record na nadřazený objekt
647 - LL - snad konečně vyhovující podmínka pro report honorářů
686 - LL - chybka při náhledu vytvářeného inzerátu v bazaru
Už delší doby mi vrtá hlavou jedna myšlenka a to o správcích balíčků v distribucích. Umí nějaký z nich zvládnout toto:
Včera jsem šel k tátovi do práce, potřeboval z aktivovat windows, zbývali mu už jen dva dny. Původně to měla být otázka pár sekund. Vždyť mám přeci legální windows¨, tak jaký pak problém.
serial o schemu se mne malinko zasekl, protoze kazdy clanek o programovacich jazycich musi mit aspon jednu kapitolu o gramatikach a tak. abych pravdu rekl, formalni jazyky a takove ty srandy okolo me nikdy nebavily. do ted jsem pouzival starou dobrou kombinaci flex + bison. nicmene... nicmene, zacinaji me mirne stvat.
Zdravím všechny.
Napadlo mě tohle. Existují nějaké fatální chyby způsobené špatným nakonfigurováním některých služeb, které by mohly vést k oslabení bezpečnosti?
Napadlo mě jen zveřejňování informačního baneru, například verze FTP serveru, verze MTA, atd. Maskuje se tento údaj běžně, nebo se na něj nebere moc ohled?
Je mě jasné, že většina chyb třeba Sendmailu způsobených špatnou konfigurací je již odstraněno. Jaké služby by mohly být ještě tímto způsobem ohroženy?
Poslední věcí která by mě zajímala. Představuje Google hracking stále nebezpečí?
Možná jsou to hloupé dotazy, ale v těchto věcech jsem Neználkem.
Díky za odpovědi.
Během posledního týdne jsem byl souhrou několika náhod donucen připojovat několik síťových disků na několika počítačích. Připojováním myslím mountování a zápis v fstab.
Jak mnozí víte, na rootu každou sobotu vychází komiks s tématikou více či méně linuxovou. Kvalita těchto komiksů je často přetřásaná, ale občas se tam najde fakt něco vtipného. Ten dnešní díl není špatný, ale co mne fakt dostalo se ukrývalo v diskuzi. Odkaz na tuto parodii. Tak dobře jsem se už dlouho nenasmál: http://www.rpghry.cz/dds/VistaLOL.jpg
Je to asi týden, co jsem instaloval Kubuntu 7.04 alfa 4. LiveCD naběhlo bez problému a vše vypadalo dobře. Nastala instalace. Odklikám jazyk, časovou zónu, rozložení klávesnice a je tu rozdělení disků. Dám vlastní. Spustí se program qtparted a já v něm upravím oddíly na disku hda. Zavřu qtparted a v instalátor jako by nic, nenabízí možnost přípojných bodů, takže zkouším kliknout na další ... á, pád je tady.
sobota 10. března
Tak mě zas včera na ulici oslovil žebrák, jestli bych mu nějak nepřispěl...
Návod píšu pro gentoo (instalace), synchronizace bude probíhat pomocí OpenSync mezi Nokia N70 a aplikacemi z kde (kaddressbook, korganizer, knotes)
Jestli jste četli minulý příspěvek, víte, že se v jihomoravském Kyjově 8.3. konala přednáška pro seznámení uživatelů s operačním systémem GNU/Linux. Přečíst si o přednášce, stáhnout si materiály, později prohlídnout pár fotek a dozvědět se o tom, jak se daří Tuxovi na Kyjovsku můžete na stránkác http://www.linux-kyjov.vpnet.cz
7.12. 2006 17h Jak dlouho se mažu se suspem, místo hibernace jsem měl jen přenosný komp.
Doplněna anketa.
Jeden známej si nainstaloval Ubuntu a já ač fedorista se mu snažil jako nováčkovi některé věci vysvětlit a ukázat. Vysvětlil jsem mu jak si pustit VNC server a připojil se přes něj k němu. Po asi 2 hodinách vysvětlování jsem se odpojil. Pokračovalo to přibližně takhle (na konci happy end a lehké potrápení záškodníka):
Před pár minutami jsem nasadil jetty 6.1.2rc1. Přináší opravu dvou chyb, které nám znepříjemňovaly život. První z nich zdvojovala české znaky, pokud se ocitly na konci paketu (opravu poskytl Filip Jirsák). Druhá zase nekorektně pracovala s buffery a log se plnil výjimkami IllegaStateException: Full, navíc byla zátěž serveru dost vysoká. Doufám, že oba problémy budou již skutečně pryč, nicméně výkonnost abíčka je silný problém a budeme uvažovat o upgradu hardwaru (a dalšího hledání způsobů, jak urychlit samotnou aplikaci).
Dále jsem se rozhodnul, že přidám další diskusní fórum. Stává se, že začátečník hledá někoho, kdo by mu byl rádcem v otázkách kolem Linuxu. Zatím jsme tyto dotazy mazali jako offtopic, ale ta potřeba tu je, s posláním serveru souvisí, takže těmto návštěvníkům vyjdeme vstříc a přichystáme pro ně nové fórum. Jak jej ale nazvat? Linuxoví rádci? Mentoři? Kamarádi asi ne, to by si někdo mohl plést se seznamkou ;-).
Jak jsem slíbil, po řidičích osobních aut přicházejí na řadu jejich kolegové tiráci, aviatici, multikáristé a další za "velkými volanty". I oni si totiž nezřídka nedělají těžkou hlavu z nějakých pravidel.
Čtvrtek 8. března
V neděli jsme s přítelkyní navštívili slavnou brněnskou památku, vilu Tugendhat. Po nějakých deseti letech, co se vyskytuju Brně, už bylo na čase se tam podívat.... když je v tom UNESCO... než ji zavřou (kvůli rekonstrukci) nebo vrátí dědicům (a kdoví co bude pak).
Na notebooku, který v podstatě nemusím a nechci vypínat nebo restartovat, jsem k tomu po jisté době násilím donucen.
Počítače a národní abecedy, speciální znaky apod., to byl dříve opravdu problém. Různé kódové tabulky pro různé jazyky, v horším případě i více různých kódových tabulek pro jeden jazyk.
Naštěstí jsou tyto doby už pryč a Unicode vládne světu. Když jsme se zbavili – no dobře, no, tak zatím ještě tak úplně nezbavili . . . :-/ – různých kódových tabulek a můžeme si do jednoho souboru vkládat znaky jaké se nám zlíbí, objevil se jiný nečekaný problém – jak ty různé klikyháky z klávesnice efektivně vkládat?
Pokud by někdo chtěl pomoci s překladem BERYLu a jemu přidružených programů nechť se mi ozve do diskuze nebo ještě lépe na mail
Ahojte, dneska som dostal jednu ICQ spravu od znameho, ze sa chcel dopracovat na support stranku ku jednemu velmi znamemu a CMS, na ktorom nasiel text:
HacKed By EaRnK_KaZNo Cyber-SoLdiers.Us Contact : Lej-MauNet-s@HotmaiL.CoMPrakticky každé rádio vysílá v mp3, ovšem mezi linuxáky se považuje za dobré vychování propagovat a používat především otevřené technologie.