Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Pocitac mi zacina po peti letech odchazet do vecnych lovist, problemy se zdrojem, chyby v pametech, nedostacujici vykon, tak bych si rad poridil novy strojecek.Notebooka nechci, ten mam pracovni, chci neco na klidne domaci uvolneni.
Malý, nenápadný, ale velmi šikovný element, to je <guid>. Je proto s podivem, že ho spousta webmasterů ignoruje.
Tak jsem si pred par dny zacal hrat s diskovym polem IBM DS4700. Je to moc pekna hracka a protoze jsem potreboval, aby k tomu pristupovalo vice serveru najednou, bylo treba se zacit zajimat o nejaky filesystem, ktery mi toto nabidnul.
Keďže maturita sa nezadržateľne blíži, rozhodol som sa, že aspon trochu precvicim v tom, co preberame v skole. Na vyuku databaz sa u nas s oblubou pouziva probram s nazvom DBDesigner. Kedze sa v splashscreene pysi tym, ze existuje vo verzii ako pre windows tak aj pre linux, rozhodol som sa, ze si ho nainstalujem do svojho Gentoo. Nic zlozite, akurat ho bolo treba odmaskovat. Instalacia do /opt
ma neprekvapila az tak velmi ako uctyhodny zoznam linuxovych binarok, co si program taha so sebou. A taha si so sebou naozaj vsetko, vratane napr. libpng
si libqt
.
Tak jsem si koupil únorové číslo časopisu Linux+, pokud tedy opomenu ty šílené pravopisné chyby, tak to bylo fajnové počtení. Ale co mě zajímalo víc, byla ta dvdčka. Ihned jsem musel zkusit SuSE 10.2.
Ahoj, zjistil jsem porušení licence GPL při používání systému PhpRS, ale nevím kam to nahlásit :) Prosím o pomoc. Dík.
Tak. Od převzetí ATI společností AMD už uplynul snad půlrok, a já stále čekám, kdy už konečne prý "pro-linuxové" AMD udělá v ATI pořádek.... Je jasné, že kdo vydá výkonou grafiku s opensource ovladači, nebo otevřenou specifikací, pravděpodobne převálcuje v Linuxovém segmentu své konkurenty. Přesto se zatím stále nic u AMD neděje... A tak tu máme jen Intel, který se sice dal na opensource, ale zatím má jen integrovaná řešení...
Jeden ředitel ZŠ kdesi na Urale měl školu plnou nelegalních Windows. Zprávu proběhlou všemi médii popisující tento bizarní soudní proces v Rusku nešlo přehlédnout. Celá Ruská společnost se postavila za nebohého ředitele čelícímu velké zlé americké korporaci Zdá se vám to absurdní? Mě tedy ano!
Tento týden vyšla nová alfa verze Ubuntu 7.04 a ejhle, podporuje WPA2. Mám notebook s nefunkční síťovou kartou. Takže pro připojení používám buď wifi a nebo T-mobile combi kartu. Asi už jsem líný abych trávil čas experimentováním a kompilováním. Hledám distro, kde bude vše fungovat samo :). Celé nastavení je nyní triviální, vše je schováno v apletu. Po rozbalení nabídne dostupné sítě a pak stačí zadat připojovací údaje a připojení jede jak má. Nádhera.
Protože se mi dostal do ruky telefon Nokia 6233, rozhodl jsem se, že se mu podívám na "modrý zoubek" a zkusím ho propojit se svým bezzubým notebookem. Přikoupil jsem k němu tedy datový kabel a usb "modrý zub" u kterého mne prodejce ujišťoval, že je sice levnější, ale že spolehlivě funguje. Samozřejmě, že nefungoval.
Když se chce, tak lze "dobře" navrženým benchmarkem dokázat prakticky cokoliv.
Tohle je objektivní recenze. Jestli to někomu vadí tak to odstraním, ale myslim, že na tom neni nic špatnýho. Takže pokud vás M$ štve a nezajímá vás srovnání atp. věci tak nečtěte dál.
Jediné, čemu se v dostupném volném čase v poslední době věnuji, je Hattrick. "Naše" reprezentace poprvé postoupila mezi 16 týmů na MS v Rusku.
Projekt - jak vznešené slovo. Reklama - jak hnojné slovo. Zvonění telefonu - jak traumatizující.
Prohodil jsem po ránu pár keců po ICQ s kamarádem, co pracuje v jedné známé Brněnské firmě. Postesknul si mi, že jim direktivně nařídili začít používat MS Office 2007. Čert ví..
Koncepční návrhy pro možnou podporu microformatu pro Firefox 3 si můžete prohlídnout na blogu Alexe Faaborga. Mezi zajímavé nápady patří využití sidebaru a ukládání historie. Sidebar by pro aktuální stránku mohl zobrazovat detekované kontakty, události a další informace a přímo k nim nabízet akce podle možností systému. Historie by mohla umožňovat vyhledávat v již navštívených stránkách např. lokality.
Bez IE by byl webdesign nuda. Jak vás asi nepřekvapí, pokud se člověk pokouší udělat nějaký design pro nějaké stránky, tak jeden z největších problémů je, aby "to chodilo všude stejně". Většinou pokud něco zvládne Gecko, tak to bude vypadat téměř identicky v Opeře, ale pokud to má vypadat stejně i IEčku, to už je um.
Již nějakou dobu má pan bratr rozepsaný seriál článků o 3d editoru Blender pro časopis ABC (bývalých mladých techniků a přírodovědců). Je možné, že by se do některého výtisku podařilo vložit bootovací CD s Blenderem, Linuxem a popř. dalšími programy jako dárek pro čtenáře.
...a ještě se chlubí "validním" webem, který je přitom tak bugovitý, až to není hezké. Ještě před chvílí jsem měl v plánu psát o něčem úplně jiném, ale nahlédl jsem na Britské listy, a tohle mě opravdu dostalo.
Používáte social bookmarking? Neboli možnost vytvářet a sdílet sbírky záložek, které je možné "tagovat" a podle toho třídit atd. Del.icio.us, De.lirio.us, linkuj.cz, vybrali.sme.sk nebo jagg.cz? Hlasujte v anketě, jestli má smysl tuto službu zavádět na abclinuxu.cz.
Tak jsem dnes poslouchal v autě Radiožurnál a docela mě zarazilo povídání o nebezpečí které číhá na děti při surfování na netu. Tedy ani ne to nebezpečí ale vyprávění jednoho odborníka z microsoftu jak snadno profiltrovat obsah aby se děti nedostaly do oblastí které pro ně nejsou moc vhodné. Bohužel jsem to nenašel ( ani nevím jestli mají nějaký archív jako Nova) ale celé to bylo asi v tomto stylu: dříve to nešlo ale teď už je to snadné ( nejspíš narážka na vistu ale nejmenoval), zkrátka "obsah internetu" objeví se nějaké záložky a tam to jde naklikat.
Tak už jsem vyřešil skoro všechny základní problémy v projektu, který v PHP-ku píšu. Poslední věc, se kterou si tak trošku nevím rady, je jak zajistit spouštění systémových příkazů jako iptables, nebo service ...(které může spouštět jenom root).
Dělat to přes sudo NOPASSWD se mi zdá docela hloupé, protože tím udělam docela díru do systému, která by se sice myslím dala nějak zalepit pomocí SELinuxu, ale do toho se mi nechce.
Existuje tedy nějaká dobrá metoda, jak to v PHP zajistit?
Předem děkuji za rady.
Před nějakou dobou jsem získal k používání Notebook Dell Latitude D600. Protože jsem zjistil, že neexistuje žádný česky psaný postup, jak na něm rozběhat linux, rozhodl jsem se napsat ho sám. Anglické zápisky existují, ale podle žádného z nich se mi nepodařilo rozběhat všechno.Moje konfiguráky jsou většinou v angličtině, takže to s tou češtinou nebude tak žhavé
(defun heron (var poly) (reduce #'(lambda (l r) (+ r (* l var))) poly))
Této lambda onanie si nevšímejte. :-) Jen mě mrzí, že se to nevejde do haiku. Nedá se to v nějakém jazyku nacpat do haiku? :-)