Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Také Vás tak dožírají ty rozchechtané mladistvé ksichty na všech možných billboardech, letácích a webových stránkách? Ať se podívám, kam se podívám, všude je nějaký rozesmátý frikulín, navíc mi připadá, že je to pořád tentýž nebo jeden z cca pěti modelů, které se jen různě oblékají. Asi jsem prostě nervóza, ale nesnáším, když na mě civí neznámé tváře a hloupě se chichotají. Strašlivě mě štvou.
Vyhovuje vám vaše rozložení kláves na klávesnici? Dokážete pohodlně napasat všechny znaky které používáte? Pokud ano (nebo pokud máte notebook), nečtěte dál A pokud ne, rád bych se podělil se svým výtvorem.
Tak jsem byl včera pracovně autem v Praze. Věděl jsem dopředu, že to nemá logiku, ale můj vedoucí trval na svém (je pravdou, že to auto jsme cestou fakt asi potřebovali). První co mě, člověka zvyklého na zelenou Ostravu, praštilo přes nos byl všudypřítomný smrad, prach, a smog. Na každém kroku davy lidí, ženoucí se odnikud nikam. Tohle všechno jsem ale znal z již předchozích návštěv. Co jsem znal ovšem jen z vyprávění, je jízda po Praze autem.
Upozornění: tohle je krátký a emocionálně zabarvený zápis!
Instant messenger SIM jsem si už dávno zvolil jako nejlepší GUI program k teto popularní službě na Internetu. Proto mě velice mrzelo, když jsem se nesetkal s balíčky jak v Mandrivě 2006, tak 2007 určené pro platformu x86_64. A Kopete, to mě spíš naštvalo, jelikož náhodně po spuštění aplikace označovalo některé kontakty ve stavu čekající na autorizaci a vůbec jsem netušil je-li takto označený kontakt online či offline. No prostě katastrofa, takovou krpu jsem nečekal od dvorního IM klienta pro KDE.
Ve verzi 2006 jsem to vyrešil nečistým způsobem, instalací balíčku staženého z repozitáře Cookeru pro platformu i586. Ve 2007 jsem chtěl zopakovat tento "lamerský" čin
Jednou z možností, jak oživit speciální tlačítka multimediálních klávesnicí je LinEAK. Zkusme jej nakonfigurovat a propojit s xmms
pomocí xmmsctrl
.
Práve sa snažím učiť na moju poslednú skúšku (v škole samozrejme) v tomto živote (dúfam :) ). A kedže je to akurát predmet z názvom Teória Podniku, viete si predstavit, ako sa mi nechce. Intrákova izba je malá a nech som kdekoľvek, som dostatočne blízko ku svojmu počítaču, aby ma to k nemu lákalo. A tak, po každej prečítanej strane sadnem za počítač a hrám sa zo svojim linuxom. A vďaka tomu som prišiel na zaujímavú vec
Kam vedie vývoj 3D desktopu? Pozoruhodne presnú odpoveď na túto otázku dáva BumpTop (pozrite si video).
Školy často používají jeden z mála existujících systémů pro vedení komplexní agendy. Jedním z nich je SAS.
Kromě notebooku mám doma ještě "velký" počítač s docela slušným monitorem. Výkonově sice nic moc (Pentium II@233MHz), ale ssh na vzdálený server stále dokáže. Pokud chci psát na velkém počítači, musím psát na jeho klávesnici a posunovat jeho myš. Vlastně nemusím...
Dnes vysel na serveru novinky.cz dalsi DIL Linuxoveho serialu..
Asi pred hodinou prestal fungovať /styles-dark.css. Stretol sa ešte niekto s týmto problémom?
Náhodou jsem narazil na jedno fórum o Smalltalku a pár zápisů z něj mě docela pobavilo.
V posledních dnech jsem se trápil s takovou ptákovinou - číslování stránek. Ke svému úžasu jsem zjistil, že u nás běžně instalovaná verze OpenOffice.org neumožňuje normálním, jednoduchým způsobem upravit číslování stránek. Ta co jsem měl nainstalovanou já sice v parametrech pole měla kolonku pro nastavení odchylky, ale nějak ji nebrala kloudně v potaz. A v tomto buildu nejenže už číslování stránek funguje vcelku dle mé představy, ale zdá se že je zavedeno i řešení pro psaní samostatných oddílů - zde pod názvem sekce.
Mnoho měsíců jsem odkládal definitivní rozhodnutí, jak dál s poštou. Celou dobu jsem používal zastaralou Mozilla Suite a uvažoval o nejlepším řešení. Je to tady - byť s nechutí a s kompromisy.
Jednou jsem doma prohlásil, že je přesvědčím na linux, jenže postupem času jsem zjistil, že ATI kartu (a tv out nerozjedu), ve videu z netu nejde pořádné seekovat. Gnome je nepoužitelný ačkoliv má hezčí totem a lepší implementaci v sobě a FF. V kde je zase kaffeine který pořádně nefunguje (seekování) ale v konqueroru je víc stránek rozsypanech. Časem jsem od názoru že je přesvědčím ustoupil. Říkám si tak aspoň OOo.
Vzhledem k tomu, že moje paměť je malá a dokoupit si ji nemůžu přípíšu sem, jak jsem zprovoznil hibernaci pod mou nvidia kartou pod kernelem 2.6.20.
Můj problém se projevoval tak, že hibernace proběhla úspěšně, ale po obnovení Xka zatuhy (dokonce cely pc) a kdyz jsem je shodil monitor neereagoval na nic.
deleted
Protože neznám odpověď na tuto otázku, tak ji vznáším do fóra, protože to čeho jsem byl svědkem před chvílí jsem ještě nezažil. Projíždím si takhle stránky na wikibooks a nechám si cvičně otevřít odkaz do nového okna. A co mi nevyskočí? Krom cíle odkazu také další okno s http://www.o2active.cz/ přitom náhodný klik je vyloučen. Jediné co má s O2 něco společné je připojení přes CDMA modem.
Tento zápis nemá informačnú hodnotu, ale nedá mi nepodeliť sa o dojmy. Nedávno tu niekde padla zmienka o tejto distribúcii, tak som si stiahol liveDVD a vyskúšal ju. Od bootscreenu až doteraz nemôžem lapiť dych :) Vyzerá to naozaj geniálne a keď bude trochu viac času, tak skúsim aj inštaláciu na disk. Chcel som sem dať pôvodne aj nejaké screenshoty, ale to proste treba vidieť naživo. Naozaj WOW :D
Linkuj.cz mě navedlo na moc pěkný článek o starších hrách, kde se píše o hře Neverhood.