Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tak jsem si koupil únorové číslo časopisu Linux+, pokud tedy opomenu ty šílené pravopisné chyby, tak to bylo fajnové počtení. Ale co mě zajímalo víc, byla ta dvdčka. Ihned jsem musel zkusit SuSE 10.2.
Ahoj, zjistil jsem porušení licence GPL při používání systému PhpRS, ale nevím kam to nahlásit :) Prosím o pomoc. Dík.
Tak. Od převzetí ATI společností AMD už uplynul snad půlrok, a já stále čekám, kdy už konečne prý "pro-linuxové" AMD udělá v ATI pořádek.... Je jasné, že kdo vydá výkonou grafiku s opensource ovladači, nebo otevřenou specifikací, pravděpodobne převálcuje v Linuxovém segmentu své konkurenty. Přesto se zatím stále nic u AMD neděje... A tak tu máme jen Intel, který se sice dal na opensource, ale zatím má jen integrovaná řešení...
Jeden ředitel ZŠ kdesi na Urale měl školu plnou nelegalních Windows. Zprávu proběhlou všemi médii popisující tento bizarní soudní proces v Rusku nešlo přehlédnout. Celá Ruská společnost se postavila za nebohého ředitele čelícímu velké zlé americké korporaci Zdá se vám to absurdní? Mě tedy ano!
Tento týden vyšla nová alfa verze Ubuntu 7.04 a ejhle, podporuje WPA2. Mám notebook s nefunkční síťovou kartou. Takže pro připojení používám buď wifi a nebo T-mobile combi kartu. Asi už jsem líný abych trávil čas experimentováním a kompilováním. Hledám distro, kde bude vše fungovat samo :). Celé nastavení je nyní triviální, vše je schováno v apletu. Po rozbalení nabídne dostupné sítě a pak stačí zadat připojovací údaje a připojení jede jak má. Nádhera.
Protože se mi dostal do ruky telefon Nokia 6233, rozhodl jsem se, že se mu podívám na "modrý zoubek" a zkusím ho propojit se svým bezzubým notebookem. Přikoupil jsem k němu tedy datový kabel a usb "modrý zub" u kterého mne prodejce ujišťoval, že je sice levnější, ale že spolehlivě funguje. Samozřejmě, že nefungoval.
Když se chce, tak lze "dobře" navrženým benchmarkem dokázat prakticky cokoliv.
Tohle je objektivní recenze. Jestli to někomu vadí tak to odstraním, ale myslim, že na tom neni nic špatnýho. Takže pokud vás M$ štve a nezajímá vás srovnání atp. věci tak nečtěte dál.
Jediné, čemu se v dostupném volném čase v poslední době věnuji, je Hattrick. "Naše" reprezentace poprvé postoupila mezi 16 týmů na MS v Rusku.
Projekt - jak vznešené slovo. Reklama - jak hnojné slovo. Zvonění telefonu - jak traumatizující.
Prohodil jsem po ránu pár keců po ICQ s kamarádem, co pracuje v jedné známé Brněnské firmě. Postesknul si mi, že jim direktivně nařídili začít používat MS Office 2007. Čert ví..
Koncepční návrhy pro možnou podporu microformatu pro Firefox 3 si můžete prohlídnout na blogu Alexe Faaborga. Mezi zajímavé nápady patří využití sidebaru a ukládání historie. Sidebar by pro aktuální stránku mohl zobrazovat detekované kontakty, události a další informace a přímo k nim nabízet akce podle možností systému. Historie by mohla umožňovat vyhledávat v již navštívených stránkách např. lokality.
Bez IE by byl webdesign nuda. Jak vás asi nepřekvapí, pokud se člověk pokouší udělat nějaký design pro nějaké stránky, tak jeden z největších problémů je, aby "to chodilo všude stejně". Většinou pokud něco zvládne Gecko, tak to bude vypadat téměř identicky v Opeře, ale pokud to má vypadat stejně i IEčku, to už je um.
Již nějakou dobu má pan bratr rozepsaný seriál článků o 3d editoru Blender pro časopis ABC (bývalých mladých techniků a přírodovědců). Je možné, že by se do některého výtisku podařilo vložit bootovací CD s Blenderem, Linuxem a popř. dalšími programy jako dárek pro čtenáře.
...a ještě se chlubí "validním" webem, který je přitom tak bugovitý, až to není hezké. Ještě před chvílí jsem měl v plánu psát o něčem úplně jiném, ale nahlédl jsem na Britské listy, a tohle mě opravdu dostalo.
Používáte social bookmarking? Neboli možnost vytvářet a sdílet sbírky záložek, které je možné "tagovat" a podle toho třídit atd. Del.icio.us, De.lirio.us, linkuj.cz, vybrali.sme.sk nebo jagg.cz? Hlasujte v anketě, jestli má smysl tuto službu zavádět na abclinuxu.cz.
Tak jsem dnes poslouchal v autě Radiožurnál a docela mě zarazilo povídání o nebezpečí které číhá na děti při surfování na netu. Tedy ani ne to nebezpečí ale vyprávění jednoho odborníka z microsoftu jak snadno profiltrovat obsah aby se děti nedostaly do oblastí které pro ně nejsou moc vhodné. Bohužel jsem to nenašel ( ani nevím jestli mají nějaký archív jako Nova) ale celé to bylo asi v tomto stylu: dříve to nešlo ale teď už je to snadné ( nejspíš narážka na vistu ale nejmenoval), zkrátka "obsah internetu" objeví se nějaké záložky a tam to jde naklikat.
Tak už jsem vyřešil skoro všechny základní problémy v projektu, který v PHP-ku píšu. Poslední věc, se kterou si tak trošku nevím rady, je jak zajistit spouštění systémových příkazů jako iptables, nebo service ...(které může spouštět jenom root).
Dělat to přes sudo NOPASSWD se mi zdá docela hloupé, protože tím udělam docela díru do systému, která by se sice myslím dala nějak zalepit pomocí SELinuxu, ale do toho se mi nechce.
Existuje tedy nějaká dobrá metoda, jak to v PHP zajistit?
Předem děkuji za rady.
Před nějakou dobou jsem získal k používání Notebook Dell Latitude D600. Protože jsem zjistil, že neexistuje žádný česky psaný postup, jak na něm rozběhat linux, rozhodl jsem se napsat ho sám. Anglické zápisky existují, ale podle žádného z nich se mi nepodařilo rozběhat všechno.Moje konfiguráky jsou většinou v angličtině, takže to s tou češtinou nebude tak žhavé
(defun heron (var poly) (reduce #'(lambda (l r) (+ r (* l var))) poly))
Této lambda onanie si nevšímejte. :-) Jen mě mrzí, že se to nevejde do haiku. Nedá se to v nějakém jazyku nacpat do haiku? :-)
Také Vás tak dožírají ty rozchechtané mladistvé ksichty na všech možných billboardech, letácích a webových stránkách? Ať se podívám, kam se podívám, všude je nějaký rozesmátý frikulín, navíc mi připadá, že je to pořád tentýž nebo jeden z cca pěti modelů, které se jen různě oblékají. Asi jsem prostě nervóza, ale nesnáším, když na mě civí neznámé tváře a hloupě se chichotají. Strašlivě mě štvou.
Vyhovuje vám vaše rozložení kláves na klávesnici? Dokážete pohodlně napasat všechny znaky které používáte? Pokud ano (nebo pokud máte notebook), nečtěte dál A pokud ne, rád bych se podělil se svým výtvorem.
Tak jsem byl včera pracovně autem v Praze. Věděl jsem dopředu, že to nemá logiku, ale můj vedoucí trval na svém (je pravdou, že to auto jsme cestou fakt asi potřebovali). První co mě, člověka zvyklého na zelenou Ostravu, praštilo přes nos byl všudypřítomný smrad, prach, a smog. Na každém kroku davy lidí, ženoucí se odnikud nikam. Tohle všechno jsem ale znal z již předchozích návštěv. Co jsem znal ovšem jen z vyprávění, je jízda po Praze autem.