Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Inspirován flamebaitem jsem si zkusil sestavit ve stejném obchodě nový počítač tak, aby další 3 - 4 roky bez velkých zásahů do HW zvládal všechny požadavky "běžného domácího" uživatele:
Mam hodne spatne pripojeni k internetu, tak jsem se rozhodl pouzivat delta rozdily v zdrojacich, abych zrychlil stahovani, ktere nejvice brzdi update meho gentoo. A tady jsou zkusenosti po mesici kazdodenniho updatovani.
Celé abclinuxu už pár minut běží pod UTF-8. Důvodem byly problémy při komunikaci s databází a nutnost nasadit aktuální verzi jetty. Touto změnou se vyřešily chyby 523 (illegal mix of collations při hledání URL v databázi) a 581 (softwarové alternativy s českými znaky taky vyhazovaly stejnou chybu). Zároveň jsem splnil i bug 604 (přejít u WAPu na UTF). Doufám, že změna nezpůsobí nikomu potíže a že v roce 2007 už žádnému prohlížeči nebude kódování UTF dělat potíže.
Aneb jak jsem konečně přišel na to, jak opravdu smazat maily a uvolnil tak 1,5GB místa na disku.
(Tento přízpěvek nemá založit flame, proto prosím všechny potenciální flamewaristy, aby vubec nereagovali)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tak jsem se právě dočetl, že AMD/ATI odmítlo dát výrobci VIA licenci na svou sběrnici, tudíž chipsetů VIA se pro AMD už možná nedočkáme. S přihlédnutím k tomu, že pro AMD jsou tu už jen odpadky nForce (Podpora zabugovaných nForce je ještě ke všemu strašná), a dale chipsety ATI - na výbavu chudé, o poznání dražší a ne 100% podporované prý-AMD chipsety, není co si k AMD CPU do počítače koupit.
O tom nejde mlčet. Krmíme ho, hladíme po pacinkách, má tak hebkou pleť. Jo, naše první mimi už je s námi, i s manželkou, doma .
Všeho moc škodí. I Linuxu. Pokud je člověk přepracovaný, může se stát téměř cokoliv. Onehdy se mi stalo, že když jsem se proubouzel, chtěl jsem pohnout rukou. Nic zvláštního - řeknete si. Ale jak sem byl rozespalej přemýšlel jsem, kde v /dev je ruka připojená. Chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, že neběžim na Linuxu :-). Totální schýza...
Dobrý den,
Chtěl bych se Vás zeptat na Váš názor na následující nápad.
Jsem celkem spokojeným majitelem počítačového dědečka, který i přes svou chválihodnou vytrvalost pomalu dosluhuje, ono PII a 196 MB není dnes nic moc. Přemýšlím o tom, kdo jej nahradí.
Nabízí se koupě nové mašiny. Ale to není úpně ono.
Proto bych se chtěl zeptat jestli by jste byly ochotni uvažovat o společném zakoupení výkonné sestavy, ke které by se podílníci připojovali za pomoci terminálu.
Pokud by někdo chtěl provozovat separátní systém, šlo by to např. pomocí vmware, nebo jiného podobného SW.
Podobný systém financování využívají například amaterští letci, kteří si nemohou dovolit vlastní letadlo, tak si na nějakém koupí podíl spolu z dalšími zájemci a mohou si zalétat, tak proč by to nešlo i s PC?
S pozdravem Jack Hokus
Je to už dlouho, co jsem přemýšlel o tom, že bych mohl zkusit v něčem programovat. Dlouhou dobu jsem se rozhlížel po různých webech a diskuzích.... Také jsem přečetl některé články a blogy, které se zabývali toutu tématikou.
V temném dávnověku používali lidé osmibitová a sedmibitová, v nouzi i šestibitová kódování. Mnoho znaků se do nich nevešlo a svět byl obyčejný, fádní a velmi smutný. Pak se ale několik chytrých hlav dalo dohromady- a není to náhoda že právě v US a A, a vymysleli multibyte encodings, které učinily svět znatelně radostnějším. Typografové dostali konečně své ligatury, dolní uvozovky, čtyři různě velké a tvrdé mezery, tři různě dlouhé a jinak pojmenované pomlčky, a spoustu dalších nezbytností. Konečně můžeme bez problémů tisknout runové písmo, a mnoho nechybělo a mohli jsme mít v unicode i pohlednou Klingonskou abecedu.
Malý testík vašeho oblíbeného programovacího jazyka zaměřený na jeho vysokoúrovňovost a míru abstrackce.
Otevřené kanceláře: totalita doby
Pavel Kohout, 27. ledna 2007, Lidové noviny
Po připomenutí nechávám k dispozici jen odkaz namísto kompletního znění článku.
Předem upozorňuji že to co bude následovat není "nic proti ničemu". Jen jsem napsal do internetového radia Radyjo Mlha do pořadu Báseň na přání (nebo také: Báseň na praní) že chci, a teď cituji: "báseň o linuxu" (s malým l).
čtenář živě.cz se na "Windows Vista blog" ptá: Napsal Bill Gates osobně nějaký kód pro Windows Vista?
http://vista.zive.cz/?q=napsal-bill-gates-osobne-nejaky-kod-pro-windows-vista Jak jsem mohl doteď bez této informace žít? :o)BRUS!
Fakt že na linuxu neexistuje řada alternativ, radši bych psal špičkových programu, je jasné, ale co stím?
Po dlouhém váhání jsem se odhodlal porovnat dvě userfriendly distra. Koupenou Mandrivu 2007 CZ a OpenSuSE 10.2
Nedávnou jsem si na notebook nainstaloval ArchLinux (super distro, doporučuju) a při té příležitosti jsem si rovnou zkompiloval jádro (kompilace jádra už je téměř součástí instalace ). Jelikož se mi doposavad při mých pokusech s kernelem nedařilo nastavit všechno tak, jak by to ideálně mělo být, musel jsem používat initrd. Tak jsem si řekl, takhle ne (původně jsem chtěl parafrázovat jistou reklamu, ale už jí mám plné zuby a rozmyslel jsem si to) a začal jsem schánět různé materiály v češtině (přece je to jenom můj defaultní jazyk
). Tak si je tu píšu, abych až je budu hledat našel a když se i vám budou hodit tím lépe.
Pekné info o blížiacom sa Beryle 0.20
sa objavilo na serveri cdr.cz.
Koho to zaujíma ,tu je odkaz:
http://www.cdr.cz/a/20524
Kdo si to má pamatovat a nebo to hledat v dokumentaci?
Pěkný a aktuální přehled syntaxe na jednu stránku najdete v taháku.
Otázka:Po instalaci Google Earth na Linux (prý je nativní, nikoliv port přes Wine) mám moc malé fonty. Co s tím?
Když jsem včera v noci psal tento blogpost, tak jsem netušil že tou dobou se chystá ukončit svou pozemskou pouť náš přítel, Čestný náčelník Ligy lesní moudrosti, náčelník kmene Wahpeton, Mudr. Milouš Stárek - Mahykan. Jeden z posledních předválečných woodcrafterů a pamětník návštěvy Ernesta Thompsona Setona v Praze o vánocích r. 1936. Před chvílí mi dorazil e-mail se zprávou že dnes ráno po krátké hospitalizaci zemřel.
Není tomu tak dávno, co jsem objevil DabbleDB. Začalo to jedním screencastem. Přiznávám, že už tehdy mě to, co jsem viděl, docela nadchlo. Možná, že David Hansson má s tím svým „opinionated software“ pravdu.
Tak se nam zastřelil človek, který se měl mnohem lépe, než 4,5 miliardy lidi na teto planetě... Ale on se měl tak "špatně", že už to nemohl unést... pořídit si mnohem mladší ženu, dítě v pokročilém věku je určitá zodpovědnost, na sebe měl chlapec myslet až v poslední řadě!
Vůbec jsem se k tomu nechtěl vyjadřovat, protože mi nic do toho není a ani mě to NEZAJÍMÁ! Bohužel jsem nucen neustále číst palcové titulky v Novinách, na Webu, sledovat spoty ve zprávách...atd. Mediální hysterie od "snímků z místa činu" až po "kdo, s kým, a proti komu na pohřbu" mi přijdou trapné!...
Milé média! Strčte si už toho skladatele do prdele!
Dnes jsem se podíval na přednášku Alana Kaye k vývoji osobních počítačů a nezbylo mi, než nevěřícně zírat na prezentovaná videa z šedesátých let.
Tuhle báseň jsem sem chtěl již dávno předatlovat. Tak dnes je ten den. Škoda že nelze interpretovat také přednes Norka Samotáře, který ji, již jako starý muž - ovšem s hlasem pevným a zvučným, ji tenkrát poslední dubnové noci roku 1994 recitoval.
Umřel pan Svoboda. Když někdo umře není to nic veselého, nikdy. Tenhle blogpost je o vlezlosti lidí, o jejich touze znát něčí soukromí, něčí myšlenky, něčí důvody. Co jim do toho sakra je ?