Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Předem se omlouvám všem potrefeným husám, ale nemohu si pomoct
Nevím jak kdo z vás, ale cítím se jako člověk hloubavý a občas mi to nedá a šťourám se ve věcech které jsou mi absolutně k.. doplň sám. Při svých bádacích výbojích v oblasti kompilace jádra jsem často tápal co vlastně nastavit, proč a k čemu je to dobré.
Já vím. Zkušenější si řeknou: "Když tomu nerozumíš, tak do toho nestrkej rypák." Jenže bez toho by se asi člověk stěží naučil, že? A protože jsem postrádal nějaký pěkný chlívek, kde by člověk našel na hromádce nějaký abecední seznam jaderných modulů s nimiž by se mohl setkat, tak jsem ho rovnou založil.
Sám fakt, že se o Linuxu píše v mainstreamovém médiu, je už dost potěšující, zvlášť když to není výplod nějakého THC-mozku. Ale při čtení vlastního článku mě napadlo pár poznámek a jelikož do diskuse na novinkách (stejně jako na idnes apod.) nemá vůbec cenu cokoliv psát a hlavně by to bylo kontraproduktivní, takže to dám sem, s vědomím složení zdejšího publika.
František Hucek z Linuxsoftu napsal seriál o Linuxu a protlačil jej na novinky.cz. Skvělá práce!
Minule se v diskuzi, zmínilo: co takhle Linux like práci se schránkou? V jednom prispěvku byly zmíněny tyto aplikace
True X-Mouse Gizmo, není špatný, ale našel jsem, podle mne lepší trošku, applikaci. O ní později. Co se týče Ditto, nějak mi nechodilo (asi chyba mezi klávesnicí a myší), tak jsem si taky něco našelPodle mě je ArchLinux momentálně asi nejlepši Linuxová distribuce, jediné, co mi docela vadí, je správa runlevelů - téměř žádná. Dřív sem byl na RedHatu a posléze na Fedoře a tam mi to přišlo docela vychytaný, akorát se přidávaly linky do příslušných adresářů a připřechodu do jinýho runlevelu se vyply ty služby, které tam neměly běžet.
Možná jsem objevil Ameriku, ale nedá mi to . Objevil jsem to teda dřív, když jsem instalil ArchLinux na notebook, ale dneska jsem si na to vzpoměl, když jsem to psal do komentáře k anketě.
Už několikrát se ve zprávičkách objevila zmínka o projektu nouveau - open source ovladači grafických karet nvidia s podporou 3D akcelerace. Jednou z možností jak pomoci jeho autorům je použít renouveau - program, který provádí jednoduché opengl testy a sleduje, jak se jejich provádění projevuje ve změnách registrů karty. Před pár dny se mi ho podařilo prosadit do Mandrivy. Uživatelé verze 2007.0 ho najdou v médiu contrib/backports, v cookeru je již přímo v contribu. Jak se s ním pracuje?
Zdravim
Stal se zázrak a podíval jsem se na adSense reklamu od googlu.
Byla to reklama firmy WebStep z brna a prezentovali svůj Linux Show room.
Nebudu suplovat web té firmy, tak jen ve skratce, najdete tam linuxový shop, počítače s všemožnými distribucemi a (zřejmě v rámci možností) odborníky na Linux, kteří vám ochotně poradí. (nezkoušel jsem
Dnes som si potvrdil tvrdenie, že firmy dokážu zabaliť svoj (klamlivý) marketing tak sladko, že sa človek nestačí diviť.
V diskuzi v
předchozím zápisu
o ClearLooks pro WinXP, se kdosi zmínil, že mu chybí virtuální plochy a přesouvání oken. To mi nedalo a započal sem googlit. A co se nestalo - našel jsem .
Na světě je konečně ostrá verze pluginu. A upřímně, lepší vítězství pro Microsoft si člověk ani nemůže přát.
Odhlédneme-li od kvality převodu do ODF a funkčnosti (nedávno to neumělo uložit ani obrázek do dokumentu, a jsem zřejmě šťastný muž, že mi všechny verze pluginu bez problémů fungovaly), najdeme pár věcí, které člověka dokážou pořádně vytočit. Pokud totiž chcete plugin, musíte si ho stáhnout z netu - není (a asi ani nebude) součástí MS Office. A k němu ještě asi 3 instalačky (pro MSO 2003), o celkové velikosti cca. 35MB, aby ten plugin byl schopen provozu. A výsledek? Do menu Soubor se vám přidají položky Otevřít ODF a Uložit jako ODF.
V záverečném dílu série o Fluxboxu a utilitách, které umí zpříjemnit život ve Fluxboxu, se budeme zabývat instalací a konfigurací ROX-Fileru, na plochu Fluxboxu přidáme transparentní gDeskCal a naučíme Fluxbox přepínat plochy s 3D efekty.
Jádro 2.6.20 přineslo plnou implementaci NATU nad sjednoceným NF_CONNTRACK rozhraním. Jak opustit zastaralý IP_CONNTRACK (fuj, kdo bych chtěl takovou vykopávku) a vejít vstříc světlým zítřkům s novým a úžasným NF_CONNTRACKEM se dozvíte právě teď.
Posledních pár dní pro mě opravdu bylo divokých. Dvakrát jsem nestrefil oddíly, přišel o data, otočil pár dister...
Prave jste se dobrovolne nedobrovolne prihlasili do vyzkumu verejneho mineni. Vitejte.
Slíbil jsem, že obarvím „trojkovou“ verzi pacmana a protože sliby se mají plnit nejen o Vánocích, tak je tu mezi námi.
Jedna z výhoda Linuxu je, že si svůj desktop, ať je to Gnome, Kde, Fluxbox..., můžete snadno libovolně vytunit. Jak často se snaží uživatel přeměnit pomocí nějakého tématu svoje Gnome na Maca či Windows? Ale pokud jste nuceni pracovat ve "zlých ošklivých" Windows, proč je neupravit tak, aby alespoň ten feeling nebyl tak hrozný ? Pokud máte rádi Gnome a nesnášíte Windows a musíte v nich pracovat zkuste ClearLooks for Windows XP.
No jelikož první zápis na blogu sklidil velký úspěch, přidávám další (pokud někteří méně chápaví jedinci nepochopili, že je to vtip, tak to raději píšu).
Jako jsem si kdysi vzal "do parády" cyklisty, nezůstanou ušetřeni ani chodci. I ti totiž páchají obrovské množství dopravních přestupků.
Po dlhšom čase a nahromadení periferií (4xHDD (2 povešané aj v bedni (v 5,25" šachtách)), 1xFDD, 1 x internal memory reader (3,5"), 1xDVDRW, 2xHD RACK) sa obzeram po novej ATX skrini. Podmienky výberu: 4 x 5,25" ext. pozicie, 2 - 3 x 3,5" ext. pozície, 4 - 6 x 3,5" int. pozície, najlepšie čierno-strieborné prevedenie. Najlepšie bez zdroja... Máte nejaký tip?
Poslední dobou mne obchodní řetězec Tesco docela vytáčí svým chováním. Používají příliš často trapné praktiky, kdy je u zboží jiná cena, než vyběhne na pokladně. Takže v průměru každý třetí nákup skončím na informacích, kde mi vrací peníze.
Náš známý nezávislý Tomáš Přibyl opět FUDuje o Linuxu, tentokrát své lži podporuje i nesm^H^H^H^Hinformacemi od Forrester Research. Už mu nestačí šířit bludy v češtině, přešel na angličtinu, takže se článek dostal až ke mně (české nečtu).
Zdravim Rozhodl jsem se přepsat zpěvník, aby byl editovatelnější a nevím co použít
IN Formát si představuji:[Titulek: Název] \{C}Text, který bude česky a s akordy \{dm6} ... %%include Notace.abc %%include dmi6.akord95% bude pouze text+akordy, ale někdy noty budu potřebovat, málokdy akordy. OUT předpokládám postscript (abc2ps funguje skvěle) Notace bude v abc, aby bylo potřeba pouze textový editor k editaci, žádný SW typu GuitarPro (ten neběží na linuchu) Existuje něco, co by z textu
\{C}Krás\{am}ná\{dm}bláho\{G[7]}á Da\{C}jánaVytvořilo Text s akordy nad ním. Pokud možno nee html, preferoval bych s ohledem na ABC TeXový přístup, ale nevyžaduji ho. Volitelně, abych mohl vkládat abc soubory Existuje něco, co by z textu dokázalo vykreslit akordovou značku ? To považuji za prioritu nejnižší Poradíte ?
Zdravím všechny přítomné. Chtěl bych se na Vás všechny obrátit s prosbou o radu. Ve škole jsem dostal za úkol vytvořit nějaký demonstrační mechanismus pro předvedení nejznámějších lokálních a síťových útoků na OS Linux.
Kamarádka mě poprosila, abych jí pomohl s výběrem nového počítače. Jelikož je podle mne trošku hloupost kupovat si sestavu, rozodl jsem se, že by bylo vhodnější nechat počítač se stavit (přestože mám SPŠE, nechce se mi ho stavět - nemám "padesátku"). Na stránkách, nejmenovaného obchodu jsou již předpřipravené sestavy, které je možno dokonfigurovat. Implicitně tam je optiská myš MS WheelMouse a k tomu podložka. To mne "lehce" zarazilo :-). Používáte k optické myši podložku? (Já ne)
Možná je dobré na začátku říct, že pro nevidomého, který má podstatně sníženou možnost získávání informací, ale i jakýchkoliv podnětů, je možnost ovládání pc nesmírně důležitá a výrazně rozšiřuje jeho možnosti. Víc, nežli si často dovedeme představit.
Téma, jak se mi zdá, alespoň několik čtenářů zaujalo. Pokusím se tedy o jakési shrnutí. Nejedná se pochopitelně o vyčerpávající výčet, natož o nějakou odbornou recenzi. Nechci se zařadit mezi „experty“, kteří po letmém a laickém setkání s programem, nebo dokonce systémem vynášejí verdikty. Ideálem by bylo, kdyby můj nedokonalý a jistě i chyby obsahující článeček druzí doplnili a upozornili na bugy. Tak jako jinde.
Jak asi vypadá takový typický™ uživatel Linuxu (nebo ostatních unixových OS)? Když jsem našel na webu test na tělesný typ, neodolal jsem, abych ho sem nenalinkoval.