Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Všeho moc škodí. I Linuxu. Pokud je člověk přepracovaný, může se stát téměř cokoliv. Onehdy se mi stalo, že když jsem se proubouzel, chtěl jsem pohnout rukou. Nic zvláštního - řeknete si. Ale jak sem byl rozespalej přemýšlel jsem, kde v /dev je ruka připojená. Chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, že neběžim na Linuxu :-). Totální schýza...
Dobrý den,
Chtěl bych se Vás zeptat na Váš názor na následující nápad.
Jsem celkem spokojeným majitelem počítačového dědečka, který i přes svou chválihodnou vytrvalost pomalu dosluhuje, ono PII a 196 MB není dnes nic moc. Přemýšlím o tom, kdo jej nahradí.
Nabízí se koupě nové mašiny. Ale to není úpně ono.
Proto bych se chtěl zeptat jestli by jste byly ochotni uvažovat o společném zakoupení výkonné sestavy, ke které by se podílníci připojovali za pomoci terminálu.
Pokud by někdo chtěl provozovat separátní systém, šlo by to např. pomocí vmware, nebo jiného podobného SW.
Podobný systém financování využívají například amaterští letci, kteří si nemohou dovolit vlastní letadlo, tak si na nějakém koupí podíl spolu z dalšími zájemci a mohou si zalétat, tak proč by to nešlo i s PC?
S pozdravem Jack Hokus
Je to už dlouho, co jsem přemýšlel o tom, že bych mohl zkusit v něčem programovat. Dlouhou dobu jsem se rozhlížel po různých webech a diskuzích.... Také jsem přečetl některé články a blogy, které se zabývali toutu tématikou.
V temném dávnověku používali lidé osmibitová a sedmibitová, v nouzi i šestibitová kódování. Mnoho znaků se do nich nevešlo a svět byl obyčejný, fádní a velmi smutný. Pak se ale několik chytrých hlav dalo dohromady- a není to náhoda že právě v US a A, a vymysleli multibyte encodings, které učinily svět znatelně radostnějším. Typografové dostali konečně své ligatury, dolní uvozovky, čtyři různě velké a tvrdé mezery, tři různě dlouhé a jinak pojmenované pomlčky, a spoustu dalších nezbytností. Konečně můžeme bez problémů tisknout runové písmo, a mnoho nechybělo a mohli jsme mít v unicode i pohlednou Klingonskou abecedu.
Malý testík vašeho oblíbeného programovacího jazyka zaměřený na jeho vysokoúrovňovost a míru abstrackce.
Otevřené kanceláře: totalita doby
Pavel Kohout, 27. ledna 2007, Lidové noviny
Po připomenutí nechávám k dispozici jen odkaz namísto kompletního znění článku.
Předem upozorňuji že to co bude následovat není "nic proti ničemu". Jen jsem napsal do internetového radia Radyjo Mlha do pořadu Báseň na přání (nebo také: Báseň na praní) že chci, a teď cituji: "báseň o linuxu" (s malým l).
čtenář živě.cz se na "Windows Vista blog" ptá: Napsal Bill Gates osobně nějaký kód pro Windows Vista?
http://vista.zive.cz/?q=napsal-bill-gates-osobne-nejaky-kod-pro-windows-vista Jak jsem mohl doteď bez této informace žít? :o)BRUS!
Fakt že na linuxu neexistuje řada alternativ, radši bych psal špičkových programu, je jasné, ale co stím?
Po dlouhém váhání jsem se odhodlal porovnat dvě userfriendly distra. Koupenou Mandrivu 2007 CZ a OpenSuSE 10.2
Nedávnou jsem si na notebook nainstaloval ArchLinux (super distro, doporučuju) a při té příležitosti jsem si rovnou zkompiloval jádro (kompilace jádra už je téměř součástí instalace ). Jelikož se mi doposavad při mých pokusech s kernelem nedařilo nastavit všechno tak, jak by to ideálně mělo být, musel jsem používat initrd. Tak jsem si řekl, takhle ne (původně jsem chtěl parafrázovat jistou reklamu, ale už jí mám plné zuby a rozmyslel jsem si to) a začal jsem schánět různé materiály v češtině (přece je to jenom můj defaultní jazyk
). Tak si je tu píšu, abych až je budu hledat našel a když se i vám budou hodit tím lépe.
Pekné info o blížiacom sa Beryle 0.20
sa objavilo na serveri cdr.cz.
Koho to zaujíma ,tu je odkaz:
http://www.cdr.cz/a/20524
Kdo si to má pamatovat a nebo to hledat v dokumentaci?
Pěkný a aktuální přehled syntaxe na jednu stránku najdete v taháku.
Otázka:Po instalaci Google Earth na Linux (prý je nativní, nikoliv port přes Wine) mám moc malé fonty. Co s tím?
Když jsem včera v noci psal tento blogpost, tak jsem netušil že tou dobou se chystá ukončit svou pozemskou pouť náš přítel, Čestný náčelník Ligy lesní moudrosti, náčelník kmene Wahpeton, Mudr. Milouš Stárek - Mahykan. Jeden z posledních předválečných woodcrafterů a pamětník návštěvy Ernesta Thompsona Setona v Praze o vánocích r. 1936. Před chvílí mi dorazil e-mail se zprávou že dnes ráno po krátké hospitalizaci zemřel.
Není tomu tak dávno, co jsem objevil DabbleDB. Začalo to jedním screencastem. Přiznávám, že už tehdy mě to, co jsem viděl, docela nadchlo. Možná, že David Hansson má s tím svým „opinionated software“ pravdu.
Tak se nam zastřelil človek, který se měl mnohem lépe, než 4,5 miliardy lidi na teto planetě... Ale on se měl tak "špatně", že už to nemohl unést... pořídit si mnohem mladší ženu, dítě v pokročilém věku je určitá zodpovědnost, na sebe měl chlapec myslet až v poslední řadě!
Vůbec jsem se k tomu nechtěl vyjadřovat, protože mi nic do toho není a ani mě to NEZAJÍMÁ! Bohužel jsem nucen neustále číst palcové titulky v Novinách, na Webu, sledovat spoty ve zprávách...atd. Mediální hysterie od "snímků z místa činu" až po "kdo, s kým, a proti komu na pohřbu" mi přijdou trapné!...
Milé média! Strčte si už toho skladatele do prdele!
Dnes jsem se podíval na přednášku Alana Kaye k vývoji osobních počítačů a nezbylo mi, než nevěřícně zírat na prezentovaná videa z šedesátých let.
Tuhle báseň jsem sem chtěl již dávno předatlovat. Tak dnes je ten den. Škoda že nelze interpretovat také přednes Norka Samotáře, který ji, již jako starý muž - ovšem s hlasem pevným a zvučným, ji tenkrát poslední dubnové noci roku 1994 recitoval.
Umřel pan Svoboda. Když někdo umře není to nic veselého, nikdy. Tenhle blogpost je o vlezlosti lidí, o jejich touze znát něčí soukromí, něčí myšlenky, něčí důvody. Co jim do toho sakra je ?
Předem se omlouvám všem potrefeným husám, ale nemohu si pomoct
Nevím jak kdo z vás, ale cítím se jako člověk hloubavý a občas mi to nedá a šťourám se ve věcech které jsou mi absolutně k.. doplň sám. Při svých bádacích výbojích v oblasti kompilace jádra jsem často tápal co vlastně nastavit, proč a k čemu je to dobré.
Já vím. Zkušenější si řeknou: "Když tomu nerozumíš, tak do toho nestrkej rypák." Jenže bez toho by se asi člověk stěží naučil, že? A protože jsem postrádal nějaký pěkný chlívek, kde by člověk našel na hromádce nějaký abecední seznam jaderných modulů s nimiž by se mohl setkat, tak jsem ho rovnou založil.
Sám fakt, že se o Linuxu píše v mainstreamovém médiu, je už dost potěšující, zvlášť když to není výplod nějakého THC-mozku. Ale při čtení vlastního článku mě napadlo pár poznámek a jelikož do diskuse na novinkách (stejně jako na idnes apod.) nemá vůbec cenu cokoliv psát a hlavně by to bylo kontraproduktivní, takže to dám sem, s vědomím složení zdejšího publika.
František Hucek z Linuxsoftu napsal seriál o Linuxu a protlačil jej na novinky.cz. Skvělá práce!
Minule se v diskuzi, zmínilo: co takhle Linux like práci se schránkou? V jednom prispěvku byly zmíněny tyto aplikace
True X-Mouse Gizmo, není špatný, ale našel jsem, podle mne lepší trošku, applikaci. O ní později. Co se týče Ditto, nějak mi nechodilo (asi chyba mezi klávesnicí a myší), tak jsem si taky něco našelPodle mě je ArchLinux momentálně asi nejlepši Linuxová distribuce, jediné, co mi docela vadí, je správa runlevelů - téměř žádná. Dřív sem byl na RedHatu a posléze na Fedoře a tam mi to přišlo docela vychytaný, akorát se přidávaly linky do příslušných adresářů a připřechodu do jinýho runlevelu se vyply ty služby, které tam neměly běžet.