Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Možná jsem objevil Ameriku, ale nedá mi to . Objevil jsem to teda dřív, když jsem instalil ArchLinux na notebook, ale dneska jsem si na to vzpoměl, když jsem to psal do komentáře k anketě.
Už několikrát se ve zprávičkách objevila zmínka o projektu nouveau - open source ovladači grafických karet nvidia s podporou 3D akcelerace. Jednou z možností jak pomoci jeho autorům je použít renouveau - program, který provádí jednoduché opengl testy a sleduje, jak se jejich provádění projevuje ve změnách registrů karty. Před pár dny se mi ho podařilo prosadit do Mandrivy. Uživatelé verze 2007.0 ho najdou v médiu contrib/backports, v cookeru je již přímo v contribu. Jak se s ním pracuje?
Zdravim
Stal se zázrak a podíval jsem se na adSense reklamu od googlu.
Byla to reklama firmy WebStep z brna a prezentovali svůj Linux Show room.
Nebudu suplovat web té firmy, tak jen ve skratce, najdete tam linuxový shop, počítače s všemožnými distribucemi a (zřejmě v rámci možností) odborníky na Linux, kteří vám ochotně poradí. (nezkoušel jsem
Dnes som si potvrdil tvrdenie, že firmy dokážu zabaliť svoj (klamlivý) marketing tak sladko, že sa človek nestačí diviť.
V diskuzi v
předchozím zápisu
o ClearLooks pro WinXP, se kdosi zmínil, že mu chybí virtuální plochy a přesouvání oken. To mi nedalo a započal sem googlit. A co se nestalo - našel jsem .
Na světě je konečně ostrá verze pluginu. A upřímně, lepší vítězství pro Microsoft si člověk ani nemůže přát.
Odhlédneme-li od kvality převodu do ODF a funkčnosti (nedávno to neumělo uložit ani obrázek do dokumentu, a jsem zřejmě šťastný muž, že mi všechny verze pluginu bez problémů fungovaly), najdeme pár věcí, které člověka dokážou pořádně vytočit. Pokud totiž chcete plugin, musíte si ho stáhnout z netu - není (a asi ani nebude) součástí MS Office. A k němu ještě asi 3 instalačky (pro MSO 2003), o celkové velikosti cca. 35MB, aby ten plugin byl schopen provozu. A výsledek? Do menu Soubor se vám přidají položky Otevřít ODF a Uložit jako ODF.
V záverečném dílu série o Fluxboxu a utilitách, které umí zpříjemnit život ve Fluxboxu, se budeme zabývat instalací a konfigurací ROX-Fileru, na plochu Fluxboxu přidáme transparentní gDeskCal a naučíme Fluxbox přepínat plochy s 3D efekty.
Jádro 2.6.20 přineslo plnou implementaci NATU nad sjednoceným NF_CONNTRACK rozhraním. Jak opustit zastaralý IP_CONNTRACK (fuj, kdo bych chtěl takovou vykopávku) a vejít vstříc světlým zítřkům s novým a úžasným NF_CONNTRACKEM se dozvíte právě teď.
Posledních pár dní pro mě opravdu bylo divokých. Dvakrát jsem nestrefil oddíly, přišel o data, otočil pár dister...
Prave jste se dobrovolne nedobrovolne prihlasili do vyzkumu verejneho mineni. Vitejte.
Slíbil jsem, že obarvím „trojkovou“ verzi pacmana a protože sliby se mají plnit nejen o Vánocích, tak je tu mezi námi.
Jedna z výhoda Linuxu je, že si svůj desktop, ať je to Gnome, Kde, Fluxbox..., můžete snadno libovolně vytunit. Jak často se snaží uživatel přeměnit pomocí nějakého tématu svoje Gnome na Maca či Windows? Ale pokud jste nuceni pracovat ve "zlých ošklivých" Windows, proč je neupravit tak, aby alespoň ten feeling nebyl tak hrozný ? Pokud máte rádi Gnome a nesnášíte Windows a musíte v nich pracovat zkuste ClearLooks for Windows XP.
No jelikož první zápis na blogu sklidil velký úspěch, přidávám další (pokud někteří méně chápaví jedinci nepochopili, že je to vtip, tak to raději píšu).
Jako jsem si kdysi vzal "do parády" cyklisty, nezůstanou ušetřeni ani chodci. I ti totiž páchají obrovské množství dopravních přestupků.
Po dlhšom čase a nahromadení periferií (4xHDD (2 povešané aj v bedni (v 5,25" šachtách)), 1xFDD, 1 x internal memory reader (3,5"), 1xDVDRW, 2xHD RACK) sa obzeram po novej ATX skrini. Podmienky výberu: 4 x 5,25" ext. pozicie, 2 - 3 x 3,5" ext. pozície, 4 - 6 x 3,5" int. pozície, najlepšie čierno-strieborné prevedenie. Najlepšie bez zdroja... Máte nejaký tip?
Poslední dobou mne obchodní řetězec Tesco docela vytáčí svým chováním. Používají příliš často trapné praktiky, kdy je u zboží jiná cena, než vyběhne na pokladně. Takže v průměru každý třetí nákup skončím na informacích, kde mi vrací peníze.
Náš známý nezávislý Tomáš Přibyl opět FUDuje o Linuxu, tentokrát své lži podporuje i nesm^H^H^H^Hinformacemi od Forrester Research. Už mu nestačí šířit bludy v češtině, přešel na angličtinu, takže se článek dostal až ke mně (české nečtu).
Zdravim Rozhodl jsem se přepsat zpěvník, aby byl editovatelnější a nevím co použít
IN Formát si představuji:[Titulek: Název] \{C}Text, který bude česky a s akordy \{dm6} ... %%include Notace.abc %%include dmi6.akord95% bude pouze text+akordy, ale někdy noty budu potřebovat, málokdy akordy. OUT předpokládám postscript (abc2ps funguje skvěle) Notace bude v abc, aby bylo potřeba pouze textový editor k editaci, žádný SW typu GuitarPro (ten neběží na linuchu) Existuje něco, co by z textu
\{C}Krás\{am}ná\{dm}bláho\{G[7]}á Da\{C}jánaVytvořilo Text s akordy nad ním. Pokud možno nee html, preferoval bych s ohledem na ABC TeXový přístup, ale nevyžaduji ho. Volitelně, abych mohl vkládat abc soubory Existuje něco, co by z textu dokázalo vykreslit akordovou značku ? To považuji za prioritu nejnižší Poradíte ?
Zdravím všechny přítomné. Chtěl bych se na Vás všechny obrátit s prosbou o radu. Ve škole jsem dostal za úkol vytvořit nějaký demonstrační mechanismus pro předvedení nejznámějších lokálních a síťových útoků na OS Linux.
Kamarádka mě poprosila, abych jí pomohl s výběrem nového počítače. Jelikož je podle mne trošku hloupost kupovat si sestavu, rozodl jsem se, že by bylo vhodnější nechat počítač se stavit (přestože mám SPŠE, nechce se mi ho stavět - nemám "padesátku"). Na stránkách, nejmenovaného obchodu jsou již předpřipravené sestavy, které je možno dokonfigurovat. Implicitně tam je optiská myš MS WheelMouse a k tomu podložka. To mne "lehce" zarazilo :-). Používáte k optické myši podložku? (Já ne)
Možná je dobré na začátku říct, že pro nevidomého, který má podstatně sníženou možnost získávání informací, ale i jakýchkoliv podnětů, je možnost ovládání pc nesmírně důležitá a výrazně rozšiřuje jeho možnosti. Víc, nežli si často dovedeme představit.
Téma, jak se mi zdá, alespoň několik čtenářů zaujalo. Pokusím se tedy o jakési shrnutí. Nejedná se pochopitelně o vyčerpávající výčet, natož o nějakou odbornou recenzi. Nechci se zařadit mezi „experty“, kteří po letmém a laickém setkání s programem, nebo dokonce systémem vynášejí verdikty. Ideálem by bylo, kdyby můj nedokonalý a jistě i chyby obsahující článeček druzí doplnili a upozornili na bugy. Tak jako jinde.
Jak asi vypadá takový typický™ uživatel Linuxu (nebo ostatních unixových OS)? Když jsem našel na webu test na tělesný typ, neodolal jsem, abych ho sem nenalinkoval.
Zdravím
Nevíte náhodou jak jde udělat pomocí svobodných protředků internetové TV, tedy jestli existují jednoduché nástroje na vytvoření přenos videa po netu pomocích svobodných nástrojů. A daší věc co bych chtěl vědět jestli je nějaká jiná možnost jak distribuovat třebs záznamy z ČESKÉ TELEVIZE. Docela by mě zajímalo jestli dnešní situace kde česká tedy veřejnoprávní televize nabízí přenos pomocí windows media shitu a realplayeru proto že komunita je neschopná nabídnout alternativní stejně kvalitní nástroje nebo jen proto že na uřadu sedí nějakej ...... manager. :-)
Tak jsem si udělal blog.
Předpokládám, že ho nikdo nebude číst a já sem budu psát asi minimálně. Ale stejně doufám, že se bude líbit ;-)
Největší problém asi bude v čase. Protože musim řešit:
Zdravím Vás,
budu kupovat byt 3+1 80m2 v paneláku. Jelikož ke koupi dojde přibližně za měsíc, tak stále ještě s přítelkyní plánujeme přestavbu našeho budoucího bytu, ve kterém plánujeme vychovat i naše potomky (resp. plnánovaný je jeden ). Počítáme s tím, že budeme bourat a znovu stavět celé jádro (původní je ve špatném stavu, cca 30 let staré), tak přemýšlíme o změně rozložení koupelny, WC, kuchyně a chodby. Jedná se o poměrně rozšířené rozložení bytu (viz 1. obrázek).