Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Definice "hezké fonty" je individuální záležitost. V mém případě je hezký font bez stínování (tj. ostrý přechod černá/bílá) avšak s precizním vykreslením čar (bez "ulétávání" do strán, tj. cizími slovy - bez aliasingu ale s hintingem.
Popíšeme si, jak na to
Ahoj všichni!
Pokusím se zde sepsat zajímavé životní příhody s Linuxem a Fedorou zvláště. V prvním díle o instalaci FC6 se naše osudy střetnou se SATA řadičem Silicon Image a Grubem...
Asi jste postřehli kauzu kolem ukradených fotografií Karla Svobody. No a máme tady vysvětlení:
Na oddělní, kde podpraporčík pracoval, jsou počítače vybaveny starším systémem, v němž je problematické zabránit tomu, aby k datům dostal každý policista, uvedl Husák. "Neumožňuje separaci jednotlivých informací," řekl. [citace z aktualne.cz]
Co k tomu dodat?
P.S.: zápis se původně jmenoval "Počítačová gramotnost policie" přejmenoval jsem ho na popud několika komentářů :)
Na své pouti programy, umožňujícími používání počítače nevidomými, jsem si pořídil dvě cd. První bylo Ubuntu s ozvučeným desktopem Gnome. Předpokládal jsem nejpokročilejší aplikaci a ono ano. Zdá se výrazně lepší, nežli na ozvučeném Gnome v Mandrivě a Debianu. Bohužel, stále se mi to nezdá zcela použitelné, nejsem schopný najít způsob pohodlného čtení txt ani html. Navigace poštovním klientem se mi zdá nemožná. Nakolik je chyba na židli, si netroufám odhadnout, ale něco bych přiřkl nedotaženosti programu.
Druhý kousek je Free(b)soft CDROM, bootovatelné CD založené na Knoppixu. Tohle se mi zdá hodně dobré. A navíc jde přepnout do češtiny. Díky počeštěnému Emacspeak jsem i se zakrytou obrazovkou neměl potíže psát, ani číst.
Pokud stačí angličtina, zalíbil se mi Yasr v kombinaci s Nano. Na základní práci s textem stačí a nároky na pc jsou minimální. Příště si dám souboj s Braillovým terminálem. Viz foto.
OpenAds (původně phpMyAds a phpPgAds) je software pro správu reklamních bannerů. Nenašel jsem k němu lepší a volnou alternativu (pomiňme řešení "všechno si napíšu sám") a tak jsem se ho nasadil.
Do dokonalosti má sice daleko, k použitelnosti u mne však stačilo pár patchů.
Minulý týden jsem udělal anketu na téma darů charitativním organizacím. Dnes se vás zeptám, zda nějak přispíváte (nemyslím finančně) nějaké veřejně prospěšné organizaci.
Zkusil jsem si aktuální alpha verzi nového Ubuntu 7.04 a v něm jsem narazil na nové Control Center, musím říct že mě se celkem líbí, vždycky mě strašně zaráželo jak bylo původní nastavení gnome řešeno, zajímalo by mě jestli se líbí i vám?
...........KDE nic TU nic..............
......Odvolávám vše co jsem napsal.....
Říká se nedrbat do toho co funguje. Ale to není nic pro mě, nemělo by se zůstávat na místě. Dnes jsem docela odlehčil svému Archlinuxu. Pryč z disku šel Azureus a Liferea.
Někdy se stane, že na můj logicky vystavěný komentář k některé společenské události, který se obvykle roztáhne na několik odstavců, obdržím ostře nabroušenou reakci, která sice nic nového nepřináší, využívá však skutečnosti, že ostrý meč může přeseknout pero, ač je mocnější než on.
Při ladění jednoho kusu kódu jsem narazil na další perlovou nechutnost. Vyzkoušejte sami:
perl -le 'sub a {@{$_[0]}}; sub b {a($_[0]), a($_[1])}; print scalar b([1,2], [3,4,5])'Jaký by jste čekali výsledek? Já jsem čekal 5 a ono 3. Skoro bych to považoval za bug. Proč 5? Protože
perl -le 'sub a {@{$_[0]}}; sub b {a($_[0]), a($_[1])}; print scalar(@c=b([1,2], [3,4,5]))'
Budu preinstalovavat notebooka. Volba padla na OpenSuSE 10.2. Bohuzel, DVD mechanika v notebooku mi nejak odmita spolehlive cist palena DVD (asi na to ma vek), rozhodl jsem se poridit lisovane DVD
Jak to dopadlo? Inu, ve stredu vecer jsem objednal a zaplatil krabicovou verzi a tesil se ze do patku budu mit na stole v praci balicek. Misto toho se jenom koukam jak ta krabice cestuje po statech.
Bohuzel, dneska jsem udelal tu "blbost", ze jsem se kouknul po jinych moznostech. Na e-bay bych sehnal stejnou krabici za lepsi cenu (soucasna cena 8 EUR), a jeste bych to mohl mit na stole o hodne driv. Holt pouceni pro priste - nejdriv zkus ebay.
Psal jsem si kousek kódu v pythonu, kde mimo jiné funkce přebírala parametr který určoval datový typ jiného parametru. A jako slušně vychovaný a paranoidní kodér jsem chtěl ošetřit i stav kdy ten parametr byl vadný. Jenže jak stylizovat chybovou hlášku ? O perlu jež se v mé mysli zrodila se nemohu nepodělit :
Takový titulek se dnes objevil na zpravodajském serveru aktualne.cz. Po hlubším prostudování jiného článku na serveru autorevue.cz člověk zjistí, že ty "úžasné" mýtné brány na dieslový pohon v podstatě nefungují. Hned se mi vybaví reportáž v televizi o výběrovém řízení na mýtný systém, které řídili lidé, co tam vůbec neměli co dělat, prý nějací experti pana Šimonovského (tehdejší ministr dopravy)
Hned na to si člověk vzpomene na další reportáž, kdy členové výběrové komise se začerněnou tváří a zkresleným hlasem popisují, jak jim někdo nabízel tučné provize za to, když Kapsch tuto zakázku získá.
Nedávno jsem si tady stěžoval, že si soudruzi z Mozilla foundation mohli při "povýšení" Firefoxu změny UI nechat od cesty. To jsem však ještě neměl tu čest seznámit se s IE7 - to co provedli imperialističtí supi z Redmondu s nebohým Explorerem by totiž, při zachování stejných měřítek, bylo minimálně na žalobu u Haagského tribunál pro lidská práva!
Tento zápisek nebude asi příliš naučný, ale považuji za nutné vypustit do světa informaci, jací podvodníci pracují u Volného.
Pacman je šedý, vizuálně nemastný neslaný. Ale já jsem řekl NE, když pacman tak hezký a barevný, aby důležité věci byly vidět.
Marodím a tak mě napadlo, že bych se koukl na televizi. No a to nejlépe z postele. Už jsem to jednou zkoušel, ale nic jednoduchého jsem nenašel. DVB kartu mám v PC s linuxem a v posteli mám notebook s winXP. No zkusím to nějak rozjet.
P.S.: Díky komentářům už to jede, používám getstream.
Vím, že Beryl je dnes graficky nejpokročilejší WM, ale bohužel mu k dokonalosti ještě dost věcí chybí, proto používám druhý nejhezčí WM a to je pro mě E17, jeho vývoj zaznamenal kolem vánoc velký pokrok, ale stále v něm chybí spousta věcí pro normální práci, nicméně pokud jste zruční tak si dokážete chybějící věci dodělat, nebo nahradit.
Před časem jsem si chtěl koupit BT headset SonyEricsson HBH-610a. Pohledal jsem po netu a objednal u Cybexu, tam ho už ale neměli, tak jsem ho pak našel u firmy 123mobil.cz s tím, že nemusím platit poštu, protože si ho mohu vyzvednout na pobočce v Brně.
Zdravím. I tentokrát se omlouvám za zavádějící název. Chci však spojit tento zápis s předchozím (alespoň nadpisem), aby bylo jasné, že spolu souvisí. Tentokrát však budu stručný:
Protože si zrovna tak pohrávám s Eximem, abych zjistil jak funguje, tak mě napadla tato anketka:
Operátor je rozšíření prohlížeče Firefox, které umožňuje pracovat s microformatem obsaženým ve stránce. Pokud si ho nainstalujete, tak narazíte na drobný problém a to že obsahuje pouze několik předdefinovaných akcí.
Pokud tedy např. čtu článek na linuxexpresu a ten obsahuje tag, pak mi rozšíření nabídne stejné tagy na serveru technocrati.com. A já bych chtěl třeba abclinuxu nebo root. Čtu článek o ubuntu a chci vědět co o ubuntu píše root.
A protože tvůrci s tímto počítali, tak stačí napsat kousek javascriptu, dát ho na správné místo a restart firefoxu.