Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
...měl původně být dlouhý, honosný a vzbuzovat úctu. :-D Ale kašlu na to, o tohle se nemůžu nepodělit... :-)
http://www.break.com/college/pacman.html
(A něco honosného si nechám pro příště... ;-))
Rozhodoval jsem se, jaký systém pro kontrolu verzí začít používat. Předem jsem zavrhl centralizované systémy (CVS, Subversion, atp.), jelikož oproti těm decentralizovaným mají celou řadu nevýhod a z mého pohledu se mi jeví jako zastaralé (i když samozřejmě spoustě lidem mohou stačit, to nepopíram). Jenže který decentralizovaný SCM začít používat?
Napadlo mě takové pěkné diskuzní téma, snad trochu odlehčí atmosféru
Nějak mě přestaly bavit ty svaté války, které se vedou jak na Abíčku, tak i jinde. Konečně v mém povolání toho užiji dost a dost, a jestli se mimo jiné živím tím, že někdy se snažím motivovat nemotivované, tak dělám to jedině proto, že jsem za to placen a patří to k mému povolání a k jeho etice. Na Abíčku skutečně nemusím.
Dnes jsem přišel k někomu, kdo má nainstalovaný WinXP a je připojen k internetu, no a zírám Microsoft asi dnes spustil nějakou kontrolu na legalitu Windows, nebo co, ale hlásí mu to že má nelegálně nainstalovaný Windows. Odpoledne mi psali už asi 3 kamarádi, jestli bych jim nepřišel nainstalovat Linux :)
Rozhodl jsem se na svých stránkách publikovat ukázku použití knihovny JpGraph pro PHP. Ukázka i omáčka kolem byly sepsány a publikovány pomocí CMS Joomla, mambot GeSHi aktivován a já se chtěl pokochat výsledky své činnosti. K mému velmi nemilému překvapení ale byl veškerý text s diakritikou pokažený a takřka nečitelný. Asi tak, jako když si na MySQL špatně nastavíte kódování, ve kterém jsou texty ukládány a čteny. Aktualizoval jsem proto Joomlu na poslední verzi 1.0.8, avšak problémy přetrvávaly.
Pro účely své diplomové práce potřebuji vyřešit následující problém, a už si s tím lámu hlavu celé dopoledne:
Mám zadánu plochu v prostoru, označím ji a. Tato plocha vznikla rotací plochy XY, která byla rotována postupně kolem os x, y, z. Stojím před úkolem zjistit úhly, o které byla rotována, abych ji mohl zpětně rotací kolem os z, y, x vrátit do původního stavu XY.
Plochou XY míním plochu v prostoru označenou analyticky vyjádřenou jako:
x = u
y = v
z = 0
Díky za každou dobrou radu.
Dobry den, stale som rozmyslal, preco som ja vlastne presiel k alternativnym operacnym systemom, ako je GNU/Linux a klony BSD. A vlastne aj, preco som isiel (pre novacika) tazsou cestou neklikacich distribucii. Ved som si ako prvu distribuciu mohol namiesto Slacku vybrat kludne nejaky Mandrake, SuSe alebo v tej dobe este RedHat a vsetko si pohodlne naklikat. Ved som nebol prinuteny ucit sa samotne fungovanie toho ci onoho OS. No po tych par rokoch uz vidim, ze sa mi to oplatilo. Spustit mc (alebo pouzit cp, mv) je pre mna po te dobre rychlejsie, ako spustat nejaky konqueror ci gentoo (zvlast na stroji, ktory som mal donedavna k dispozicii - P@166MMX, 128MB RAM). Jaj, chcel som sa este v tomto monologu podakovat vsetkym, ktori mi pomohli. Aj na tomto portali, ci uz dobre mienenou radou, alebo dobre mierenym nasmerovanim na googla :-) Dakujem
Tak co, zrušíme je, nebo necháme. :)
Scroll lock:
pro: - zastavení výpisu aktuálně běžícího programu proti: - zastaralá, nepoužívaná, zabírá místo
Insert:
pro: - přepínání režimů: přepisování x vkládání - práce se schránkou: Ctrl+Insert, Shift+Insert - oznacovani souboru(krusader,midnight,totalcmd) - možná v některých programech další klávesové kombinace pro operace vkládání proti: - nepoužívaná, plete se - nechtěné přepnutí do režimu přepisování
Tak jsem si u nás na fakultě v počítačové hale vyslechl velmi zajímavý názor na GNU hnutí a na jeho nejúspěšnější počin (snad to tak mohu nazvat). Dnes vůbec někteří naši kolegové perlili, už se těším na rozpravu o balíčkovacích systémech :).
Teplota procesoru při běžné práci nepřesáhla 30 °C, přesto se větráček na chladiči procesoru točil rychlostí 3300 RPM vydávaje přitom rušivý hluk. Napadlo mě, jestli by nešlo otáčky větráčku softwarově snížit.
Už jsem dneska ověřil funkci tohoto 4-portového modemu v linuxu, menu má dost obsáhlé, brzo i zjistím, jak se na něj připojím zvenku - a jak případně budu našim řešit jejich komp.
Tak jsem jsem se od sveho (velmi sikovneho a velmi pazraveho) italskeho kolegy a kamarada naucil delat neco uzasneho, zarucene prave Tiramisu a protoze nejsem svine, prozradim to i Vam. Nic se nepece ani nevari, byt by Vam nekdo nalhaval opak. Slyste tedy, co budete potrebovat:
Máme tu další hrozbu svobodě a zdravému rozumu (nejen) na Internetu. V minulých dnech jsme měli možnost se dočíst, že americký soudce A. H. Matz označil Googlův způsob prezentace výsledků vyhledávání obrázků za porušení autorských práv. Dopady tohoto rozhodnutí mohou být nedozírné.
Ahoj, nejmenuji se Emil Paskal a používám rád Linux.
Někdy taky potřebuji něco udělat nebo pro uživatele zjistit ve Win a tak čas od času emuluji. Hlavní co dělám jsou "www stránky", tedy ne grafiku ale ten zadek v php a sql a tak. Rád si s tím hraju a rád využívám/zneužívám open source projekty.
Dneska jsem dostal mail od "alerts@citibank.cz"
Dnes spíš jenom do diskuse. Ábíčko si slovy zadejte hodnotu vynucuje titulek zápisu, ale to je těžký něco vymýšlet, když zápis hodnotu nemá
Semtam (nebo také skoro pořád, záleží nakonec na úhlu pohledu) se porůznu na internetu objeví diskuse, zdali je vhodné psát uživatelské aplikace v Céčku nebo už tomu dáno odzvonilo a hodí se to jenom maximálně do kernelu (které už různé skupinky taky iniciativně začínají tvořit v lecčems). Není důvod to vyvolávat znovu, ale taky není důvod proč to neudělat
Dříve snad nebylo drogerky kde by o ně člověk nezavadil a dnes? Na celém internetu jsem narazil pouze na pár stráneček se zmínkou že jej někdy někdo pil, a jak je jeden človíček zoufale shání.
Chápu že mladším ročníkům nic neříká, protože dřív, než stačily objevit tajemno které se v něm skrývá, zmizelo z regálů jak poslední sníh po jarním dešti.
Je pryč a s ním i ďábelský koktejl zvaný "Daněk", po kterém člověk dělal věci, které by normálně nedělal, akorát že s tím nic nedělal. Nápoj který tupil vášně (a smysly), a kterým se dal z hovna uplést bič.
Tento článek bych rád věnoval svému strýci (75), kterého si velice vážím.
Nijak se netajím tím, že Opera je můj oblíbený pracovní browser. I když musím přiznat, že poslední dobou ji docela úspěšně nahrazuje Firefox. To však má několik objektivních příčin.
Opäť všehochuť zo sveta: tetris, kritika linuxbiz.cz, z google sa stáva veľká firma a pár drobností. Ja mám plné brucho (2xpizza) a ešte mám na stole polku ananásu, takže kým ho nezjem budem písať.
Objevil jsem novou zábavu, dnes na čt2 proběhly Otázky Václava Moravce speciál, mají se ještě konat 13x, hlavně mne potěšila úroveň některých diskutujících. Příjemné bylo zjistit, co koho pálí, jaké konkrétní věci se v dané oblasti řeší. Nemíním tento příspěvek jako politický příspěvek, jelikož jisté výroky byly docela humorné a tak se těším na další.
Regulární výrazy jsem vždycky považoval za cosi "nečistého", co sice zjednoduší život (viz Perl), ale výkonově pomalé - prosté srovnávání řetězců by mělo být (intuitivně) rychlejší.