Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jak jste si mohli přečíst, odsunul jsem blogy až za diskuse. Subjektivně se mi zdá, že je teď více komentářů ve fóru. Jak tento krok hodnotíte? Hlasujte, pište :-)
Pan Plešinger tvrdí, že GNU/Linux musí být více jako MS Windows, aby se rozšířil mezi běžné uživatele. Musí mít programy jako Total Commander a další, protože jinak není šance, aby se GNU/Linux rozšířil mezi běžné uživatele. Dovolte mi se nad tím trochu zamyslet.
Co nám přinesou chystaná KDE 4.0? Podle vývojářů je odpověď zcela jasná - revoluci! Revoluci v desktop manažerech, kterou má být projekt PLASMA. Pojďme se tedy na tento "zázrak" podívat...
Co je PLASMA?
PLASMA je projekt na oživení desktopu, který je více méně neměnný od doby prvního GUI na počítačích Apple Macintosh. Tam se poprvé objevily ikonky na pozadí, později přibyl panel (taskbar). Tento model platí s jistými obměnami dodnes. V devadesátých letech se počítače ovšem používaly pro jinou činnost, především pro práci se soubory. Dnes je jednadvacaté století a lidé se chtějí na počítači hlavně bavit. Přehrávat si hudbu, brouzdat po Internetu, komunikovat s přáteli atd., což jim dnešní stagnující model desktop manažeru zrovna moc neulehčuje.
Neviem, ci ste niekedy vyskusali Olive, cize live CD postavene na OpenBSd, ale mna dnes velmi prijemne prekvapilo. Najprv tym, ako jednoducho sa konfigurovalo a potom pritomnostou mc, mplayera a najma enlightenmentu 17. Proste skvele. Na tych 109MB je to vazne vhodne na vyskusanie.
Vlastně ani nevím co to etk je, jestli se jedná o ekvivalent ke gtk, nebo jde o uplně něco jiného, ale celkem mě to zaujalo a tak si sem hodím pár screenshotů.
Je to tak - novela zákona o rozhlasových a televizních poplatcích (zákon 348/2005 Sb.) je paskvil. Už to mám potvrzeno i od orgánů nejpovolanějších, tedy ÚOOÚ a ERÚ. Příslušná pasáž zákona se buď mine očekávaným účinkem, a nebo budou hromadně porušována práva na ochranu osobních údajů.
Díky yerrymu a jeho zápisu jsem objevil stránku, kde mohu ventilovat svou dávku emocí. A po odmlce je tato stránka opět dostupná a já už čekam na potvrzení registrace a přidělení týmu :-)
Srdce mi zaplesalo radostí, když jsem v jednom příspěvku viděl zmínku o modulu pro Apache dynamicky zpracovávajícím soubory XML a transformační styly. Přesně toto jsem právě potřeboval najít a zprovoznit – kohopak by nepotěšilo, že už má vlastně půl práce hotovo?
Používáte na stroji s 64bitovým procesorem 32bitové, nebo 64bitové distro? Docela mi vrtá hlavou, jaký je zhruba poměr uživatelů co na 64bitovém procesoru raději používají osvědčené i386 distribuce oproti odvážlivcům s distribucemi šitými na 64bit, proto bych byl velmi povděčen, kdyby mi uživatelé strojů s 64bitovými procesory pomohli v rámci níže uvedené ankety s odpovědí. Předem děkuji.
Tak ji nečtu, protože jde z 99% o flame a zcela neplodné přetahování o plyšového méďu. Jedinou výjimkou jsou snad diskuze u kterých mne zajímá eventuální reakce, resp. odpověď na nadhozený problém. Na rétorická cvičení raději využívám ICQ, a nezatahuju do toho veřejnost.
Udělal jsem malou změnu: posunul jsem blogy na titulce až za diskusní fórum. Přeci jen je důležitější, takže není důvod preferovat odlehčenější blogy. Už jsou dostatečně profláklé :-)
Pokud vás zajímá, na čem teď dělám, že nehlásím nové funkce, pak mám pro vás malou informaci. Předělávám způlsob ukládání komentářů. Dosud jsou v XML v jediném velkém blobu pro každou diskusi, chci je převést do samostatné tabulky, co komentář, to řádek. Starý způsob byl sice pohodlný a minimalizoval počet SQL příkazů, jenže byl dost neflexibilní z hlediska dotazovacích možností. Takže třeba zobrazení něčích komentářů je nesmírně pomalý dotaz, kdy se provádí wildchar hledání nad všemi komentáři. Bohužel je změna dost pracná, neboť diskuse jsou velmi obsáhlé z hlediska funkčnosti (3/4 funkcí vidí jen admin) a zoufale mě to nebaví. Změna ale bude stát za to.
V knize The Art of Unix programming se píše o tom, že unixové souborové systémy nepodporují verzování, když někdo něco smaže, je to natvrdo. Je to vysvětleno tím, že to jde proti unixové filozofii jednoduchosti. Naštěstí Linux není unix a důkazem toho je i FUSE, jehož koncept pochází z Plan9.
Jabber je výbornej!!
Přiznávám, že jsem tento program nikdy nepoužíval, a tedy mi zřejmě chybí ono prozření.
Na druhou stranu, proč bych nemohl program ohodnotit jen na základě jeho popisu na domovské stránce?
Toto je skutecne blocek.
Zarazilo mne ze posledni dobou zde nevidam pro mne znama jmena jinak obecne lidi nazyvane GURU. Co se s nimi stalo ? Snad jen v rychlosti kde je Yetti, Michal Kubeček ... a dalsi radcove ? Snad je to jen zly pocit ale chybi mi zde. Jejich nazory jsem bral velice vazne a k srdci.
Kde jsou ?
Takový obvyklý mediální hoax může být ve svých důsledcích nevinný. Dostane-li se mu širší publicity v mainstreamových médiích, může jak vidno poskytovat vítanou záminku pro konkrétní jednání úřadů i armád. Mediální výprava "na Evropu postupujícího smrtícího viru" si nezadá s "bojem proti terorismu". Dokud se kriticky myslící člověk nezačne pídit po podrobnostech.
Rád jezdím v autě, mám rád svoji spolehlivou škodovku, se kterou můžu jezdit všude. Ale našel jsem si nového koníčka
V následujících odstavcích čtenář nalezne stylisticky dokonale vybroušený literární skvost s detektivní zápletkou. Získá hlavní hrdina zpět ztracený server? Duševní rovnováhu? Ztracené mládí anebo sličnou sportovní postavu?
xfsprogs 2.7.11-2 - odstraněna zdvojená komprese manuálových stránek, opraven symlink /usr/lib/libhandle.so.
dmapi 2.2.3-2 - opraven symlink /usr/lib/libdm.so.
xfsdump 2.2.33-2 - překompilováno kvůli libhandle.
python 2.4.2-2 - překompilováno proti Berkeley DB 4.2.52.
python-demo 2.4.2-2 - překompilováno.
python-tools 2.4.2-2 - překompilováno.
db42 4.2.52-3 - přidán balíček db 4.2.52 (db42), protože ne vše dokáže fungovat s db-4.4.x
proftpd 1.3.0rc4 - nová verze.
Více na changelog.
V tomto 'článku' budu pojednávat o možnosti jak emulovat virtuální stroj pomocí Qemu