Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Nějaké fóry do Zábavy, o ÍŤákách, sestřičkách, trapných situacích a tak
Ve vzkazech správcům jsem našel tento požadavek:
Tomáš
Mě tak napadá, co tu udělat nějakou malilinkatou, nenápadnou, kategorii na vtipy? Občas se tu nějaký mihne a myslím, že by byla škoda, aby postupem času upadal(i/y) do /dev/null. Komunita si ze sebe umí dělat srandu (páč nejsme žádní suchaři :o) ) - tak proč ne?
Dlouho jsem nevěděl, jak na něj reagovat, až mě napadlo jej splnit. A protože jsem od přírody líný člověk, použil jsem existující infrastrukturu a vytvořil veřejně editovatelný dokument. Máte-li další link, neváhejte jej přidat.
Jelikož jsem šťoural, neřídím se pravidlem dokud to funguje, nevrtej do toho. Tak jsem se rozhodl pro kompilaci nového kernelu. Chtěl jsem si rozjet IPSec. Idea jasná.
Na serveru běžel kernel vanilla-2.6.12.1 a modul hostap_pci pro připojení wifinou "ven". Zkompiloval jsem ten sám kernel s tím rozdílem, že jsem zatrhl všechny důležité volby pro IPSec. Vše přes ssh. Make->make modules_install->make install. Dodělávky v grubu a reboot. Všechno jsem dělal naprosto intuitivně, protože nějaké zkušenosti mám. A nic :-( Ping mlčí...
Takže jsem sestru navigoval po telefonu, ať zjistí, co se děje. "make modules_install" smazal ten původní modul hostap. Takže cd /usr/src/hostap->make->make install->modprobe hostap_pci->invalid module format. To vše provedla sestra, která viděla terminál poprvé. Ale net nejede a dokud nepřijedu domů, tak nepojede. Ach jo :-(
Miluji starozákonní příběhy. Jsou drsné, plné vášní a víry. Ale také plné naděje, odvahy a odhodlání. Lidé v nich jsou jednající naplno a do krajnosti. Mají víru, je v nich život a jejich proroci volají na poušti. Volají a burcují Izrael. Naše kultura ať se to komu líbí nebo nelíbí je dědičkou jak starých Řeků, tak těch kočovníků pasoucích svoje stáda na poušti a přenášejících Schránku úmluvy a věřících, že jsou národem Vyvoleným. Jejich dějiny jsou plné násilí a přesto se jejich Knihy staly základem kultury, která obhajuje lidská práva i svobodu jednotlivce.
Čistě ze zvědavosti jsem zkusil, jak bude fungovat prohlížeč Opera Mini na mém veteránovi Siemens S55. Přestože je v přehledu uveden mezi nepodporovanými telefony, nenechal jsem se odradit. Následující řádky nejsou seriózním a objektivním testem, jen popisují mé několikaminutové experimenty s prohlížečem.
Jednou jeden můj spolužák přeinstalovával systém a chtěl po mně instalační CD (Windows 2000). Řekl jsem si, že té příležitosti využiji, a rozhodl jsem se mu půjčit také Live verzi SuSE Linuxu 9.0. (Já sám jsem se dostal k Linuxu také díky Live verzi - SuSE 8.2 a považuji Live verze za velmi dobrý nápad - člověk si může daný OS bez rizika vyzkoušet, a když se mu nelíbí, tak CD prostě dá na dno šuplíku a zapomene na něj - ale o tom jsem teď psát nechtěl.)
Ne, tohle nebude nic o žádné nacionálně lidové straně, ať už to cokoli. Každým pádem zde ale padne skandální odhalení. Přesně ve stylu okultního majstrštyku, tedy skandální fakta, šokující odhalení, fotografie!
Už je to tak, následující text je bulvár.
V jednom diskusním vlákně na tomto serveru se objevilo několik vtipů na adresu pendolin. Aby nebyly tak samotné, tak v tomto blogu naleznete odkaz na mnohem větší sbírku.
Rád bych svoje stránky i blogy, které mám nejen tady dal do formátu pdf. A potom umístil někam na net. Samotná technická stránka přepsání a převedení mi problém nedělá. V TeXu jakž takž umím a převést to do pdf za pomoci buď exportu v kdvi nebo příkazem pdfcsplain, pdfcslatex taky svedu. Ale nevím jakým způsobem a kam to umístit na net. Je tu někdo ochotný mi poradit způsob a cestu a místo umístění. Díky
S prodloužením výjimek pro nižší DPH na některé služby to nevypadá moc pozitivně. Tak by tedy vláda mohla udělat vůči občanům vstřícné gesto, a snížit daň aspoň tam, kde tomu EU nestojí v cestě. Třeba na kávu - to už totiž slibovala (tehdy ještě Špidlova) vláda před vstupem do EU. A ke snížení následně nedošlo.
Dnes som narazil na veľmi zaujímavú diskusiu, ktorá ma prinútila zamyslieť sa nad kvalitou príspevkov v abclinuxu.
Je podle Vas spravedlive potrestat 'vysetrovatele' za zabiti cloveka napomenutim a dutkou?
Americký vojenský vyšetřovatel usvědčen za 'zabití'
Podle mne to jen nahrava teroristum
Opět bych se s vámi rád podělil o jeden ze svých objevů.
Před nějakou dobou jsem propadl Pythonu a začal jsem prozkoumávat všechny možné oblasti, ve kterých může Python najít uplatnění. Jednou z takových oblastí je bezesporu web development. PHP umím celkem obstojně, ale Python má svoje plus.
Za více jak dvacet let praxe Jógy, psychoterapie, zkoumáním nejrůznějších „duchovních” systémů, duševních hygien, stravovacích teorií a všech zaručených diet, jsem dalek toho abych většinu těchto teorií bral naprosto vážně. Pokud nějaké vážně beru.
This is a consequence rather than a goal. I abhor a system designed for the “user”, if that word is a coded pejorative meaning “stupid and unsophisticated”.
-- Ken Thompson
Je to spíš následek, nežli záměr. Mám odpor k systémům navrženým pro “uživatele”, pokud to slovo zároveň nese pejorativní nádech “hloupý a nevzdělaný”.Eric Steven Raymond, The Art of Unix Programming, kapitola Preferred User Interface Style
-- Ken Thompson
Pritulka si konecne domu poridila internet a ja ji "vnutil" jabber ale nastal problem s klientem, zatim dostala GAIM ,ale ten se mi ve verzi 2.0 nelibi a hlavne nedokaze vyuzit potencial jabberu ,ja sam pouzivam centericq ,ale to mi neprijde pro ni vhode. Jakeho klienta by jste doporucily vy? Musi behat pod MS Windows ,ale bylo by dobre aby bezel i na UNIXu podobnych OS (casem bude migrovat -jen o tom jeste nevi}.
Me napada akorat PSI. Vsem za rady dekuji
V současné době se ve výpisu zpráviček v levém sloupci nezobrazují titulky (nadpisy). Jsou ukázány pouze po kliknutí na odkaz "Komentářů: X" (případně na odkaz "Link" ve výpisu na adrese /zpravicky) - neboli po zobrazení zprávičky na samostatné stránce (kromě toho se z titulku automaticky generuje textové URL zprávičky a je k vidění i v RSS). Ve vzkazech správcům se objevil návrh, který by chtěl, aby byl titulek zpráviček ukázán u každé zprávičky už ve výpisu v postraním sloupci.
Jak by se to líbilo vám?
Pohodlí a svoboda je a mého hlediska dodržování řádu a kázně. Obojí považuji za nejdůležitější atributy svého života. Zní to divně, ale je to tak. Abych to upřesnil. Pokud mám na mysli „řád a kázeň” mám na mysli vlastní řád a vlastní představu kázně. Byly doby kdy jsem jezdil na lodi jako lodník. Byly to hezké doby a byl jsem mladý. A tehdy i když jsem to neuměl přesně zformulovat jsem věděl jedno. Pokud nebudu dodržovat pravidla, nebudu mít kázeň a budu mít „bordel v lanoví”, velmi snadno se mi stane, že přijdu o ruce a nohy, protože se uvážu k pultru a nebo mě zabije ocelové lano, používané například k vlečení. K dodržování pravidel mě nedonutila žádná vyhláška ani školení o bezpečnosti práce, ale jen a jen pouhý rozum.
Řešil jsem problém, jak si na notebooku ušetřit práci s manuálním mountováním NFS disků. S notebookem samozřejmě cestuji mezi několika síťovými prostředími (přepínám je pomocí netenv
) a disky potřebuji připojovat jen v jednom z nich. Parametr auto
v souboru /etc/fstab
použít nelze, protože pokud není disk k dispozici, tak se start systému nepříjemně protáhne.
Doma mi už nějaký ten pátek funguje malinká síť a uvažuju pořízení jednoduchého WiFi AP pro notebook, protože neustálé tahání kabelu po domácnosti je otravné. Zatím nemám žádné zkušenosti se zařízením tohoto typu.
Proto bych měl nějaké otázečky, které se do zdejšího fóra nehodí. Tyto zařízení v sobě integrují routery, firewally, maškarády, DHCP apod... Byl bych nejraději, kdyby to zařízení bylo co nejvíce transparentní. Nic z předchozí věty nepotřebuju. Jednoduše řečeno, chci, aby to co vleze do antény, aby vylezlo ven drátem a naopak. Je možné ty fičurky nějak vypnout? Také mi bohatě stačí jeden RJ-45 port. Naopak by se mi hodil konektor pro externí anténu, ale není podmínkou.
Cenu nejraději do 1500,-. Nějaké tipy?
Používáte jednu či více Java aplikací a už jste také někdy lamentovali nad vybíravostí Java/GTK+ look and feelu?
Zvláště my, co jedeme na Ubuntu, to máme těžké. Java si totiž s tématy založenými na Clearlooks engine vůbec nerozumí a zrovna ty patří k nejpovedenějším (taky je to poznat na výkonu GNOME) a mezi ubuntisty k nejrozšířenějším. Já jsem ale dneska našel jedno, které se těm založeným na Clearlooks IMHO designově vyrovná, Java aplikace si s ním rozumí a nežere tolik systémových prostředků. Gray. Konečně můj jEdit, FreeMind a PEKI slovník vypadají k světu!