Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Čítam, čítam a stále mi niektoré veci ohľadom pripravovanej GNU/GPLv3 nie sú jasné. A tak skúšam šťastie a hľadám ...
Poslední doubou tu všichni píšou samé vážné věci, takže teď trochu změna. Tohle mě dnes na Internetu docela dobře pobavilo a co pobavilo vás?
Když už mi z učení hrabe, tak si jdu něco napsat. Dnes o tom, co se týká něžnějšího pohlaví.
Zdá se, že ta myšlenka už napadla každého, kdo se trochu motá kolem počítačů a programování. Jak to vlastně začalo? V čem se vůbec píše takový překladač? Je jasné, že gcc se píše v jazyce C, ale co v době, kdy C nebylo? Co by se vůbec stalo, kdyby nějaký virus smazal všechny překladače?
O víkendu jsem v našich zemích několikrát zahlédl billboard s nápisem:
"Pokud pan Říman a ODS tvrdí, že jsem tudy jel 200 km/h, tak LŽOU!!! -- Jiří Paroubek"
Poslední dobou je tenhle způsob prezentace politiků docela častý a je to trapas. Zajímalo by mě, jestli je tohle v západní Evopě normální. Horší ale možná je, že to zřejmě na lidi funguje...proč by to jinak naši politici dělali?
Co kdybych vedle píchnul billboard s nápisem:
"Pokud pan Žíman a kluči ž ODŠ žíkají, že šem jim tu bábovičku loškopal já, tak pjekně kečaj!!! -- Jižík Paloubek"Rozdíl v informační (ne)hodnotě a hlavně infantilnosti těch dvou výtvorů by byl prakticky nepostřehnutelný.
V našem ústavu máme linuxový login server 2x XEON, 2GB RAM.
Nějakých 300 uživatelů si na něm dělá leccos, nejvíc ale přístup
k poště IMAPem. Hodně jich má stovky MB mboxů nastřádaných za ta léta.
Hodně jich taky má soubor ~/mbox
ve stovkách MB. Nebo jiné velké poštovní soubory ve formátu mbox.
Používáme (zatím) WU imapd spouštěný pomocí xinetd
. Poslední dobou
přicházejí situace, že obsluha IMAP klientů je podstatně zpomalená, takže uživatelé si celkem právem stěžují. Stěžují si právem i ti, kteří mají poštu hezky roztříděnou do desítek nebo stovek malých mboxů, protože jim to
v těch kritických chvílích taky běhá pomalu. V následující samomluvě se budu snažit o analýzu problému, aniž bych dospěl k hotovému řešení.
Tak jsem se dočetl, že raketa Atlas V, která vynesla sondu New Horizons používá na prvním stupni ruský motor RD-180. Přitom tu raketu vyrábí normálně Lockheed Martin. Docela zajímavé. Kořeny RD-180 vedou až ka raketě Energia. (Nosič raketoplánu Buran. My starci přes dvacet si to ještě pamatujeme.) Asi jsou to dobré motory.
Před časem jsem si nechal poradit při výběru TV karty. V současné době již vše funguje a já streamuju televizi po naší lokální síti.
Tak jsem si tu tuhle stěžoval, že to neumím nastavit. Tedy framebuffer v Arch Linuxu 7.1 aby mi chodila televize i na konsoli. Jsem konsolový fanda. No nakonec stačí koukat jak do Lila tak do Grubu. V Grubu je napsáno: " # TIP: If you want a 1024x768 framebuffer, add "vga=773" to your kernel # line." Takže opět stará pravda "veškeré linuxové potíže pramení především z mizernýho koukání". Do Lila stačilo zkopírovat ze Slackwaru z lila.conf: # VESA framebuffer console @ 800x600x64k vga = 788" Takže stačí koukat, myslet, no a někdy se zeptat. Všem co mě nakopli díky. Televize v konsoli chodí.
Konečně jsem se dokopal k tomu, abych napsal nějaké to XSLT a vygeneroval na web deník z putování po Bulharsku, kteréžto se uskutečnilo na konci prázdnin roku 2005. Samozřejmě i s fotkama.
Tak jsem se dneska po dlouhém rozhodování odhodlal ke koupi Linux+. A to převážně kvůli tématu - programování - a kvůli BSD. Chtěl jsem ho vyzkoušet. V časopise jsem nalistoval rubriku o obsahu DVDéček. Měl tam být FreeBSD, PCBSD (který jsem se rozhodl zkusit, protože mě z popisu zaujal) a DesktopBSD.
Tak mám zase jeden nápad jak si práci u PC zpříjemnit, ale netušim jestli to lze tak jednoduše jak si představuji...
O co mi tedy jde tentokrát? Velice rád u PC poslouchám hudbu a tak bych chtěl od sebe oddělit audio výstup co má jít do bedýnek (jako zdroj třeba amaroK či mplayer) a druhý co chci použít na IM komunikaci (zde může být zdrojem třeba TeamSpeak či Skype)
Je mi jasné, že budu asi potřebovat dvě zvukovky, ale než se pustím do jakýchkoliv pokusů, tak se chci zeptat zda-li s tím nemá někdo zkušenosti. :-)
Jeden můj přítel, skutečně dobrý terapeut má takovou větičku, kterou velmi často říká svým klientům. "Láska je víc než pravda". Před lety, kdy jsem to slyšel poprvé byl jsem ochoten to považovat za jednu z těch rádoby hlubokomyslných sentencí, jakých jsem slyšel v životě stovky. Dnes vím, že je za tím hluboká zkušenost člověka, který dlouhá léta pracoval v manželské poradně a měl obrovskou zkušenost s partnerskou komunikací. Sám dnes se zabývám výukou asertivity a komunikace a jsem si vědom toho, jak mnoho mě tato věta ovlivnila.
Asi pred 2 mesiacmi som sa rozhodol zmeniť moje staršie distro Mandrake 10.1 a nahodil som na môj book SuSE 10 Eval. Inak Mandrake fakt fungovalo spoľahlivo, určite vyladenejšie distro ako Mandriva 2006, ale rozhodol som sa nahodiť aktuálnu verziu nejakého iného distra. Ale vrátim sa radšej k SuSE. Narazil som na pár nemilých nedostatkov a hlavný si nechám úplne na koniec, kvôli ktorému som založil tento blog.
Zadařilo se mi vidět skoro celé dva díly tohoto pořadu. Přijde mi to jako dost odvážná sonda do života lidí. Jsem rád, že jsou, mohu hodnotit chování protagonistů i sebe, jak bych jednal v oněch situacích.
Tak jsem upgradnul sefovi NN na Sarge a 2.6.15 vse slo OK akorat po agpgat se mus i modprobnout intel-agp. A doinstalovat driver na synaptic-touchpad je to balicek.
Suspend s pomoci hibernate chodi slo mi to i se SWSUSP1.
Suspend to RAM se dela hibernate -F /etc/hibetnate/ram.cfg
Náš velký projekt učebnice Linuxu se pomalu ale jistě přibližuje k finále. Počet prázdných kapitol poklesl na jednociferné číslo a já jsme dnes připravil pohodlné procházení kapitol.
Vyřešeno - šel jsem na FI MUNI a teď uvidíme:) Díky za rady...
Založil jsem si blog. Mám k tomuto slovu odpor. Tímto vás zde vítám:)
NAME
Petr Šigut
DESCRIPTION
Před nedávnem jsem potřeboval přeinstalovat jeden server aniž bych si mohl dovolit ho na delší dobu odstavit, takže volba padla na instalaci gentoo z toho debianu co tam běžel. Přestože jsem gentoo nikdy předtím neinstaloval, povedlo se všechno tak jak jsem si představoval. Na druhý disk jsem si v chrootu nainstaloval kompletní systém včetně aplikací a pak stačil jen reboot. (o tom že jsem zapoměl na modul k síťovce a musel si udělat procházku do serverovny mluvit nebudu :))
Tak uz ma skutocne presla chut pozerat sa na linuxove portaly, na ktorych hrdo svieti reklama na microsoft windows server. Je to vobec normalne a ma to vobec nieco spolocne so zdravim rozumom? Ako vobec linuxova komunita moze nieco taketo dopustit. Na jednej strane portaly vychvaluju linux do neba a pri tom nad ich logom svieti obrovska reklama microsoft, ktora posiela linux do riti (prepacte za vyraz) a chvali sa svojim windows serverom. Skutocne velmi velmi velmi smutna vec, ktorej sa linuxova komunita dozila. Podla mna je to uplna ostuda a hanba. Prepacte trochu agresivny ton, ale ako velky fanusik linuxu som sa musel ozvat. Co vy nato?
Sbotní noc. Nemůžu spát tak se zas trochu pošťourám v pokusném routeru s freebsd.
Ve skole mame fajn predmet - programovani. A bereme uz ne tak fajn jazyk - VB.net. Jelikoz jedu doma na linuxu, dlouho jsem hledal neco co by bylo schopny nahradit VS.net. Neco co by umelo jak VB.net (kterej berem) tak i C# (kterej po me chce profesor, nebot programovat umim a jak rika - je pro me ztrata casu psat furt dokola ten samej kod). A nasel sem - X-Develop. Bohuzel to neni free vecicka, ale jenom 20ti denni trial verze, plna stoji $300. A to nemam :( A pritom ten soft vypada zajimave. Jenom ma problemy s uvozovkama, ale to se casem podda. Aspon doufam. Znate nekdo X-Developa? Jake s nim mate zkusenosti? Jaky na nej mate nazor?
Prisiel sobotny vecer, v telke zasa nic, tak idem na to. Dnesna davka instalacie bude zahrnat Voltalinux (co je kombinacia Slackwaru (balicky sa daju pouzit z 10.2-ky) a NetBSD (pkgsrc management)). Tak som zvedavy, ci mi bude vyhovovat kombinacia niecoho, co osobitne doslova milujem. Druhy v poradi je ROCK Crystal linux. Je to tzv. vseobecne zostavenie pomocou nastroja ROCK, vhodne na desktop (co bude moj pripad) a aj na server. Tak drzte palce, s vysledkami Vas oboznamim.
Jednoznacne bych rekl, ze ... nevim :) Jsem celkem spokojeny uzivatel disku ibm/hitachi uz delsi dobu (to nehodlam menit :) a v soucasne dobe zacinam uvazovat o zmene z pata na sata. M/B Asus P4P800S-X.
Concorde, A380, Quaero - co to má společného? Napovím: megalomanství, huráevropanství, snaha předstihnout a porazit - ale především státní dotace. Ve všech těcho případech (a v mnoha jiných) se jedná o projekty, jejichž cílem je "to Američanům ukázat", bez ohledu na to, kolik státních peněz se do toho nalije. Nejnovější takovou akcí je projekt Quaero. Má to být evropská konkurence Googlu, ale zatím jsou slyšet jen bombastické sliby, kdežto podrobnosti jsou pečlivě utajovány (jak typické pro dotované projekty, že?).