Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=31759
Zdravim,
mam doma dva monitory, jeden polamanej (asi nejake rele) a jeden plne funkcni. Jelikoz jsou oba nepouzivane a zabiraji pouze misto tak se jich chci zbavit. Davat je do bazaru jsem linej navic by za to nebyl zadnej peniz.
Nevite nahodou jeslti je nutne davat monitory do nejakeho sberneho dvora?Je monitor zarizeni ktere zatezuje zivotni prostredi, ze se musi likvidovat specialni firmou?
V pripade, ze by ste nekdo chtel monitor na nahradni dily dejte vedet rad je prenecham nekomu kdo z nich bude mit uzitek
Ležím v posteli, mám díky eurotelímu připojení notebook vedle sebe a píšu si úvahy na téma: Lepší je být mladý bohatý a milovaný, než starý, hladový ,smutný a bezdomovec.. Je to prostě pohoda. Střídám si textové editory, teď zrovna píšu v Emacsu, ale za chvíli mě to přestane bavit, přejdu do VIM a pak budu hledat jak se nastavuje framebuffer v Arch Linuxu, když nemám Lilo pouze Grub, protože jsem chtěl dát Grubu šanci. Chci za pomoci fbtv koukat na televizi v konsoli i v Arch Linuxu.
Nějak si nás oblíbili spammeři a zásobují diskuse reklamou na cialis, viagru a tamiflu. Je docela otrava hledat spamy a mazat je, holt automat je silnější. Takže uvažujeme o tom, jak se bránit systematičteji. Například neregistrovaní čtenáři by museli opisovat nějaký kód při vkládání každého příspěvku. Jiná řešení jsou popsána v bugzille. Jaký je váš názor?
Tohle snad ani nepotrebuje dalsi komentar.
http://www.blisty.cz/2006/1/20/art26670.html
Naistaloval jsem ze zvědavosti Arch Linux 7.1. Nebudu popisovat instalaci, ale chování některých aplikací. Případně device. Musím nastavit práva na na video a audio, protože normálně pod uživatelem nepřehrávájí, pouze pod rootem. Bud to pod uživatelem nejde spustit samotná aplikace , případně spustit jde ale nepřehrává. Musejí se extra nastavit práva. Alsa se sice nakonfigurovat dá, práva se dají nastavit, potom to funguje. Bohužel po restartu je nutné to nastavit znovu. I Alsu příkazem alsaconf .Přiznám se že nerozumím tomuhle chování, a u linuxového distra se mi to stalo poprvé.
Nevim, kde jinde se zeptat, tak se ptam tady.
Nevite nekdo o nejakem hostingu, kde bych mohl mit zdarma ulozeny ca 250MiB velky iso.gz soubor s Arachnixem, ale aby ho mohl stahovat kazdy. Takze zadny prasecinky stylu http://www.uschovna.cz/
To nevíte, co se mi zase přihodilo.
Už asi měsíc tady na tomto portálu řešim, jak rozchodit svou grafárnu. Nakonec jsem se uchýlil k dualbootu. Nainstalil jsem wokna. Hodil tam rozlišení 1280x960 a vidim sek. To už jsem si myslel, že to reklamuju. Podivam se do navodu ke grafarne, podivam se do bedny a vidim, ze to neni poradne zastrceny. A to byl duvod proc to všetko nešlo. Proto chci upozornit na svou blbost a chci popohnat vsechny co navštěvují tento web: Vždycky se podívejte esli je to tam poradne zastrčený. Tímto bych se chtěl také omluvit za všechny ty zbytečné diskuze tady na portálu a říci všem díky za trpělivost.
Dnes som si prečítal článok pána Doležala, ktorý administrátori Abclinuxu považovali za tak dôležitý, že naň uverejnili odkaz v správičkách. Viete, čo ma na tom dostalo? To, koľko reakcií sa pod týmto článkom objavilo (aj keď odčítam ten smajlíkový bordel).
Včera a dnes jsem se snažil najít kvalitní case pro nové počítače. Je dost problém vybrat kvalitní HW obecně (obzvlášť pro Linux), ale že je problém sehnat i kvalitní skříň to už mi připadá hrozné. Ještě bych upozornil, že se mi jedná o bedny tak do 2000 Kč.
Rád bych zde napsal, co podle mě má taková kvalitní skříň splňovat. Jsem zvědavý, jestli jsem jen já tak vybíravý .
Skoro všichni používáme objektově orientované jazyky. Ale nekteří lidé vidí dál a používají objektové jazyky. Skoro všichni říkáme "volám metodu", ale někteří říkají "posílám zprávu". Skoro všichni si myslí, že na volání metod není nic zábavného. Někteří ale považují posílání zpráv za zábavnou hru. Skoro všem kontroluje jména metod při volání překladač, někteří ale nemají rádi, když jim do toho někdo kecá.
V minulých dnech jsem se zase královsky pobavil. To když odborník na slovo vzatý, ministr dopravy Milan Šimonovský, komentoval závadu u (dnes již nechvalně proslulých) vlaků Pendolino. Věta ve smyslu "to už se po opravě znovu nerozbije, to je chyba v softwaru" mě prostě dostala. My softwaráři víme své...
Zajímavý text o Linuxu, dobré čtení pro zájemce o Linux: Linux is Not Windows.
Mnohdy jsou lidé prostě jenom líní a když jim člověk dá k dispozici nástroj, který jim usnadní přispět, tak to najednou jde samo. Už několik lidí se mi nabídlo, že Wammu přeloží, ale výspedek pořád nikde.
Když jsem se jednou velice nudil, narazil jsem na jednu stránku o tom, jak moc používají Češi mobil k esemeskování a docela mně překvapilo, že Američani dělají úplně něco jiného.
Tento týden se mi podařilo zprovoznit acpi pomocí "podstrčeného" dsdt souboru na mém IBM R31. Odhodlal jsem se k tomu protože jsem měl od samého začátku problémy s komandováním mého Celeronu, pro který nebylo možné zavést cpufreq moduly.
K uspokojivému výsledku jsem se dopracoval přes toto HOWTO, které sice na první pohled vypadá dost složitě, ale nakonec mi to i s nastudováním netrvalo víc, než dvě hodiny. Pokud by se do toho někdo další chtěl pouštět, jedině doporučuji :)
Rád bych upozornil znovu na určitě pro některé lidi velmi známou věc, a to výkon grafických karet v Linuxu oproti výkonu grafických karet ve Windows.
Nebudu zde uvádět nějaké své testy, jen subjektivně řeknu, že mi Quake 4 chodí v Linuxu výrazně pomaleji, nežli ve Windows a že jsem "spokojený" majitel ATI radeona 9600 PRO. Má tvrzení jsou tedy takováto:Výkon ATI karet je v Linuxu o cca 30% (v lepším případě) a až o 70% (v horším případě) nižší, než ve Windows v porovnání vždy se stejnou verzi ATI Catalystů.
Výkon Nvidia karet v Linuxu je o cca 5% lepší (v lepším případě) a až o 10% horší (v horším případě), než výkon těch samých karet ve Windows vždy s aktuálními ovladači.
Děkuji všem, kteří otestovali přístup do archívu závěrečných prací a podali mi zprávu, jak jsem o to prosil v minulém zápisu. Z výsledků usuzuji, že problém s přímým otevíráním nebude v nějaké konkrétní kombinaci prohlížeč webu – prohlížeč PDF, což se samozřejmě bude řešit o to hůře; na druhou stranu je ale potěšitelné, že většina reportů hlásí úspěch.
Před Vánoci jsem si tu stěžoval na úředního šimla. Řešení nakonec bylo jednoduché – prostě si zažádat o nový a doufat, že tato informace se tam nedostane . Toto řešení se ukázalo jako účinné, nevím jestli díky tomu, že někdo něco přehlédnul, nebo z jiných obskurních důvodů, ale omezující formule zmizela.
Neznám vůbec žádný vtipy o blondýnkách. Sem tak smutnej...
Time for Unix to retire
Plan 9 je niečo ako voľné pokračovanie Unixu od samotných tvorcov originálneho Unixu z Bell Laboratories (dnes Lucent Technologies). Plan 9 odstránil problémy starej briliantnej architektúry Unixu a doviedol ju do až do extrémov. Ak by existovala bájna strieborná guľka, ktorá by vyriešila všetky problémy softvéru, Plan 9 by bol striebro z ktorého by bola vyliata.
Dnes je Plan 9 dostupný pod Slobodnou Licenciou zadarmo, aj so zdrojovými kódmi. Škoda, že som o tom nevedel skôr. Ale teraz, keď už o tom viem, moja cesta za poznaním sa môže začať. A vy ma môžete sledovať.
Tak jsem si založil blog na Bloggeru. Nejspíš to bude tak, že co postnu tady, bude i tam, ale obráceně ne-e. Budu se tam věnovat více věcem, než jen *NIXum a OSS.
http://ajtik.blogspot.comUž jste viděli tento vtip o blondýnkách?
A nastal opět ten lítostivý čas plný nenávisti, slz a pochybností: pololetí.