Dne 30. června 2026 byla završena fyzická realizace projektu Czech National Quantum Communication Infrastructure (CZQCI), tedy České národní kvantové komunikační infrastruktury. Projekt byl realizován od 1. března 2023 a financován z Národního plánu obnovy částkou 121,6 milionu Kč. Cílem podpořeného projektu bylo vybudovat základy národní kvantové komunikační infrastruktury a ověřit možnosti jejího praktického využití. Mezi
… více »Město Šumperk se stalo terčem kybernetického útoku, chod úřadu je omezen. Zjišťuje se, jestli unikla nějaká data. Cílem hackerů byla městská datová síť. První útoky zaznamenali odborníci na informační technologie již v pondělí večer, závady se ale plně projevily až dnes ráno. Město událost nahlásilo Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB).
Samba, svobodná implementace síťového protokolu SMB/CIFS, byla vydána ve verzích 4.24.5, 4.23.10 a 4.22.11. Řešeno je 6 zranitelností.
Přední technologické společnosti (Adobe, Cadence, Capital One, Cisco, Cloudera, Cloudflare, Cognition, CrowdStrike, Databricks, Dell Technologies, DoorDash, Elastic, HPE, Hugging Face, IBM, LangChain, Linux Foundation, Microsoft, NAVER, NetApp, Nous Research, NVIDIA, OpenClaw, Palantir, Palo Alto Networks, Red Hat, Reflection AI, Salesforce, SAP, ServiceNow, Siemens, SK Telecom, Snowflake, SpacexAI, Synopsys, Thinking
… více »Krabix.cz je online 3D konfigurátor krabiček pro 3D tisk s exportem do STL. Běží přímo v prohlížeči. Nic se neposílá na server.
Nadace Open Home Foundation spustila veřejnou preview verzi komunitní databáze zařízení pro Home Assistant. Má fungovat jako „Wikipedie pro chytrá zařízení".
Na stránce nového panelu Firefoxu přibudou nové widgety. Například denně aktualizována interaktivní křížovka.
PGSimCity (GitHub) je webová 3D vizualizace vnitřního fungování databázového systému PostgreSQL v podobě města. Vytvořena pomocí umělé inteligence.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-2.0 a 24.04-1.4. Nová verze 24.04-2.0 již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.
Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-64600 pojmenované RefluXFS (technické detaily) v XFS. Je tam již od verze Linuxu 4.11, tj. rok 2017. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel může editovat libovolný soubor, například klidně zrušit rootovské heslo v /etc/passwd. Videoukázka na Vimeo. V upstreamu je zranitelnost opravena.
Cestou do práce jsem si všimnul jednoho z předvolebních billboardů. Nějak moc nechápu, proč nás s tím otravují půl roku před volbami, ale co už se dá dělat, asi potřebují utratit hodně peněz…
Keď som si to vymyslel, tak prečo si to aj nespropagovať :) Dnes (streda) od 20:00 sa na irc (sieť ircnet, kanál #sklug) odohrá prvé pokusný brainstorming. Nebudeme riešiť problémy sveta, sklugu, ... ale omnoho banálnejšie veci. Dokonca sa ani od účastníkov neočakáva viac ako komunikácia. A o čom vlastne?
Objevil jsem v diskusi na iDnesu zmínku o připravovaném zákonu o ochraně osobních údajů, jsou tam i další odkazy, zjišťuju, že mi toho asi dost utíká?
Asi bych tohle našel rychle přes Googla, ale teď vím, kde to najdu 100pro. Nemoh jsem stáhnout z jednoho eftýpka fajl, přes web mi to prošlo. Ta syntaxe je: http://<uživatel:heslo>@<server>:<port>/<cesta>?<dotaz>#<fragment>
Strčil jsem to do kgeta a vše proběhlo ok
Zrovna jsem poslal jeden mail z Gmailu. Neznal jsem přesnou adresu adresáta, ale našel jsem ji podle pár písmenek z domény v seznamu kontaktů. Napsal jsem zprávu, nechal zkontrolat na překlepy. Příloha se nahraje hezky na pozadí a vše se automaticky uloží pro případ výpadku spojení nebo prohlížeče.
[tsunami@vodik]$ host \@.adiczech.cz \@.adiczech.cz has address 212.24.148.51 [tsunami@vodik]$ host 212.24.148.51 51.148.24.212.in-addr.arpa domain name pointer \@.adiczech.cz.
Už opět nastala situace, že mi napsání vlastního skriptu připadalo jednodušší než hledání hotového nástroje
. Pokud se tedy někdo potřebuje podívat na stav složek na IMAPu, může použít následující skriptík.
Za tu dobu, co se denně pohybuji na tomto serveru, nemůžou mi uniknout flame war kvuli distribucím. Někdo něco zmíní že na distribuci xxx mu jde to a ono tak a jiní hned reagují že jím na distru yyy a zzz to jde lépe, či jinak atd. Tak jsem se dnes zamyslel a, buď vyvolám další zbytečnou flame nebo se někdo něco dozví.
Když se potřebuji odreagovat, všechno mě štve, pracovat se mi nechce... tak většinou vypnu počítač. Ale když mi v hlavě hlodá, co všechno bych měl ještě dodělat, co všechno už dlouho odkládám, a že bych vlastně ten počítač vůbec vypínat neměl, tak se snažím najít nějakou činnost, která sice nijak nepohne s prací, jíž se snažím vyhnout, ale zato mám aspoň dobrý pocit z toho, že se tak úplně neflákám.
Jedním z takových pracovně zástupných koníčků je překládání malých prográmků a utilitek pro KDE. Malých proto, že na větší si netroufám, pro KDE proto, že jej používám nejčastěji. Vybírám si samozřejmě podle toho, které utilitky se mi samotnému hodí. Ale protože tomu až tak moc času nevěnuji, každou chvíli objevuji nějaké drobnůstky, které už mají zkušení lokalizátoři dávno v malíku. Například dnes jsem konečně využil Dr. Kolizňáka, aka Dr. Klash.
Tak na centru po testovacim provozu zavedli IMAP. Nevim kdy, ale vsiml sem si toho az ted. Prestoze je to placena sluzba, tak bych si ji i koupil (za 20,- na 6 mesicu).
UPDATE: na muj podnet odpovedeli...
> dobry den, > > sice pri aktivaci IMAPU pisete ze je to mozne pomoci kreditu, bohuzel > na bonusove strance neni (nebo je velmi sikovne schovany) odkaz na > tuto akci... ................................................ Dobrý den, omlouváme se Vám, aktivace pomocí kreditů, bohužel ještě není funkční. Na jejím zprovoznění se intenzivně pracuje a měla by začít normálně fungovat v nejbližší době. Ještě jednou se Vám omlouváme a děkujeme za pochopení. S pozdravem Radek Agdanský HelpLine Centrum.cz
Jsem se dočetl, v jednom blogu, úvahu o tom kdo je lama.Zodpovědně tady prohlašuju, že jsem lama i když umim pustit PC i notebook, pracuju v několika linuxových distribucích, které si více či méně úspešně konfiguruji. Tedy, zatim jsem zapojil a naistaloval všechno co mi padlo do rukou. Je tedy pravda, že to někdy trvalo. Ale sem lama, tak co se tim trápit. No třeba se jednou až mě přestane bavit psychoterapie stanu správcem linuxové sítě. To budou čumět na staříka, jak ladí Linux a nebo nějaký BSD. Už se na to těším.
emerge sync. Potom jsem omrkl emerge-sync.log co se dělo. A hele, úprava KDE 3.5 ebuildů. Zkusím emerge kdelibs. A co nevidím!
>>> Downloading ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable/3.5/src/kdelibs-3.5.0.tar.bz2
--07:21:06-- ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable/3.5/src/kdelibs-3.5.0.tar.bz2
=> `/usr/portage/distfiles/kdelibs-3.5.0.tar.bz2'
Resolving ftp.kde.org... 131.220.60.97
Connecting to ftp.kde.org|131.220.60.97|:21... connected.
Probíhá přihlašování jako anonymous ... Přihlášeno!
==> SYST ... hotovo. ==> PWD ... hotovo.
==> TYPE I ... hotovo.==> CWD /pub/kde/stable/3.5/src ... hotovo.
==> PASV ... hotovo. ==> RETR kdelibs-3.5.0.tar.bz2 ... hotovo.
Délka: 15 379 557 (15M) (není směrodatné)
Tak honem vesele sosejte hoši! :o) Já se nemůžu dočkat až se vrátím ze školy. :D
Kdo o mne niečo viem, vie, že sa veľmi rád hrám s programmy Mozilly (hlavne Firefox). Napísal som o ňom aj osem dielny seriál Rozšírte si Firefox a Thunderbird - sami. S Vami, milí čitatelia, sa chcem podeliť o svoje skúsenosti so zachraňovaním Firefoxu po havárii.
Nalezeno na ftipky.cz, prostě jsem se musel podělit. Je to dokonale napsaný.
Spasitel Bill
Zase jsem udělal chybu. Bolí mě to u mého malého srdéčka. Pokorně se Klaním před Systémem, který pouze suše oznamuje: Program provedl neplatnou Operaci a bude ukončen. Ach, ta bolest nad rozdělanou prací. Ach, ten smutek.Vo všeobecnosti je známe, že dnešné procesory veľmi dobre hrejú. Z fyzikálneho hľadiska môžeme povedať, že sa elektrická energia mení na tepelnú. A tepelná energia sa dá tiež rovnako dobre využiť ako elektrická, i keď na troška iné účely :) Dnes si ukážeme, ako si urobiť volské oko priamo na našom PC .. čo vy na to? Podľa mňa skutočne zaujímavá forma trávenia času popri kompilovaní najnovšieho kernelu :o)
Nedávno se tu objevil zápis ohledně životního pojištění. Rozhodl jsem se ve zkratce popsat svojí záležitost.
Keďže som dostal štipendium, rozhodol som sa kúpiť si nejaký počítač. Za 2000 Sk mám Celeron 333MHz so 128MB RAM a 4GB diskom. Pôvodne sme mali doma iba jeden počítač Sempron 2400, na ktorom beží Gentoo a používa ho celá rodina. Keďže sa oň skoro bijeme, povedal som si, že spravím z Celerona tenkého klienta. ssh -X mi pripadalo ako nepohodlné riešenie a tak som hľadal niečo iné. A našiel som XDMCP.
Tedy miluji Linux, ale nekdy je to fakt drina. Tedy nez si jeden vsimne tech stupidnich chyb, ktere dela. Cela zalezitos s cdma spocivala v tom, ze jsem si nevsiml, -))),
Vrámci ošiaľu okolo povinného poistenia áut, som sa začal trocha zaujímať aj o iné poisťovacie produkty. Konkrétne životné poistenie. Aký je Váš názor naň? Máte/nemáte/nechcete ani vidieť/chválite do nebies?
Další dílko, které vznikno během víkendu je nastavovací skript pro phpMyAdmina. Začalo to jednoduchým generováním konfigurace serverů a skončilo to prozatím u 60 kB skriptu, který umí nastavit vše, co jsem považoval za důležité
.
Tak jsme se rozhodli , ze prubnem vmware esx na ostro .
No uprimne ,kdybych vedel ze s prechodem vsech databazi , SUNu , domain controleru
a jinych "zbytecnosti " vcetne dochazkoveho systemu zabijeme celou nedeli a prozatim kus pondelniho rana , tak vypnu mobily , na maily neodpovidam a icq dam do statusu invisible pro vsechny.
Tohle snad stojí za uveřejnění, i když jsem to našel ve skriptech.
Supravodivé cívky pro akumulaci elektrické energie předpokládají použití NbTi vláken v Cu matrici jako vinutí schopné přenášet proudy okolo 200kA.
Tento víkend sa mi dostavila sťažovacia nálada. A tak sa mám chuť sťažovať na úplne všetko, ale poďme na to pekne chronologicky.