abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Anonymní průzkum s odměnou pro respondenty

    10.12.2011 13:51 fejetony | šimšala | Přečteno: 4206× | Komentářů: 15, poslední 11. 12. 2011 | Hodnocení: 12 % (8 hlasů)

    Jedna pražská společnost provádí v naší republice průzkum. Ale není to jako když vás zastaví nějaké průzkumnice u východu ze supermarketu. Toto je něco jiného a dostanete za to zaplaceno.

    Jak shodit Visual Studio zkompilovatelným kódem

    10.12.2011 13:08 dentoob | PaulosV | Zkušenosti | Přečteno: 1486× | Komentářů: 6, poslední 27. 12. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Jsem si jistý, že by to mnoho z Vás uvítalo a neváhali byste obětovat svou čest, abyste dokázali kolegovi, že ten Visual Studio šunt od MS nestojí absolutně za nic. Ale jak to udělat, aby pokud možno dlouho nepřišel na polohu zakopaného psa? Na něco jsem přišel, i když úplnou náhodou a mou vlastní blbostí. :-)

    MS Office : Milion problémů, co musí IT řešit

    8.12.2011 22:41 Max_Devaine | Max | windows | Anketa | Přečteno: 29845× | Komentářů: 40, poslední 21. 9. 2012 | Hodnocení: 100 % (13 hlasů)

    Bylo nebylo, postupem času přibývaly problémy, jenž se musely ohledně MS Office řešit. Výsledkem těchto problémů byl textový soubor, kde je popsán problém a hned řešení. Rozhodl jsem se tyto nasbírané zkušenosti uvolnit.A nejen ohledně Office, ale i různé kuriozity s Win7 apod.

    Podzimní večer s Novinkami

    7.12.2011 22:34 bloK | rADOn | Přečteno: 2118× | Komentářů: 136, poslední 13. 12. 2011 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Tak jsem se zase jednou odvážil podívat na Novinky co je nového. Jako obvykle, ve světě se dějí hrozné věci. Jako obvykle, v českých novinách také.

    moja konfigurácia conky

    7.12.2011 17:39 ewewov_blog | ewew | linux | Výběrový blog | Přečteno: 1814× | Komentářů: 9, poslední 9. 12. 2011 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Ako iste titulok napovedá tentokrát budem písať o panely conky.

    Archivace a změna filesystemu s fsarchive.

    7.12.2011 12:49 Par_slov | lertimir | Linuxové drobty | Přečteno: 1525× | Komentářů: 9, poslední 7. 12. 2011 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Udělal jsem chybu pri instalaci serveru na fash disk. A nechal jsem implicitní volbu file systému ext4. To pro flash disky není optimální filesystém, protože množství zápisl na něm je výrazně vyšší než u ext2 a tím pádem "poškozuje" flash disk více než file systém, který tolik nezapisuje. Protože jsem na to přišel trochu pozdě, byl už nainstalován celý server včetně konfigurace služeb nebylo moc účelné začít znovu. Přece jen v tom bylo pár hodin práce.

    Gedit pod Mac OS X a klávesy speciálních znaků

    7.12.2011 11:33 Kilo šťávy z lachtana | Jan Grmela | Ostatní | Přečteno: 1834× | Komentářů: 21, poslední 9. 12. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Bylo nebylo, hledal jsem pro svůj Mac nějaký dobrý textový editor do grafického prostředí. Na linuxových distrech používám všude gedit protože dělá vše, co potřebuji, má zvýrazňování syntaxe a je dostatečně rychlý i když otevřu nějaký tučný dokument. Na Macu je však situace komplikovanější...


    Phoronix na čiernej listine Heidelbergu

    7.12.2011 10:57 Žumpa | Bedňa | Žumpa | Komentářů: 13, poslední 9. 12. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Tak sa nám Phoronix dostal do kategórie "Illegal Activities" netuším čím si to zaslúžil, ale v práci sa tam už nedostanem. Možno tie dva články Humble DRM free a druhý o Linux DRM layer (Direct Rendering Manager :), no neviem.

    Based on the HEIDELBERG Internet Usage Policy, access to this web site ( http://www.phoronix.com/scan.php?page=home ) has been blocked because the web category "Illegal Activities" is not allowed.

    Vánoce

    7.12.2011 09:27 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Jen tak na okraj | Přečteno: 1436× | Komentářů: 41, poslední 17. 12. 2011 | Hodnocení: 63 % (19 hlasů)

    Svátky obžerství a konzumu. Přesto byly časy, kdy bývaly cítit ve vzduchu. Dnes už tomu tak není. Příčina může být dvojí - buď se mi zhoršil čich a nebo fakt, že už se neprodává tolik živých stromků jako dřív. Tu atmosféru totiž asi vytvářely nejspíš stopy vůně jehličí.


    Cypherpunk

    6.12.2011 22:39 Bystroushaakův blog | Bystroushaak | Obecné IT | Přečteno: 3462× | Komentářů: 50, poslední 19. 7. 2014 | Hodnocení: 89 % (18 hlasů)

    Když jsem kdysi upevňoval svou existenci a vsakoval kvanta informací, nejdříve z knih a později z internetu, rostlo ve mě jisté podezření. Podezření, které se ukázalo pravdivé.


    HOWTO : Sdílení C$ ve windows a záhadné WMI

    6.12.2011 20:23 Max_Devaine | Max | windows | Výběrový blog | Anketa | Přečteno: 11956× | Komentářů: 26, poslední 22. 1. 2012 | Hodnocení: 90 % (21 hlasů)

    Jak se připojit na dálku do windows přes příkazovou řádku? Jak využít tajemného sdílení C$? Vše si nyní dovysvětlíme a ukážeme.

    Krysy versus EU

    6.12.2011 00:28 Quid novi? | kyknos | /dev/null | Anketa | Přečteno: 4332× | Komentářů: 157, poslední 16. 12. 2011 | Hodnocení: 78 % (18 hlasů)

    Ve tři ráno za zamračené bezměsíčné noci na otevřeném moři je tma. Černočerná tma, kterou neruší ani hvězdy, ani v civilizaci všudypřítomné světelné znečištění, jen slabounce o sobě dávají vědět poziční světla schovaná na přídi za plachtou. A najednou se moře kolem lodi rozzáří modrým či zeleným světlem, světlem, které výchází přímo z vody a vypadá romanticky, tajuplně, krásně a strašidelně. Ale je to jen plankton reagující na loď, mořské organismy s fluorescenčními proteiny schopné vydávat světlo. Takových živočichů žije v mořích mnoho. Fluorescenční proteiny izolované z těchto tvorů se staly výbornými nástroji pro molekulární genetiky a v laboratořích si našly cestu do dalších, modelových, organismů. Některé z nich jsou oblíbenými domácími mazlíčky, jako dánia či krysy, a tak dnes není problém pořídit si akvárium plné svítích ryb nebo si ochočit svítící krysu. Tedy problém by to nebyl, kdybychom nežili v EU.


    .

    5.12.2011 18:13 unamed | unamed | Komentářů: 15, poslední 7. 12. 2011 | Hodnocení: 25 % (8 hlasů)

    .

    Jak to bylo..

    5.12.2011 11:43 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Jen tak na okraj | Přečteno: 2519× | Komentářů: 270, poslední 13. 12. 2011 | Hodnocení: 73 % (11 hlasů)

    Normálně to nedělám, ale narazil jsem v jedné diskuzi na příspěvek, který mi přišel opravdu dobře napsaný. Autora bohužel kontaktovat nelze, takže ho ani nemohu požádat o souhlas s jeho umístěním zde. Snad tedy postačí uvedení zdroje.


    Linuxove vanocni cukrovi :-)

    4.12.2011 15:01 tuxmartin | tuxmartin | Linux | Přečteno: 3054× | Komentářů: 36, poslední 11. 12. 2011 | Hodnocení: 94 % (18 hlasů)


    Efektivní psaní (pracovní report 3)

    2.12.2011 23:14 | |🇵🇸 | colemak | Přečteno: 2078× | Komentářů: 26, poslední 12. 12. 2011 | Hodnocení: 100 % (11 hlasů)

    Uplynuly zhruba další dva měsíce, takže je čas na report ohledně efektivního psaní. Tentokrát se to bude týkat hlavně ergonomie.


    Supermegacomix

    2.12.2011 19:40 Bystroushaakův blog | Bystroushaak | Názory | Přečteno: 1845× | Komentářů: 37, poslední 4. 12. 2011 | Hodnocení: 60 % (5 hlasů)

    Dnes bych vám rád v krátkosti představil jeden velice zajímavý comix, na který jsem v poslední době narazil.


    Na úřadech práce

    2.12.2011 09:47 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Jen tak na okraj | Přečteno: 5718× | Komentářů: 184, poslední 24. 11. 2012 | Hodnocení: 85 % (13 hlasů)

    Před několika dny se objevil na internetu článek, v němž současným ministr práce a sociálních věcí prezentuje svou představu řešení problému nezaměstnaných. A tak mě tak napadlo, že bych mohl zmapovat své styky s úřadem práce - pro poučení těm, které to čeká.


    Dům 11

    1.12.2011 19:59 HW | houska | Přečteno: 3041× | Komentářů: 55, poslední 10. 8. 2016 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Hned na začátek mám dvě fotky. První vyfocená na konci října a druhá na konci listopadu.


    Ztráty a nálezy

    30.11.2011 23:01 finance | M-train | ekonomika | Komentářů: 442, poslední 13. 12. 2011 | Hodnocení: 67 % (9 hlasů)

    dnes 22:59 | Přečteno: 0x | Pravděpodobně skupina spoluobčanů připravila před chvílí kluka o peněženku se všemi doklady. Holt jeho blbost, že to neměl zašité pod kůží, ale slyšel jsem, že v Praze jsou profesionální zloději prý natolik slušní, že mají nějaké schránky, kam vhazují po krádeži doklady, které nemohou zneužít. Nemá někdo nějakou zkušenost nebo tip, jak to najít?

    Pokračujeme jinde

    30.11.2011 10:44 | zoul | programování | Komentářů: 4, poslední 2. 12. 2011 | Hodnocení: 10 % (10 hlasů)

    konkrétně tady

    Nenáročný video formát

    30.11.2011 10:19 prqek | prqek | všehochuť | Přečteno: 1933× | Komentářů: 56, poslední 12. 12. 2011 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    Jelikož se můj notebook pravděpodobně pozvolna chystá do křemíkového nebe (blbne usb, občas se odmítá nastartovat, ani nevím, jestli to spolu souvisí), vyhrabal jsem doma jiný, ještě starší, ale velmi zachovalý notebook.

    Comix; Lost, short version

    29.11.2011 01:57 Bystroushaakův blog | Bystroushaak | Obecné IT | Přečteno: 2255× | Komentářů: 48, poslední 1. 12. 2011 | Hodnocení: 62 % (13 hlasů)

    Jsem se trochu nudil, doufám že to nikdo přede mnou neudělal :)

    Zkusenosti s notebookem ASUS P53SJ-SO016

    28.11.2011 19:38 tuxmartin | tuxmartin | Hardware | Přečteno: 1669× | Komentářů: 36, poslední 2. 12. 2011 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Ahoj, mate nejake zkusenosti s notebookem ASUS P53SJ-SO016? Vypada za cenu 14 747,- docela zajimave.


    Stratený checkbox

    28.11.2011 19:36 rastos | rastos | Linux | Přečteno: 1369× | Komentářů: 6, poslední 5. 12. 2011 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Zasa som sa raz snažil dopátrať, ako veci fungujú. Tentokrát ukladanie niektorých hesiel v Jave.

    Zimní ježdění

    27.11.2011 20:30 gtz | gtz | ostatni | Přečteno: 2382× | Komentářů: 161, poslední 5. 12. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Dnes večer jsem jel pro dceru do Brna a celou cestu od nás byla mlha, že jsem neviděl na pár metrů. No mlha u nás byla celý den, ale večer to bylo opravdu mlíko. Jaké, ale bylo moje překvapení, že více než 3/4 aut nepoužívá mlhovky ani zadní ani přední. A to jsem potkal i jednoho SuperBoše, který jel jen se světly na denní svícení.

    mBank a ZUNO si z nás dělají prdel

    27.11.2011 10:32 blog | asdfghj | Přečteno: 5377× | Komentářů: 53, poslední 30. 11. 2011 | Hodnocení: 62 % (8 hlasů)

    Poslední měsíc vypadají PDF dokumenty (výpisy, potvrzení o transakci) generované mBank tímto způsobem:


    Jardík

    27.11.2011 01:02 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Komentářů: 53, poslední 1. 12. 2011 | Hodnocení: 60 % (20 hlasů)

    Jardík už dlouho nic nenapsal, tak jsem mu hacknul účet (heslo bylo jardik) a poslal tento post.

    -

    26.11.2011 20:06 | ---- | deleted | Výběrový blog | Komentářů: 2, poslední 27. 11. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    -

    Hardlink na adresáře

    26.11.2011 18:39 urandom | Mrkva | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 3370× | Komentářů: 41, poslední 4. 2. 2012 | Hodnocení: 100 % (16 hlasů)

    Ve chvíli, kdy jsem viděl (teď už) předposlední xkcd mi bylo jasné, že tohle prostě musím mít! Ale jak na to? Program ln má sice parametr -d, ale i pod rootem vrací EPERM. Takže přece jen ty zdrojáky zas budu muset otevřít.


    První dojmy z klávesnice Cherry G80-3000LSCEU-0

    26.11.2011 15:00 Bluebearův samožerblog | Bluebear | Výběrový blog | Přečteno: 2937× | Komentářů: 58, poslední 7. 7. 2012 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    V souvislosti s nedávným testem klávesnic mě napadlo, že přihodím své první dojmy z mikrospínačovky od Cherry, kterou jsem před pár dny získal díky německému Amazonu (zde).

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.