abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    web hosting

    24.11.2011 15:03 e_lama | ::: | Přečteno: 2505× | Komentářů: 45, poslední 25. 2. 2012 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    nenasel jsem vhodnou sekci v poradne tak se zkusim zeptat tady. Shanim hosting.

    Pracujte na úrovni

    23.11.2011 16:34 monkey | Trained.Monkey | Přečteno: 4902× | Komentářů: 132, poslední 4. 12. 2011 | Hodnocení: 100 % (34 hlasů)

    Kancelářím v podobě malých zakouřených krcálků s psacími stroji zřejmě definitivně odzvonilo. Moderní je pracovat v tzv. "open space" - otevřených kancelářských prostorách.  Tolik nadpis jednoho oslavného článku. Mám tu čest v jednom takovém kurníku dělat a vidím to trochu z jiné strany.


    Poraďte prosím s výběrem notebooku

    22.11.2011 21:57 netblog | Jaromír Svoboda | Anketa | Přečteno: 2375× | Komentářů: 68, poslední 26. 10. 2013 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Ahoj,
    do pátku jsem měl notebook Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5545, koupený v říjnu 2008. V pátek bohužel vypověděl službu, odešla integrovaná grafická karta ATI Mobility Radeon HD 2400. Proto hledám náhradu. Pomůžete mi s tím prosím?


    Konverzace v Angličtině / web seznamka - chat

    22.11.2011 16:59 ucim_sa | Indiánský lotr | Jiná | Komentářů: 42, poslední 3. 10. 2025 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Ahoj, jak už název napovídá, rád bych si začal povídat s lidma anglicky, ale upřímně v zahraničních chatech a seznamkách jsem naprosto neznalý a vlastně ani nevím, kde bych měl začít. Využít k seznámení facebook odmítám, jelikož tam snad ani není kolektivní chat a facebook účet nemám. Pro konverzaci bych využil jednoznačně ekiga nebo skype. Nechci na googlu tápat, proto bych se vás rád zeptal jestli si povídáte s někým anglicky a kde jste se seznámili. :-) Chci si procvičovat angličtinu a lepší způsob mě nenapadá.

    Haiku na Distrowatchi

    22.11.2011 15:43 lukolve | lukve | Komentářů: 3, poslední 9. 12. 2022 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Tak sme sa dockali popri ohromnom mnozstve linuxackych distribucii, sem tam nejaky ten diablik v podani BSD alebo Solaris na Distrowatchi je uz aj Haiku, mozno aj vdaka tomu ze obsahuje POSIX kompatibilitu, najdeme u neho aj Bash, ci Qt4, alebo Perl ci Python.

    Viac sa dozviete na: Haiku na Distrowatchi


    Jak se posuzovala Dobešova diplomová práce

    22.11.2011 13:00 FUD: Férový Uživatelův Deníček | Platonix | Nezařazené | Přečteno: 2790× | Komentářů: 466, poslední 7. 12. 2011 | Hodnocení: 45 % (29 hlasů)

    Dne 22. listopadu 2011 publikovali Jan Gazdík a Kateřina Frouzová na serveru iDnes článek "Diplomka ministra školství? Velká bída, říkají odborníci". Článek argumentuje, že ministr školství, který se staví za zvýšení nároků na studenty, je sám špatným studentem, což dokazují na recenzním hodnocení jeho diplomové práce z roku 1994.


    ZIMA-PTC-Cleaner

    22.11.2011 07:42 rhrtshrth | xxxxxxxxxxx | CAD | Přečteno: 1219× | Komentářů: 21, poslední 11. 3. 2013 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Tak protože zprávičky nefungovat, majitelé abíčka nemakat, nebo nechtět makat, tak to musím dát sem. Oprava: už makat. :-)

    Big O2 Firewall

    21.11.2011 22:18 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Ostatní | Přečteno: 2286× | Komentářů: 17, poslední 23. 11. 2011 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Od 20:00 se za boha nemůžu z domova dostat na některé IP adresy, se kterými jsem v daný moment měl doma navázané spojení.


    Filtrování budoucnosti útočí

    21.11.2011 17:02 Yet another blog | Martin Doucha | Politika | Komentářů: 27, poslední 25. 11. 2011 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Pamatujete si ještě na můj starší zápisek Filtrování budoucnosti? V Pákistánu se to právě stalo skutečností. (A to je pro dnešek vše.)


    Hleda se dokonaly spolecnik

    21.11.2011 07:34 plky | Archman | Přečteno: 2059× | Komentářů: 33, poslední 23. 11. 2011 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Po dvou letech bych si chtel poridit novy notebook. Asus co mam ted je sice fajn, ale uz se mi tak nejak okoukal a hlavne v posledni dobe potrebuji delsi vydrz na baterii a 2 hodiny jsou proste malo..


    Comix - KERNEL ULTRAS - 0025

    20.11.2011 19:18 BLB | =^..^= AmigaPower® | KERNEL ULTRAS | Přečteno: 1878× | Komentářů: 17, poslední 22. 11. 2011 | Hodnocení: 92 % (24 hlasů)


    VTM — Domluvte se s počítačem

    20.11.2011 14:06 Expresivní zabručení | Grunt | Expresivní zabručení | Přečteno: 4581× | Komentářů: 225, poslední 12. 2. 2018 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    V soukromé knihovničce, pod asi 5cm nánosem snad sto let starého prachu, se mi podařilo vyhrabat skvost: Věda a technika mládeži — „Domluvte se s počítačem“ pravděpodobně z roku 1987.

    Spotřební PC sračky

    20.11.2011 11:19 blog | asdfghj | Anketa | Přečteno: 2882× | Komentářů: 88, poslední 26. 11. 2011 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Rozhodl jsem se pro upgrade. 4-jádro se hodí, chybějící podpora CPU instrukcí pro virtualizaci včetně podpory pro I/O zařízení (vt-d/IOMMU) je v oblati virtualizace velmi limitující. Vzhledem ke katastrofě jménem AMD Bulldozer, padla volba na Core-i5 2400, což je nejlevnější Intel 4-jádro podporující vt-d. Intel sice zmiňuje podporu vt-d pouze u Q67 chipsetu (desktop) a C202/204/206 chipsetu (server), ale protože je northbridge kompletně v procesoru, není v principu problém rozjet vt-d i na ostatních chipsetech.


    Raspberry Pi

    19.11.2011 01:35 Karl | neklbaur | Myšlenky | Anketa | Komentářů: 74, poslední 8. 3. 2012 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    Již brzy (prý už v prosinci) by se měla začít prodávat miniaturní ARM deska Raspberry Pi (A zde článek na Root.cz)

    Nápad miniaturního počítače za pár stovek se mi moc líbí. Uvažuji, že až to bude možné, Raspberry Pi si koupím. Podle reakcí na různých fórech se mi zdá, že o to bude dost zájem. Napadlo mě, proč něco takového nevzniklo už dříve (alespoň o ničem nevím). Jak je vlastně složité / nákladné něco takového vyvinout?
    Plánujete si Raspberry Pi koupit?


    OpenSUSE 12.1 XFCE

    17.11.2011 21:17 gtz | gtz | linux | Přečteno: 2485× | Komentářů: 3, poslední 17. 11. 2011 | Hodnocení: 40 % (5 hlasů)

    Před pár dny nám vyšlo nové SUSE 12.1 a tak jsem si říkal zda to bude mít nějakou cenu instalovat celé, nebo jen pár svých věcí. Jak jsem se díval XFCE i LXDE je součástí distribuce, ale opět není pro tyto distribuce přítomno LIVE.

    Test antivirových programů pro Android

    17.11.2011 15:05 bloček hlavně o Zoner AntiViru | behro | Antivirus | Přečteno: 8912× | Komentářů: 38, poslední 22. 11. 2011 | Hodnocení: 40 % (10 hlasů)

    Nedávné výsledky testů zveřejněných na webu AV-Test.org podnítily titulky článků, které tvrdily, že freeware antivirové aplikace pro Android jsou k ničemu. Ale je tomu skutečně tak? Rozhodněte sami.
    Předpokládejme, že nestahujete z nedůvěryhodných zdrojů - pokud i jediná škodlivá aplikace, která přišla z Android Market, byla detekována free antiviry, byla by účinnost ochrany 100%. Smutné je, jak je to předkládáno třetími stranami. Hodně jich prohlašovalo, že nejlepší free antivirus našel pouze 32 % malwaru, další tvrdili, že pouze jeden zaznamenal více jak 10 %. Nic z toho není pravda.

    Nejlepší antivirus zdarma je Zoner AntiVirus Free

    17.11.2011 12:36 bloček hlavně o Zoner AntiViru | behro | Antivirus | Komentářů: 5, poslední 17. 11. 2011 | Hodnocení: 8 % (13 hlasů)

    Projekt AV-test.org zveřejnil studii z testování antivirových programů pro platformu Android.

    Zoner AntiVirus Free vyšel nejlépe a studie jej označila za světově nejlepší antivirový program pro Android, který je zdarma.

    Tato studie ihned prolítla médii celého světa, seznam odkazů lze najít zde: Články o Zoner AntiViru Free.

    Studie spíš ale odhaluje nedostatky antivirů zdarma, zajímavý pohled na objektivitu studie přinesu v tomto příspěvku - článek o objektivitě testu.


    Kafilérie

    16.11.2011 19:36 zlodej_casu | PepaSFI | Anketa | Přečteno: 5117× | Komentářů: 99, poslední 17. 7. 2024 | Hodnocení: 92 % (12 hlasů)

    aneb něco o kafi. Pochoutka, životabudič, trošku snad i droga.

    Koupit osmijádrový Bulldozer?

    16.11.2011 19:30 Bravenec | Petr Bravenec | Počítače | Přečteno: 2508× | Komentářů: 143, poslední 15. 6. 2014 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Jsem možná jedním z nemnoha lidí, kterému se líbí procesor Bulldozer.


    Plastika predniho krizoveho vazu II.

    16.11.2011 11:00 bambasovo | bambas | Diskuze | Komentářů: 35, poslední 19. 11. 2011 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Tak jak jiste vite, mel jsem podstoupit platiku zmineneho vazu v koleni. Vybral jsem si samovstrebavaci srouby, na ktere jsem doplacel 6000 Kc. Plastika se nakonec nekonala (to jsem se dozvedel, az kdyz jsem se probral z narkozy) a opravili krizovy vaz, ktery byl z vice jak 2/3 v poradku, takze plastika by byla v podstate zbytecna komplikace a nasledna dlouha lecba. Jednalo se tedy jen o artroskopicky zasah. Nicmene nyni prichazi na mysl otazka: Co se stalo s temi sesti tisici? Budu psat na reditelstvi nemocnice, zda by mi mohli vysvetlit, jak se postupuju v pripade, ze pacient priplati na material k lecbe, ktery neni nasledne pouzit. S nemocnici jsem sepisoval Darovaci smlouvu. Mate nekdo podobnou zkusenost, popripade jak z nemocnice prachy (nebo aspon cast) z nich dostat nazpet?

    Široký - Novák - Hubáček - ANO (UPDATED)

    16.11.2011 01:09 Tady je Vencourovo | vencour | MeaningOfLife | Přečteno: 2600× | Komentářů: 14, poslední 19. 12. 2011 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    V rámci skupinového objednání jednoho pěkného trika sháním další blázny a nadšence.


    15.11.2011 22:54 | kralyk z abclinuxu | x | Výběrový blog | Komentářů: 56, poslední 20. 11. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)


    GNOME 3 fallback + "alt+pravý myš" = klasické GNOME

    14.11.2011 22:30 Mig_Alley | Migi | Linux | Přečteno: 2116× | Komentářů: 30, poslední 21. 11. 2011 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    V předchozím blogpostu jsem popisoval migraci svého notebooku na XFCE. Nyní se zaměřím na fallback mód GNOME 3. Ten sice na první pohled vypadá hrozně, ale díky klávese ALT to není zas taková hrůza. Aktivní uživatelé GNOME 3 to pravděpodobně dávno vědí, mnozí další o tom již slyšeli, ostatní se to třeba dozví až zde. GNOME 3 fallback mód si totiž, alespoň prozatím, drží většinu funkčnosti panelu klasického GNOME 2.3X.


    Spi sladce, velká

    14.11.2011 18:03 Tady je Vencourovo | vencour | MeaningOfLife | Přečteno: 1122× | Komentářů: 41, poslední 26. 11. 2011 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Utíká to, utíká. Kdysi jsem naříkal nad naší kočkou. Ode dneška to má za sebou. Ach jo.


    Nové PC

    13.11.2011 15:29 Power | Power | Linux | Anketa | Přečteno: 2669× | Komentářů: 85, poslední 27. 3. 2012 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)


    Domácí router/server - konečné řešení ???

    13.11.2011 13:00 no_comment | phr | Ajťákoviny | Přečteno: 4024× | Komentářů: 51, poslední 20. 11. 2011 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Pořídil jsem si tohle železo :
      mainboard Jetway JNC9C-550 LF
      rozšiřující karta 3xGLAN
      RAM 2GB
      SSD OCZ Nocti 30GB 
      + postupně nějaká HDD...
    

    Peripetie s přechodem na XFCE

    12.11.2011 23:00 Mig_Alley | Migi | Linux | Přečteno: 2405× | Komentářů: 37, poslední 18. 11. 2011 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Už nevím, jaký den přesně to byl, ale bylo to tento týden, kdy nastal den D. Příkaz sudo apt-get dist-upgrade mi na můj notebook s Debianem Wheezy stáhnul a nainstaloval GNOME3. Věděl jsem, že ten den přijde. A přesto jsem nebyl připraven.


    Konečně sem si koupil "nadupanou káru"

    12.11.2011 20:52 BLB | =^..^= AmigaPower® | ...ze světa vyjímečných | Anketa | Přečteno: 5044× | Komentářů: 83, poslední 16. 8. 2018 | Hodnocení: 93 % (14 hlasů)

    Už zhruba rok a půl, co okukuju různá více či méně povedená "vozítka" přemýšlím o pořízení si něčeho nového, hezkého s kvalitním dílenským zpracováním, něčeho co by přesně vyhovovalo mým potřebám, něčeho co je skloubením funkčnosti, kvality, desighnu a luxusu, něcěeho za čím se ohlédnou všichni... .. .

    Porovnanie spotreby jadier

    12.11.2011 20:15 Žumpa | Bedňa | Žumpa | Přečteno: 2188× | Komentářů: 11, poslední 13. 11. 2011 | Hodnocení: 29 % (7 hlasů)

    Rozhodol som sa spraviť toto meranie, pretože už ma štve prístup robme testy na spotrebu stále len pre Intel, keď sa sekneme tak je to ASPM a generalizujme výsledky o jadre. Hoci som rád že tu je portál ako Phoronix, ale toš člověk nekdy ...

    -

    12.11.2011 19:34 | ---- | deleted | Komentářů: 12, poslední 14. 11. 2011 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    -

    Pomoc prosím s platbami ze SR (mikroblog)

    11.11.2011 23:20 Zápisník | poky74 | Linux | Přečteno: 1840× | Komentářů: 23, poslední 16. 11. 2011 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Je tu někdo kdo by byl ochotný převzít platby ze SR a přeposlat mi je do ČR?


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.