Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Poslednou dobou som prišiel na to že obľubujem jednoduché veci a platí to aj pre počítač.
Před dvěma měsíci jsem tu psal o svých plánech ohledně psaní na klávesnici. Shrnu své prozatimní zkušenosti s rozvržením klávesnice Colemak.
V diskuzi pod mým minulým blogpostem na téma Networking v QEMU se pht ptal, jestli VDE používám. Výsledkem byla má poměrně obšírná odpověď, která však ani zdaleka nemohla zmínit všechny důvody proč ho používám a k čemu je vlastně dobré. Proto tedy následuje tento blogpost, věnovaný VDE
Namely, “I will give you free web hosting and some PHP doodads and you get spying for free all the time”. And it works. That's the sad part...Přesto jsem zřejmě zmrdy z FB permanentně šmírován všude, kde jsou na stránce poházeny prvky z FB. Mám chuť nastavit na firewallu "zahodit spojení z/do facebook.com". Ideálně v kombinaci s Ad-block filtrem v prohlížečích. Jen nevím, jak to vysvětlím mé přítelkyni, které bohužel FB nevymluvím....
Jedinečné. Zničující. Nezapomenutelné. Nejvzpomínanější. Vylodění Spojenců v Normandii.
Ve dnech 2. - 4. 12. 2011, po dobu 48 hodin, se odehraje repríza zmiňovaných bojů v podání SVK/Virtual wings a Palby.cz
V předchozím blogu jsem zmínil důvody návratu k Arch Linuxu, pokud to shrnu do jedné věty, tak by zněla si takto: „Arch Linux je jediná distribuce, která mi nabízí přesně to co od distribuce očekávám".
V květnu jsem si udělal výlet, do tehdy nového, Ubuntu 11.4. Mělo to být jen na zkoušku, protože mě deprimoval stav toho, čemu se říká „Desktopové prostředí“. V té době byl v Arch Linuxu přesunut strašák v podobě Gnome 3 z repositářů [testing] do [extra], což moc extra nebylo, protože mi to rozhodilo celé nastavení Xfce koexistující s aplikacemi ze starého dobrého Gnome 2.
Takové menší ublognutí, pokus shrnout Cablegate, nadávání na uživatele a Apache a pozastavení se nad podílem Linuxu na desktopech.
V první části zmíním proč nejsem úplně spokojený s distribucí, kterou aktuálně používám a proč jsem si jako náhradu zvolil právě Gentoo.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
V poslednej dobe čítam na každom rohu články/diskusie o tom ako Linux nestačí držať krok, ako je všetko rozrobené a nedokončené a akosi mi uniká pointa toho všetkého (žeby začiatok kampane na win8?). Momentálne ma dostal výlev majstra Miguela de Icaza o tom, ako je ten Linux nerozšírený a čo by bolo treba zmeniť...
Mám takovou myšlenku použít LED podsvícení za televizi. Za prvé je to příjemné a za druhé je to ekonomické. Ale jsem tvor od přírody líný, takže jsem hledal způsob, jak takové světlo ovládat. Ideální by se zdálo použít nějaké IR čidlo a dálkovým ovladačem přes nepoužívanou klávesu ho rozsvěcet/zhasínat.Jenže je potřeba to naklíčovat na konkrétní klávesu...
Upozornění: Blogpost je o subjektivních pocitech a zážitcích.
Je to již cca rok, co jsem se začal zajímat o programovací jazyk D. Co se od té doby v mém názoru na D změnilo?
Tak, akce trvající téměř jeden měsíc skončila, v pátek jsem odeslal posledních 116 obálek s nálepkama, shrnutí...
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tak jsem právě přišel o několik desítek emailů. Ztratily se někde ve výpočetním mraku (cloud). Přesněji někde na serverech Seznam.cz.
Tak mi řekli, že letos maturuju, a měl bych si vybrat vysokou. Vím, že je to ohrané téma, ale řekl jsem si: 'Na ábíčku mi poraděj'. No a tak jsem tu.
Co dělám a baví mě:org.freedesktop.UDisks.Error.Busy: Cannot unmount because file system on device is busy.
fuser -m /dev/sdxx
Dostanu výpis procesů.ps -ef | grep "cislo", které procesy beží pod těmito těmito čísly a zpracuji jejich činnost.Vyvíjíte-li software pro Windows a narazíte na chybu systému, nahlásíte to a počkáte si na další service pack. Vyvíjíte-li pro Linux, nahlásíte to a opravíte si to sami. Vyvíjíte-li pro Mac OS X, nahlásíte to, počkáte rok až dva (než to Apple prohlásí za feature), koupíte si letenku do San Francisca a...