abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 3
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1961 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Ľahký Linux.

    8.10.2011 16:08 lukolve | lukve | Přečteno: 1642× | Komentářů: 6, poslední 9. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Poslednou dobou som prišiel na to že obľubujem jednoduché veci a platí to aj pre počítač.


    Polnočná óda na jednoduchosť

    7.10.2011 23:40 X BLOG X | juraj-bit | GNU/Linux | Přečteno: 1351× | Komentářů: 9, poslední 11. 10. 2011 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Boli časy, keď som mal rád komplikované veci a prežíval komplikované vzťahy. Ono každá zmena je dobrá, len nech nie je nuda. Človek má už vo svojej povahe, že víta zmeny aj keď spejú k horšiemu. Väčšinou je to tak vtedy, keď všedná stabilita vecí okolitých trvá už príliš dlho.

    Efektivní psaní (pracovní report 2)

    7.10.2011 21:46 | |🇵🇸 | colemak | Přečteno: 1868× | Komentářů: 30, poslední 9. 10. 2011 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Před dvěma měsíci jsem tu psal o svých plánech ohledně psaní na klávesnici. Shrnu své prozatimní zkušenosti s rozvržením klávesnice Colemak.


    100 nálepek Archlinux (mikroblog)

    7.10.2011 15:24 Zápisník | poky74 | Linux | Přečteno: 1194× | Komentářů: 18, poslední 14. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    100 nálepek Archlinuxu


    VDE- Virtual Distributed Ethernet

    6.10.2011 16:24 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Jen tak na okraj | Výběrový blog | Přečteno: 1842× | Komentářů: 8, poslední 10. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    V diskuzi pod mým minulým blogpostem na téma Networking v QEMU se pht ptal, jestli VDE používám. Výsledkem byla má poměrně obšírná odpověď, která však ani zdaleka nemohla zmínit všechny důvody proč ho používám a k čemu je vlastně dobré. Proto tedy následuje tento blogpost, věnovaný VDE


    Multikulti Evropa a muslimsti psi

    6.10.2011 08:52 bambasovo | bambas | Diskuze | Přečteno: 3269× | Komentářů: 428, poslední 29. 10. 2011 | Hodnocení: 62 % (26 hlasů)

    V dnesnim Reflexu c.40 jsem cetl clanek Ktalaog zkazy. Jsem zdesen, co s tim budeme delat? Na vanocni prani firmy nepisou Vesele Vanoce, ale Stastne svatky, BBC zrusila dobu "pred kristem" a "po kristu", ve VB si muslimove vytvari zony sari'a. V zone sari'e jsou napadani "neverici" za to, ze na verejnosti kouri, za to ze jsou homosexualove, apod. V zonach neni zadny hazard, hudba, koncerty, porno, prostituce, drogy, koureni, alkohol. A to jsme v Evrope!

    Moje Gentoo (část 2) - Instalace

    6.10.2011 00:22 Frostyho_blog | FrostyX | Přečteno: 2058× | Komentářů: 31, poslední 10. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Minule jsem prozradil proč chci na tuto distribuci přejít. Dnes bych se chtěl zmínit jak moc se mi to podařilo.

    Jak se zbavit zmrdů z Facebooku

    5.10.2011 18:27 blog | asdfghj | Komentářů: 68, poslední 10. 10. 2011 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Dnes jsem si početl zajímavý příspěvek na téma FB. Sice nepatřím k užitečným idiotům, kteří akceptují - jak by řekl Eben Moglen:
    Namely, “I will give you free web hosting and some PHP doodads and you get spying for free all the time”. And it works. That's the sad part...
    Přesto jsem zřejmě zmrdy z FB permanentně šmírován všude, kde jsou na stránce poházeny prvky z FB. Mám chuť nastavit na firewallu "zahodit spojení z/do facebook.com". Ideálně v kombinaci s Ad-block filtrem v prohlížečích. Jen nevím, jak to vysvětlím mé přítelkyni, které bohužel FB nevymluvím....

    Státní dluhopisy

    5.10.2011 18:10 o_vsem_moznem | robotics | Ostatní | Přečteno: 2155× | Komentářů: 192, poslední 10. 10. 2011 | Hodnocení: 80 % (10 hlasů)

    Mám jen jednoduchý dotaz.

    Znovu sa dostať do Angličtiny

    4.10.2011 23:32 Žumpa | Bedňa | Žumpa | Přečteno: 2079× | Komentářů: 58, poslední 7. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Už dlho nekomunikujem v anglickom jazyku, tak som sa zaregistroval na jednom EN fóre a zistil som že neviem tvoriť vety, bol som z toho aj trochu prekvapený, páč technickú EN čítam skoro denne.

    Hraní se symboly [doplněno]

    4.10.2011 19:50 Tady je Vencourovo | vencour | MeaningOfLife | Přečteno: 1601× | Komentářů: 31, poslední 14. 12. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Jedinečné. Zničující. Nezapomenutelné. Nejvzpomínanější. Vylodění Spojenců v Normandii.
    Ve dnech 2. - 4. 12. 2011, po dobu 48 hodin, se odehraje repríza zmiňovaných bojů v podání SVK/Virtual wings a Palby.cz


    Můj Arch, nový hardware - nový desktop

    4.10.2011 19:45 "Skládat papír" | vogo | Arch Linux | Přečteno: 1604× | Komentářů: 9, poslední 5. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    V předchozím blogu jsem zmínil důvody návratu k Arch Linuxu, pokud to shrnu do jedné věty, tak by zněla si takto: „Arch Linux je jediná distribuce, která mi nabízí přesně to co od distribuce očekávám".


    Abc obchůdek

    4.10.2011 19:00 Zápisník | poky74 | Linux | Přečteno: 1958× | Komentářů: 76, poslední 7. 10. 2011 | Hodnocení: 91 % (11 hlasů)

    Abclinuxu bude mít svůj vlastní obchůdek s předměty pro Tuxomily :-)


    Můj Arch, proč jsem se vrátil

    4.10.2011 11:43 "Skládat papír" | vogo | Arch Linux | Přečteno: 1901× | Komentářů: 28, poslední 5. 10. 2011 | Hodnocení: 62 % (8 hlasů)

    V květnu jsem si udělal výlet, do tehdy nového, Ubuntu 11.4. Mělo to být jen na zkoušku, protože mě deprimoval stav toho, čemu se říká „Desktopové prostředí“. V té době byl v Arch Linuxu přesunut strašák v podobě Gnome 3 z repositářů [testing] do [extra], což moc extra nebylo, protože mi to rozhodilo celé nastavení Xfce koexistující s aplikacemi ze starého dobrého Gnome 2.


    Cablegate, Webserver a podíl Linuxu na desktopech

    4.10.2011 02:25 urandom | Mrkva | Linux | Přečteno: 1573× | Komentářů: 26, poslední 6. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Takové menší ublognutí, pokus shrnout Cablegate, nadávání na uživatele a Apache a pozastavení se nad podílem Linuxu na desktopech.


    Moje Gentoo (část 1) - Proč instaluji

    4.10.2011 00:05 Frostyho_blog | FrostyX | Přečteno: 1375× | Komentářů: 29, poslední 6. 10. 2011 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    V první části zmíním proč nejsem úplně spokojený s distribucí, kterou aktuálně používám a proč jsem si jako náhradu zvolil právě Gentoo.


     

    3.10.2011 22:23 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 45, poslední 6. 10. 2011 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Tak je 1% pre Linux málo?

    3.10.2011 22:19 FailSystem | coques | life | Přečteno: 1523× | Komentářů: 100, poslední 7. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    V poslednej dobe čítam na každom rohu články/diskusie o tom ako Linux nestačí držať krok, ako je všetko rozrobené a nedokončené a akosi mi uniká pointa toho všetkého (žeby začiatok kampane na win8?). Momentálne ma dostal výlev majstra Miguela de Icaza o tom, ako je ten Linux nerozšírený a čo by bolo treba zmeniť...


    Mám EREKCI !!!

    3.10.2011 22:05 BLB | =^..^= AmigaPower® | opilecké výjevy | Komentářů: 13, poslední 28. 2. 2013 | Hodnocení: 38 % (8 hlasů)

    ....Musím to nějak zastavit!!!Kozlááá! Brkóó! :-D

    Ovládání LED světla pomocí dálkového ovladače TV?

    3.10.2011 22:00 Atilius | Martin | Přečteno: 3611× | Komentářů: 16, poslední 4. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Mám takovou myšlenku použít LED podsvícení za televizi. Za prvé je to příjemné a za druhé je to ekonomické. Ale jsem tvor od přírody líný, takže jsem hledal způsob, jak takové světlo ovládat. Ideální by se zdálo použít nějaké IR čidlo a dálkovým ovladačem přes nepoužívanou klávesu ho rozsvěcet/zhasínat.Jenže je potřeba to naklíčovat na konkrétní klávesu...


    Rok s D

    2.10.2011 18:20 Bystroushaakův blog | Bystroushaak | Názory | Výběrový blog | Přečteno: 2522× | Komentářů: 12, poslední 3. 10. 2011 | Hodnocení: 96 % (23 hlasů)

    Upozornění: Blogpost je o subjektivních pocitech a zážitcích.
    Je to již cca rok, co jsem se začal zajímat o programovací jazyk D. Co se od té doby v mém názoru na D změnilo?


    Nálepky - konec, doprodej, nová akce

    2.10.2011 15:16 Zápisník | poky74 | Linux | Přečteno: 1737× | Komentářů: 75, poslední 5. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Tak, akce trvající téměř jeden měsíc skončila, v pátek jsem odeslal posledních 116 obálek s nálepkama, shrnutí...


     

    2.10.2011 14:51 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 28, poslední 4. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Pošta ve výpočetním mraku / v trapu

    2.10.2011 00:07 Ride the Raven | Ladislav Hagara | Unsorted | Přečteno: 3707× | Komentářů: 22, poslední 16. 7. 2014 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Tak jsem právě přišel o několik desítek emailů. Ztratily se někde ve výpočetním mraku (cloud). Přesněji někde na serverech Seznam.cz.


    Kam na vejšku? (aneb První zápisek a hned flame)

    1.10.2011 15:35 Osel a stín | h0nzZik | Anketa | Komentářů: 85, poslední 4. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Tak mi řekli, že letos maturuju, a měl bych si vybrat vysokou. Vím, že je to ohrané téma, ale řekl jsem si: 'Na ábíčku mi poraděj'. No a tak jsem tu.

    Co dělám a baví mě:
    • Linux + programování (C, Python, trochu ASM a zkouším D)
    • Jednočipy - ve škole 8051, doma se snad pustím do AVR.
    • Sem tam trochu elektroniky
    • Matematika, ne však geometrie
    • Klavír, ale to sem nejspíš nepatří.
    Co mě zajímá (ale moc nedělám):
    • Elektronika
    • Fyzika v přiměřeném množství
    • Systémové programování
    Co bych rád:
    • Embeded zařízení, ty jednočipy
    • Linux/Unix, Solaris
    • Programování obecně
    • Linuxové jádro a systémové programování
    • Architektura procesorů
    • Bezpečnost
    • Sítě
    Uvažované školy:
    • FI MUNI
    • FIT VUT
    • FEKT VUT
    • MFF CUNI
    • FEL CVUT
    • FIT CVUT
    Všem moc díky, nejspíš zkusím FIT VUT :-)

    Dům 9

    1.10.2011 10:38 HW | houska | Přečteno: 1932× | Komentářů: 30, poslední 7. 6. 2018 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Máme "Souhlas s provedením ohlášené stavby". Hurá!


    Odpojení flashky

    30.9.2011 20:59 Par_slov | lertimir | Linuxové drobty | Komentářů: 36, poslední 4. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Má pamět slábne a věci se správou linuxu (tehdy tedy unixu), které jsem uměl před 20 lety, musím pracně hledat. Tak jsem se rozhodl si vytvořit krátké zápisky s řešeními některých problémů. Třeba pomohou i někomu jinému než mně.

    Asi každému se stalo, že připojil flash nebo externí HDD pracoval s ním a teď jej chce odpojit a nemůže. Např KDE witget hlásí org.freedesktop.UDisks.Error.Busy: Cannot unmount because file system on device is busy.
    1. Zjistit které procesy zařízení blokují fuser -m /dev/sdxx Dostanu výpis procesů.
    2. zjistím s ps -ef | grep "cislo", které procesy beží pod těmito těmito čísly a zpracuji jejich činnost.

    Bug fixing

    30.9.2011 02:24 RTFM | Martin Tůma | flame | Přečteno: 2015× | Komentářů: 2, poslední 30. 9. 2011 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Vyvíjíte-li software pro Windows a narazíte na chybu systému, nahlásíte to a počkáte si na další service pack. Vyvíjíte-li pro Linux, nahlásíte to a opravíte si to sami. Vyvíjíte-li pro Mac OS X, nahlásíte to, počkáte rok až dva (než to Apple prohlásí za feature), koupíte si letenku do San Francisca a...


    Nový pracovný desktop

    30.9.2011 00:22 Poznámkový blog | Michal Fecko | 3 | Přečteno: 1815× | Komentářů: 8, poslední 30. 9. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Pozháňal som si nový pracovný desktop. Komponenty prevažne nakúpené "z bazáru", okrem RAM (čiastočne). Celé ma to vyšlo do cca 400€.

    Výkonný počítač na programování.

    29.9.2011 23:33 monkey | Trained.Monkey | Přečteno: 4563× | Komentářů: 240, poslední 2. 10. 2011 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Upgradoval jsem domácí počítač a přikoupil jsem k tomu i další obrazovky. Teď mám Core i7 2600K @ 5GHz, 16 GB RAM a čtyři obrazovky. Kupodivu celá tahle opičárna vyšla docela levně.


    Samsung vs. Apple

    29.9.2011 07:50 gtz | gtz | linux | Přečteno: 2093× | Komentářů: 52, poslední 3. 10. 2011 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    Vidím, že Apple se hodně bojí tabletu Galaxy Tabu od Samsungu natolik, že prý podvrhnul upravené fotky Galaxy Tabu tak, aby tablet připomínal Ipad2 a aby ho mohl zakázat.

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.