Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Mám tendenci nedůvěřovat službám, u kterých není zaručeno zhola nic (obvykle proto, že jsou zadarmo). Mám na mysli například freemaily. Dlouhou dobu jsem byl vášnivý odpůrce freemailů, jednak pro mizernou spolehlivost, druhak pro šílený uživatelský komfort (pomalé a plné reklam). Mám na mysli především české prostředí.
Dneska jsem si něco uvědomil.
Microsoftí Avalon je J2EE grafických toolkitů.
Bůh nás tím trestá za pokus nahradit deset přikázání návrhovými vzory.
Budeme si muset pár let počkat na "Rails" grafických toolkitů. Do té doby budou programátoři pykat za své hříchy.
Avalon je konec amerického snu.
Zdroj: Miguel de Icaza a jeho blog. Smart guy:-)
Tak jsem si po odevzdání diplomky a zdolání státnic pořídil nový notebook. Můj desktopový počítač zakoupený v prváku už byl dost dýchavičný - stačil v podstatě na všechno, ale zavařil ho (s pomocí Firefoxu) kdejaký hnusně napsaný javascript (Aktuálně.cz, Blogger.com) a na rozlezlejší projekty v Javě to už taky moc nebylo. Kompilace v C++ mi taky lezla na nervy.
Ve zprávičce o Tango ikonkách do GIMPu se o ně někdo otřel, že prý jsou ošklivé.
Ošklivost a neošklivost je věc osobního názoru. Já nedám dopustit na strohé ikony z GNOME, jsou vkusné, jasné, nerozptylují. Ala řada lidí má ráda ty nablýskané přeslazené z KDE, proč ne.
Tango ikonky zkousnu. Neurazí, ale k orgasmu asi taky nepřivedou. Ale velmi se mi zamlouvá myšlenka projektu Tango - vytvořit baterii ikonek použitelných ve všech prostředích (KDE, GNOME, Windows), tak aby žádná aplikace nevypadala jako vetřelec. To je opravdový přínos pro uživatele. Třeba teď jsem si stáhl tangoidní motiv do Opery a mám radost, jak zapadla.
Tak jsem si hezky pohrál s Google Spreadsheet. Musím říct, že je to moc hezká aplikace a byl jsem opět okouzlen. Ono na webové rozhraní pro mail je každý zvyklý, dokonce i wysiwyg (whizin' wig, hvízdající paruka formátování textu na webu je celkem běžná věc, ale webový tabulkový kalkulátor jsem ještě nezkoušel.
Nemám zcela vyhraněný názor na DRM (Digital Restriction Management). Na jednu stranu cítím, že je potřeba model financování producentů obsahu, který je aplikovatelný v dnešním techologickém prostředí. Na druhou stranu vidím, že cena za DRM je pravděpodobně neúnosná (drastické omezení různých svobod).
Pokud si taky chcete ujasnit pohled, doporučuji výbornou přednášku Cory Doctorowa z Red Hat Summitu. Má to asi 30 minut, jde to k jádru věci a místy je to velmi vtipné.
Vždycky jsem nechápal lidi, co třeba psali HTML stránky v Notepadu. Taky jsem slýchával jak lidi píší knížky ve Vimu a operační systémy v Emacsu.
Během práce na diplomce jsem vzdal updatování svého Debiana (unstable). Když napíšu apt-get update; apt-get dist-upgrade
, vypadá to následovně.
955 upgraded, 153 newly installed, 23 to remove and 19 not upgraded. Need to get 883MB of archives. After unpacking 97.2MB of additional disk space will be used. Do you want to continue [Y/n]?
Přes Miguelův blog jsem se dozvěděl o jednom zajímavém projektu - Second Life [wiki]. Nehraju počítačové hry, ale občas se rád dívám, jak je hrají jiní. Zají má mě ten vývoj, technologická a psychologická stránka věci.
Kdykoliv se rodí nové impérium je nutné uvažovat o tom, jak ho demontovat - už z preventivních důvodů. Zrovna se rodí Google.
Vypadá to, že Ubuntu 6.06 bude velmi dobré distro. Aspoň screenshoty vypadají opravdu hezky.
A už se samozřejmě plánuje další release, Edgy Eft. Jedna z výhod Ubuntu oproti klasickému Debianu je predikovatelnost vývojového cyklu - nějaký výstup každých 6 měsíců plus mínus nějaký ten měsíc. Edgy Eft bude v intervalu 6.10...7.02
Mark Shuttleworth píše:
Kreslíte (občas) UML diagramy? Většina softwaru pro UML-modelování jsou obrovští mološi, napsaní v javě, žraví a pomalí. Já občas potřebuju nakreslit jednoduchý class-diagram, žádné velké modelování. K tomuto účelu jsem objevil geniálně jednoduchý ale výkonný program UMLet.
Považuji se za liberála. Ať si každý dělá co chce, jen ať mě to moc neobtěžuje.
Teď se přiznám ke své slabosti. Obtěžuje mě pan Plešinger svým neustálým spamováním tohoto serveru. Vím, že je to můj problém, prostě mám jeho posty ignorovat. Bohužel u postu u WinSCP jsem neodolal a kliknul. Komentář, že WinSCP pro Linux by bylo asi jako Samba pro Windows je myslím trefa do černého.
Zaujal mne jeden takový článek - je trochu o historii Moftu a úloze Paula Allena. Něco pro fanoušky Pirátů ze Silicon Valley. Ale ke konci je to docela vážné.
Včera mi nechtěl nabootovat počítač. Proč? Nefungovalo připojení na internet.
Software gets slower faster than hardware gets faster.
Ta formulace je tak krásná, že se ji neodvažuji přeložit :-). Takovéhle postřehy oddělují génie od obyčejných smrtelníků...
Vzdělání je (například) když píšete IQ test a máte před sebou otázku s černými a bílými koulemi, když je jedna černá, tak druhá je bílá atd... No a vám ještě před tím, než se vůbec podíváte na možné odpovědi, bleskne hlavou "á, modus ponens". :-)
Znáte ten příběh? Dva kamarádi procházejí džunglí. Když v tom narazí na tygra. Vypadá rozzuřeně, ale neútočí, ví, že mu oběť neuteče. V tom jeden sundá svůj baťoh a vytáhne z něj sprinterské tretry, které si začne nazouvat. „Neblázní, ty chceš utéct tygrovi?“ zeptá se udiveně druhý. „Tygrovi? Ne, možná stačí, když uteču tobě.“
Tak jsem se dočetl, že raketa Atlas V, která vynesla sondu New Horizons používá na prvním stupni ruský motor RD-180. Přitom tu raketu vyrábí normálně Lockheed Martin. Docela zajímavé. Kořeny RD-180 vedou až ka raketě Energia. (Nosič raketoplánu Buran. My starci přes dvacet si to ještě pamatujeme.) Asi jsou to dobré motory.
Pendolínem jsem jel jednou. Před Vánoci při předběžném testovacím nasazení mezi Prahou a Brnem. Nebylo to špatné. Ten vlak se mi opravdu líbí - hlavně zvenku.
Právě jsem na záchodě četl Level a dočetl jsem se, že Microsoft na každé prodané konzoli XBox 360 tratí přes $100.
To je slušné, když si každý z nás tu věc koupí a nahákuje na to Gentoo, tak impérium padne:-).
Link: Geeky chicken.
"Licensee acknowledges that Licensed Software is not designed or intended for use in the design, construction, operation or maintenance of any nuclear facility."
Java tedy běží na množství zařízeních, vyjma jaderné :-)
Elektonické mýtné je fajn. Zase nás o kousíček posouvá od doby kamenné (doufejme, že ne do pekla. Doufám, že to bude co nejdřív fungovat i pro osobní auta a na všech důležitých silnicích a dálnicích.
Varování: tento příspěvek je plný zloby a patosu, nesouvisí s hackováním jádra. Ale souvisí se svobodou.
Občas sleduji televizní stanici Óčko. Mám rád hudbu, jsem rád za český hudební kanál. Jsem smířen s tím, že kromě klipů, které mám rád uvidím i spoustu věcí, které rád nemám. Jsem smířen i s reklamami, pokud mají aspoň náznak nápadu (což se občas stává), tak mi nevadí.
"The [Linux] desktop has become a lot like teenage sex: a lot of people are talking about it but not many people are doing it."
Matthew Szulik, Red Hat CEO
Zdroj:Nat
Tak to vypadá, že Poláci si za svého prezidenta vybrali Lecha Kaczynskeho. Jsem liberál, proto mi byl mnohem sympatičtější druhý kandidát, Donald Tusk. Pro mě za mě, ať si volí koho chtějí, našeho prezidenta taky podporovali komunisti. Ať si mají prezidenta, který je trochu populista a hraje si na "tvrdou ruku pořádku". Mrzí mě trochu něco jiného:
Lech Kaczynski je člověk, který:
Dle mých měřítek je tedy katolický extrémista
Tuhle mě zase jednou bezvadně pobavil Radek Hulán na svém blogu článkem o tom, jak mít navštěvovaný blog. Myslím si, že ty jeho rady jsou opravdu dobré. Jsou natolik dobré, že se podle nich více méně řídí většina bulvárních plátků.
Docela sleduji show Big Brother. Je to přece jenom zajímavý sociální experiment, u VyVolených jsem nestihl úvod a na BB se mi líbí jaký je Generál Velký Bratr drsňák - je puntičkářský při plnění úkolů, vyhlašuje soutěžícím vojenský poplach uprostřed noci a je shopen je i trochu potýrat hlady.
Milí blogeři, pište s diakritikou. Kdo to má číst bez diakritiky? Pokud je to ještě ke všemu slovensky, tak je to pro mne velmi nepříjemné (= obvykle nečtu, jen prolítnu). Blog v cockney english bych asi taky nečetl.
Tak, dneska začala na Nově velkolepá show s tajemným jménem. Moc by mě zajímalo, kolik procent cílové skupiny diváků tuší, proč má pořad takové divné jméno.
Vývoj softwaru:
- můžeš si vybrat jen dvě vlastnosti, třetí je vázaná
Ženská:
- minimálně jednu vlastnost musíš obětovat, neb chytrá, krásná a pohodová ženská neexistuje :-)