Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Přijatá novela zákona o rozhlasových a televizních poplatcích znamená kromě zvýšení poplatků ještě jednu podstatnou změnu. Mělo by se vycházet z principu, že kdo odebírá elektřinu, měl by platit, pokud neprokáže, že televizi/rádio nemá. To není až tak hrozné - zajímavější je jiná věc, která z tohoto principu dělá ementál...
Termín schvalování softwarových patentů v EP se blíží, a bohužel to vypadá, že návrh projde. Šance něco zvrátit není velká, ale bylo by chybou rezignovat na veškeré aktivity v této oblasti. Učinit se dá leccos, já jsem zvolil cestu oslovení poslanců, kteří byli v ČR do EP zvoleni.
Tuhle zásadu si opakuji stále dokola, a stejně to nemá efekt. Stejně mám v časové tísni tendenci pospíchat, výsledek je ale skoro vždy špatný - nestihnu to, a ještě nadělám spoustu škody.
Teď se mohutně řeší (zatím ještě ne úplně jisté) zavedení bodového systému pro přestupky řidičů, tak přidám další dopravní téma. Nebude řeč o kamionech, jak by to z nadpisu mohlo vypadat, ale o něčem úplně jiném - fenomenu zvaném N1. Ukazuje se na něm mnohé.
Ministerstvo dopravy zveřejnilo Základní parametry výběrového řízení na generálního dodavatele systému elektronického mýta, podle kterých by se měl vybírat dodavatel systému. Dokument jsem si přečetl a nestačil se divit.
Dal jsem stahovat DVD image Fedora Core 4, a aby to běželo stále co nejvyšší rychlostí, stahoval jsem z 5 mirrorů najednou (ftp.linux.cz, sunsite.mff.cuni.cz, ultra.linux.cz, ftp.fi.muni.cz, ftp1.skynet.cz).
Pod hlavičkou zajištění našeho dobra, vyšší bezpečnosti, nás chtějí státní orgány stále více sledovat, zaznamenávat a analyzovat. Ani trochu se mi tento vývoj nelíbí. Další posilování bdělého oka státu odmítám i za cenu nižší bezpečnosti.
Včera jsem si v diskusi stěžoval na to, jak stát nejprve podporuje dominantní firmy štědrými zakázkami bez řádné soutěže, a pak jim ukládá podivná regulační opatření. To jsem ale nevěděl, že nový ministr zemědělství ihned po svém nástupu do funkce přidělil Českému Telecomu zakázku, která je učebnicovým příkladem toho, jak se to nemá dělat. Prostě: další Indoš, tentokrát v zeleném.
Byl bych rád, kdyby GNU/Linux doznal mnohem většího rozšíření po světě, než jaké je teď. Výčet jeho dobrých vlastností by byl velmi dlouhý, a to přesto, že každý vidí jako podstatné výhody něco trochu jiného. Proto bych chtěl upozornit naopak na ty problematické vlastnosti, přesněji řečeno ty, které jako problematické vidím já.
Právě tohle přání vyslovuje tiše i nahlas nemalá část našich spoluobčanů. Dokud jde jen o slova, jsem klidný. Když se toho ale někdo chopí, aby to přeměnil v činy, začíná mi běhat mráz po zádech.
Pokračuji v mé oblíbené kategorizaci - tentokrát přijde řada na "free software komunitu", za jejíž členy považuji všechny, kdo nějakým způsobem dobrovolně přispívají k rozvoji svobodného softwaru.
...křikl ministr na řidiče, a ten poslušně přišlápl plynový pedál k podlaze. Ať se ale snažil sebevíc, ministrovy vlasy mohly vlát maximálně od špatně nastavené klimatizace. Okna byla totiž zavřená. Blížila se křižovatka a na semaforu před ní svítilo červené světlo.
Stát mohutně vytáhl proti bankám a jejich vysokým poplatkům. Na ministerstvu financí se následně zrodil návrh, čemu všemu by se banky měly podřídit. Některé návrhy jsou relativně přijatelné (lhůty při změnách ceníku apod.), některé dost kontroverzní (trvalé číslo účtu, přestupní servis...) a z některých mi běhá mráz po zádech (jednotná terminologie). Proč se mi to nelíbí? Hned vysvětlím...
Už jsem dlouho nikoho nekategorizoval, nějak se mi po tom stýská. Zejména včerejší zážitky z českých silnic mě inspirovaly k rozdělení těch, kteří se na silnici chovají jako "prasata" (skutečným prasatům, která rád pojídám v podobě řízků, se tímto omlouvám), a jejich vozidel.
Předevčírem jsem se zúčastnil druhého výročí otevření královéhradecké čajovny. Oslava měla hlavní téma "význam čaje pro utužování těla i ducha". Přináším několik fotografií (včetně komentářů) z této akce.