Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Přemýšlel jsem onehdy, co že mám říkat lidem, když se ptají "Co posloucháš za muziku?"
A nastal opět ten lítostivý čas plný nenávisti, slz a pochybností: pololetí.
A dneska to kupodivu klouzalo. A nemyslím tím náledí. Klíčová slova: Ubuntu, notebook HP nx6110, dial-up neboli vytáčené připojení pomocí interního modemu. UPDATE.
Minule jsem psal, že přecházím na debian. Myslel jsem si dosud, že jsem taky napsal, jak se mnou deb vyběhl, ale asi se mi to zdálo, protože zápis nevidím.
Tento zápis neobsahuje nic, co se týká Linuxu. Obsahuje sprostá slova, jedná se o směs pocitů, vzteku, nasrání a touhu VYŘVAT SE.
Už asi před půrokem jsem se dostal k souboru, ve kterém sepsal Bohdan Milar krátký přehled unixových příkazů.
Jsem stále připojený přes WiFi. Připojuje mě firma z Olomouce, která na stránkách ani nemá napsané, že "funguje" i v Opavě.
Patlám tady jakési fotky do školy. Potřebuju na stránku umístit 4 fotky ve formátu +- 10x15 cm a
Jojo. Slackware u mě v podstatě dosloužil, až mě to dojímá. Současný stav mezi 10.1 a -current, který mám na disku,
Tak jsem si po pěti letech tužeb, roce somrování (na sobě), dvou letech závisti a třech měsících vzteku konečně koupil notebook. Je to HP nx6110, zatím jsem nevytvořil záznam v sekci Hardware (je jich tam už dost).
Baví mě dobré reklamy. Asi jako mnoho jiných mě rozesmívá 'Bóbika', ačkoliv jiní protestují.
Přiznám se, že jsem to nezkoušel, bo nevím, odkud začít.
Co je to VPN, jsem zhruba věděl, ale nikdy jsem neměl příležitost ani důvod to zkoušet. Teď se situace změnila a já
Mám vcelku bohatou praxi, co se týče čtení cizích textů, takže vím, že mnozí lidé nejsou úplně schopni psát podle platných pravidel českého jazyka. Nehodlám se jim posmívat, snažím se pomáhat, aby byly výsledky jejich činnosti co nejlepší.
Konec školního roku je furt ještě daleko, a tak nezbývá než se flákat po městě.
Minulý týden jsem strávil s "děckama" v Jeseníkách. Myslím tím samozřejmě studenty, a to konkrétně druhých ročníků. Tedy pár mých oveček a zbytek z 2.VSB.
Založil jsem si novou rubriku v blogu. Nazývá se "Jak se co píše" a už podle názvu je jasné, o čem bude.
Dneska jsem dostal hranatou obálku z tvrdého papíru. Normální reklamní šmejd od Českého Telecomu, kde bylo vytišteno mé vážené jméno a adresa. Taky tam bylo napsáno "Volejte zadarmo!".
Tak jsme mohli vidět krásný FUD. Ani mi nevadí, že to bylo na Nově, možná je to právě proto lepší.
SuperStar stojí za prd a nějak mě napadla říkanka, když jsem sledoval výkony porotců, kteří chválili snad i tkaničky u but a lesk výstřihů...
Fuckt nemůžu za to, že dnes píšu už třetí post. Ale dneska se toho tolik událo!
Sice jsem s Českou spořitelnou spokojený, jsou ale věci, které mi vadí. Nebudu je rozpitvávat, bylo by to pití vyluhovaného čaje.
Tento zápis opravdu není z druhu "Jak všechno udělat =v mém oblíbeném editoru=". Pracuji v NEditu a spoustu věcí zapomínám.
V bedně právě hrají Kazachstánci a Slovákové. Robert Záruba je sice celkem dobrý komentátor,
Tento zápis bude spíše fotografický. Přijeli k nám bratranci, byli jsme v Krnově, a tak jsem fotil.
vlasy & chlupy na celém E-Ottovi. Bohužel jsem viděl dnešní zprávy a bohužel jsem slyšel toho mastného sedláka, který se cpe do premiérské sesle.
Tahle glosa se mi válí na disku už asi čtyři roky - od doby, kdy jsem si pořídil druhý, starý, počítač a byl jsem nadšen tím, co všechno s Linuxem dokáže. Protože jsem nebyl schopen tento text uveřejnit v žádném médiu (nehodilo se to), rozhodl jsem se, že ho zveřejním tady a teď.
Jsem učitel češtiny a němčiny a pro výuku aktivně využívám různé internetové zdroje, zejména vypracované pracovní listy a online cvičení (pokud mám možnost jít se skupinou na počítače, což je nyní omezeno téměř na nulu).
Začínám si pohrávat s myšlenkou, že pro mě bude vhodnější jiný mailový klient než Thunderbird. Velkou roli hrál fakt, že jsem byl včera po dlouhé době nucen přidat nový účet, který se ovšem neráčí zobrazit v přehledu mailových kont.
Poměrně dlouhou dobu jsem přemýšlel, jak udělat "nested" čili vnořené seznamy v HTML 4.01. Z (mně) nepochopitelného důvodu
Dostal se ke mně tento text, který v původním znění přetiskuju. Poznámka: nejezte, nepijte, nekuřte, ať se neudusíte.
Rád bych se podělil o zážitky z minulého víkendu, které kromě jedné oslavy zahrnují taky jeden dobrý skutek a pár dobrých pocitů.
Tak jsem se snažil přetrhnout, když jsem po šesté hodině četl v linuxové konfeře, že vyšel nový Adobe Reader (sic!). Výsledkem byla sice rychlá zprávička, ale název jsem zvojtil.
Sháním levný foťák pro velice nenáročnou práci a rozhodl jsem se pro tento model. Můžete mi sdělit své zkušenosti? Doufám, že podporuje usbstorage, bohužel jsem nikde nenašel konkrétní informaci - ale možná jsem špatně hledal. Zajímají mě vaše názory, díky za ně. Zn.: "Hardwarový záznam je samozřejmostí."
Po problémech s jádrem 2.6.x, které by si asi zasloužily zvláštní záznam, jsem konečně roz(c)hodil synchronizaci s palmem. Ono mi to sice už jelo, ale to bylo s jádrem 2.4.29. Proč je palm skvělý? Konečně jsem nainstaloval pilot-db, což je