Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Krátké ohlédnutí se nad minulým během výuky v kurzu Architektury počítačů, prostor pro případné náměty a upozornění na nabízené přednášky a experimentování na letošním InstallFestu.
Rád programuji v Pythonu, protože je to dostatečně jednoduché a současně na rozdíl od např. C nemusím řešit spoustu detailů. Bohužel problémem je nízký výkon oproti nativnímu kódu. Dále je občas nutné volat funkce z cizí knihovny, která poskytuje jen Cčkové API.
V sérii článků popíšu, jak se dělají meteorologické radiolokátory. Začnu tím, co náhodný kolemjdoucí vidí: anténou.
Před pár měsíci jsem si koupil 3D tiskárnu. Motivace byla jednoduchá; Chtěl jsem dělat víc fyzických činností rukama, než jen psát software celé dny. Tiskárna by mi měla umožnit jednoduše vyrábět všechny možné užitečné věci, krabičky, držáky a tak podobně. Taky se to skvěle kryje s mým dalším hobby z poslední doby; 3D modeling v Blenderu.
Tímto zápiskem bych chtěl začít sérii minizápisků týkající se zálohování hudby z CD/DVD/BR. Ani tato média totiž nejsou přes svou vysokou životnost nezničitelná, o možnosti jednoduché ztráty ani nemluvě. A protože je jednodušší mít vše v textu, než prohledávat ~/.bash_history
, nedejbože Gůgl, hlavní účel bude mít prostě vše na jednom místě...
Pár tipů ke správnému používání apt-get/aptitude a souvisejících utilit. A co se hodí občas udělat na systémech, které už zažily mnoho dist-upgradů a adminů, případně na dlouho provozovaném Debianu unstable.
pozorrr!!!!!!!! :O :O vykecám správný/fungující řešení takže kdo nechce přijít vo překvápko protože si to jako chce taky jakoby zahrát tak nečíst!!!!!!!!! :O :O
Úvodní upozornění: tento text se netýká Linuxu, zabývá se automatickým ovládáním Wireguardu na Windows.
JLCPCB assembly (soldering components to the board) service is extremely useful, cheap, and easy to use. I used to fear that it will be difficult and I will screw it up before I have first used it, but the UX is actually great and the flow is very smooth.
Every time someone (bank, utility company, online shop, forum…) wants my e-mail address, I give them a unique, randomly-generated address. When I find the address at Have I Been Pwned, or when I receive an unsolicited e-mail/malware, I know exactly who is responsible. It may also help identifying leaks at HIBP with unknown source. Additionally, it is easy to filter mail into separate folders or to block spam.
Zdědil jsem virtuální server na němž je mimo webu také sdílené úložiště přístupné přes WebDAV. Jeho virtuální disk měl pouhých 40GB, což není moc, takže jsem chtěl předejít situaci, že by někdo svými daty vyčerpal veškerou diskovou kapacitu a tak, byť neúmyslně, způsobil jeho kolaps. Mít ho na Btrfs, tak by to nebyl problém. Vytvořil bych subvolume a nastavil kvóty. Jenže tenhle server měl pouze jeden diskový oddíl formátovaný na ext4, takže jsem nemohl využívat ani výhod snapshotování. Šel jsem na to tedy jinak.
Vrch Vítkov v centru Prahy pod sebou ukrývá kromě několika starých tunelů pro vlaky také tunel pro pěší. Málokdo však ví, co se skrývá za zcela nenápadnými kovovými dveřmi, posprejovanými klikyháky sprejerů.
Zdravím, tak je to tady.
Po X měsících či týdnech jsem se dokopal a do jednoduché čtečky RSS/ATOM kanálů, RSS Guard, se dokutálela várka oprav a sem tam i nějaká ta nová featura.
Tématem letošního CTF The Catch kupodivu nebyl folding, ale ransomware.
Člověk se stále učí. S nástupem systemd se objevily nástroje, o kterých mnoho administrátorů nic moc neví, protože se u distribucí bez systemd stejně musí obejít bez nich. O jejich možnostech se pak dozvídají víceméně náhodou, tak jak jsem se o možném využití loginctl dozvěděl já.
Posledních několik týdnů rozechvívá vlny mých sociálních sítí fenomén GPT-3. Jedná se o nedávno představený druh strojového učení, vytrénovaný společností OpenAI na rekordním množství dat. A zatímco se jedná jen o jazykový model, který má za úkol predikovat další token ve větě, výsledky a možnosti využití jsou místy dech-beroucí.
Internet Info, s.r.o. (slunecnice.cz, root.cz, lupa.cz ...), pravděpodobně největší české vydavatelství specializující se na internetové deníky, tak jako jeho předchůdce - Economia - porušuje na svých webech bezostyšně autorská práva a licence a při konfrontaci dělá "mrtvého brouka".
Letos jsem tak jako každý rok podával daňové přiznání na poslední chvíli, tedy s tím rozdílem, že vzhledem k epidemii tato chvíle vycházela místo konce března na konec června. Pak se ale termín opět posunul, a mě se tak výjimečně podařilo podat přiznání více než měsíc před termínem. Popis jak tohle funguje přes internet bez kvalifikovaného certifikátu nebo datové schránky by tak teď v červenci mohl být pořád možná někomu i užitečný, ale na druhou stranu stávající webová aplikace finanční správy je v provozu již více než 10 let, a moje hlavní motivace k sepsání tohoto zápisku je tak spíše poznamenat si jak to přesně funguje (což se může příští rok navzdory připravovaným novinkám stále hodit) a zároveň sondovat jaké zkušenosti s tím máte vy.
Včera jsem zde umístil blogpost jsem se pídil po tom, jakým způsobem se dá zjistit, jak dlouho trvá, než GIMP zrealizuje nějakou operaci. A dnes – víceméně náhodou – jsem zjistil, kde na to má GIMP vlastní udělátka. Přišel jsem na díky tomu, že jsem chtěl vyzkoušet nástroj N-Point Deformation, o jehož existenci jsem neměl tušení, protože jde o experimentální věc, kterou nelze aktivovat jen tím, že si ji zapnete v nastavení.