Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pamětníci si možná vzpomenou, že jsem tu před dvěma lety publikoval ukázkovou šablonu, kterou si můžete na stránkách vaší instance MediaWiki vynutit responzivní rozvržení stránek. Od té doby uplynul již nějaký čas a protože moje nároky mezi tím stouply, bylo nutné to udělat znovu a lépe. Zjistil jsem totiž, že standardní MediaWiki nepočítá s tím, že byste chtěli z uploadovaného obrázku udělat výřez.
Teda aspoň ten kterýho si vyrobíme :D ;D Ukážu vám jak si jako udělat uplně supr klon pacmana ve svobodným herním enginu godot. Kdyby měl někdo keci tak řikejte žeto máte na podporu rasistickejch nepokojů v americe ajeto jako. Já mám řikat to samý rači prej :O :D ;D ;D Taky mužeme řikat že sme tak děsně ultimultikulti že vlastě ani jako nevíme že sme namalovali blackface :O :D :D ;D
Pamatujete si ještě dávné doby, kdy herní série Battle Isle byla na vrcholu slávy? Chcete znovu zažít ten adrenalin, kdy s posledním průzkumným vozítkem ujíždíte před nepřátelskou armádou a doufáte, že objevíte nestřežené skladiště plné tanků? V tom případě pro vás mám skvělou zprávu.
Rád se podělím o jednu epizodu z práce adminstrátorské, protože obsahuje pár technických zvrat(k)ů a možná i obecné životní poučení :)
Došlo k tomu, čemu jsem dlouho odolávala: předplatila jsem si Spotify. A vzápětí jsem začala řešit, jak zvuk dostat v rozumné kvalitě do velkých reproduktorů připojených k mé audiověži. Dočasným řešením byla malá bluetooth zvuková kartička, ale jaksi to nebylo ono; i přes kvality kodeku LDAC a přes to, že nejsem netopýr, mi další ztrátové kódování po cestě přijde z principu nadbytečné. Navíc dávám přednost D/A převodníkům integrovaným ve věži.
a neb jak s výukou Architektur počítačů přecházíme na nekontaktní formu.
Před začátkem semestru jsem zde sepsal úvahu o výuce předmětu Architektura počítačů (Jak učíme a jak učit architektury počítačů).
Vám ukážu jak si udělat nejvíc nejhežčí desktop na světě. Co jsem tak koukala do zdejší galérky tak si myslim že vy si ty svý desktopy většinou stylizujete uplně špatně :O :O
Si myslim že většinou začnete jakoby tak že si naklikáte barvičky gui terminálu pak si odněkut postahujete nějaký ikonky co se vám uplně nejvíc líběj a když máte tohleto hotový tak tam hodíte nějakej náhodnej obrázek co se vám taky líbí ale pak to všecko jakoby dohromady moc nepasuje :'( Ukážu jeden z možnejch způsobů jak nato.
Zamyšlení kam směřovat s výukou předmětu Architektury počítačů.
Hm. Takže. Pro většinů laiků je využití exif tagů zcela mimo rámec jejich chápání. Takže když jim řeknete, že je lepší popis fotografie ukládat rovnou DO souboru s obrázkem, obvykle zůstanou čumět jak vlaštovky na drát. Je-li to i váš případ, asi nemá cenu abyste četli dál. Pokud ale potřebujete operativně přehazovat informace, které se časem mohou stát klíčové, pak se vám může moje know-how hodit.
Zápisek o radosti z chůze i sdílení znalostí s lidmi, kteří o ně projevili zájem.
Máme jako na krku vánoce a novoroční pfka a určitě taky budete jako já posílat mailem hróóóóómady přáníček!! Někdo z vás třeba bude chtít posílat 'přáníčka' národnímu centru kybernetický bezpečnosti nebo NUKIBU nebo nějakej jinejm takovej těm a potřebuje nějaký jakože vysvětlení pro spoustu externích obrázků v mailíku a uplně nejlíp takový obrázky co každýho zaujmou. Proto mam pro vás uplně supr návod jak jako udělat blejskavej text pomocí pythonu a knihovny pillow ;D
grml-rescueboot
. Dnes si predvedieme ako ho využiť bez potreby nahrania LiveCD/DVD na optické médium, alebo na USB Flash Disk.
Grub
. Tie položky sú Halt
a Reboot
.
Dizertační práce v podobě knihy Moldable tools konkretizuje a dává hlas myšlenkám developerů, historicky se typicky pohybujících kolem Smalltalku. Zpětným pohledem je možné s trochou nadsázky lidi kolem těchto myšlenek nazvat Moldable hnutím. Pojďme se podívat, v čem ty myšlenky spočívají.
Protože to začíná být moderní, tak jsem si i já konečně pořídil počítač na platformě OpenPOWER. Tedy konkrétně základní desku BlackBird s čtyřjádrovým procesorem IBM POWER9. No a teĎ si začínám nést následky svého rozhodnutí.
Aneb proč dělat věci jednoduše, když nad nimi můžeme strávit půl soboty, že jo?