Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 619: Podporované funkceXKCD česky.
Jaderné noviny – 24. 11. 2010: Uspávání jako na AndroiduAktuální verze jádra: 2.6.37-rc3. Citáty týdne: Linus Torvalds, Matthew Garrett, Dave Airlie. Alokátor velkých kusů paměti. Alternativa k blokovačům uspání.
Rozhovor: Patrik Prunner, Logica CEELogica je přední světová společnost poskytující služby v oblasti IT, která zaměstnává 39 000 lidí. Svým zákazníkům poskytuje konzultační služby, systémovou integraci a služby v oblasti outsourcingu IT a firemních procesů. Logica CEE má centrálu v Praze, pobočky v Bratislavě, Brně, Plzni a Budapešti.
Otevřená Java 2: OpenJDK, IcedTea a Java warsProjekt OpenJDK se poměrně rychle etabloval u většiny distribucí. Něktěří možná zaslechli zmínku o projektu IcedTea - je to, či není fork OpenJDK? A co jsou to Java wars?
KMyMoney – nahlížení do budoucnosti s předpověďmiJednou z posledních věcí v domácím účetnictví KMyMoney, o kterých jsem plánoval napsat, jsou předpovědi.
Komiks xkcd 219: Bunkr z dekXKCD česky.
Aktuálně: Humble Indie Bundle 2Nezávislí vývojáři počítačových her se již podruhé sešli a vytvořili balík pěti her, který si můžete koupit a stáhnout za libovolnou částku. Podíváme se, co je nám nabízeno tentokrát.
HW novinky: VGA výstup se loučíV dnešním dílu se podíváme na to, jak se Intel připravuje na 450mm křemíkové wafery, na nichž budou v příštím desetiletí vyráběny mnohé jeho čipy. Dále zavítáme k AMD, která uvedla pár nových procesorů, nemineme samozřejmě ani slibovanou GeForce GTX 570 a nakonec se pomalu začneme loučit s analogovým VGA výstupem.
Na webu ScottPhotographics.com se objevil seznam více než čtyřiceti zajímavých tutoriálů pro GIMP, které se objevily v roce 2010. Naučit se z nich můžete například klonovat objekty na fotce, vytvářet wallpapery různých typů, doplnit logo na vyfocený přemět a podobně.
Linux Foundation oznámila, že přední společnosti, které stojí za linuxovými distribucemi, jsou certifikovány na Linux Standard Base 4.0. Týká se to například společností Canonical, Linpus, Mandriva, Novell, Oracle, Red Flag, Red Hat a dalších. Dále byla vydána veřejná beta specifikace LSB 4.1.
Miguel de Icaza na svém blogu popisuje, čím se zabývá a co plánuje tým pracující v Novellu na projektu Mono. Plánuje se podpora pro jazyky F#, IronPython, IronRuby a UnityScript, podpora Gitu pro MonoDevelop 2.6, Mono na Androidu, nová implementace nástroje pro profilování kódu (včetně GUI pro MonoDevelop) a další.
Před týdnem vyšla velice očekávaná beta verze XnViewMP označená jako 0.32, changelog, stahujte [zde].
Bruce Byfield popisuje své testování KDE 4.6 beta. Letmo shrnuje změny viditelné programátory, jako je podpora QML, ustoupení od HALu, či vylepšení PowerDevilu a nasazení Akonadi. Více se pak věnuje změnám postřehnutelným uživateli, jako je fasetové třídění v Dolphinu a zlepšení dostupnosti Aktivit – zde by Bruce nejradši viděl zmizení virtuálních ploch, protože mu obě funkce přijdou příliš podobné.
Britské listy upozorňují na reportáž týdeníku Observer o „kybernetické válce“. Operaci odplata zahájila skupina Anonymous jako protest proti akcím firem a politiků vystupujícím proti WikiLeaks. Zajímavé jsou počty počítačů, které se do útoků zapojily, i to, jak rychle roste počet příznivců Anonymous.
Ricardo López oznámil dostupnost nové verze distribuce Asturix. Ta staví na Ubuntu a snaží se do prostředí KDE integrovat maximální počet sociálních a mikroblogovacích služeb. Ke stažení je odlehčená verze Lite a varianty pro platformy i686 a x86_64.
Čtvrtý ročník jednodenní konference Prague PostgreSQL Developers Day věnované databázi PostgreSQL se uskuteční 10. 2. 2011 v prostorách MFF UK na Malostranském náměstí. Konference je pořádána sdružením CSPUG, za poskytnutí prostor děkujeme KSI MFF UK.
Dnešním dnem je otevřen standardní "call for papers," vítáme všechny zajímavé příspěvky na relevantní témata. Současně organizujeme hromadnou objednávku dvou nových knih o PostgreSQL s výraznou slevou 25%. Podrobnější informace jsou k dispozici na stránkách www.P2D2.cz.Na webu LinuxBSDos vyšel další obrázkový návod, jak snadno udělat dual-boot, tentokrát Linux Mintu 10 a MS Windows 7. Předchozí články se týkaly Fedory 14 a MS Windows 7, Ubuntu 10.10 a MS Windows 7 a Linux Mintu 10 a Ubuntu 10.10.
Jak vyplývá z tohoto článku na Tom’s Hardware, notebooky certifikované jako „Chrome OS“ (připomínáme, že jde o linuxový systém od Google) budou sice oficálně k sehnání jen a pouze s tímto operačním systémem, jak to ale vypadá, tradiční dual-boot by měl korektně fungovat.
Dennis Nienhueser popisuje na svém blogu odlaďovací fázi vývoje Marblu. Tato fáze trvá tři měsíce z šestiměsíčního vývojového cyklu a spočívá ve vylepšování UI pro nové funkce, rychlostních optimalizacích, opravení nějakých těch chyb (většina kódu je už touto dobou dobře otestována), úpravách souvisejících s balíčkováním (tentokrát především pro Maemo), překladech a rozšiřování dokumentace. Největší nedostatky pozoruje Dennis v testování přeložených programů – řetězce bývají jinak dlouhé než v originále a to nemusí dobře dopadnout.
Phoronix informuje, že multimediální centrum XMBC 10 „Dharma“ by mělo vyjít již v tomto týdnu (mezi novinky patří například jednotný framework pro rozšíření, základní podpora gest atp.). Zároveň píše o plánech pro verzi 11 „Eden“ – měli bychom se dočkat například vylepšení virtuálního filesystému nebo uživatelského rozhraní pro správu bezdrátových sítí v XBMC Live. Také se uvažuje o změně distribuce, na které je XBMC Live postaveno – například na MeeGo (nyní je to Ubuntu).
Stejně jako v loňském roce – stáhněte si nejpozději do 31. 12. 2010 zdarma plnou verzi SoftMaker Office 2008 a firma SoftMaker daruje za každý úspěšný download € 0,10 na dobročinné účely. SoftMaker Office je komerční kancelářský balík, který existuje ve verzi pro Linux i pro MS Windows.
Na webu TechSource se objevila sbírka údajně těch padesáti nejlepších programátorských citátů všech dob. Nechybí tu samozřejmě ani legendární Bjarne Stroustrup nebo E.W. Dijkstra. Jsou tu nicméně i osobnosti poměrně nečekané – Bill Clinton namátkou.
Aaron Weiss si ve svém článku na webu eSecurity Planet položil zajímavou otázku: jaké jsou ty největší potenciální hrozby HTML5. Většina webového světa nicméně zatím ještě stále staví (a zřejmě i dlouho bude) na HTML4.
Na Wiki Mandriva Linuxuse objevila zpráva, že 22.12.2010 vyjde Mandriva označovaná jako 2010.2
EFF upozorňuje na probíhající Humble Indie Bundle 2, ve které je zákazník tím, kdo určuje cenu. Akce se týká her Braid, Cortex Command, Machinarium, Osmos a Revenge of the Titans. Krom toho lze také podpořit EFF a Child's play Charity. Všechny hry jsou multiplatformní a bez DRM. Pro Cortex Command a Revenge of the Titans, které jsou stále ve vývoji, kupuje zákazník i budoucí updaty.
KDE.news informuje o výsledích letošního GSoC. Dokončeno bylo 46,5 projektu z 50 zadaných, některé z nich jsou připraveny pro chystané KDE 4.6. Polovinu popisuje dnes vydaný článek, zmiňme například podporu UPnP Media Serveru, multithreading pro Kritu, integraci Kontactu do Plasmy, službu a framework pro extrakci metadat Nepomuku z webových zdrojů, detekci obličejů pro digiKam, SyncML pro Akonadi, či podporu uživatelských skriptů v Konqueroru.
Vývoj druhé verze KDE přehrávače médií pro Nepomuk Bangarang dospěl do beta stádia. Řada 2.0 přináší mnoho vylepšení jako například nový informační panel, ekvalizér, filtry seznamů médií, podporu zkratek a titulků a další. Vizte přehled chystaných změn. Pomozte vývojářům s testováním a dalším vývojem Bangarangu.
Vývojáři oznámili, že Debian 6.0 Squeeze přešel do fáze hlubokého zmrazení. To znamená, že zařazeny budou již jen změny opravující chyby, které blokují vydání. Brzy by mohlo být známo odhadované datum vydání, které však zdaleka nemusí být dodrženo. Zdroj: Debian-linux.cz.
Již dříve bylo rozhodnuto, že Ubuntu bude od verze 11.04 ve výchozím nastavení používat Unity místo GNOME Shell. WebUpd8.org nyní informuje o bugu #690045, který nahlásil Micah Gersten. Navrhuje odstranění GNOME Shellu z repozitářů. Důvodem jsou nedávné změny knihoven, kvůli kterým je Shell nepoužitelný a zdá se, že náprava není triviální.
Se zpožděním byla vydána výroční zpráva GNOME Foundation pro rok 2009. Na více než padesáti stranách najdete přehled konferencí a jiných aktivit, informace o financování nadace, rozhovor s release týmem GNOME a další informace. Zpráva je k dispozici ke stažení (PDF, 30 MB).
S ohledem na předchozí dobré zkušenosti Mandriva opět vyhlásila soutěž o nejlepší pozadí plochy pro blížící se vydání 2010.2. Posílat návrhy a hlasovat můžete pouze do 16. 12. 2010. Pravidla a další informace naleznete na oficiálním blogu.
Na nedávno spuštěném českém komunitním blogu o Ubuntu se objevila pozvánka na již šestý Ubuntu sraz v Praze. Koná se 18. 12. 2010 v 16.00 ve Ferdinandě v Praze. Další informace (mimo jiné fotky z minulého srazu) naleznete přímo v zápisku.
Oracle vydal již osmého Release Candidate nové verze OpenOffice.org s pořadovým číslem 3.3.0. Zkompilované archivy se již zvolna začínají objevovat na mirrorech a jsou k dispozici k testování. Věřme, že jde o poslední Release Candidate z této extrémně dlouhé řady. Více informací: harmonogram vydání, seznam změn.
Amazon začal majitelům elektronických čteček Kindle na dálku mazat knihy s tématikou incestu. Jde však o knihy z kategorie erotické fikce. Paradox je, že Amazon umístil Kindle, na kterém byla otevřená jiná kniha o incestu, dokonce do jedné ze svých TV reklam. Za smazané knihy ovšem firma peníze nevrací.
Steven J. Vaughan-Nichols na stránkách ZDNet napsal zajímavý článek na téma „co můžete dělat proti DDoS útoku“. Článek stojí za přečtení minimálně z důvodu naučení se rozeznávání typologie DDoS.
V gitweb (webové rozhraní k git) byl objeven bezpečnostní problém. Podrobnosti zatím nejsou známy (CVE-2010-3906). U některých projektů bylo gitweb rozhraní preventivně zakázáno (Samba).
Některé prohlížeče nabízejí při hledání možnost „Zvýraznit“, která zvýrazní v dokumentu všechny výskyty hledaného výrazu. Google si v letos v říjnu na tuto funkci přihlásil patent a ten začal včera platit. Už od roku 2005 měl Google podobný patent. Google tvrdí, že funkci vynalezl 15. prosince 1999, kdy si podal prozatímní přihlášku č. 60/171 019. Článek na TechEYE.net.
Richard Matthew Stallman, zakladatel projektu GNU a Free Software Foundation kritizuje Chrome OS a cloud computing obecně. Nelíbí se mu, že uživatelé svěřují svá data na servery poskytovatelů a nemají je tak pod kontrolou. Zmiňuje také možnost, že k nim například v USA mohou ztratit přístup po zásahu autorit. Jediná pozitivní věc na Chrome OS je podle něj fakt, že je postaven na GNU/Linuxu.
RMS komentuje také události posledních dní – konkrétně DDoS útoky. Varuje před používáním LOIC, uzavřeného (tedy nedůvěruhodného) nástroje, který byl k útokům použit. Zdroj: H-Online.com.Byla vydána další vývojová verze přehrávače Banshee označená 1.9.1. Původně komunitní rozšíření Ubuntu One Music Store a SoundMenu jsou nyní mezi základními, byla přidána podpora pro vložené i externí titulky, dialog pro úpravu podcastů byl přepracován a podobně. Kompletní seznam změn, vylepšení a opravených chyb naleznete v poznámkách k vydání.
Oblíbená strategie Battle for Wesnoth byla v těchto dnech oznámena v další testovací verzi 1.9.3. Seznam změn je jako obvykle kolosální. Stahovat můžete zde.
Ministr vnitra Radek John a výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip podepsali memorandum, podle kterého CZ.NIC převezme od ledna příštího roku agendu národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ. Tým se zabývá řešením incidentů kybernetické bezpečnosti.
Vyšlo MySQL 5.5.8 - první stabilní verze z řady 5.5. Hlavními novinkami řady 5.5 jsou rozsáhlé úpravy a zvýšení výkonu InnoDB, podpora signálů a podpora IPv6. Více informací na dev.mysql.com
Dnes vyšla nová verze webového prohlížeče Opera. Opera 11 přináší mimo jiné podporu rozšíření založených na standardu W3C Widgets, sdružování záložek do skupin, vylepšený adresní řádek a podporu vizuální nápovědy ke gestům myší.
Jak se očekávalo, vyšlo OpenOffice.org 3.3.0. Oracle ale zároveň uvedl Oracle Cloud Office, což je kancelářský balík dostupný na webu a na mobilních zařízeních. Rovněž staví na formátu ODF. Na rozdíl od konkurenčních produktů (jako Google Docs) jde ale o čistě placenou službu.
Na mailing listu OpenBSD se řeší to, že FBI údajně protlačila backdoor do OpenBSD Crypto Frameworku. Mluvit začal Gregory Perry, kterému vypršela mlčenlivost, kterou podepsal s FBI. Uvádí, že toto není jediný případ, o kterém ví, FBI se podle toho snaží dostat zadní vrátka do celé řady bezpečnostních mechanismů. Nyní probíhá hon na ty, kteří přispívali na OpenBSD a zároveň byli na výplatní pásce FBI.
Podle článku v herním magazínu BonusWeb se vědcům z univerzity v Berkeley podařilo upravit pohybové zařízení Kinect, které Microsoft prodává ke své konzoli Xbox360. Vědci dokáží číst data z jeho vstupu, ta jsou pak vyhodnocována softwarem běžícím na Linuxu. S běžně dostupným levným hardwarem (Intel Atom atd.) dokáže tento „robotický vrtulník“ proletět předem naprogramovanou trasu, přičemž při nenadálých překážkách se zastaví a pokračuje, teprve až když se cesta uvolní.
Bylo oznámeno, že Debian 6.0 „Squeeze“ bude obsahovat zcela svobodný kernel (podle Zásad svobodného softwaru pro Debian). K dispozici bude také alternativní instalátor a balíčky, které budou obsahovat například nesvobodný firmware, nebudou však oficiální součástí Debianu.
To, co všichni tušili, je nyní potvrzené: Unreal Tournament 3 (klient) pro Linux nebude, a to navzdory tomu, že se na Internet dostaly i screenshoty z tohoto portu, a také navzdory tomu, že na podporu Linuxu byli v podstatě lákáni zákazníci. Ryan C. Gordon prý mezitím potají pracuje na něčem zajímavém.
Dle rozhodnutí soudu je ve Španělsku legální prodávat čipy pro "cracknutí" herní konzole PlayStation 3. Podpůrným důvodem pro toto je skutečnost, že Sony z konzole odstranilo oficiální možnost spouštět Linux. Přitom právě kvůli tomu si konzoli hodně organizací koupilo. Sony se napříč světem vyhrožováním a soudními spory snaží bránit tomu, aby si uživatelé své konzole upravovali.
Ve Francii byl v Národním shronáždění schválen zákon, podle kterého by vláda mohla bez účasti soudního systému určovat weby, které nesmí nikdo v zemi vidět. Poskytovatelé připojení (ISP) by podle tohoto měli povinnost přístup na weby blokovat. Francouzská vláda tedy bude moci dle své vůle cenzurovat web, pokud zákon projde dál.
Vyšel Openwall GNU/*/Linux 3.0, malá serverová distribuce s důrazem na bezpečnost. Projekt už existuje 10 let. Nová verze je dostupná i pro x86-64, podporuje virtualizaci přes OpenVZ, dále má jako výchozí souborový systém ext4, poradí si s kompresí LZMA, LZMA2 a kromě dalších aktualizací má i řadu balíčků navíc.
A je tu další snaha cenzurovat web. Tentokrát ze strany OSN, kde se zvažuje vytvoření mezivládní pracovní skupiny pro sladění snah o regulaci Internetu. V čele této myšlenky je Brazílie, za kterou se postavily další země: Indie, JAR, ČLR a Saúdská Arábie.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Vymazání S.M.A.R.T. dat | 16 | včera 13:49 |
DAT72 skutečná kapacita | 2 | 12.12. 21:54 |
Jaký router pro alternativní firmware - Atheros vs. Broadcom | 26 | včera 12:58 |
UPS - jak znovu zapnout servery po výpadku elektřiny ale ne vybití ups | 8 | 16.12. 13:47 |
Porovnání netbooku Acer Aspire a notebooku Dell Latitude 4300 | 2 | včera 15:19 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MySQL zatížení serveru | 16 | včera 15:45 |
Mysql datetime - kontrolovat vstup při porovnánání ? | 7 | včera 17:08 |
MySQL InnoDB - vysvětlení pár věcí k transakcím | 5 | 15.12. 17:54 |
Poradna skupiny TeX | Reakcí | Poslední |
"Vykřivkovat" text v PDF z LaTeXu | 10 | 16.12. 17:48 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
"blbuvydorne" nacitanie hodnoty do integeru, jazyk C | 6 | 14.12. 11:14 |
ping v BASHi a deadline v milisekundách | 4 | 13.12. 21:39 |
Screenshot neaktivního okna v X | 10 | 15.12. 15:28 |
https fingerprint v PHP alebo BASHi | 4 | 14.12. 09:53 |
modul v realtime | 1 | 14.12. 12:52 |
Kompilace perlu a encoding | 6 | 15.12. 22:57 |
Jak začít programovat | 59 | včera 23:40 |
směrování packetů přes internet | 2 | 16.12. 06:59 |
PHP - select a zpracování velkého množství dat | 5 | 16.12. 21:47 |
Kontrola posty | 1 | včera 09:37 |
C++ měření času | 10 | včera 21:52 |
Ochrana citlivých informací v paměti | 3 | včera 17:48 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
OpenIndiana - havárie systému | 6 | 13.12. 21:37 |
OpenIndiana - problém s balíčkem | 6 | včera 23:33 |
Problém s FreeBSD 8.1 GENERIC - nelze se nalogovat, co s tím ? | 10 | včera 15:22 |
John the Ripper setup | 0 | 16.12. 15:50 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: