Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Už od od malička jsem se zabýval veřejnou dopravou a byl jsem fascinován jízdními řády. Jako programátor bych moc rád rozličná data z této oblasti zpracovával. Je zde ale problém: Data buď nejsou vůbec zveřejněná, nebo alespoň ne v rozumně zpracovatelné podobě. Jako asi mnozí už roky spílám firmě CHAPS za jejich monopolní chování. Co tak situaci vyřešit softwarově?
Nejeden uživatel unixových systémů se orosí hrůzou, jakmile je postavena před nutnost upravit nějaký soubor v editoru vi
. Systémy, které se chtějí chlubit POSIX standardem, by však měly nabízet editor, který nepřívětivost vi
naprosto bravurně překonává - řádkový editor ed
. Komu ani ten k sebetrýznění nestačí, ten si může vyzkoušet jeho prehistorické verze z let 1975 a 1972, což uděláme právě teď.
AMD dnes uvedlo první 32 jádrový procesor pro pracovní stanice- Threadripper 2990WX. Procesory pro běžné smrtelníky, Ryzeny, jsou v současné generaci osmijádrové. Spekuluje se, že příští generace Ryzenů bude 12 nebo 16 jádrová. Intel se chtě nechtě musí do této hry zapojit a počty jader navyšuje i za cenu docela hektických změn na poslední chvíli způsobujících nemalé potíže (procesory pro X299 měly mít původně méně jader a tím i menší spotřebu a desky kvůli tomu mají poddimenzované VRM). Protože čím víc jader, tím víc Adidas. Nebo tak něco.
Už ani nevím kde, ale někde jsem slyšel teorii že člověk může vlastnit motorku, může na ní brázdit silnice a dálnice (v mém případě spíš polňačky a vesnice), může tůrovat motor těžce přes konstrukční otáčky ale dokud nemá najezděno alespoň 20 000km, stěží sám sebe může nazývat motorkářem nebo se mezi ně hlásit. Těžko říct kam se počítám já, nicméně poslušně hlásím, že tato hranice byla dnes úspěšně udolána:
Well I won't lie: quite a lot. This is a blogpost about an ANSI escape text user interface for a mobile phone ... made in the shell enhanced with elements from the object programming paradigm.
V mých minulých zápiscích několikrát zaznělo poněkud praštěné jméno počítače, které se dnes pojí nejčastěji s přídavnými jmény jako obskurní či neúspěšný. Ale stejně tak se k němu hodí slovo brilantní a úplně nejvíc mu sluší přídavné jméno jediný - jediný domácí mikropočítač, který si si dovolil narušit nadvládu BASICu a své uživatele vrhl přímo do zásobníkového světa programovacího jazyka Forth. Tím počítačem byl Jupiter Ace.
Sice to moc nesouvisí s tématem portálu, ale předpokládám, že hodně z vás nakupuje na internetu, takže vám snad tahle informace bude k užitku.
Při pohledu na klávesnici ZX Spectra jsem si uvědomil, že smysl řady příkazů, které jsou na ni vytištěny, mi už není zřejmý. Proto jsem si znovu prošel slovenský manuál k počítači Didaktik Gama a prolistoval knihu Můj přítel Didaktik Gama, což byl jeden z mála zdrojů informací, který jsem měl k dispozici k prvnímu programovacímu jazyku, s nímž jsem přišel do styku - Sinlair BASICem. Zajímalo mě, jak se těch několik zaprášených střípků informací a dojmů, které mi z té doby před několika desetiletími zbyly, vypořádají s novým pohledem. Jaký tehdy byl dnes tolik opovrhovaný BASIC?
Pokusím se v tomhle blogu vyložit svůj názor na smysl parlamentní opozice, o smyslu opozice a konkurence v životě jako takové.
Pustil jsem se do náramného dobrodružství. Nainstaloval jsem si starý FreeBSD-9.2. Byl jsem zvědavý, jak a co z toho bude fungovat. Přeci jen, stará distribuce pět let, vše je už dávno. Kupodivu, docela funguje.
Jsem dlouholetým použivatelem openSuSE a samozřejmě upgraduji. Letos se objevila nové verze, po dohodě se změnil název a číslování. Už to není LEAP, ale normání openSuSE a už to není 42.x, ale 15. To aby se sjednotilo číslování s Enterprise verzí.
V minulém zápisku jsme se podívali na nejstarší dostupnou verzi překladače jazyka C z roku 1972. Tentokrát se zaměříme na překladač o poznání mladší, vytvořený dlouhých šest let po vydání knihy The C Programming Language, která definovala K&R verzi jazyka C. Ale i tak se nebude jednat o nudný kus kódu. Je jím totiž HiSoft C - překladač pro osmibitové ZX Spectrum z roku 1984.
Před časem jsem se ptal staršího kolegy, jestli někdy na vlastní oči viděl zdrojový kód nějakého starého kompilátoru vzniklý v dobách, kdy související matematická teorie překladačů teprve vznikala, protože udělat kompilátor pro jazyky, jako je C, jistě byla výzva. Bohužel neviděl, takže nažhavme stroje času, musíme se podívat sami.
V retrorauši jsem se podíval na manuál k legendárnímu počítači Altair 8800, což byl jeden z prvních dostupných osobních počítačů, a zjistil, že na jeho konci je příslušný ceník z ledna 1976. Vytáhněte peněženky, jdeme nakupovat.
Byli by mi celkem ukradení: Andrej Babiš, Miloš Zeman či Vladimír Mařík. Kdyby mi nebyli tak bytostně odporní lháři.
obdrželi jsme Vaši žádost - odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů. Abychom mohli Vaši žádost začít řešit, potřebujeme znát Vaši přesnou identifikaci. Žádáme tedy o doplnění: