Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Nedávno zde bylo opět nakousnuto téma zálohování obsahu blogů na abclinuxu. Protože už jsem na to kdysi psal script, rozhodl jsem se to trochu učesat a podělit se o mé řešení, aby si každý mohl vytvořit vlastní kopii i s komentáři, čistě pro vlastní potřebu, či případ nějaké neblahé katastrofy.
Umírá? Neumírá? Zemřelo, nebo snad prosperuje, jenom jinak? Provedl jsem analýzu blogů, tak se všichni můžeme podívat na tvrdá data a udělat si závěry sami.
Vůbec si nemyslím, že abíčko umírá, jen žije jinak. Vidím že já sám osobně patřím mezi lidi, co mají potřebu psát jiné věci, protože třeba mají jiné potřeby a my, co jsme měli před léty nějakou představu o fungování komunity, najednou zjišťujeme, že k tomu co je nově preferováno, nemáme potřebu něco extra říkat.
na abclinuxu se již delší dobu nic neděje. Občas nějaká zprávička, blog nic moc a sem tam článek pana Ježka. Abíčko zemřelo. Proč?
Prajem všetkým krásny deň! Minule som riešil jeden skript v bashi a narazil som na veľmi zvláštne správanie. Vyriešil som to síce (v zmysle, že skript funguje), ale nechápem... A pevne verím, že tunajšia komunita mi ozrejmí, čo sa to vlastne deje.
Takové postěžování si. Krásný příklad, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.
Tuto 'vtipnou' hlášku napsal jeden uživatel ve fóru na root.cz. I když si jistě myslel jak je vtipný, určitě netušil jak blízko je pravdy.
Udělal jsem si čistou instalaci na iMac. Vždy, jednou za čas něco takového provedu. Zazálohuji soubory a dám se do práce. Není nic složitého dnes nainstalovat systém.
Nedávno jsem flešoval nový firmware do svého routeru a nedopadlo to dobře. S pomocí dvou lidí tady se mi nakonec podařilo router vzkřísit. Rád bych této problematice, tedy flešování firmu a všeho kolem porozuměl lépe a proto vznikl tento článek, ve kterém chci položit pár otázek ohledně věcí, kterým nerozumím a doufám, že na ně dostanu odpověď.
Před lety jsem si k Raspberry Pi koupil TpLink TL-WN722N (tehdy verze 1), Zapíchlo se to do Maliny a jelo to , umí i monitor mode, prostě OK. Proto když jsem potřeboval rychle do desktopu jakoukoliv b/g/n síťovku, ihned jsem doporučil tento tplink. A to byla chyba. Nebo nebyla ?
Před časem jsem tu psal, že jsem si nainstaloval FreeBSD 9.2. Ano uběhl nějaký čas a povýšil jsem na 9.3. OS skvěle funguje.
Nucený přechod na novou verzi uživatelského rozhraní Gmailu mě přinutil se znovu zamyslet nad tím, čemu říkám “zákon zachování nepoužitelnosti”. Ten tvrdí, že kdykoliv se nějaká technologie dostane do stavu, kdy začne být použitelná, kdy vám začne vyhovovat, sžijete se s ní a jste s ní spokojení, vždy se stane něco, co ji buď úpně znčí nebo práci s ní s ní výrazně znepříjemní.
Taková malá recenze WiFi routeru ZBT WG3526. Dle mého názoru - za málo peněz dost muziky. Toto píši proto, že v našich končinách se o těchto zařízeních prakticky neví. Je to můj první pokus o recenzi čehokoli, tak prosím o shovívavost.