Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Když už se tady řeší ty základní školy, tak mě napadlo, že bych mohl přidat tématicky blízký starší zápisek, který jsem před několika lety publikoval na jednom zapadlém webu. Je to kapku delší a subjektivní, tak doufám, že vás tím neunudím k smrti. Přeci jen, musel jsem popsal devět let vězení.
Krátké shrnutí knihy It's behind you: the making of a computer game (Bob Pape).
GPD Pocket asi znáte, je to taková malá hliníková krabička, která si o sobě myslí, že je skoro MacBookem. Má 7" obrazovku (1920x1080), Intelovic procesor Atom, 8 GB RAM a 128 GB eMMC disk.
Zjistil jsem, že jsem vlastně docela dlouho nevyvíjel na AbcLinuxu vůbec žádnou aktivitu. Nemluvím o blogu, od dob Penguina (který je už léta bohužel jen read-only, do té doby autor "jirka") jsem vlastně česky skoro nic nenapsal, a to ani tady na AbcLinuxu. Ale poslední napsaný komentář do diskuse 31.7.2017, taky o něčem svědčí.
Celkem nepozorovaně, skrytě za pláštíkem jakéhosi blahobytu ovládla svět nová ideologie neoliberalismu. V sérii článku se autor pokusí vysvětlit, proč lidé dobrovolně podléhají této ideologii, jaké jsou její znaky a jaká nebezpečí hrozí.
Jako většina mých blogpostů, má i tento za cíl vyprovokovat diskuzi, z níž bude možné vytěžit užitečné poznatky a tipy. Předpokládám, že většina z vás je obeznámena s tím, jak se pracuje přes ssh klienta na vzdáleném linuxovém stroji. Tenhle blogpost ve stručnosti shrnuje mé stávající poznatky jak přes ssh vzdáleně pracovat na stroji s MS Windows 10
Když jsem v jednom ze svých nedávných blogpostů popisoval svoje trable s nastavením bootování PXE přes UEFI, tak jsem ani zdaleka nepopsal vše co jsem musel řešit. Ke spoustě věcí jsem se dostal za pochodu a kdybych měl důkladně zmapovat každou kravinu, tak bych ten blogpost v životě nedopsal. A jednou z nich je UEFI samo o sobě.
Přátelé, v posledních dnech mi nedala spát otázka vzdáleného managementu MS Windows v laboratořích. Takže jsem naběhnul dnes dopoledne do práce, abych se to pokusil zlomit. V neděli přeci jen tolik studentů ve škole nestraší – byl tam jen jeden, ale ten si hrál s robůtkem, tak nerušil.
The Catch je soutěž v počítačích, programování a problem solvingu. Ve kvalifikačním online kole jsme byli třetí a proto nás pozvali na finále do Dejvic.
Na rozdíl od mnoha nešťastníků mám poměrně pravidelný životní rytmus. Zatím spím dobře, svých 8 hodin. Chodím spát kolem 23:00 a vstávám před 7:00. To už jsou obvykle všichni krom babi fuč. Zvolna se proberu, někdy si dám ranní bílou kávu, poklábosím s babičkou. A kolem osmé se na pohodu vybatolím se z domu. Někdy jdu pěšky, když jsem líný jedu tramvají. Notebook zapínám v práci obvykle mezi půl devátou až devátou. Cestou si koupím nějakou snídani, takže ji tlačím do hlavy, kontroluji došlé zprávy. A mezi tím se zvolna trousí kolegové. NA oběd chodíme mezi 11:00 až 12:30. Výjimečně později. Nejproduktivnější období u mne nastává mezi 14:00 až 18:00. V 19:00 toho mám obvykle už fakt plné zuby a jdu domů. Cestou sežeru jídlo první pomoci. Obvykle si pak dám ještě něco doma, a pak zase na kutě.
Tak pravidelné krizové období, které – tak jako každý rok – vrcholí na přelomu září a října, máme konečně za sebou. Letos bylo obzvláště vypečené. Obvykle začíná počátkem srpna a je tak dost času na to, přijít na kloub všem záludnostem, které si aktualizace disklesového systému, nebo nějaká jiná změna vyžádá. Letos tomu bylo jinak. Ještě týden před začátkem semestru byla jedna z laboratoří na DCE staveništěm a nový server na který se měla přestěhovat disklessová infrastruktura na DC, dorazil až 21.9. v pátek odpoledne, a ne v polovině srpna, jak bylo původně v plánu. Ale o tom, tenhle blogpost nebude.
Nemilosrdně, co nejdříve a ve velkém. Pod tímto názvem zápisku se neskrývá recenze nějaké krvavé pařby, ale krátká úvaha o mutačním testování softwaru.
Před časem jsem se stal zákazníkem O2, od kterého jsem letos v září odešel. Po vyrovnání všech finančních závazků jsem si říkal, že když nám platí GDPR, tak by už O2 nemuselo skladovat mé osobní údaje a mohu zažádat o jejich výmaz. Jak tedy vypadá naplňování GDPR v praxi?
V dobách osmibitových počítačů byla laťka pro vysokoúrovňové jazyky nastavena o poznání níže než dnes, takže k nim bylo tenkrát řazeno i Céčko. Bylo pro ně ovšem k dispozici i pár jazyků, o jejichž vysokoúrovňovosti nikdo nepochybuje ani dnes. Tentokrát se podíváme na jeden z nich - micro-PROLOG pro ZX Spectrum.
Před půl rokem jsem si koupil novou čtečku, poté co se ta stará odporoučela do věčných lovišť. Tak jako pokaždé, když jsem si v posledních letech koupil čtečku (Cybook odyssey HD frontlight, Kindle 3G, PocketBook 630 Sense, Bookeen Cybook Muse HD a teď InkBOOK Prime), mám z ní smíšené pocity.
Pokud už nemáte dost těch blábolů o konci abclinuxu, tak tohle je jeden další.