Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ač to dělám velmi nerad, tak budu taky pokračovat v nastoleném trendu screenshotů a uveřejním screenshot svého desktopu. Nevím proč, je mi vcelku jedno jaké hodnocení dostane tenhle zápis v blogu, ale prostě jsem zvědavej na názor ostatních. Takže vesele chvalte a kritizujte. Jak se komu bude chtít...
http://eiffel.ic.cz/desktop.png
Nepracuji doma a tak se dost často pohybuji skrze náš práh. Máme doma dvounohé i čtyřnohé mazlíčky, těžko se mi to loučí a odchází, nejen ráno. Když už se pokouším vnímat krásu okamžiku, tak čas letí ;-)
Ono to by šlo říci i takto: "Dobře těm, kdo jsou ještě stále mladí duchem" ;-)
Už hodně dlouho mám ATI Radeon 9000 s úžasnýma 128MB DDR a grafickym procesorem s rychlostí úžasných 250MHz...
Jak si tak pročítám cynický výsměch Novellu všem uživatelům SUSE a prohlížím si snímky obrazovky při práci se SLED, pomalu si uvědomuji, že se (moje oblíbenější) grafické prostředí KDE jaksi vytrácí.
Z velkých hráčů na poli desktopových distribucí GNU/Linuxu již většina hráčů na prsou nosí znak GNOME. V něm se již vystavují na veřejnosti: RHEL a odvozeniny, SLED a odvozeniny i můj současný oblíbenec Ubuntu. Mandriva, která kdysi začínala s KDE, již také nabízí obě prostředí. Ostatní hráči jsou již menšího charakteru, nebo podobně jako Mandriva nabízí KDE i GNOME.
Já sám trochu viním KDE za to, že narozdíl od GNOME se příliš nesnaží zalíbit podnikatelům a společnostem, nepřináší tak striktní, "profesionální" vzhled (jako například GNOME v novém SLED ). Přeji si, aby se to s příchodem KDE4 změnilo, neboť bych byl nerad, aby se moje oblíbené prostředí s mnoha užitečnými aplikacemi odebralo do "šedé druhé ligy".
Spolu s kyknosem jsem se zapletla do poměrně komplikované diskuse(čti flamu) v blogu Misto cinu: Libanon. Protože se nám začalo povážlivě úžit místo. Rozhodla jsem se svoje odpovědi sepsat sem.
Taky se musim pochlubit jedním screenem. K nahlédnutí je tady.
WM je enlightenment e16
Zdravím všechny, kteří teplem ještě neuhynuli (já jo, takže jsem se na chvilku probral z horeček a píši tento zápis).
Protože jsem svůj návrh z minula vzal vážně, pustil jsem se do návrhu (nejdůležitější už mám, čudlíky budou červené a po načtení to bude hrát La Marseillaise). Mohl bych to sice vymyslet celé sám, ale je tu několik věcí, které nevím jak řešit nejlépe, tak se chci zeptat na názory publika
Podruhé v životě jsem na dovolené v pensionu. Na celých pět dní. Kvůlivá Justýně. V sobotu už půjdu kam chci, Justýna pojede zpátky do Prahy a odveze notebook. První setkání, které jsem při příjezdu udělal, bylo pozdravení s bojovným kocourem, který vypadal jak prapor nějakého hodně rvavého pluku, jak kdysi poznamenal jeden klasik. Kocour neměl jedno oko, byl řádně zjizvený, ale evidentně v dobré náladě. Majitelka pensionu, nikoliv však kocoura, protože neumím si představit že je někdo vlastníkem takového tvora, poznamenala, že mají ještě jednoho, ale ten je na rozdíl od válečného kocoura hodný, neb je kastrovaný. No být považován za hodného a podstoupit kvůli tomu kastraci, tak tomu neříkám životní výhra.
Tak jsem si zkousel napsat vlastni konfigurk pro FVWM. No moc jsem toho nenapsal, skoro vsechno jsem zkopiroval odjinud:D Jeste to neni uplne hotove, chybi mi klavesove zkraty a polozky v menu. Asi by to chtelo i trozku zprehlednit ten konfigurak.
http://dizz.ic.cz/img/plocha.pngRád bych koupil nějaké repráky. Ty pasivní teslácké překližky ze starého gramofonu mi sloužily nějakých dvanáct let, tak od nových očekávám totéž a tudíž je považuji za investici. Přesto se nechci dostat přes cca 3500 Kč. Na to moje občasné poslouchání hudby a sledování filmů mi bude bohatě stačit systém 2+1.
Tak nam vyslo, co bude (a teda aj nebude) obsahovat novo vynarajuci sa Debian s cislom 4.0. Ja by som len chcel poukazat na to, ze sa bude pri instalacii dodavat len s jadrom v. 2.6.x.
Dneska mi přišel jeden opraaaavdu zajímavý mail:) Snad to neni starý jako Metulzalém;)
Již tradičně se nadává na to, jak úřady upřednostňují místo open source produkty pro MS Windows. Zamysleli jste se někdy proč?
Instalace Gentoo Linuxu pro mne byla vždy opravdovou výzvou. Donedávna jsem totiž používal SuSE Linux, což je dle mého pohledu velice začátečnická distribuce. Tak jsem si nastudoval první odstavce Gentoo handbooku, stáhl instalační CD a úspěšně nabootoval...
Dočkal jsem se, a od zaměstnavatele konečně dostal Nokii N70. Že děkuju..
Nasledujici text jsou jen moje zapisky pri instalaci Gentoo, porizene hlavne proto, abych vedel co a jak jsem delal predtim nez jsem zjistil, ze neco nefunguje. Proto necekejte zadne zajimave cteni, pokud to precejen bude nekdo cist a bude mit nejaky tip, radu, fintu nebo dokonce radu jak vyresit problem s instalaci zvukovky, uvitam vase komentare.
Nainstaloval jsem Gentoo podle Gentoo Handbook pro platformu amd64. Jediny vazny problem, se kterym jsem se behem instalace setkal, bylo spatne nastaveni GRUBu, diky cemuz jsem nenabootoval.
Navrhuji, abychom vytvořili databázi flamewarů :-) U každého záznamu by bylo uvedené téma a další data podle chuti. Mohli bychom z toho dělat krásné grafy jak se flamuje v čase, které témata zrovna frčí a milión dalších skvělých věcí co běžný prací prášek neumí. Udržovat databázi by neměl být problém, jakmile flame vypukne, určitě se najde někdo kdo ho nahlásí.
Návrhy? Kdo se postará o realizaci?
Nemáte niekedy pocit, že ste už niektoré veci zažili? Hlavne tie nepríjemné veci, ako napríklad diskusiu s človekom, ktorý je v podstate hluchý ku všetkým argumentom?
Nektere zeme jsou zvlastni, nektere jsou hodne zvlastni.
Kde jinde nez v Ceske Republice je mozne, ze strizlivy cyklista, ktery spadl na kole dostane pokutu 25.000,- a jako-hovado-jedouci prezident policie muze lhat a zatloukat, a kdyz je pri tom pristizen a kdyz jsou mu predlozeny dukazy, vse neochotne prizna a je ministrem "napomenut". Nebo vedoucí Dopravního inspektorátu ve Frýdku-Místku, ktery opily naboural a zranil 2 nevinne lidi.
Ptam se, date svou dcerku do materske skolky, kde maji jako vychovatele usvedceneho pedofilniho sadistickeho vraha? Zaplatite si na hlidani penezenky, bytu a sperku bandu olasskych cikanu a jinych usvedenych zlodeju?
Tak v poslední době narážím na zhoršování kvality Googlu.Už poněkolikáté se mi totiž stalo, že mi nechce odpovědět a místo toho mi při normálním vyhledávání zobrazí hlášku:
Dostal se mi do ruky tento telefon a v recenzich jsem si precetl, ze podporu USB mass storage ma az jeho mladsi bratricek W810i.
Zanedlouho. Jinak to nevidím. Nedá se spát (takže jsem opravdu už několik dní pořádně nespal), nedá se nic dělat (no, žádná změna), není kam utéct (setrvalý stav) a hlavně, nedá se s tím nic dělat.
Elektronika začíná velmi kreativním způsobem selhávat. Když zapnu monitor, ozve se velmi tiché zasršení (kdoví z čeho vlastně) a vyresetuje se mi počítač. Novinka. V panstvích východně odsud hlásí rozsáhlé blackouty, to se nás zatím netýká, ale dříve nebo později v těchto podmínkách něco bouchnout musí.
Celou situaci ještě komplikují imigranti. A cvrčci. Loučím se s vámi, je to zlé.
U dveří mého bytu se ve včerejších odpoledních hodinách ozval zvonek. Zaplatil jsem dopravci, podepsal se na jakýsi papír a už jsem si odnášel svůj nový notebook Asus A3HF do pokoje. Přišlo obligátní rozbalování krabice. Jako první na mě vykoukla brašna, kterou společnost Asus k notebookům zdarma dává. Té se okamžitě chopili rodiče. Pravděpodobně to byla jediná část obsahu krabice, které rozuměli
Uz jsem dlouho nenapsal zadny zapis. Hned vysvetlim proc. Jak uz jsem se zminil, jsou tady 3 pocitace na 200 lidi. Porad je na ne fronta. No a v poslednich 14 dnech internet fungoval ne zrovna skvele. Kdyz jsem mel cas, ziral jsem do prazdne obrazovky. Kdyz jsem byl v praci, rady bulharskych namezdnich delniku (totez co my) se veselily u svych ICQ, GADU-GADU a Skypu. Co se tedy udalo noveho?
Takovou otázku jsem si skutečně položil. Nač všechny nové technologie, když máme jednu osvědčenou?