Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Tak jsem se rozhodl přemigrovat na svém hlavním počítači (AthlonXP 3000+, ASuS A7N8X-X(nForce2), 512MB RAM, Radeon 9600XT, Gentoo) ze starého kmeta gcc-3.4.6 na mladíka gcc-4.1.1. Do toho ještě ta Davidova anketa...
Zapařené houby: Již jedna hodina stačí, aby se houby nošené v igelitovém sáčku zapařily a změnily se na jedovaté. Prudce jedovaté budou, pokud je zapomeneme ve stejném sáčku celý den. Břichabolu se můžete vyhnout sběrem známých hub do vzdušného košíku či síťovky.
Žádné přesvědčování, žádný výzkum, žádný názor. Jen dvě fotografie. Bavte se a zítra, nejpozději pozítří přijďte ...
Mrzí mě, že spousta lidí se u většiny věcí zajímá jen o to "že to funguje" a nedohlédnou na dlouhodobější důsledky. Platí to u mnoha věcí a zde se zaměřím na IM služby: Konkrétně - jak ukázat, že mi opravdu záleží na tom, abychom přešli z ICQ na jabber. Stojí za to si zrušit nebo omezit účet?
Taky vás zajímá kdo vyhraje? Dopadne to nějakým kompromisem, jako je to nyní u DVD+R a DVD-R nebo jinak?
Tak si tak pokojně sedím na hodině zeměpisu, a najednou něco uhodí do okna.
Tento měsíc se zde na portálu ABCLinuxu řešily možnosti brigád pro studenty, a protože potřebuji vytvořit internetový obchod, rozhodl jsem se nabídnout tuto práci a následný servis některému ze studentů navštěvující tyto stránky.
Diskuse s panem Ponkrácem (za což mu děkuji, diskutuje se s ním dobře), mě přivedla na na jednu myšlenku, kterou jsem v komentářích, ke svému příspěvku „tak trochu věřící” naznačil. Naznačil ale myslím, že stojí za širší úvahu.
Dovolte mi připomenout nepokoje v Plzni v roce 1953, které byly odpovědí plzeňských dělníku zejména z tehdejších Leninových závodů (Škodovky) na měnovou reformu provedenou komunistickou vládou. 1. června, tedy dnes, je výročí této události.
V posledních dnech, v souvislosti s odtajněním dalších svazků StB, opět vyplula na povrch estébácká minulost písničkáře Jarka Nohavicy. A ukazuje se, že někteří lidé poněkud nemají soudnost.
Máte digitální fotoaparát, který ukládá zvukové záznamy přímo do fotografií (v podobě EXIF dat)? Pokud ano, může se vám hodit můj jednoduchý program wavextract napsaný v Pythonu, který umí z JPEG fotografií tato zvuková data vyextrahovat a uložit jako klasický WAV soubor.
Dneska jsem se stal majitelem zbrusunove case znacky Cooler Master Cavalier, ale nejsem spokojen s uchyty - ktere ac celo je z hliniku, uchyty jsou plastove :(
Z duvodu ze se dela taky ten samy model ale o 1500 drazsi s hlinikem (ale zase tolik penez nemam :( chci se zeptat jestli by tu nebyl nekdo, kdo by za rozumny peniz mel moznost neco vyfrezovat ... nebo kdo s al pracuje (cetl jsem tu driv jeden blog kde si tvurce vytvoril z hliniku cele pc) Pro predstavu jedna se mi o tento dil http://12.unas.cz/al.html - nesmejte se srafovat s mysi proste neumim no :) tloustka je 10mm presne a byly to dva stejne dily.Postrach všech bláznivě zamilovaných a milujících lidí, který navštíví každého z nás, přišel dnes i za mnou...
Tak trochu věřící, tak trochu těhotní. I tak by se dal popsat některých mudrců postoj. Stále nad věcí, stále zdůrazňující svou odhodlanost setrvat v rozvážné nerozhodnosti. Protože: „Co kdyby se náhodou rozhodli špatně.” Věčně nejistí, věčně opakující ty pravdy o tom, že není koho volit, že si nevybere, vlastně nikdo jim není dost dobrý, a protože nikdo není dost dobrý, tak nebude volit nikoho. Aby to náhodou nebylo na ně, že se špatně rozhodli.
Dante ve svém „Pekle” říká:
Stranou dosazenemu, nikym nezvolenemu "bratru" Paroubkovi, cloveku co spolupracoval s StB a vychvaloval bolsevicky puc v roce 1948? Nebo Janu Kubicemu, policistovi, vedoucimu utvaru pro boj s mafii, cloveku, ktery prezil sest ministru. Jen jednou v roce 2000 se pod ním velmi vážně rozkymácela židle. To když byl premiérem Miloš Zeman z ČSSD.
K jeho výměně chtěl Zeman přikročit po analýze, kterou mu tehdy připravili jeho poradci. Ale pak se ukázalo, že za zprávou stojí bývalí komunističtí důstojníci tajných služeb, kteří se Kubiceho chtěli účelově zbavit.
Pokoušel se pro AMD K6-II/350 zkompilovat nové jádro, to dělám na noťasu (Celeron 1.5GHz), aby to tak nevázlo (4,3x víc MIPSů), zvolim dobře K6 family, ovladač pro grafiku (Ati Utah64), Alsu, isovou zvukovku, prostě minimum. Bohužel 2.6.16.16 mi po přetažení do toho AMD nenabíhá, lilo spadne skoro hned po odklepnutí položky v menu. Je tu grafické menu, při tom spadnutí to sebou škubne a konec.
Nevím jestli bylo toto téma zde v blozích už někdy probíráno, nepochybně ano. Tudíž se předem omlouvám jestli se budu opakovat.
Jsem zhruba přes rok plnokrevným, nutno říci spokojeným, uživatelem GNU/Linuxu
. Za tento rok sem se přiučil mnoha zajímavým věcem, mimo jiné že nic není nemožné a tvůj nejlepší kamarád je pan Google
.
Jenomže studnice mých nápadů ohledně užitečných činností na svém desktopu pomalu ale jistě vysychá. Chtěl bych tedy názor nebo radu kde hledat nějakou vhodnou brigádku, práci na částečný úvazek v tomhle oboru a jestli to má smysl (tohle je asi hloupá úvaha) když nemám prakticky žádné větší zkušenosti.
Byl bych rád pokud byste se se mnou podělili o vaše linuxové začátky. Předem dík.