Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Nedalo mě to a přidal jsem se k dalším blogerům, co si do svého chlívku (ehm.. blogu) dali pop-up s otázkou, zda bude čtenář volit KSČSSD či ne.
...život bez bolesti, nemá smysl. Kdo zná trpaslíka tak to ví. Jestli to fakt řekl, tak to možná vědí i ostatní a jestli to neřekl...to se dozvím zítra u matury :)
SuSE Linux bola moja prvá distribúcia ktorú som si skúsil, vtedy vo verzii 9.3. Za pomoci internetu som vyriešil všetky problémy ktoré ma počas bežnej práce pri domácom počítači stretli. Spokojnosť sa však skončila s príchodom najnovšej verzie 10.1. Toľko chýb a neustále čakanie na odozvu systému ma prinútili poohliadnuť sa po inej distribúcii. Môj počítač už nie je najmladší a 256MB RAM už nie je to pravé orechové.
Sice jsem asi objevil ameriku (tedy spíš můj bratr), ale já vám to musím ukázat. Jde o idesk ve spojení s fluxboxem. Bylo to zde už jednou popsáno, proto sem hodím jenom svůj screenshot (musím se tím pochlubit:D)
Poslední dobou se na tomto serveru objevuje hodně politických témat, což je jistě pochopitelné, protože máme v pátek volby. Rozhold jsem se, že i já přispěji svou troškou do mlýna.
Jen jsem teď narazil na následující problém: sedím u počítače, na který chci přenést instalaci gentoo ze vzdáleného počítače. Jelikož je ten za pomalou linkou, musím ji nějak zabalit. Jelikož mám na lokálním počítači málo místo na disku, nemohu si dovolit zabalit, přenést, rozbalit.
Jak asi každý ví, od července zavládne na našich silnicích téměř stanné právo. Nový zákon zavedl drakonické pokuty i za drobné přestupky, skoro za každý poklesek bude následovat udělení trestných bodů a v některých případech hned zákaz řízení. Kromě toho posílí i pravomoci městské policie, na což se někteří ostří hoši od MP nepředstavitelně těší. Otázka tedy zní: kdo bude za rok usedat za volant?
To je uplne uzasne, ta retorika, rozvraceni strany, ...
Jakpak se k tomu asi postavi xkesh?
Stačí nájsť často používanú vec, hodiť na ňu "minimálnu" sadzbu a EÚ je o pár miliard bohatšia. Aby mohla financovať neefektívnu byrokraciu.
Pomalu končí ten strašný měsíc - květen. Byl plný nepříjemností, kotrmelců. Snad se konečně blýská na lepší časy. Tak opět sepíšu pár postřehů, berte prosím ohledy na pozdní hodinu.
Jak tohle může někdo volit?
Ako na čítanie lokálne doručovanej pošty? Typicky po aktualizácií jadra alebo iných balíkov.
Platí pre Evolution a Ubuntu Breezy:
Copak je asi špatně na anketě na kde-apps.org? Člověk by skoro čekal, že druhý nejlepší fotbalový tým planety by se v podobné anketě objevit mohl. Zvlášť, když tam jsou daleko lepší mužstva jako Kostarika(26), Polsko(29), nebo Jižní Korea (29).
Jeden server, asi 15 desktopů, kolem kterých se střídá mnohem větší počet lidí a často se využívá login pro anonymního uživatele. Tyto mé ovečky zcela zřejmě vůbec netuší, co je pro ně dobré, protože místo toho, aby využívali mého dobrodiní a s radostí bootovali do Debianu, kterej jsem jim obětavě připravil, tak se se zvrácenou rozkoší rochní dále ve Widlích :))
Situácia na trhu s anglicko-českými elektronickými slovníkmi, ktoré fungujú pod Linuxom nie je príliš ružová. V oblasti komerčných slovníkov je to azda len firma Lingea, ktorá sa rozhodla nestrpčovať život užívateľom ne-MS systémov. Slovníky Lingea sú podľa môjho názoru kvalitné, no i dosť drahé. Free alternatívou je relatívne známa slovníková databáza GNU/FDL od Milana Svobody. Pre bežné použitie postačuje, ale náročnejší užívateľ môže prísť skrátka.
Posloucham zase jednou Egrensis na netu, politiku jsem tam teda nečekal a za ní jsem tam nešel. V diskusi se ovšem ozvala 19-letá žena se "třetím stupněm skoliózy", prý ji chtějí operovat a zároveň nemůže pro onu skoliózu pracovat, lékaři jí to zakazujou.
Už vás nebaví politika na Ábíčku? Různé provokace, příchody, odchody? Přesto vás blogy zajímají a chcete vědět zajímavosti ze světa Linuxu a nelinuxové vtipné osobní postřehy? Založil jsem pro vás RSS Dobrý blog.
S Dijkstrovým algoritmem pro vyhledávání nejkratší cesty v ohodnoceném grafu se již setkal asi každý, kdo se v programování dostal alespoň o trochu dále, než k obligátnímu "Hello World!".
Z diskuzi koukam, ze tady pomerne dost lidi maturuje a podobne jako ja moc svatak k uceni nevyuziva :-) Jen tak pro zajimavost, nechcete se priznat, kdo vsechno letos maturujete a z jakych predmetu, popripade jak jste dopadli?
Ja jdu ve ctvrtek 1. cervna od osmi hodin - CJ, Ma, AJ, IVTUž dříve jsem psal, že uvažuji o používání konzolových aplikací pro vedení osobní agendy, jako jsou maily, úkoly, připomínky, plánovač, kalendář.
K proběhlým a probíhajícím debatám o blozích na Abíčku mne napadla další možná varianta "co s nimi": dát každému autorovi možnost rozhodnout se, zda chce svůj příspěvek publikovat na titulní stránce Abíčka.
Právě jsem se dozvěděl že to asi vyhraje levice. Co říci? Sbohem. Nechci žít ve státě, jehož občané si proto, aby měli něco "zadarmo" zvolí zase komouše (jedno z jaký strany). Nechci žít s těmi, co si pro samou závist k majetku těch, co vydělávají víc než oni, protože poctivě pracují, nevidí na špičku nosu. Z toho, co si poctivě vydělám nechci živit lemply. Odcházím na západ. Sbohem, NEbudete mi chybět.
Prosím posledního, který odejde, aby po sobě zhasnul... Děkuji
V tomto blogpostu nepůjde o nic jiného než o základní desku, kterou si 20. 7. tohoto roku dopřeju k narozeninám.
Dobrý den
Založil jsem si Blog na ABC, protože jsem si chtěl ukladat některe SVE poznámky. Nevěděl jsem, že me poznamky se někomu posílaji a tudiž můžou rušit. Nějak špatně jsem asi pochopil fylozofii ABC Blogu. Navic, kromě několika řadku při zakladani Blogu, jsem se o pravidlech Blogu nic nedozvěděl.
Z překvapujicích komentářů k mým poznámkám jsem vytušil nevraživost některých příspěvatelů.
Prosim tedy o vysvětleni.
S pozdravem Tomáš
Instalace vyzaduje php5.1 a gd2
Instalace php-5.1.4-1.i386.rpm
http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/core/updates/5/i386/
zavisosti: httpd-mmn = 20051115 is needed by php-5.1.4-1.i386 libc.so.6(GLIBC_2.4) is needed by php-5.1.4-1.i386 libcrypto.so.6 is needed by php-5.1.4-1.i386 libssl.so.6 is needed by php-5.1.4-1.i386bezuspechu stahuji zdroje z
rozbaleni: tar -xvzf php-5.1.4.tar.gz more INSTALL ./configure --help (???) ./configure (minuta) make (4minuty) make installbezuspechu