Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Překlad povídky Oválný portrét je hotový. Zároveň můžete začít vybírat svobodný překlad na srpen.
Několikrát jsem se v předcházejících zápiscích zmínil o možnosti využití modulů jazyka uclang v programovacím jazyku C/C++. Za tímto účelem obsahuje kompilace jazyka uclang knihovnu libnode
a modul node
, které v C/C++ umožňují napojení na ostatní moduly jazyka uclang, a jejich využití při implementaci aplikací.
Přemýšlel jsem, jestli mám tenhle zápisek napsat, ale nakonec jsem si řekl, proč ne...
<sobotní-nesnášenlivý-zápisek>Docela dost nakupuji na Internetu ze zahraničí. Nejvíc u Číňanů a spol (eBay, DX, přímé nákupy) a pak z USA a Německa (eBay). Možná je trochu s podivem, že jsem si dosud nic nekoupil na Amazonu – když právě Amazon je pro mnoho lidí symbolem internetového nakupování.
Hlasování o svobodný překlad na červenec právě skončilo. Vybrali jste povídku Oválný portrét od Edgara Allana Poea, která dostala celkem 8 hlasů z 20.
V tomto zápisku popíši, proč a jak jsem vytvořil assembler/disassembler jednoduchého jazyka symbolických instrukcí, určeného pro zápis a úpravu SDMA skriptů na platformě i.MX6. Vytvořený nástroj byl naprogramován v jazyce uclang, ale tento zápisek nepojednává o tomto jazyce, ale spíše o tom, co je někdy potřeba udělat kvůli čtyřbitovému posunu.
Dostal jsem se k serveru se základní deskou SuperMicro A1SA7-2750F osazenou osmijádrovým procesorem Intel(R) Atom(TM) CPU C2750 @ 2.40GHz a paměťmi DDR3 taktovanými na 1600MHz. A protože do budoucna uvažuji o tom, že ve svém domácím serveru vyměním základní desku za něco s podporou IPMI, řekl jsem si, že zkusím porovnat výkon se stávajícím HW, což je deska Gigabyte Z77MX-D3H osazená čtyřjádrovým procesorem Intel(R) Core(TM) i5-2400 CPU @ 3.10GHz bez hyperthreadingu a DDR3 RAM taktovanou na 1333 MHz.
Upozornění: v článku jsou jen surová data. Pokud chcete nějaké předžvýkané závěry, je pro vás zbytečné to otevírat...
Návrhy na další překlady se zatím nijak zvlášť nehrnou, tak jsem pár návrhů vybral sám a nechám vás rozhodnout v anketě. Ke každému návrhu jsem navíc přeložil prvních pár vět, ať si o obsahu můžou udělat představu i ti, kteří nerozumějí originálu.
IPv6 existuje už celkem dlouho, ale v běžné praxi stále není moc k vidění. Nebo já teda alespoň nenarazil na poskytovatele, který by ho poskytoval. IPv4 stále dominuje světu, ačkoliv adresy už došly, a člověk je rád když sežene alespoň jednu pro celou domácí síť (kterou má za natem, ale alespoň si ten NAT může nastavit jak potřebuje).
Bude-li schválena chystaná regulace nebankovních poskytovatelů úvěrů, zničí to zřejmě cca 90 % firem, které v tomto oboru podnikají? To proti něčemu takovém opravdu nikdo neprotestuje? Který obor bude zlikvidován jako další?
Tak mi uprostřed přednášky přišla SMS, že prý jsem připojený k internetu a že si O2 účtuje 29 korun. To se občas stáva, v kapse se věci prostě aktivují. Co bylo tentokrát jinak?
Protože tady dlouho nebyl žádný pořádný linuxový blog, žádný pěkný hack, nebo zajímavý kus kódu, přináším toto vše v jednom zápisku. Ukážeme si, že napsat vlastní filesystém dnes zvládne i úplný noob, jako jsem třeba já, má to celé asi 100 řádků. A i když by se mohlo zdát, že "barcodefs" je poněkud ujetý způsob, jak generovat obrázky s barocode, nějakou skrytou poetiku to má.