Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Několikrát jsem se v předcházejících zápiscích zmínil o možnosti využití modulů jazyka uclang v programovacím jazyku C/C++. Za tímto účelem obsahuje kompilace jazyka uclang knihovnu libnode
a modul node
, které v C/C++ umožňují napojení na ostatní moduly jazyka uclang, a jejich využití při implementaci aplikací.
Přemýšlel jsem, jestli mám tenhle zápisek napsat, ale nakonec jsem si řekl, proč ne...
<sobotní-nesnášenlivý-zápisek>Docela dost nakupuji na Internetu ze zahraničí. Nejvíc u Číňanů a spol (eBay, DX, přímé nákupy) a pak z USA a Německa (eBay). Možná je trochu s podivem, že jsem si dosud nic nekoupil na Amazonu – když právě Amazon je pro mnoho lidí symbolem internetového nakupování.
Hlasování o svobodný překlad na červenec právě skončilo. Vybrali jste povídku Oválný portrét od Edgara Allana Poea, která dostala celkem 8 hlasů z 20.
V tomto zápisku popíši, proč a jak jsem vytvořil assembler/disassembler jednoduchého jazyka symbolických instrukcí, určeného pro zápis a úpravu SDMA skriptů na platformě i.MX6. Vytvořený nástroj byl naprogramován v jazyce uclang, ale tento zápisek nepojednává o tomto jazyce, ale spíše o tom, co je někdy potřeba udělat kvůli čtyřbitovému posunu.
Dostal jsem se k serveru se základní deskou SuperMicro A1SA7-2750F osazenou osmijádrovým procesorem Intel(R) Atom(TM) CPU C2750 @ 2.40GHz a paměťmi DDR3 taktovanými na 1600MHz. A protože do budoucna uvažuji o tom, že ve svém domácím serveru vyměním základní desku za něco s podporou IPMI, řekl jsem si, že zkusím porovnat výkon se stávajícím HW, což je deska Gigabyte Z77MX-D3H osazená čtyřjádrovým procesorem Intel(R) Core(TM) i5-2400 CPU @ 3.10GHz bez hyperthreadingu a DDR3 RAM taktovanou na 1333 MHz.
Upozornění: v článku jsou jen surová data. Pokud chcete nějaké předžvýkané závěry, je pro vás zbytečné to otevírat...
Návrhy na další překlady se zatím nijak zvlášť nehrnou, tak jsem pár návrhů vybral sám a nechám vás rozhodnout v anketě. Ke každému návrhu jsem navíc přeložil prvních pár vět, ať si o obsahu můžou udělat představu i ti, kteří nerozumějí originálu.
IPv6 existuje už celkem dlouho, ale v běžné praxi stále není moc k vidění. Nebo já teda alespoň nenarazil na poskytovatele, který by ho poskytoval. IPv4 stále dominuje světu, ačkoliv adresy už došly, a člověk je rád když sežene alespoň jednu pro celou domácí síť (kterou má za natem, ale alespoň si ten NAT může nastavit jak potřebuje).
Bude-li schválena chystaná regulace nebankovních poskytovatelů úvěrů, zničí to zřejmě cca 90 % firem, které v tomto oboru podnikají? To proti něčemu takovém opravdu nikdo neprotestuje? Který obor bude zlikvidován jako další?
Tak mi uprostřed přednášky přišla SMS, že prý jsem připojený k internetu a že si O2 účtuje 29 korun. To se občas stáva, v kapse se věci prostě aktivují. Co bylo tentokrát jinak?
Protože tady dlouho nebyl žádný pořádný linuxový blog, žádný pěkný hack, nebo zajímavý kus kódu, přináším toto vše v jednom zápisku. Ukážeme si, že napsat vlastní filesystém dnes zvládne i úplný noob, jako jsem třeba já, má to celé asi 100 řádků. A i když by se mohlo zdát, že "barcodefs" je poněkud ujetý způsob, jak generovat obrázky s barocode, nějakou skrytou poetiku to má.
Zatím mi nikdo neposlal žádný návrh, co bych měl překládat, takže jsem přeložil další krátkou povídku od amerického mistra hororu H. P Lovecrafta.
Kolem rozšířených skriptovacích jazyků, které se dokázaly prosadit v konkurenci, a dnes se stále aktivně vyvíjejí se vytvořil bohatý ekosystém modulů a knihoven, které jsou programátorovi programujícímu v takovémto jazyku k dispozici. Bylo by užitečné zprostředkovat přístup k těmto prostředkům i programátorovi programujícím v jazyce uclang. V následujícím zápisku vám předvedu, jak je možné prostřednictvím existujících modulů jazyka uclang využívat knihovny a moduly některých rozšířených skriptovacích jazyků.