abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1991 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Doporučená literatura, díl prvý

    20.7.2010 15:00 Jenda | Jendа | Misc. | Přečteno: 3987× | Komentářů: 158, poslední 24. 7. 2010 | Hodnocení: 67 % (9 hlasů)

    Zápisek o literárních dílech, která mě nějakým způsobem zaujala. Viz tento komentář v diskuzi pod zprávičkou.


    změna webhostingu II

    20.7.2010 08:45 litera_scripta_manet | xsubway | blabla | Přečteno: 1733× | Komentářů: 22, poslední 21. 7. 2010 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Nedávno jsem začal s přípravami migrace jedné domény (cca 10 subdomén, 15 e-mailů, 5 databází) na jiný webhosting. Ale nic není tak jednoduché, jak to vypadá.

    VLC ve windows a DVB-T

    19.7.2010 22:57 KILinux | kilinux | Linux | Komentářů: 40, poslední 22. 7. 2010 | Hodnocení: 55 % (11 hlasů)

    Používám nějakou no-name čínskou kartu pro DVB-T (je to vcelku dobře podporovaný Afatech). Dodávaný program (pod windows) je vcelku šunt, ale alepsoň v něm dobře funguje dálkové ovládání. Bohužel občas shodí celý systém. Takže bych místo něj rád zkusil VLC pro windows. Naistalovat to šlo, ale teď nevím, jak do něho dostat naladěné kanály. Mám soubor channels.conf získaný v linuxu a nevím co stím pod windows. Poradíte někdo? Děkuji.

    P.S.

    DVB-T karta funguje lépe pod linuxem, bohužel ovladač grafiky (intel X3100) neví a neví uchodit na externím monitoru (nějaký Benq 24") plné full HD rozlišení. Takže zbývají windowsy s nějakým obstarožním ovladačem pro nvidii FX5600.

    Zaregistrovat doménu a nasměrovat na IP/nejakyaresar/

    19.7.2010 21:03 puppylinux | otasomil | Distribuce | Komentářů: 30, poslední 23. 7. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Známý jež má od ISP www prostor se na mne obrátil s prosbou o registraci domény a nasměrování na konkrétní URL.

    Po zadání IP a názvu adresáře (*.*.*.*/nejakyadresar/) jež má k dispozici, server pošle jeho www stránku - takže je to OK.

    Zbývá registrace domény.

    Můžete doporučit u koho ? A zda je možné změnit adresu na kterou má být doména nasměrována ?

    A to i do budoucnosti (při změne ISP apod).

     

    Dík moc.


    Barevné doplňování

    19.7.2010 19:18 rm -rf /this/blog | regnarg | GNU/Linux | Přečteno: 1238× | Komentářů: 14, poslední 21. 7. 2010 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Tabové doplňování je jedním z nejgeniálnějších vynálezů historie. Díky němu z průměrného názvu stačí napsat tři, čtyři znaky. Ale občas i to narazí. Třeba když máme spoustu souborů s nepřehlednými názvy, jako např. nepravidelně číslovaných. Co s tímhle?:
    [regnarg@klofy backup]$ cat /data/zalohy/backupinfo.I2010071916 <Tab>
    backupinfo.I20100719163732  backupinfo.I20100719163737  backupinfo.I20100719163837  backupinfo.I20100719164538  backupinfo.I20100719164556
    

    Reportáž z Masters of Rock

    19.7.2010 18:59 HF | Václav HFechs Švirga | Chlast | Přečteno: 1958× | Komentářů: 38, poslední 21. 7. 2010 | Hodnocení: 86 % (14 hlasů)

    Úvod: nějakým chaotickým způsobem jsem (nechcete vědět) se já a David Kolibáč rozhodli týden před konáním akce jet na MOR. Pokud jste zvědaví na veškeré intimní a jiné (sexuální) detaily, jste tu snad správně.


    Oracle databaze

    19.7.2010 14:26 monkey | Trained.Monkey | Výběrový blog | Komentářů: 4, poslední 1. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (16 hlasů)

    Oracle databaze je ta nejoraklovitatejsi databaze.

    A

    18.7.2010 21:36 Offtopic | tmr | Anketa | Komentářů: 75, poslední 20. 7. 2010 | Hodnocení: 45 % (11 hlasů)

    A

    Manuál Kdenlive nyní živě na wikibooks

    18.7.2010 19:32 Tartar | Jan Drábek | dokončeno, dohledáno | Výběrový blog | Komentářů: 4, poslední 25. 7. 2010 | Hodnocení: 100 % (11 hlasů)

    Při zveřejnění mé závěrečné maturitní práce jsem byl nasměrován, abych výsledek zveřejnil na nějaké veřejné wiki. A tak se nakonec stalo - texty i obrázky jsem převedl do wikiknih a najdete jej na adrese http://cs.wikibooks.org/wiki/Kdenlive


    Mírné zklamání nad openSUSE 11.3

    18.7.2010 18:53 Kacířské myšlenky | Luk | Software | Anketa | Přečteno: 2011× | Komentářů: 34, poslední 20. 7. 2010 | Hodnocení: 62 % (8 hlasů)

    Nainstaloval jsem si na notebook zbrusu novou verzi své oblíbené distribuce - openSUSE 11.3. A bohužel musím konstatovat, že dlouhodobé problémy přetrvávají.


    Super, pán je uraženej

    17.7.2010 14:30 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Komentářů: 53, poslední 19. 7. 2010 | Hodnocení: 12 % (16 hlasů)

    Pán se urazil, že mu google hlásí nepodporovaný prohlížeč, tak si léčí komplexy ... (stránku navštivte v Google Chrome či Chromiu).

    Další peripetie s mBank

    17.7.2010 11:32 skavenovo | skaven | Práce | Přečteno: 2563× | Komentářů: 69, poslední 21. 7. 2010 | Hodnocení: 91 % (11 hlasů)


    NetBSD prvykrat..

    16.7.2010 23:26 lukolve | lukve | Přečteno: 1383× | Komentářů: 15, poslední 18. 7. 2010 | Hodnocení: 60 % (5 hlasů)

    NetBSD prvykrat


    Už taky pálím!

    16.7.2010 21:20 muj_blog | Begleiter | GNU/Linux | Komentářů: 12, poslední 18. 7. 2010 | Hodnocení: 14 % (22 hlasů)

    Možná si vzpomínáte, že jsem si stěžoval, že moje SATA LG GH22LS50 DVD vypalovačka v GNU/Linuxu (konkrétně Arch Linuxu) nechce vypalovat.

    To už je minulostí. Stačilo se trošku porýpat v HALu -- bohužel nevím, které přesně nastavení vypalování zprovoznilo.


    Jak se jmenuje ten film

    16.7.2010 16:19 puppylinux | otasomil | Všechno možný | Komentářů: 15, poslední 21. 7. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Po nějakém čase opět přicházím s filmovou otázkou.

    Tentokráte se jedná o český film (teda tuším z největší pravděpodobností). V televizi běžel v devadesátých letech.

    Z celého děje si vybavuji jak nějaký lidi vezli mikrobusem do jakéhosi objektu k usmrcení a příběh jednoho chlapa jež z mnoha možností smrti dostal jedovatou pilulku. Chlápek byl zavřen v jakési cele či co a dozorce v bílým plášti nakouknul dveřmi a ptá se: "tak co ... už jste polk" chlápek odpoví že ne a ten v bílým plášti praví "tak polkněte, jinak to bude zlý" načež chlápek zavřený v cele pilulku spláchnul do kanálku (turecký záchod).

    Jak to bylo dál už nevím.

    Nevěděl byste někdo ?

    Dík moc.


    Blog nebo poradna ?

    15.7.2010 16:37 gtz | gtz | linux | Přečteno: 1233× | Komentářů: 11, poslední 16. 7. 2010 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    Onehdy jsem se ptal v blogu na zkušenosti apod. s XBMC a bylo mi řečen, že se mám raději obrátit na poradnu. Prý je tu od toho. Tak jsem to vyzkoušel s dotazem na informace o Vodafone 845 a prozatím nikdo neodpověděl. Takže proč to dávat někam kde to stejně nikdo nepřečte a nikdo neodpoví.

    Hodnocení uživatelů

    15.7.2010 14:54 Zápisník | poky74 | Linux | Anketa | Přečteno: 1508× | Komentářů: 101, poslední 18. 7. 2010 | Hodnocení: 77 % (13 hlasů)

    Vcelku často tu pročítám diskuse a občas i něco okomentuji. Bohužel se stává, že ne všichni diskutující to berou vážně a někteří si jen dělají srandu, vědomě rozšiřují mylné informace, snaží se vás naštvat, vytočit, urazit...


    Cloud computing - budoucnost nebo chiméra?

    15.7.2010 10:44 Postrehy_ze_zivota | Dalibor Smolík | Přečteno: 2080× | Komentářů: 64, poslední 18. 7. 2010 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    V posledních letech technika cválá stále kupředu a člověk ji nemůže ignorovat, pokud nechce zůstávat pozadu. Jedním z fenoménů dnešní doby je stále populárnější pojem "cloud computing". Jaká je skutečná budoucnost tohoto trendu a jaké to bude mít důsledky pro firmy, uživatele, ale také pro vývojáře a "ajťáky" vůbec? Bude to znamenat jejich hromadnou rekvalifikaci? To jsou otázky, které si člověk, zajímající se o IT občas položí.

    Kolik přesčasů měsíčně v práci naděláte?

    15.7.2010 09:10 plky | Archman | Přečteno: 3668× | Komentářů: 100, poslední 19. 7. 2010 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Moje mala soukroma anketka..

    IPSec VPN z Linuxu na Cisco ASA 5500

    14.7.2010 22:19 Pavuk | Ján Chrastina | Linux | Přečteno: 2073× | Komentářů: 7, poslední 15. 7. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Donedávna som používal vpnc na pripojenie do firemnej siete k plnej spokojnosti. Problém nastal po zmene autentifikácie na Cisco ASA firewalle zo zdieľaného kľúča na certifikát. Vpnc certifikáty nevie. Tento zápis popisuje rýchle a škaredé riešenie.

    Podobenstvá o kravách...

    14.7.2010 11:59 Poznámkový blog | Michal Fecko | 6 | Přečteno: 2237× | Komentářů: 79, poslední 16. 7. 2010 | Hodnocení: 70 % (23 hlasů)

    Malé srandovné podobnestvá o kravách a štátnom/naboženskom zriadení (povaľovalo sa to niekde na nete)... :-)

    Linux Mint: svěží jako mentolka

    14.7.2010 10:41 Sick Mind | danaketh | linux | Přečteno: 1558× | Komentářů: 14, poslední 26. 7. 2010 | Hodnocení: 60 % (5 hlasů)

    Ona je to teda skrytá reklama ale i tak...

    Momentky - série VII.

    13.7.2010 22:54 JKR | jyrki | Kočky | Anketa | Přečteno: 1577× | Komentářů: 34, poslední 16. 7. 2010 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Při pohledu do svého blogu na abclinuxu.cz jsem zjistil, že jsem velmi dlouho nenapsal žádný zápisek. Času není nazbyt a i bez blogu toho napíšu stohy. Nicméně bych tu měl opět několik fotek o které bych se chtěl podělit. Jak jinak, jsou to fotky kočiček.


     

    13.7.2010 17:26 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 5, poslední 14. 7. 2010 | Hodnocení: 91 % (11 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Jak na dokument s velkým množstvím „překlepů“

    13.7.2010 11:07 muj_blog | Begleiter | Ostatní | Komentářů: 13, poslední 16. 7. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Převedl jsem jeden PDF soubor do prostého textu pomocí pdftotext. Problém je, že výsledný soubor obsahuje velké (hodně velké) množství „překlepů“ — tedy spíš ne pravopisné chyby, ale chyby typu: onemocnla (onemocněla), pláem (pláčem), nkdy (někdy)... Jde tedy nejčastěji o chybějící písmenka s diakritikou.

    No a já uvažuju, jak se co nepohodlněji dostat k dokumentu, který oproti původnímu obsahuje minimum chyb a aby to bylo pokud možno automatické, aby to šlo jenom s minimální námahou.

    Jako první možnost mě napadl aspell, jenže u něj jsem nenašel parametry, jak opravu zautomatizovat (v mém případě nutnost). Musel bych tedy mockrát mačkat klávesy, což nechci.

    A u aspellu jsem skončil, protože jsem nenašel (špatně jsem hledal?) jiný nástroj, který by dovedl to, co aspell nedovede (tedy zautomatizovat opravu „překlepů“).

    Budu moc rád, pokud mě aspoň navedete, jak tento problém vyřešit. Předem díky.


    Bojkot pocitacu bez serioveho portu!

    13.7.2010 10:00 Gebirgehund | silvershrimp | Linux | Komentářů: 196, poslední 2. 8. 2010 | Hodnocení: 58 % (19 hlasů)

    Vyhlasuji bojkot vsech pocitacu, ktere nemaji hardwarovy seriovy port.

    Na pocitaci, kde je seriak vyresen USB redukci nelze:
    - zjistit, co se deje s kernelem v pripade problemu. Obsluha USB seriaku je tak komplikovana, ze kdyz uz je problem, zpravidla nefunguje ani USB. Navic je potreba alokovat pamet. Obsluha HW seriaku je pouze zapis/cteni z IO portu)
    - pouzivat programatory chipu a jina specialni zarizeni pouzivajici seriak ne zcela beznym zpusobem
    - a dokonce s nekterymi USB redukcemi nefunguje ani GPRS pres telefon

    Ukazme uz konecne vyrobcum, ze se takovym odpadem krmit nenechame a prestanme kupovat pocitace, ktere nemaji alespon jeden seriovy port (hlavne notebooky - do desktopu se da dat karta temer vzdy).

    Vývoj postojů obyvatel ČR ke gayům a lesbám

    13.7.2010 09:07 ptomes | Petr Tomeš | Anketa | Přečteno: 3143× | Komentářů: 346, poslední 9. 8. 2010 | Hodnocení: 50 % (16 hlasů)


    Theora - opět mrtvý formát

    12.7.2010 19:47 Jen na chvíli… | Acci | Opensource | Přečteno: 2364× | Komentářů: 113, poslední 15. 7. 2010 | Hodnocení: 17 % (18 hlasů)

    Theora, jeden z mála open-source video formátů, byla po dlouhou dobu úspěšně ignorována i ze strany open-source komunity. Reinkarnace se dočkala až v poslední době, kdy její podporu v HTML 5 přinesli prohlížeče Firefox a Opera a očekávalo se, že se stane na webu dominantním formátem (dokonce byly snahy ze strany Mozilly tento formát přímo do specifikace HTML 5). Naštěstí se tak nestalo a tento formát snad už nadobro skončí v softwarovém nebi. Proč naštěstí? Nahradí jej totiž VP8 spolu s H.264, formáty o několik řádů kvalitnější. Stačí se podívat na následující dva obrázky, pocházející z videa se stejným bitratem. Zajisté hned poznáte, který snímek pochází z kterého videa.

    Slackware 13 asus eee 1000h + ralink RT2860

    11.7.2010 21:49 linux_trable_zabava | brut4r | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1940× | Komentářů: 24, poslední 30. 7. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Takže situace se měla takhle, po delší době sem se rozhodl začít znovu experimentovat s Linuxem. Jako distribuci jsem si vybral Slackware 13 a tu jsem chtěl nainstalovat na své eee 1000h.

     

    11.7.2010 19:22 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 67, poslední 22. 7. 2010 | Hodnocení: 35 % (23 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Assembly

    11.7.2010 16:43 Expresivní zabručení | Grunt | Expresivní zabručení | Anketa | Přečteno: 1882× | Komentářů: 110, poslední 12. 7. 2010 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Tak už i v Číně točí filmy. Resp. v Čínské lidové republice. Teda ne že by se snad do teď netočily, ale zas tak dlouho co prorazily na mezinárodní scénu a úspěšně konkurovaly hollywoodské produkci to není.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.