Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Už mě nebavilo neustále přepisovat koncovky v e-mailech co generujeme na Hlidacky.cz, tak jsem googlil páté pády křestních jmen a nalezl jsem.Nacpal jsem to zrůdně to jednoho velkého pole a uělal z toho gem - to kdyby se to někomu hodilo. Je to můj první pokus o gem - šlo by to udělat líp? Věřím že to i někdo další bude potřebovat a pak si vzpomene že o tom četl na abclinuxu:)
Otci začíná umírat počítač, tak mu musím zkutit nějakou náhradu. Občas se tady nějaká debata o desktopu objeví, tak s tím zkusím otravovat i já. Na tom kompu se dělají a budou dělat jen dvě náročné věci: prohlížet weby s flashem a upravovat velké fotky ze zrcadlovky v GIMPovi...
Minulé léto mi přišla boží platforma WebOS, se kterou právě onoho času vydalo HP svůj tablet TouchPad. Napsal jsem jim, že se mi to líbí a že bych pro to sbastlil nějakou odpornou aplikaci na výuku Španělštiny (protože jsem se musel naučit Španělsky, nejlepší cesta mi přišla začít tedy vyvíjet měsíce nějaký kód v JS:)).
Za mladých let jsem zbastlil webovou galerii v Ruby on Rails. Teď na to nemám čas a úpravy pro pár lidí kteří mi za to platí se mi začinají prodražovat, mám vizi že to vydám pod AGPL, všichni se toho nadšeně chytnou a svět zase bude lepší místo:)
Disk začal házet divné hlášky: http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/351278 a /home partyšna nešla připojit.
pomocí dd_rescue jsem udělal kopii oddílu na disk: dd_rescue /dev/sdb2 image.img pomocí testdisk jsem našel kde jsou záložní superbloky (musel to hledat nad živým diskem, pro tohle mu asi nestačí jen jeden oddíl?) image jako loop ať ho můžeme připojit: losetup /dev/loop2 image.img vybereme jiný superblock pro připojení: mount -o sb=131072 -t ext4 /dev/loop2 DISK/ a obnovení dat z šifrovaného Private adresáře (ještě že si mé zodpovědné já z minulosti poznačilo mount passphrase) https://help.ubuntu.com/community/EncryptedPrivateDirectory#Recovering_Your_Data_ManuallyStránky ze kterých jsem kopíroval příkazy a bezhlavě je kopíroval do konzole:
Přičemž všichni ostatní roboti v pohodě (Google, Yahoo a nějací další), kdežto Seznam stáhne vždy jen /robots.txt a / a konec... netuším co s tím - navíc se mi moc nedaří to nasimulovat telnetem a předpokládám že tedy někde mám chybu... Tohle je záznam od SeznamBot:
Chtěl jsem do webové fotogalerie přidat přepínání fotky pomocí šipek doleva/doprava. Předělal jsem to teda v railsech na ajax... jenže pak se nemění url a nefunguje zpět a vůbec je to takové ošklivé... a tak jsem začal hledat něco (knihovnu) co by to řešila.... byl jsem zděšen co to jsou všecko za hacky:( Nějak jsem to vyřešil pomocí HTML5, budu rád když mi to zkritizujete.
Konečně jsem nahodil (thx rails guru kámošovi) systém na obsahy pro miniaplikace, budu rád když si stáhnete plasmoid/screenlet a vyzkoušíte...
Chci nasadit svoji webovou galerii v Ruby on Rails konečně někde na web. Jenže problém je s tím že nemůžu najít nějaký "dobrý" hosting - nemůžete se podělit o svoje tipy?
Takže tady máme třetí podcast...
Přiznám se, že už jsem dneska ospalý, ale však vy si na to huhlání časem zvyknete;)
Zkusil jsem si to předem 2x přečíst, už to tolik nepraská ale jsou tam slyšet jiné podivné zvuky:) Ale když bych to chtěl tunit aby to znělo fakt jako ty pravé podcasty na tom internetu tak by mě to nebavilo, raději to nechám tak "lidsky" jak psal někdo v diskuzi a budou tam přeřeky, nadávky, blábolení...
Doufám že dostanu pochvalu od Grunta za Speex. abcpod2.ogg
Nevíte kolik bajtů to musí max. mít abych to nahrál na abclinuxu...? Celý život říkám [gnome] a teď bych měl [noum] nějak se mi to nezdá, GNU jsem se ani nesnažil...
Zapl jsem mikrofon a během pěti minut přečetl zprávičky:) Omlouvám se všem za svůj hlas, za přeřeky, za pokusy dodávat své "vtipné" komentáře... a taky se omlouvám za to slovo "psychopat", je to jen moje oblíbené slovo, nemyslel jsem to zle a Jardík se snad taky nenaštve:) Jo a prskám do mikrofonu a nějak to chrastí.
Je to hnus ale je to první verze! http://tmp.sigut.net/abcpod.ogg
Zkusil jsem udělat minimální plasmoid (odkaz v blogu) v ruby a když se rychleji za sebou přidává na plochu tak to restartuje celou plasmu... zkoušel jsem jich i víc z kde-look.org (WebPage subset or HTML widget, RuHappa) a to samé... Mohli byste to taky vyzkoušet ať můžu nahlásit bug report? Prosím piště jak se vám zadařilo do blogu popř. nějaké screenshoty:)
Jak jsem pohnul s push aktualizacemi, screenlet, conky a náhled na všechny obsahy.
Začínají se množit (povětšinou přisprostlé) negativní reakce na nový grub (ten co je v novém Ubuntu, 1.97beta nebo tak nějak). Jelikož nenávist často pochází z neznalosti, pojďme si velice stručně říct jak to s nastavením grubu teď vypadá...
Radeon Xpress 200 M a nefungující suspend s DRI on, už se to táhne nějak dlouho, nechce mi s tím někdo pomoct?:)
Trochu jsem od minula pokročil a už mám plasmoid a nějaký ten (neuhlazený) obsah...
Používá někdo v Kmailu GPG? Šifrování a podepisování e-mailů... používám kmail nějakou dobu místo mutta, ale je to poměrně nepohodlné - mám u některých lidí v Adresáři nastaveno podepisuj a šifruj vždy. Když napíšu e-mail o terorismu a zvrhlostech kliknu na tlačítko Odeslat a teď doufám že na mě vyskočí podivný dialog který potvrdím a ono se to jako zašifruje... nic moc, chtěl bych to vidět před odesláním.
Tenhle semestr budu dělat bakalářku, cílem bude udělat jednak "serverovou" část - aplikaci, která bude parsovat webové stránky apod a vyzobávat z nich obsah a jednak obecné miniaplikace (plasmoid, screenlet...) které budou tento obsah zobrazovat...
Nebaví mě moc sledovat filmy na notebooku, jdu raději do kina. Když už mě teda okolnosti (a lidi) kolem "přesvědčí" abych se díval, tak nejraději s anglickým titulkama (u anglicky namluvených filmů)... jenže někdy něčemu nerozumím... buď to ignorovat nebo pauznout film a slovíčka najít - což je otravné. Přemýšlel jsem nad ideálním mechanismem a dospěl k závěru: potřebuju před sledováním filmu slovíčka které v něm nebudu znát:)
Programujete v Ruby on Rails? Používáte na to vim? Podělte se o zajímavé triky a vyřeště moje problémy!:)
Myslím že příspěvek o tělech pokřivených sezením u PC na abclinuxu patří:) Se mnou se špatné držení těla vleče už hodně dlouho, několikrát jsem se snažil o finální řešení, ale nepovedlo se. Teď to zkouším znovu...
Nechci aby když udělám nějakou hudbu, nějaký film nebo nějaký soft tak aby to lidi dali na torrenty a sdíleli, nepřál-li bych si to. A když bych jim napsal aby to stáhli tak se mi vysmáli s tím, že jsou v nějaké temné levicové zemi a že je to u nich absolutně v pohodě.
Jak zabránit aby se mi nezničil kabel od sluchátek? Nosím a používám je každý den, nezacházím s nimi přímo ošklivě, ale chci si užívat svobody - nechci je namotávat na nějakou cívku a ukládat do klece, nechci nosit v kapse originální krabičku apod. Chci je omotat kolem telefonu/empétrojky a nacpat kde je mi libo...
Policie - nějak přebarvili auta, přecházejí ze zelené na modrou. Kolik to bude stát peněz? Nechutně mnoho. Proč? Co mi to přinese? Nic.
Před nějakým časem mě zaujal kompl od barbone s Ubuntu Linuxem. Asi jsem čekal něco jiného, ale jestli chceme Linux "protlačit" s tím, že je to "levnější alternativa k Windows bez plné podpory aplikací" tak u toho nechci být....
Před nedávnem nic.cz spustilo dnssec do provozu. Na stránkách jsem našel klíč pro českou doménu:
"cz." 257 3 5 "AwEAAdo9fGLzCyxz1yTlsHCT7JpHrg0q/yOlvDNg39n/gAUzg6H/5X9p jW6mpecJuZirIcPcRw5E7E8uR8g2ztH4uztoc/7ss01s3rTnEgXfilbd psEdXEuxIfhq+w6zL6PvCcE3qRSzsrc2//x/SXjWp8yeT4YY3W3kvB4Z g5ld0a8bAHBYo4ZY9x7a3qnqOhqunXSG8EfRPD9koUMgWCjdnFNR89L1 5Bkzh+q1J7phTHIY5akKf3YnIB/5BnKmGBC7DimK4uSBLiBA3DLxHnvL ffMT5XtKKHuQ/uZ4IxHWqR2cpHz/6e2WaQvOVILwd0gk9lTCildBGjC7 eNxOMnitkuM=" ;
Tak jsem si říkal že to bude podobné jak GPG a hned to vyzkouším:-) Ale už tady chvíli laboruju s digem, hostem, drillem a tak a nedaří se - chtěl bych si prostě do souboru stáhnout ten klíč a dig nejake-podepsana-domena.cz -k soubor_s_klicem.txt
a napsalo by to: "jo, sedí to draku, seš borec."
No a na závěr volná anketka - co říkáte na dnssec - bude to k něčemu?
Proč se nedělají HW raidy co by ukládaly data stejně jako Linux software raid? Odešel by ten raid řadič nebo co to je a (skoro) vesele by se jelo dál dokuď by nedorazil náhradní...
V super profi enterprise světě jsou asi vždycky náhradní řadiče... ale ta kompatibilita by ničemu neuškodila. Nebo ano? Nejde to? Proč? Díky... už dlouho mi to vrtá hlavou:)
Můj telefon se začíná nějak kazit a taky mi můj tarif přestává stačit. Čekal jsem že za ty čtyři roky nebo kolik tu kombinaci používám bude všechno levnější a veselejší. I můj operátor mě o tom každý měsíc na barevném letáku ujišťuje, jen na to nemůžu nějak přijít:)
Všichni bojují proti flashi, ale neuvědomují si, jak web2.0 pokročil a svobodní umělci chtějí vytvářet díla, jež pro lidi budou multimediálním požitkem - posuďte sami (důležitý je i zvuk!):
Stránky oční ambulance v Kopřivnici a Příboře
Za sebe můžu prohlásit že můj život by byl bez tohoto skvostu opravdu mnohem chudší...:)
Učím se matiku a už mi z toho začíná hrabat, teda hrabalo by mi ještě více kdybych si myslel že mi to bude k ničemu, ale mám nekonečnou víru k tomu že ve svém budoucím životě budu zbytkové třídy a grupy vídat častěji než cokoliv jiného. Každopádně jsem si dal chvilku oraz a vyřešil jsem jak mít přehled o událostech ze Sunbirdu (to je kalendář) i když není zaplý...
Vždy po instalaci nové verze distra jsem "vykopal" všechny takové ty "nové" věci na které jsem nebyl zvyklý - různě automounty, networkmanagery a podobné věci... postupem času jsem měknul a nějaký ten udev a dbus jsem tam nechal, k něčemu to třeba někdy bude, možná, snad...
Chtěl bych poprosit někoho moudrého kdo by mi vysvětlil jak se to má kolem fontů... vždycky to řeším apt-get install msttfcorefonts, ale mají podivnou licenci a už se mi nějak okoukaly. Ostatní ttf jsou kostrbaté...
Chci aby jeden web co jsem dělal vypadal hezky... no a spoustu lidem přijdou velké fonty co tam jsou teď "trapné"... jak jste na tom vy? Mě teda ty časy kdy se nastavilo "font: 8pt Arial" aby to vypadalo "profi" děsí... ale asi s tím budu muset něco udělat.
Udělal jsem galerii mému otci (nechci dělat reklamu, ale kdo se chce mrknout: www.sigut.net)... já mám ve svojem Firefoxu natvrdo nějaké fonty jak mi vyhovují a v CSS toho webu jsem nenastavoval absolutní velikost fontu, jen odstupňoval nadpisy... ale jinde (klasická kombinace Win+IE) jsou fonty dost veliké a působí to až nepěkně...
Jak to vypadá u vás? Velké či malé? Myslíte, že bych měl měl do CSS přidat nějaké font-size: Něco pt? nebo tak něco? Napadlo mě dam dát nějaké ikony lupy na zmenšování/zvětšování textu...
Zajímá mě, jaký na to máte názor, díky
Ahoj, nemáte někdo tip na podstavec/stojánek, nebo jak tomu říkají, pod notebook?
Dneska jsem si řekl že bych možná polevil od svého konzervatismu a zakoupil si nějakou myš, takové ty moderní jak se dneska dělají:) Povrch stolu je podivný a moje kuličková myš si s ním moc nerozumí.
Netřeba představovat Wikipedii a její českou odnož. Napadlo mě že bychom mohli vzít foťáky a vyrazit kdekoliv a rozšířit českou wiki o chybějící fotografie. Co vy na to?
Tak jsem se dal dohromady ještě s dalšíma lidma a chceme si pořídit dedikovaný server - a mým úkolem je to navrhnout po softwarové i hardwarové stránce... budu to sloužit pro nás jako webhosting.
Starám se o pár webových prezentací různých firem apod. Používám placený hosting u jedné nejmenované firmy se špatnou pověstí, mi však vyhovuje. Ale o to nejde... spíše si uvědomuji, že pro běžné weby nabídky nevyužiji, strašně moc místa, přenosové kapacity...
Ach jo,
doufám, že peníze na notebook neseženu, jelikož bych měl o starost míň:) Prolezl jsem notnou část internetu a otázek přibývá. Ne, že bych nevěděl, co chci - vím to naprosto přesně:
Nelíbí se mi názvy některých programů - například nástroj pro sambu zvaný testparm
, který ověří zda není v konfikuráku smb.conf nějaká chyba. Nebo createuser
na uživatele pro Postgresql. Jasně že je najdu v dokumentaci, ale nebylo by lepší kdyby například všechny utility k sambě začínaly prefixem smb, k postgresu zas nějak apod.? Nebylo by to přehlednější a čistější? Nebo mi něco uniká?