Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Podle tohoto zápisu je subpixel antialiasing dobrý ... ale rozhodně né na mém LCD Samsung SyncMaster 913N s tímto panelem. Píšou tam vertikální RGB. Jenže já v těch písmenkách pořád vidím různé barvičky. Ať nastavím jakýkoliv typ subpixel antialiasingu, ať nastavím jakýkoliv styl hintingu, je to prostě barevné. Zlaté vyhlazování odstíny šedi.
Před několika dny se na serveru http://www.archlinux.org objevila informace o dostupnosti testovacích ISO obrazů verze 0.8 s kódovým označením Voodoo. Obrazy jsou dostupné pro procesory i686 a x86_64 kompatibilní.
No, tak jsem asi po měsíci prováděl aktualizaci svého ArchLinuxu. Projistotu zkontrolovat na webu distribuce, zda-li zde nebude zádrhel. Hmm - kernel 2.6.19 a nový hook pata pro mkinitcpio. Pečlivě jsem si přečetl vše kolem toho hooku (jak to česky nazvat ...), změnil v fstabu výskyty hda na sda, hdb na sdb (harddisky) a z hdc na sr0, hdd na sr1 (dvdromy). Následně úprava menu.lst a reboot. Vše funguje a já jsem spokojen. Strašně se mi líbí ty nové názvy dvdromů :-)
Bože, už jste někdy zkoušeli pracovat s vlákny a GTK najednou? Nejde to do sebe. Ačkoliv je glib "thread safe", u GTK tomu tak není. Před jakoukoliv manipulací s widgetem musíte zavolat gdk_threads_enter()
a po dokončení manipulace gdk_flush()
a gdk_threads_leave()
. A do toho ještě signály ... V těch od glib se to volat musí, ale v těch od gtk ne.
Dneska ráno jsem si zkontroloval, zda-li nemám nějaký nový e-mail, a čekalo mě překvapení, e-mail s předmětem Welcome to MSDN Academic Alliance: Online Software System
Dneska jsem se po internetu poohlížel po nějakém komerčním DVD přehrávači pro linux - abych si legálně mohl přehrávat DVD. Narazil jsem na jedno diskusní fórum na stránkách Ubuntu, kde ležel odkaz na RPM balíček lindvd-1.2.6 - na ten, co se dodává k Mandrivě 2007 Powerpack.
Tak jsem ořízl to iso na těch původních 600MB a dotáhl to z ftp serveru linux.cz. Už jsem nedoufal, ale přesto md5 součet seděl. Rychle vypálit a vyzkoušet. Mandriva One nabootovala, zeptala se na jazyk, klávesnici a jestli chci zapnout xgl. Rospoznání veškerého hardwaru proběhlo na jedničku (netestoval jsem teda síťovku, protože tu možnost nemám - není, co do ní připojit - ale pravděpodobně by pracovala také. Detekce rozlišení mého 19'' LCD monitoru také správná, Xgl opravdu funguje bez nějakého složitého nastavení.
Potřebuji si trochu zanadávat a blog se na to zdá to nejlepší místo. Takže ...
Tak nam pred tydnem zacal novy skolni rok a uz tento patek me nakrkla nase nova ucitelka na programovani. Ve skole programujeme ve Visual Basicu. Visual Basic nesnasim. Krome toho, ze ma debilni syntaxi tak je strasne moc omezeny a SPATNE vyhodnocuje podminky. Viz tento priklad:
Daniel Kozák nereaguje na mé e-maily, takže jsem se rozhodl napsat mu to do blogu.
Dneska jsem si trochu pohrál s configure skriptem, a chtěl jsem, aby z toho vzešlo něco, co se dá použít pro další projekty. Snažil jsem se trochu napodobit cmake:
Pod pěkným titulkem se skrývá (pro někoho) dobrá zpráva. Toolkit se blíží už do poměrně solidního stádia. Zítra bude den, kdy dokončím ten pro JXP Commander nejdůležitější widget - ListView. Už je skoro hotov, teď už jen ListViewItem a je to. Vytvoření ListView bude fungovat (teda už funguje) nějak takto:
Už nějaký ten čas se mi docela líbilo (vzhledově) to tlačítko "Počítač", co má SLED10 na gnome-panelu, a to menu. Pak jsem tady někde viděl zpávičku, že je balíček pro ubuntu, tak jsem se rozhodl zavítat do AURu a hledat SLAB (tak se ta věc jmenuje).
Stále mě ještě nepřestalo bavit pracovat na Toolkitu. Dnes jsem se definitivně rozhodl, že nebude defaultně vytvořená statická knihovna, ale jen dynamická. Velikost knihovny je zatím 276 kB (překládáno s parametrem -fPIC
). Defaultně jí nebudu stripovat, ale bude možné to udělat příkazem make strip
. Po stripnutí má nějakých 70 kB. configure
skriptu bude možné předat parametr --enable-static
. To bude mít za následek i vytvoření statické knihovny.
Nevím, nevím. Každý mluví o tom, jak je Jabber spolehlivý. Teď jsem pustil Kopete, chtěl se připojit a ... "Spojení bylo odmítnuto". Heslo a jméno mám samozřejmě nastaveno správně. Chtěl jsem si do kontakt listu přidat kontakt a hold nepřidám. Jinak účet mám jardasmid@jabber.cz, kdyby si mě někdo chtěl přidat, až to bude fungovat. Omlouvám za vcelku zbytečný příspěvek, ale já to prostě napsat musel.
Stále si hraji s programováním Toolkitu. Dnes mě ale docela zarazil překladač g++.
Jsem od přírody strašně hravý člověk Hraju si programováním, baví mě to. Teď si programuji takovou C++ nadstavbu nad Gtk. Ano, existuje Gtkmm, ale dle mého názoru má strašně hnusné API. Nadstavbu jsem pojmenoval jedinečným názvem Toolkit. Cílem Toolkitu je rychle a jednoduše vytvářet GUI ve stylu knihovny Qt. Toolkit následně využiji pro JXP Commander. Toolkit nevyužívá žádné dynamické knihovny (kromě Gtk a závislostí), je přímo slinkován s binárkou, a tudíž by nemělo docházet k žádným pomalostem, jako je tomu v případě Gtkmm. Zde je menší příklad:
Poslední dobou jsem trochu zanedbal vývoj JXP Commanderu. Prostě jsem na něj neměl čas. Dnes jsem po dlouhé době napsal zase pár řádků.
Abyste se v noci mohli bavit, předkládám zdrojové kódy další preview verze commanderu. V této verzi je funkční výběr souborů a MAZÁNÍ. Mazání adresářů je prozatím řešeno zavoláním rm -rf "adresář"
. Po stisku tlačítka delete nebo zmáčknutí F8 jste nejprve samozřejmě dotázáni, zda chcete akci provést. Na zítra (vlastně už na dnes) si nechám kopírování, přesouvání, přejmenování, tvorbu adresářů a ubastlím lépe to mazání. Procházení adresáři zatím stále není možné! Taky se na to dnes podívám. Adresář si nastavte v souboru main_window.cpp - řádek 96 (levý panel) a 97 (pravý panel). setDefaultDir()
nahraďte setDir( "/nějaký/adresář" )
.
Další změnou je způsob kompilace - ./configure; make
. Makefile je snad už "normální" a překompilovává se opravdu jen to nutné.
Aktuální zdrojové kódy JXP Commanderu jsou dostupné zde. Do zdrojáků bych se moc nedíval. Vypíše to adresář ~/ v levém panelu a /dev v druhém. Funguje řazení (není zrovna nejrychlejší). Adresáři se zatím procházet nedá. Přemýšlím o vyhození sloupce pro příponu a nechat ji v názvu souboru. Tak to je vše, teď si jdu dát do nosu :)
Jelikož padla spousta návrhů na použití std::sort k řazení, učinil jsem tak. Bohužel však nepociťuji ŽÁDNÉ zrychlení. Připadá mi to úplně stejně rychlé.
Radujme se. Dokončil jsem konečně quicksort a je to opravdu o dost rychlejší než posledně. 1500 položek to seřadí během okamžiku. Funkce compare_*( FileInfo *fi1, FileInfo *fi2, bool ascending )
a sort( FileInfoList* list, int column, bool ascending )
jsou deklarovány jako chráněné a statické. K použití je určena veřejná fce sort( int column, bool ascending )
Tak zase kejsnu u sortu tech polozek. je to poooomaly. Tridim to zvlast a pak to teprve vsechno cpu do treeviewu. Chtelo by to nejakou pomoc.
Zde si můžete stáhnout zdrojové kódy JXP Commanderu. Tato předělávka do gtk zatím NEUMÍ NIC. Jedná se zatím pouze o GUI doplněné o nějaké ty dialogy (kopírovat do, přesunout do, přejmenovat, o aplikaci). Teď potřebuji nějaký ten VFS (ještě nevím, jestli použít již naprogramovaný, nebo ho naprogramovat), pak teprve začnu s funkcemi jako výpis adresáře, protože dělat to jen tak na lokálním filesystému a pak to celé přepisovat, se mi nechce.
P.S. pro Davida: Spokojen? :-)
Kamenný Újezdec je hrozně velká díra, ve které jsem nucen žít. Chodím do třeťáku na střední školu a nemám moc peněz, tak si nemůžu dovolit koupit si nějaký byt v Praze. Na brigádu také čas není, jsem rád, že ze školy dojedu domů v sedm hodin.
Tak jsem konečně ušetřil nějaké penízky a koupil si tu vysněnou Audigy 2 ZS.
?
?
Další jeden z krátkých zápisů. Ve zprávičkách jsem nalezl odkaz na stránky s informacemi o IE7 (http://www.ie7.com/). Nevím, zda tam opravdu měly být, ale pokud ano, tak to někdo hacknul!
Tak jsem se dneska po dlouhém rozhodování odhodlal ke koupi Linux+. A to převážně kvůli tématu - programování - a kvůli BSD. Chtěl jsem ho vyzkoušet. V časopise jsem nalistoval rubriku o obsahu DVDéček. Měl tam být FreeBSD, PCBSD (který jsem se rozhodl zkusit, protože mě z popisu zaujal) a DesktopBSD.
Moc se omlouvám, ale tohle je zase jeden z krátkých zápisů do blogu. Ono mi to prostě nedalo.
Když jsem přišel ze školy domů a zapnul bednu, zrova dávali Riskuj. Rosák zrovna četl otázku: "K čemu slouží v PC soubory s příponami EXE a COM?". Odpovídala jedna paní, ale její odpověď jsem nezachytil. Důležité je, že byla špatně a tak nám odpověďel pan Rosák. "Soubory s příponami EXE a COM slouží ke spouštění programů." No, za to by si zasloužili ránu do úst a nějakou žalobu.
Co byste odpověděli vy? Napište to do diskuse, anketa se na to nehodí.
Dneska jsem vyzkoušel jedno linuxové distro se jménem XandrOS Desktop 3.0.1 Open Circulation. Po jednoduché instalaci v grafickém prostředí na mě čekalo překvapení. Po vybrání položky v graficky povedeném bootloaderu a po dokončení bootu se spustil průvodce nastavením, který našel a dokonce i nainstaloval můj winmodem, což se mi zatím u žádného distra nestalo.
Po týdnu a půl trápení se zarůstajícím nehtem na palci pravé nohy jsem se rozhodl, že navštívím doktory na chirurgii. To jsem ale netušil, co mě čeká.
Tak mi už konečně otec koupil nový hardware. Desku s procesorem a novým zdrojem jsem úspěšně namontoval a spustil PC. Při bootu se po vybrání Arch linuxu z menu grubu stal zásek. Proces přepnutí do chráněného režimu procesoru se nepovedl.
Tento návod má za úkol popsat převod filmu v téměř libovolném formátu na dvd tak, aby jej bylo možné přehrát i na stolním přehrávači. Nečekejte od něho ale žádné zázraky. Je sestaven z různých návodů z diskusí a to jak tady z ABCLinuxu, tak i z diskusí na jiných servrech, plus pár mých znalostí. Nejprve jsem článek chtěl uveřejnit na svém webu, ale ten zdaleka ještě není hotový a bůh ví, kdy bude. Článek měl být také trochu lépe zformátován, ale jsou tu docela silná omezení v atributech. Takže, abych pořád nekecal, tu je návod:
Dnes jsem si na www.root.cz přečetl článek o Nero Linuxu a já se ho rozhodl vyzkoušet. Asi po hodině stahování RPM balíčku přes GPRS jsem ho nainstaloval známým příkazem.