Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Tak týden na ČVUT je za mnou a teď týden #2. Hned první den na nás vybalili něco z elektrotechniky, co jsem v životě neslyšel a stejně tak z algebry. Z algebry hned první den první úkol, který jsem dneska řešil 4 hodiny, jeden stupidní příklad. Ale už jsem to alespoň pochopil a další příklad by mohl být do 15 minut :-) No toď zatím vše.
Tak je to tady. Poslední den prázdnin a hurá do prvního semestru na FELu. Mě se tam tak nechce ... já se chci dál flákat doma, ale to asi nejde :-(. Já snad nepůjdu spát, ať mám ten den co nejdelší :-) Zápisek hodnoťte kliknutím na "špatné" a ještě mi do tagů dejte zase nějaký ty houbičky a pomatení :-)
Pokračování 2 předešlých zápisků.
Ha! Tak se mi podařilo zfunkčnit Gtk# (2.12) pro Windows x64 s 64 bitovými Gtk knihovnami. Tady je poněkud těžkopádný postup, jak jsem to udělal.
Nedávno se konečně na stránkách Gtk objevila zkompilovaná verze Gtk+ pro Windows x64 (tu).
Jelikož jsem tu narazil na pár blogů o google chrome, rozhodl jsem se ho zkusit.
Na cdr vyšla "zprávička", že Microsoft má patent na page up, page down: http://cdr.cz/a/25222.
Buhužel zprávička neprošla, tak alespoň takto:
Reiser dostal 15 let za vraždu své ženy. Doufám, že tam za to, co udělal, shnije.Zavraždit někoho, to je ta nejubožejší ubožárna na světě. Shnij debile, shoř v pekle. Aby tě v tom lochu šu*ali do pr*ele ti přeju, tak dlouho, dokud nechcípneš. Křeslo bych ti dal, zm*de pos*anej.
Už jsem dlouho nic neslyšel o tom free ovladači pro nvidia karty, ten neovueo či jak se to jmenuje. Už se na něm nedělá?
Asus už konečně pochopil, že Linux není ten správný systém pro desktopové počítače a tak nové Eee PC bude dodáváno pouze s operačním systémem Windows. Update: Více na http://www.svethardware.cz/....
LABEL=Boot oddil /boot ext2 default 0 0či
LABEL="Boot oddil" /boot ext2 default 0 0či
"LABEL=Boot oddil" /boot ext2 default 0 0Zjistíte, že ani jedno nefunguje a že bez hledání debilního UUID či koumání, jaké že je to zařízení (které se samozřejmě s přidáním nového disku změní, stačí mít při bootu připojenu flashku a zařízení jsou úplně jiné než minule) jste někde v řiti. Ubuntu 8.04 má také jednu hezkou featuru, která vám s každým bootem prohodí označení sata disku, když máte ide disky (zkoušeno na liveCD). Jednou je IDE0 /dev/sda, IDE1 /dev/sdb a SATA0 /dev/sdc, podruhé je IDE0 /dev/sdb, IDE1 /dev/sdc a SATA0 /dev/sda - hezké, není? A když při bootu máte zasunutu flashku, tak máte flashku třeba /dev/sdc a SATA0 disk /dev/sdd.
Linux je velmi stabilní systém. Mám (teda měl) jsem čtvrtýho debiana. Až do dnes bylo vše OK, než jsem z nautilu přetáhl (drag & drop) soubor z nautilu do gimpu (ico ikona). To mělo za následek totální výtuh systému. Kurzor myši se nehýbal, klávesnice nešla (ani sysrq kouzlo nešlo), přestala jít síť - ssh nefungovalo, http nefungovalo, ftp nefungovalo, na čudlík vypnout u PC to nereagovalo.
To jsem toho nakecal ohledně toho, jaký naprogramuji souborový manažer... Od té doby, co mi kleknul kleknul disk a do hrobu si vzal mou veškerou rozdělanou práci, se mi do toho nějak znovu nechtělo.
Ač se to někomu může zdát nemožné, mám rád záruční servis. A to díky dnešní zkušenosti.
To snad není pravda. Od 7.12.2007 mám v servisu to své LCDéčko. Týden jsem neměl do čeho hledět, poté mi strýc půjčil 15'' CRT, z kterého už mě bolí oči. Nemá servis ze zákona povinnost provést záruční opravu do 30 dnů? Myslíte, že bych teď po 30 dnech mohl chtít vrátit peníze za výrobek?
Asi to tak už bude. Nějak mi začíná zlobit monitor (LCD Samsung SyncMaster 913n). Občas se mi stane, že ho zapnu a obrazovka je stále černá. Zajímavé je, že když přepnu do textového terminálu, tak funguje, jakmile přepnu do X, tak jen černo. Chyba Xek či nvidia ovladače to ale asi nebude, protože když monitor vystrčím a zastrčím z/do zásuvky, tak zase obraz naběhne.
Měl jsem tu čest seznámit se s PowerPack verzí Mandrivy 2008, která se pyšní tím, že obsahuje komerční aplikace jako LinDVD, Cedega či fluendo pluginy pro gstreamer.
Pokud jste se nikdy nesetkali s programem Lazarus, tak vězte, že se jedná o vývojové prostředí jazyka Pascal typu RAD (Rapid Application Developement), né nepodobné Borland Delphi. Na rozdíl od Delphi je však Lazarus multiplatformní. Spustíte jej na Linuxu, na Windows, v *BSD a na mnoha dalších platformách. Jako svůj kompilátor používá, opět multiplatformní, Free Pascal Compiler (fpc).
Ano, je to tak. Mám v adresáři "Stažené" soubor stahnuty_soubor.tar.bz2.part a začnu ve firefoxu stahovat soubor "stahnuty_soubor.tar.bz2". Firefox bez dotazu smaže soubor "stahnuty_soubor.tar.bz2.part" a nahradí ho dočasným souborem pro ten stahovaný. Proč si třeba nevymyslí jiný název, když onen soubor už existuje?
Asi to tak už bude. Předevčírem jsem si vypálil pár filmů na DVDčkách, úplně v poho. Dneska jsem si chtěl zase vypálit pár filmů, ale pořád se to kurví. Prostě mi to už zkurvilo 6 DVD. První 3 klekly při pokusu nautilem, další dvě braserem a poslední nerem. Pak jsem se nasral, rebootoval do tý nelegální visty a nakonec to vypálil v ní, správně hned na první pokus. Fakt zajímavé. A to jsem s tím linuxem nic nedělal, žádná aktualizace či instalace, prostě nic, čím by se to mohlo podělat. Pomalu a jistě přemýšlím, že se ho po těch pár letech zbavím. Možná je čas přejít na *BSD.
Spousta lidí nadává na save dialog GTK, takže se koukněte, jak vypadá ten ve windows vista. Rozdíl je v tom, že když kliknete do adresního řádku vpravo, lze upravovat normálně cestu. Pokud kliknete na tu šipečku vpravo (jsou tam dvě), tak se ukáže seznam adresářů, co jsou v adresáři, který je napsán před ní. Takže když kliknete na šipečku za "Počítač", tak se ukáže seznam diskových jednotek. Pokud bych na "F:" měl nějaké adresáře, byla by za tím také šipička s výběrem adresářů co jsou na "F:". To se mi docela zamlouvá, protože tak lze jednoduše přejít do libovolného adresáře, i když není zapnuto "Procházení složek".
Jelikož tento dotaz asi nepatří do poradny, dovolím si ho položit v blogu.
Datum vydání (konec října) Ubuntu 7.10 se pomalu a jistě blíží, takže mi dovolte, abych vás seznámil s novinkami, které na nás čekají.
Chtěl bych se zeptat na pár věcí ohledně Google AdSense, a protože se to nehodí do fóra, ptám se v blogu.
Tak jsem po dlouhé době nainstaloval powernowd a nestačím se divit, jak je to k ničemu. Při skrolování a načítání stránky ve Firefoxu je frekvence na 100%, při rožšiřování a přesouvání okna (správce metacity) frekvence na 100% (při použití compizu ale zůstane na 50%). Při načítání adresáře v nautilovi - 100%. Při otevření dialogu "O aplikaci" v snad libovolném programu - 100%. Při přehrávání DVD v mplayeru 100% (to mě štve nejvíc, protože se mi večer při filmu neustále zapíná a vypíná ventilátor, což je ještě horší, než kdyby běžel pořád). Prostě ať udělám jakoukoliv maličkost, vyskočí to na 100%. Takhle blbě se mi to před pár lety nechovalo ani na Windows.
Jeden můj kamarád si koupil nový počítač a ten starý chtěl vyhodit. Nakonec ale skončil u mě a to úplně zdarma. Jedná se o počítač s procesorem Athlon K6 450 Hz, 256 MB RAM, grafická karta SiS. Rozhodl jsem si z něho udělat webový, FTP a mail server. Počítač však neměl žádnou CD-ROM mechaniku, takže jsem musel najít jiný způsob instalace - z flash disku. Doma mi už nějakou dobu leželo CD Ubuntu 7.04 Server, takže proč ho alespoň nějak nevyužít. Nakonec to bylo sice k ničemu (ten počítač neumí ani bootovat z USB), ale to neznamená, že by se to nemohlo hodin někomu jinému.
Včera byl poměrně nudný den a mě se pořád něco nelíbí na tom nautilovi. Inu, rozhodl jsem se ho trošičku vytunit. Stáhnul jsem zdrojové kódy a začal upravovat.
Potřebuji spustit instalaci Ubuntu 7.04 Server z flash disku, všechno jsem si připravil, nabootuje to, ale nemohu připojit flashku, protože tam není obsažen msdos (nebo fat?) fs modul. Potřeboval bych proto, kdyby se našel nějaký hodný člověk a někam by nahrál tyto moduly (msdos.ko, fat.ko) z instalačního CD Ubuntu 7.04 Alternate Install CD - snad budou kompatibilní.
Přesně tak, pojišťovny jsou opravdu posraný, zesraný a já nevím co ještě. Omlouvám se, že používám takové výrazy, ale jinak je ani definovat nelze.
Dnes jsem si pro svou vlastní potřebu vytvořil skriptík, který mi vytvoří DVD-VIDEO ISO obraz ze složky obsahující strukturu DVD. Používá to zenity a mkisofs a je to určené převážně pro nautilus (plugin nautilus-actions). A protože nejsem hajzl, tak vám ho tu pěkně vystavím. Je to pod licencí MIT, takže si s tím dělejte, co uznáte za vhodné.
Cílem tohoto zápisu je sdělit, co se mi nelíbí na GNOME. Možná to jsou pro někoho prkotiny, ale pro mě jsou to zásadní věci, bez kterých se neobejdu.
Další z mých krátkých zápisů.
Nevím proč, ale z repozitářů vývojové verze Ubuntu 7.10 z ničeho nic odstranili mencoder a acidrip. Ještě minulý týden tam byly, dneska už tam nejsou :-(
Takže už ho tam zase přidali, konečně.
Náhodou jsem v GNOME kliknul na Místa-Připojit se k serveru a vybral ze seznamu vlastní umístění a chtělo to nějaké URI. Na wiki jsem si tedy přečetl, co to je a podle příkladu z wiki jsem tam schválně dal "urn:issn:1535-3613", ale nějak to nevzalo (což jsem tušil), takže buď se spletli a místo URI tam mělo být URL, nebo si tu podporu vycucali z prstu ...
Konečně. Stala se věc, na kterou jsem dlouho čekal. Ubuntu 7.10 se stává první distribucí, ve které je již možnost zbavit se odporných adresářů ~/Desktop, ~/Templates, které si vytváří Nautilus.
Nevím proč, ale instalátor Ubuntu na jeho LiveCD nepovolí vytvořit uživatele s velkým písmenem v jeho uživatelském jménu. Chtěl jsem vytvořit uživatele Jarda, ale kvůli tomu stupidnímu instalátoru jsem musel vytvořit uživatele "jarda". Přitom s tím linux (a ani FreeBSD - vyzkoušeno) nemá žádné problémy. Kvůli tomu jsem musel po instalaci ručně spustit sed a změnit domovský adresář (který mě také nenechal nastavit, ale to by mě nevadilo jako nemožnost toho jména):
Tak jsem se po dlouhé době rozhodl zapařit si nějakou tu gamesu. Volba padla na Nexuiz. Večer jsem dal emerge nexuiz
a šel spát. V poledne jsem po probuzení seskočil z palandy přímo k počítači, zapnul monitor a s napůl zalepenýma očima zkoumal, jestli už se to stáhlo a zkompilovalo.
Už je to déle, co jsme měli na filosofii napsat úvahu na jeden Platónův citát. Nepamatuji si přesně jeho znění, ale bylo ta asi nějak takto:
Člověk se bojí smrti, jakoby to mělo být největší zlo. Co když je to ale největší dobro?
A já, né moc úvahový tip, žádnou nemohl vymyslet. Tak jsem si prostě začal psát jakési smyšlené vyprávění na toto téma s tím, že úvahu přinesu na příští hodinu filosofie. Tak tady je.
Tak je to konečně za mnou. Dnes jsem úspěšně složil ústní maturitu z matematiky (1), výpočetní techniky (1), českého jazyka (4) a počítačů a příslušenství (2) a dozvěděl se známku z praktické zkoušky z programování (1). Až na tu češtinu to docela ujde. Nesnáším češtinu a jsem totálně neschopný se z ní cokoliv naučit. I kdybych nad tím seděl celý den, nic bych si nezapamatoval a jestli ano, druhý den bych to už nevěděl. Bylo to něco strašného. Paní profesorka (které strašně děkuji, že mě nechala prolézt) to všechno odříkala za mně, já jen občas přikývl, nahodil pitomý úsměv a sem tam něco málo řekl. Výkon tak na nedostatečnou. Alespoň, že jsem z té slohovky dostal trojku, která se na té čtyřce asi hodně podepsala.
Dneska jsme absolvoval praktickou maturitu z programování ve VisualBasicu (ble, fuj). Skoro celá třída byla včera i dneska úplně vystresovaná, že to nezvládnou, že to neuměj, že to nechápou. A k tomu ještě ten můj stupidní výraz, že tohle mě ta praktická vůbec netrápí. Ještě včera nám paní učitelka dala nějaké příklady, ať si je zkusíme udělat. Že když si je sami uděláme, tak tu praktickou dáme. Ani jsem je neviděl.
Dnes jsem si všiml reklami na "O2 Internet ADSL, který začíná na 2Mbit/s". Ještě nedávno nabízeli jako nejnižší rychlost 512kbit/s, tak jsem si řekl, že bych se mohl podívat na jejich stránky, jestli je už konečně dostupný i u nás. Vyťukám do prohlížeče "http://www.cz.o2.com/" a čekám na načtení flash animace, které se nedostavovalo. Prostě jaksi nefungovala (mám flashplugin 9). Teprve po kliknutí na "English version" jsem se někam dostal. Pak jsem přepsal v adrese en na cz a byl jsem konečně tam. Dám ověřit číslo a výsledek?
Je to asi týden, co jsem instaloval Kubuntu 7.04 alfa 4. LiveCD naběhlo bez problému a vše vypadalo dobře. Nastala instalace. Odklikám jazyk, časovou zónu, rozložení klávesnice a je tu rozdělení disků. Dám vlastní. Spustí se program qtparted a já v něm upravím oddíly na disku hda. Zavřu qtparted a v instalátor jako by nic, nenabízí možnost přípojných bodů, takže zkouším kliknout na další ... á, pád je tady.
Jméno: JXPCommander Jazyk: C Toolkit: Gtk+ >= 2.6 Licence: MIT Stav: Procházení lokálními adresáři, filtrování na základě masky názvu souborů/složek. Dokončit: Operace se soubory, procházení archivy, ISO obrazy, FTP, a jiné. Co víc tam chcete, pište do diskuse.
Stal se mi docela průser. V pátek jsem chtěl trošičku zapracovat na svém commanderu, ale jaksi ... řekněme, že jsem si ho zapomněl zazálohovat. Já vím, jsem strašnej vůl a omlouvám se, ale nevzdávám to. Začal jsem pěkně od znova a možná trochu lépe. Uvidíme, ale hodlám to dokopat alespoň do trochu použitelné podoby.
Tak když už se tady zase rozjela screenshotová mánie, tak se také přidám. I když se na pozadí píše Xandros, je to ArchLinux x86_64. Mě se prostě to pozadí líbí. Ikonky jsou Oxygen (budou v KDE4, já je mám staženy ze svn). Nejsou kompletní, takže se pár ikonek objeví občas z implicitního KDE tématu, některé jsem si udělal sám (složky "K vypálení", Knihy, Obrázky, Projekty, Stažené, Škola). Nalevo v Konqueroru je Metabar (od KDE 3.5 součástí balíčku kdeaddons) s vlastním tématem. Ty tlačítka, co jsou standardně vlevo, se dají skrýt úpravou souboru ~/.kde/share/config/konqsidebartng.rc
.