Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Já nevím co dělat. Nic mě nebaví. Sedět u monitoru mě nebaví, sedět u televize mě nebaví, spát mě nebaví, všechno mi přijde zbytečné a když něco zbytečné není (např. pomáhat druhým), tak nemám či nevím jak, kde, ... nějakou smysluplnou práci nemůžu najít, ... dělat bezdomovce, jsem asi sráč a nemůžu se odhodlat odejít a i kdybych se odhodlal, tak mě to asi stejně nebude bavit a bude to k ničemu.
Senátor Lindsay Graham varoval obyvatele Jižní Karolíny o nebezpečí teroristického nukleárního útoku, pokud nedojde v Sýrii k vojenské akci. Varoval je ten samý den, kdy vysoce postavený vojenský informátor prozradil, že jsou do Jižní Karolíny převáženy nukleární bomby z Texaské letecké základny "mimo záznam".
Zase cejtím nějaký smrad ... Tu je článek. Pokud tedy v příštích hodinách/dnech uslyšíte ve zprávách propagandu, že teroristi bombardovali nukleárními zbraněmi, ...
V středozemí byly odpáleny rakety, údajně jako zkouška raketové obrany mezi USA a Izraelem.
USA se už nemůže dočkat, až bude moci vyvraždit lidi v Sýrii a zcentralizovat jejich banku. Jako by nestačilo, že podporují teroristické skupiny al-qaedy dodávkami zbraní a výcvikem, jež slouží k terorizování občanů a vlády, ty takzvaný 'rebely'. Stejný rebely, co vraždí neozbrojené, muže, ženy i malé děti bez rozdílu, co jí lidská srdce svých nepřátel, co napadají kostely a uřezávají hlavy křesťanům.
Tak v Kongresu zamítly zákon s 205 hlasy pro, 217 proti, jehož cílem bylo zabránit NSA špehování telefonů. Hlasování předcházelo jebání z Bílého domu a chvilku před tím si NSA pozvala pár kongresmenů na jakési jednání - asi je nám jasné, co se tam dělo. Buď jim vyhrožovali vraždou, mučením, či vraždou a mučením jejich blízkých, nebo jim nabídli mastný úplatek či vymívali mozek patriotismem. Těď otázka, jestli to nebyla pouze šaškárna na občany, aby si mysleli, že kongres něco dělá. Více tady, tady a pak ještě něco tady.
Federálové chcou privátní SSL klíče. Více
Kdysi jsem si udělal takovou blbost na konfiguraci monitorů (tu). No už se nelíbí, je tam minimum ošetřovaných chyb a navíc je konfigurace hardcodovaná.
Tak jsem z nudy začal dělat na prográmku pro nahrávání z opengl aplikací. recordmydesktop nefunguje moc dobře (ve fullscreenu to bliká, je to pomalé, hnusný výstup) a GLC se chová tak nějak divně, někdy vytvoří několik streamů po stisku start/stop, někdy to všechno nacpe do jednoho, při přepnutí na další soubor to v něm vytvoří stejný počet prázdných streamů jako v předchozím a pak začne vytvářet nový, pokud jsou v souboru 2 a více streamů, tak na začátku druhého je jen černo a to tolik sekund, jako v předchozím streamu, ... a hlavně nechutně obrovské soubory kvůli neztrátové kompresi.
Neví někdo, jestli mám nárok na nějaké dávky, když jsem nezaměstnaný a nikdy jsem nebyl? Třeba něco jako existenční mimimum? Otec mě pořád posílá na sociálku, já mu říkám, že mi stejně nic nedají a on pořád, že mi něco dát musejí ...
Protože můj skriptík v bashi na hledání v obsahu souborů byl nechutně pomalý a už mě to štvalo, tak jsem upatlal narychlo jednu utilitku v C++. Je to trošku prasácky, ale pro mé účely to stačí. Ke stažení v příloze prvního komentáře, jak skriptík, tak program.
Já nevím, co si to vymysleli za kravinu. Pravidelně po mě chtějí "kvůli bezpečnosti" na svých webech, abych zadal heslo. E-mail je tam předvyplněný a pod ním políčko pro heslo. Firefox mi ho z neznámého důvodu na této stránce né a né doplňovat automaticky. Musím kliknout na "přihlásit jako jiný uživatel", aby se mi ukázala "normální" přihlašovací stránka, kde mohu vyplnit i mail, tam mi to firefox automaticky doplní. Fakt nevím, tahle kravina je k ničemu a jenom mě to otravuje.
Více pirátské noviny.
Update: Tak už vyšla zprávička, poprosím zájemce, aby diskutovali tam, bude to lepší a uvidíto i ti, kdo mě blokují (možná).Tak už jsem tu párkrát prohodil řeč o tom, jak si jen tak z nudy programuju kravinky okolo DragonAge Origins.
Bohužel, GCC je všemocné a i ten assembler umí lépe než já. Ve svém programu potřebuji převádět čísla na řetězce (až 99999999 krát v cyklu). Řetězec musí bít zarovnané vpravo v poli zaků (velikost 8) a obsahovat úvodní nuly, pokud je kratší než 8.
IntPtr CoTaskMemAlloc(int)
, přitom dokumentace Windows API tvrdí, že argument funkce CoTaskMemAlloc je SIZE_T, tj. jejich .NET kód je jednoznačně rozbitý a jestli jim to dodnes fungovalo, tak maj z prdele štěstí. Bohužel já jsem to "nedisassembleroval", takže bych jim to asi neměl nějak hlásit :-)
Dneska jdu na pracák a mám z toho psotník, vůbec nevím, co a jak. Tenhle zápis je jen mé ulevení, tak si toho nevšímejte.
Jelikož pro Windows (samozřejmě se bavím o 64bit verzi) ještě nikdo nenapsal nativního klienta, rozhodl jsem se něco na ten způsob spatlat.