Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Zápisek byl přesunut sem: SSH/GPG agent vs. gnome-keyring-daemon
V blogpostu Jak skamarádit openvswitch a systemd jsem uvedl ukázkový příklad konfigurace virtuálního portu switche se zapojeným síťovým rozhraním eth0. Tento zápis rozšiřuje téma o volby nezbytné pro správné nastavení VLAN.
Závěrečný díl teoretické části seriálu o programovatelné logice přináší především seznam literatury a odkazů pro další studium. Případná další pokračování by již měla být zaměřena na praktické příklady.
Zajímají vás programovací jazyky? Ještě jste neslyšeli o Elixiru? Zkusím vám ho krátce přiblížit.
Poslední dobou se tady řeší samá vážná témata, tak to zkusím trochu odlehčit blogem osobního charakteru.
Pořídil jsem si hodinky LG G Watch R, na kterých běží Android Wear a rozhodl jsem si pro ně udělat jednoduchou aplikaci, která mi řekne, kdy mi jede nejbližší tramvaj. K tomu musím někde získat data, a tak jsem prozkoumal, jak funguje Pubtran a IDOS API.
I'm delighted to announce the availability of libisds 0.10 and shigofumi 0.6.
Po po předvčerejším a včerejším díle následuje zakončení: Systemd a řízení zdrojů – KVM hosté a systemd-user – Squid proxy pro Pacmana – Transmission.
Po včerejším díle je dnes na pořadu následující: KVM s LVM, btrfs a 9pfs – KVM hosté s X11 a systemd-user – slepé uličky s grafikou v KVM. Zakončení zítra.
Nakonec jsem zápisek rozdělil, dnes tedy: Popis výchozí situace – Hardware – UEFI – Odemykání LUKS přes SSH – KVM síťování – KVM s btrfs a 9pfs. Pokračování zítra a pozítří.
Nedávná aférka kolem úniku hesel ze serveru jabbim.cz, googlí oběšenec a rodinná vánoční mobilizace mne pohnuly k tomu, abych na svém serveru - kromě jiného - spustil také vlastní XMPP server. Volba padla na prosody, které mi je sympatické tím, že se obejde bez databázového serveru. A jelikož kecálka využívám poměrně hojně, raději než e-mail, narazil jsem přitom na zajímavou utilitku sendxmpp, které zde kupodivu zatím nikdo větší pozornost nevěnoval.
Před několika dny se ve zdejší linuxové poradně objevil dotaz, který lze přeformulovat zhruba takto: Jak nastavit v konfiguraci Apache WebDAV, aby se přes jedno URL dostal uživatel po přihlášení vždy jen a pouze do svého adresáře? Zaujalo mne to, protože z mého pohledu je WebDAV v současné době snad jediné multiplatformí řešení, vhodné pro sdílení dat, které se obejde bez cloudových služeb velkých společností.
Už několik let používám myš Logitech MX Anywhere. Jediné, co mne štvalo byla slabší výdrž na baterie. Na alkalické baterie byla maximální výdrž 3 měsíce, na nabíjecí Eneloop jen něco málo přes měsíc. Navíc s akumulátory většinou myš klekla bez jakéhokoli varování.
V tomto pokračování seriálu o programovatelné logice si velmi lehce představíme nejdůležitější jazyky pro popis hardwaru a verifikaci logických systémů. Případný zájemce o předchozí díly se musí na začátek postupně proklikat z minulé kapitoly.
Beaglebone Black se od původní desky liší. Jak připojit teploměr v novém systému?
Je tu další pokračování seriálu o programovatelné logice. Tentokrát si místo obecných popisů ukážeme pár praktických obvodů, které mohou ušetřit mnoho bezesných nocí strávených hledáním chyb v návrhu těsně před termínem odevzdání. Minulý díl najdete zde, odtud se pak dá postupně proklikat ke všem předchozím dílům.
K tarifu T-Mobile Komplet mám druhou datovou SIM kartu a nevěděl jsem, co s ní. Poté, co mé bydliště T-Mobile pokryl LTE (do té doby jen EDGE), dostal jsem nápad udělat si záložní konektivitu pro případy výpadků VDSL.
Pro několik málo zájemců přichází pokračování seriálu o programovatelné logice. Tentokrát se pokusím popsat základní principy a doporučení, které je dobré dodržovat při vývoji logických obvodů implementovaných v FPGA. Linky na předchozí díly seriálu najdete v záhlaví minulé části.
Původně se měl tento blogpost jmenovat: "Proč spolu openvswitch a systemd neka..?", ale podařilo se mi to lousknout, tak bych tady chtěl popsat v čem spočíval problém, než to - jako obvykle - zapomenu.