OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
V blogpostu Jak skamarádit openvswitch a systemd jsem uvedl ukázkový příklad konfigurace virtuálního portu switche se zapojeným síťovým rozhraním eth0. Tento zápis rozšiřuje téma o volby nezbytné pro správné nastavení VLAN.
Závěrečný díl teoretické části seriálu o programovatelné logice přináší především seznam literatury a odkazů pro další studium. Případná další pokračování by již měla být zaměřena na praktické příklady.
Zajímají vás programovací jazyky? Ještě jste neslyšeli o Elixiru? Zkusím vám ho krátce přiblížit.
Poslední dobou se tady řeší samá vážná témata, tak to zkusím trochu odlehčit blogem osobního charakteru.
Pořídil jsem si hodinky LG G Watch R, na kterých běží Android Wear a rozhodl jsem si pro ně udělat jednoduchou aplikaci, která mi řekne, kdy mi jede nejbližší tramvaj. K tomu musím někde získat data, a tak jsem prozkoumal, jak funguje Pubtran a IDOS API.
I'm delighted to announce the availability of libisds 0.10 and shigofumi 0.6.
Po po předvčerejším a včerejším díle následuje zakončení: Systemd a řízení zdrojů – KVM hosté a systemd-user – Squid proxy pro Pacmana – Transmission.
Po včerejším díle je dnes na pořadu následující: KVM s LVM, btrfs a 9pfs – KVM hosté s X11 a systemd-user – slepé uličky s grafikou v KVM. Zakončení zítra.
Nakonec jsem zápisek rozdělil, dnes tedy: Popis výchozí situace – Hardware – UEFI – Odemykání LUKS přes SSH – KVM síťování – KVM s btrfs a 9pfs. Pokračování zítra a pozítří.
Nedávná aférka kolem úniku hesel ze serveru jabbim.cz, googlí oběšenec a rodinná vánoční mobilizace mne pohnuly k tomu, abych na svém serveru - kromě jiného - spustil také vlastní XMPP server. Volba padla na prosody, které mi je sympatické tím, že se obejde bez databázového serveru. A jelikož kecálka využívám poměrně hojně, raději než e-mail, narazil jsem přitom na zajímavou utilitku sendxmpp, které zde kupodivu zatím nikdo větší pozornost nevěnoval.
Před několika dny se ve zdejší linuxové poradně objevil dotaz, který lze přeformulovat zhruba takto: Jak nastavit v konfiguraci Apache WebDAV, aby se přes jedno URL dostal uživatel po přihlášení vždy jen a pouze do svého adresáře? Zaujalo mne to, protože z mého pohledu je WebDAV v současné době snad jediné multiplatformí řešení, vhodné pro sdílení dat, které se obejde bez cloudových služeb velkých společností.
Už několik let používám myš Logitech MX Anywhere. Jediné, co mne štvalo byla slabší výdrž na baterie. Na alkalické baterie byla maximální výdrž 3 měsíce, na nabíjecí Eneloop jen něco málo přes měsíc. Navíc s akumulátory většinou myš klekla bez jakéhokoli varování.
V tomto pokračování seriálu o programovatelné logice si velmi lehce představíme nejdůležitější jazyky pro popis hardwaru a verifikaci logických systémů. Případný zájemce o předchozí díly se musí na začátek postupně proklikat z minulé kapitoly.
Beaglebone Black se od původní desky liší. Jak připojit teploměr v novém systému?
Je tu další pokračování seriálu o programovatelné logice. Tentokrát si místo obecných popisů ukážeme pár praktických obvodů, které mohou ušetřit mnoho bezesných nocí strávených hledáním chyb v návrhu těsně před termínem odevzdání. Minulý díl najdete zde, odtud se pak dá postupně proklikat ke všem předchozím dílům.
K tarifu T-Mobile Komplet mám druhou datovou SIM kartu a nevěděl jsem, co s ní. Poté, co mé bydliště T-Mobile pokryl LTE (do té doby jen EDGE), dostal jsem nápad udělat si záložní konektivitu pro případy výpadků VDSL.
Pro několik málo zájemců přichází pokračování seriálu o programovatelné logice. Tentokrát se pokusím popsat základní principy a doporučení, které je dobré dodržovat při vývoji logických obvodů implementovaných v FPGA. Linky na předchozí díly seriálu najdete v záhlaví minulé části.
Původně se měl tento blogpost jmenovat: "Proč spolu openvswitch a systemd neka..?", ale podařilo se mi to lousknout, tak bych tady chtěl popsat v čem spočíval problém, než to - jako obvykle - zapomenu.