OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
getaddrinfo()
, getnameinfo()
, res_query()
a res_search()
za pomoci standardních libc funkcí a vláken. Pokud jsou moje informace správné, tak by měla být dnes pohlcena systemd. Sám jsem se zatím dostal k prozkoumání té originální.
Dostal jsem se k práci, kde je jedním z úkolů upravování DalvikVM. To se neobejde bez neustálého kompilování celého Androidu. Jeho strom používá staré dobré(?) make
, ovšem s neuvěřitelnou hromadou Makefile
souborů, které se při každé kompilaci musí znova a znova parsovat, i když se vůbec nezměnily.
Na linuxe je možné dotykový display používať rôznymi spôsobmi. Lineárne dotykové vrstvy sa dajú nakalibrovať a používať priamo cez evdev (nepoznám však žiaden lightweight kalibrátor), alebo cez knižnicu tslib (tá zvláda aj nelineárne dotykové vrstvy). Tento blog bude tak trochu o konverzii kalibrácie z tslib-u na min/max hodnotu pre evdev, trochu o úprave knižníc tak aby dokázali pracovať s prehodenou osou a nakoniec o úprave kernelu.
Dnešný blog bude o skompilovaní Qt5 a transformáciu Olinuxino A20 micro na retro hraciu konzolu. Textu okrem pár príkazov moc nebude, o to viacej som tu napchal fotiek a videí
Tento blogpost je volným pokračováním seriálu na téma zobrazování komentářů z exif tagů, jehož poslední volné pokračování s názvem jsem zde publikoval zhruba před pěti lety. V té době se stal mým favoritem z hlediska vložených komentářů k obrázkům geeqie, ale citelně jsem postrádal jednu dosti důležitou funkcionalitu - možnost provést korekci času vytvoření souboru.
Na právě probíhající konferenci Linux Days máme (OpenAlt) svůj stánek. Kromě přednášek se tedy můžete přijít podívat i na zajímavý hardware.
Grafický čip mali 400 je v súčasnosti jeden z najbežnejšie používaných grafických čipov na ARM doskách / tabletoch. Ako to u propietárnch ovládačov býva zvykom väčšinu práce odvádza propietárna časť v userspace. Malá časť kódu, ktorá poskytuje rozhranie k hardvéru je (a musí byť kvôli GPL) open source. Nedávno sa mi podarilo nájsť binárny ovládač r4p0. Tento blog bude o tom ako rozbehať r4p0 na SoC značky Allwinner.
Narazil jsem na velmi zajímavě vypadající knihu o umělé inteligenci, plným názvem Artificial Intelligence - foundations of computational agents. Kniha je na webu dostupná pod Creative commons licencí, ale jen jako HTML. Na webu se sice s trochou snahy dá najít i jako .pdf
, ale to mi moc nepasuje do čtečky, proto jsem se jí rozhodl převést na epub.
Na Připravto používáme mnoho různých formátů dat. Jako hlavní pracovní formát používáme pickle modul (ukládání dat) + shelve (slovník pro ukládání), který je dobře použitelný právě pro Python. Vzhledem k tomu, že aplikace vytváří množství rozdílných dat, tak je potřeba mít dostatečně pružnou databázi. Data se váží pro jednotlivé produkty - nábytek, kde jsou informace o rozměrech, materiálech, kování, dílcích a apod po zakázky, zpracované kalkulace a podobně.
První polovina roku 2014 je za námi a na světě existuje víc virtuálních měn, než se dá spočítat, protože než dopočítáte, tak alespoň dvě nové vzniknou. Mnoho jich vzniká prostě proto, že je jednoduché si vytvořit vlastní fork Bitcoinu či Litecoinu. Je možné najít všechny možné varianty zvířat (doge, catcoin, foxcoin, birdcoin, horsecoin atp..), různé národní měny (czechcoin, e-gulden, ..), ale i zajímavé myšlenky (namecoin, gridcoin, coloredcoin). Kdo chce, může si projít celý dlouhý seznam.
Pred pár dňami mi do schránky vhodili novú ARM dosku s dvojjadrovým procesorom Allwinner A20. Rôznych pokusov o použitie raspberry ako náhradu klasického počítača som už videl viacej, ale všetko bolo príšerne príšerne pomalé. Od A20 som nič viac nečakal, o to viac ma táto skôr low end hračka prekvapila. Nakoniec by som rád našiel komponenty na ultraprenosný počítač určený na prácu v teréne s extrémnou výdržou na baterku.
Tak nějak si uvědomuju že jsem sem toho moc poslední dobou nenapsal ale zkusím to napravit. A slibuju že alespoň v některých věcech se tenhle zápisek bude týkat i Linuxu.
Jsou aplikace, které v produkčním prostředí dost dobře testovat nelze. Jednou z nich je Pacemaker a jeho služby.
Ubehol už viac ako rok a pol od posledného zápisu, tak som sa rozhodol, že trochu popíšem, čo sa za ten čas zmenilo.
Před časem jsem hledal, jak v systému najít duplikáty souborů a nechat jen ty, které jsou ty "správné". Ve finále jsem použil program fdupes.
Jelikož se mi nedávno do rukou dostala chytrá krabička DIR-510L od společnosti D-Link, rozhodl jsem se podívat se, jak je na tom z hlediska bezpečnosti.
Dnes se podíváme na to jak nainstalovat linux na stroj, ke kterému není k dispozici ani klávesnice, ani monitor. Aby to nebylo tak jednoduché, tak to všechno bude nainstalováno do šifrovaného kontejneru, ke kterému se po rebootu zadává heslo přes SSH.
Typové systémy mohou výrazně zjednodušit konstrukci a údržbu větších programů. Python bohužel zatím žádný oficiální typový systém nemá, ale zřejmě se blýská na lepší časy. Guido van Rossum, autor jazyka, přišel s návrhem, aby se anotace funkcí specializovaly pro typové anotace. Předpokládám, že je jen otázkou času, kdy Python dostihne Dart a získá volitelný typový systém.
-march=corei7
na základě zjištění, které klíčové slovo nejvíce odpovídá mému procesoru. Všechno bylo fajn do té doby, než se stroj porouchal a bylo potřeba bez zbytečného zdržení přenést systém na starší stroj.
To že autor referenčnej implementácie pythonu si z výkonu ťažkú hlavu nerobí je vo všeobecnosti známe. Benchmarky referenčnej implementácie sú pomerne jednoznačné (škoda, že medzi benchmarky nechcú zaradiť PyPy). V dnešnom blogu sa pozrieme tak trochu na črevá PyPy, RPython (python ktorý je schopný bežať približene rovnako ako C program) a benchmarky s V8.