Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Jsou aplikace, které v produkčním prostředí dost dobře testovat nelze. Jednou z nich je Pacemaker a jeho služby.
Ubehol už viac ako rok a pol od posledného zápisu, tak som sa rozhodol, že trochu popíšem, čo sa za ten čas zmenilo.
Před časem jsem hledal, jak v systému najít duplikáty souborů a nechat jen ty, které jsou ty "správné". Ve finále jsem použil program fdupes.
Jelikož se mi nedávno do rukou dostala chytrá krabička DIR-510L od společnosti D-Link, rozhodl jsem se podívat se, jak je na tom z hlediska bezpečnosti.
Dnes se podíváme na to jak nainstalovat linux na stroj, ke kterému není k dispozici ani klávesnice, ani monitor. Aby to nebylo tak jednoduché, tak to všechno bude nainstalováno do šifrovaného kontejneru, ke kterému se po rebootu zadává heslo přes SSH.
Typové systémy mohou výrazně zjednodušit konstrukci a údržbu větších programů. Python bohužel zatím žádný oficiální typový systém nemá, ale zřejmě se blýská na lepší časy. Guido van Rossum, autor jazyka, přišel s návrhem, aby se anotace funkcí specializovaly pro typové anotace. Předpokládám, že je jen otázkou času, kdy Python dostihne Dart a získá volitelný typový systém.
-march=corei7 na základě zjištění, které klíčové slovo nejvíce odpovídá mému procesoru. Všechno bylo fajn do té doby, než se stroj porouchal a bylo potřeba bez zbytečného zdržení přenést systém na starší stroj.
To že autor referenčnej implementácie pythonu si z výkonu ťažkú hlavu nerobí je vo všeobecnosti známe. Benchmarky referenčnej implementácie sú pomerne jednoznačné (škoda, že medzi benchmarky nechcú zaradiť PyPy). V dnešnom blogu sa pozrieme tak trochu na črevá PyPy, RPython (python ktorý je schopný bežať približene rovnako ako C program) a benchmarky s V8.
V dnešnom blogu sa prenesieme do čias nedávno minulých, kedy si výrobcovia hardvéru dovolili aj niečo viacej než kopírovať jednu značku s nahryznutým jablkom v logu. Predstavíme si niekoľko dnes už muzeálnych prenosných PDA / prenosných počítačov.
Rozhodl jsem se trochu rozvířit bahno hnijícího rybníku okolo QCADu & spol ...
Je tomu něco přes rok, co jsem tady publikoval blogpost na téma Puppet a konfigurační nástroj Augeas. Čas trhnul oponou, a já během toho roku začal používat další vymoženosti Puppetu o kterých vám chci, prostřednictvím tohoto čtení na neděli, potlachat. Chronologicky shrnuto budu psát o:
sudo apt-get install xclip
alias schranka="xclip -selection c"
echo 'alias schranka="xclip -selection c"' >> .bashrc
echo "Hello World!" | schranka
Teď stačí dát kdekoliv v X Ctrl + V
V minulosti jsem psal článek o barvičkách v terminálu a o tom jak si nastavit vzhled promptu v Bashi. Tohle je tip, který s tím úzce souvisí – jak udělat, aby příkaz za promptem měl jinou barvu, než je výchozí barva textu v terminálu (aniž by to ovlivnilo výstup spouštěného příkazu).
Taky vás štve, že rsync nepozná, že se soubor pouze přejmenoval anebo přesunul, a tak ho prostě na destinaci ignoruje/smaže (podle toho zda uvedete --delete) a začne ho znova přenášet ze zdroje? Existuje na to lék.
Skript pro automatickou aktualizaci aplikací FireFox, Thunderbird atp., které stahuje z ftp.mozilla.org, svůj průběh loguje do souboru, případně odesílá e-mail s reportem.
Stará NASka praská ve švech. Disky v ní jsou téměř 5 let staré a jsou v RAID5. Hodně blbá kombinace. Navíc na začátku jsem učinil pár nepříliš šťastných rozhodnutí ohledně rozdělení, které mě nyní iritují. Část vyhrazená pro raw iSCSI je příliš malá takže se mezi ostatními daty válejí obří iSCSI soubory a podobně. Ostatně neznám nikoho, kdo měl v tomto směru dobrý odhad, pominu-li šťastlivce, kteří si můžou dovolit mít všechno na jednom svazku. Teoreticky by se daly udělat nějaké shrinky/expandy/přesuny... jenže mě se do experimentů na 7 TiB svazku, navíc z větší části nezálohovaném, příliš nechce.
Nedávno som bol nútený kvôli hacknutu niekoľkých PHP webov robiť bezpečnostný audit. Narazil som pri tom na niekoľko zaujímavých spôsobov útoku na web. V dnešnom blogu sa pozrieme na 2, ktoré ma zaujali asi najviac.
Delší dobu přemýšlím, čím nahradit svůj router. V současné době mám Linksys WRTU54G-TM s OpenWrt. Sice to nějak funguje, ale v poslední době s tímto řešením spokojený nejsem.
Včera 6. května byl Mezinárodní den boje proti DRM (Digital Restrictions Management). DRM obecně jsou technologie, které škodí uživatelům a brání jim v tom, aby mohli používat svůj majetek (např. počítač nebo datové nosiče). Typicky se jedná o malware a další škodlivé prostředky.
Leckdo má ještě v živé paměti, jak se s velkou slávou podepisovala kořenová zóna DNS. U nás se pak hovořilo o tom, jak jsme ohledně zavádění DNSSEC vpředu. Jenže celé se to nějak zadrhlo. Již od začátku loňského roku podíl domén s DNSSEC klesá, v posledních měsících jde dokonce o absolutní pokles. Co se děje?
Vzhledem k tomu, že jsem se nedávno pozastavil nad tím, jak jsem prakticky nastěhován u společností jako je Google, nebo Facebook, rozhodl jsem se, kde to je jen možné, přestěhovat služby k sobě (na svůj server) a dále jim již neposkytovat všechny své osobní údaje. Bezproblémový byl přesun těchto služeb: e-mail, kontakty (CardDAV), kalendáře a úkoly (CalDAV), zálohy SMS a log volání (složka na IMAP serveru), synchronizace prohlížeče (přešel jsem zpět na Firefox, u kterého je rozběhání vlastního sync serveru otázkou chvíle). Pak jsem se dostal k IM.