Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Jako vždy v zimě zbylo trochu času si hrát, už dlouho mě lákalo udělat si nějaké porovnání kam se kodeky pro video posunuly za poslední roky, všude se píše o HEVC jako nástupci pro 4k video, abych se přiznal spíš mě na nových kodecích přijde zajímavá až 50% úspora datového toku při stejné kvalitě.
Zdravím, zhruba od půlky ledna letošního roku (tedy asi měsíc) intenzivně pracuji na vývoji webaplikace, která by umožnila snadno vytvářet interaktivní a názorné vizualizace prakticky čehokoliv co se hýbe, mění, zvětšuje, zmenšuje, přetéká, podtéká ... zkrátka je to živé.
Konečně dorazily dva nové SSD disky Samsung SSD 840 EVO 120G, jimiž jsem měl v úmyslu nahradit dva stávající SSD disky OCZ-VERTEX3 60GB, kterým minulý týden skončila záruka. Pro disky o něco větší jsem se rozhodnul především z toho důvodu, že za uplynulý rok objem mnou skladovaných git repozitářů přeci jenom o nějaký ten gigabajt vzrostl a také se mi moc nelíbilo procento zbývajícího místa - prakticky nebylo kam dělat snapshoty.
Je tomu víc jak rok, co jsem sepsal blogpost na téma "Btrfs jako systémový FS na notebooku". Už ani nevím, proč jsem jej tenkrát nepublikoval. Natrefil jsem teď na ten odložený zápisek, protože se chystám k výměně původních 60GB SSD disků za novější, a tak mě napadlo, že by se snad přeci jenom mohly tyto informace - včetně shrnutí stávajících zkušeností - hodit.
Už jsem se tady na blogu zmiňoval o mých výletech do Dublinu. Protože jsem socka, tak o víkendech v Dublinu přespávám v hostelech - a tam používají takové magické kartičky k otevírání dveří ...
Dnes si ukážeme, jak provozovat Raspbian z externího disku. Nebudu řešit jaké byste k tomu měli mít důvody, v mém případě byl často USB disk rychlejší jak SD karta a tak proč to nezkusit? Navíc se nemusíte bát o životnost karty, na kterou by mohl nějaký zlý proces pravidelně zapisovat data (logy, statistiky, uptimed,..).
(v tomto zápisku se nic nedozvíte – naopak se chci něco dozvědět já)
Dělám malý průzkum (časem napíšu proč a jak) ohledně SQL klientů. Jakého databázového klienta používáte? Proč? Co vás na něm štve a co naopak považujete za užitečné a chybí vám to v jiných programech? Používáte GUI, TUI nebo CLI rozhraní? Jaké jsou vaše typické úlohy – ruční ah-hoc dotazování nebo pouštíte nějaké skripty a výstup dále zpracováváte? Jaké SŘBD používáte?
Dnešný mikroblog je určený tím, ktorí by potrebovali čítať sériové číslo na týchto SoC, alebo tým ktorých zaujíma ako sa vôbec sériové číslo SoC číta / zapisuje.
Způsobů, jak zajistit automatické číslování rovnic v LibreOffice je několik, velmi známý je například způsob zděděný ještě z OpenOffice, který je ale v základní instalaci pouze anglické lokalizace. Uvedený způsob sice funguje, ale za sebe jej musím označit jako velmi nepěknou implementaci této funkce.
PCUT - plain C unit testing - je maličká knihovnička pro psaní unit-testů do čistého C. Napsal jsem ji, protože jsem nenašel žádný hotový framework, který by nepotřeboval spousty obalového kódu pro spuštění několika málo testů. Třeba se někomu bude líbit a zkusí ji taky používat.
Na světě se poslední dobou objevily stovky různých virtuálních měn - deriváty Bitcoinu. Lidi je zakládají z různých důvodů; někdo to dělá proto aby zbohatl, protože ten kdo začně nejdřív bude mít nejvíc coinů. Jiní to dělají, protože nesouhlasí s některými principy Bitcoinu, například počtem vytěžených peněz, či s algoritmem hashování. Příkladem budiž Litecoin, Namecoin, Novacoin, Feathercoin, Peercoin, nebo Primecoin. Všechny jmenované mají jedno společné - před pár měsíci o nich skoro nikdo neslyšel a teď stojí jedna jejich jednotka na burze 5 až 20 dolarů. Nyní se na scéně objevila nová měna - dogecoin a o té bude tenhle blog.
Chtěl jsem si přizpůsobit mocp tak, aby podporoval playlisty s oblíbenými písničkami. Klávesa F1
bude mít za úkol přidat právě přehrávanou písničku do playlistu číslo 1 (klávesa F2
přidá právě přehrávanou písničku do playlistu číslo 2...). Klávesa F10
vyčistí aktuální playlist a přidá (po vyčištění) do něj (rekurzivně) hudební soubory z aktuálně vybraného adresáře, z aktuálně vybraného souboru playlistu či přidá právě vybraný hudební soubor. Playlisty s oblíbenou muzikou budeme ukládat do fast dir 1
(do něj se dostaneme přes klávesu '!').
Nexus devices feature a working, accesible UART port in rather interesting place - it is built into the headphones jack.
Ve zkratce pro znalé: na Filipínách řádil hurikán Haiyan, Humanitarian Openstreetmap Team vytváří krizovou mapu, připojte se!
Před týdnem se tu objevil blogpost na téma Barevný prompt a barvičky v terminálu obecně. Škoda, že autor tohle vděčné téma nerozebral víc, takže nezbývá než také přihodit hrst do mlýna. Tentokrát o tom, co se dá použít, když si chci obarvit výstup na terminálu.
Two days ago I finally received my "new" wireless Apple keyboard I bought on Aukro. Czech Post took its time - 6 days for a distance of 200 kilometers. But hey, what can you expect from a state-owned company. But this blogpost isn't about Czech Post, it is about the Apple keyboard and Linux Mint 13.
Možná jste někdy měli na potřebu paralelizace vašeho pythonního scriptu a thready se pro vás ukázaly jako nevhodné z důvodu jejich vysoké náročnosti (zkuste si spustit 800 threadů a pochopíte o čem mluvím). Přesně pro takovéto případy byl vytvořen Stackless python, který vám umožní používat microthready/korutiny/tasklety za použití preemptivního multitaskingu.
Je mi potěšením oznámit dostupnost knihovny libisds 0.8 a programu Šigofumi 0.4, která završuje 9 měsíců vývoje.