Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Následující text je úvaha o tom, zda by mělo něco takového smysl. Podle mě už dnes spíše ne, ale třeba se mýlím.
Nedávno jsem to znovu počítal, a ejhle, krize středního věku je tu! I já jsem patrně smrtelný a z toho vyplývá, že nebudu schopen zabývat se během života vším, čím bych si přál se zabývat.
Na aukru se poslední dobou roztrhl pytel s malými zařízeními, které stačí zastrčit do USB a ony vám po spuštění patřičného programu začnou na účet připisovat zlomky Bitcoinů. Jedno takové jsem si koupil za účelem výzkumu, abych otestoval, jestli se vůbec vyplatí něco takového provozovat.
Možná jsem se špatně rozhlížel a někdo mě vyvede z omylu, ale dle mého zjištění, nelze bez úpravy na CentOS nastartovat systém, který má šifrovanou root partition jinak, než v interaktivním režimu a vyťukat heslo pro odemčení root partition. Tak jsem to přemluvil a zde je „návod“ jak…
Jak lze totálně zabít RFID řešení v enterprise sféře postavené na linuxu aneb Intelleflex nebrat.
V minulém díle jsem popsal jak rozchodit xrdp a guacamole za pomoci několika "aptitude install" a chvilky konfigurace. Dnes si ukážeme jak se to dělá "the hard way".
V lednu jsem tady zveřejnil příspěvek o tunelování skrz korporátní proxy, samozřejmě takové řešení není zrovna ve shodě s bezpečnostní politikou, ale mít přístup k vlastnímu linuxovému systému se prostě hodí, tak jsem se rozhodl toto řešení "zlegalizovat".
Mám už několik produkčních hostů, všichni jsou typu qemu plná virtualizace s HW podporou, s image ve formátu qcow2 a jsou na cLVM svazcích. Hledal jsem, jak je efektivně zálohovat.
Ačkoliv se Darling občas objeví na Phoronixu, tak Phoronixu se nedá věřit. Jeho redaktor se mnou nikdy nebyl v kontaktu, takže si jen dělá obrázek podle toho, co někde zahlédne, takže zpravodajství opravdu na prd. Co teprve weby, co to od něj opíšou (zdravíme ZDNet).
Printrbot Simple je pravděpodobně nejlevnější 3D tiskárna na trhu. Prodává se za 299 dolarů. V tomto zápisku se chci podělit o první zkušenosti po dvou večerech jejího sestavování a testování.
Dlouho jsem přemýšlel na co využít druhé Raspberry Pi, které se mi leželo v šuplíku. Při brouzdání po Internetu jsem narazil na obrázek malého herního automatu postaveného z RPi a řekl si „tohle chci“.
Částečně jako pokračování páru mých předchozích blogů, částečně jako reakce na Dreita jsem se rozhodl publikovat několik odkazů na různé zajímavosti, které mě v poslední době zaujaly. Nejedná se o linuxové věci, ale o programování a techniku se to alespoň lehce otírá :)
OLinuXino je vývojová doska s (prevažne) otvoreným hardvérom a softvérom. Na tomto pomerne zaujímavom zariadení sa dá spustiť Linux so štandardným desktopom. V dnešnom blogu sa pozrieme bližšie na túto dosku a periférie ako dotykový TFT panel a wifi.
Jelikož se situací popsanou v předchozím zápisku jsem stále nebyl spokojen, udělal jsem na svém HTPC několik dalších úprav, o které bych se rád podělil.
Dnes bych se s vámi chtěl podělit o hrst zajímavých odkazů, které mohou být mnoha (nejen) linuxákům užitečné.
Rozhodl jsem se založit si zde na Ábíčku blog. Rád bych v něm občas psal o věcech, které aspoň trochu souvisí s Linuxem nebo aspoň počítači, zejména problémech, které jsem řešil a jejichž řešení by mohlo někomu pomoci. První zápisek bude o tom, jak jsem si zařizoval HTPC, zejména o problémech, na které jsem narazil.
Narazil jsem na problém s rychlostí fce Gdk::Pixbuf::create_from_file() v Gtkmm 2.22 pod Windows. Pokud se použije pro načtení cca 4MB JPEGu 5600x3700, tak jí to trvá cca 10s.
Konečně mi došlo Raspberry PI a tak jsem se rozhodl k jeho prvnímu nasazení: Chtěl jsem „osvobodit“ své USB/MIDI klávesy od nutnosti pokaždé je připojovat k notebooku. Propojil jsem tedy klávesy s Raspberry PI s Raspbianem přes USB, k Raspberry přes malého Jacka bedýnky a ještě to celé napojil do lokální ethernetové sítě, aby se to dalo nějak rozumně konfigurovat.