Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
V práci máme vývojářskou síť bez připojení k internetu z důvodu (pseudo)bezpečnostní politiky. Dokážete si představit, že používat Ubuntu bez aptitude a python bez pip je návrat do středověku. Na rozchození mirroru pro Ubuntu se osvědčil apt-mirror, mirrorovat PyPI bylo o trošku složitější...
Nedávno jsem zde zahlédl diskuze o čtečkách elektronických knih. Jelikož už dva měsíce jednu vlastním, rozhodl jsem se podělit o dojmy z jejího používání.
Nedávno jsem řešil úkol jak spustit novejší verzi MySQL na produkčním serveru, na kterém už aktivně beží starší verze MySQL. Jinýmy slovy: Aby na jednom stroji byly spuštěny dvě verze MySQL. V repozitářích distribuce Debian squeeze (6.0.2) se aktualně nejnovejší verze MySQL (5.6.11) nenachází. Takže si ji stáhneme ze stránek a budeme kompilovat.
Před rokem jsem tady na blogu psal o projektu sstream, který slouží k tunelování TCP přes SSH, a to i v případě kdy se jede přes "jumpbox", který zakazuje TCP forwarding a ani na něm nemáte shell. Sstream už funguje dost stabilně a jedu na něm 40 hodin týdně. Pokud pracujete ve firmě, kde máte vedle sebe na stole dva počítače, mezi nimi pouze takto omezené SSH a chcete rozjet synergy, sstream je přesně pro vás.
Ač by se mnou někteří studenti nejspíš nesouhlasili, mým cílem není jim přinést do života peklo. Domácí úlohy samy o sobě snadné nejsou (toho jsme si plně vědomi), tak proč jim ještě víc znepříjemňovat život tím, že když už úlohu pochopí, vyřeší a chtějí odevzdat, že jim to nepůjde?
Původně jsem měl pro tento blogpost vymyšlený titul "S pimprlaty do Kalkaty aneb vymetání chlévu s Augiášovou pomocí", ale pak mě napadlo, že potenciálního zoufalce, který bude hledat nějaké informace, by asi stěží napadlo pod tímto titulem hledat něco o centralizované údržbě systémové konfigurace počítačů.
Po dlouhé době bych rád napsal něco o posledních událostech týkajících se Gentoo s UEFI a Systemd. Dále bych se chtěl zmínit o komerční podpoře Ubuntu a Gentoo. Je z toho takový pěkný gulášek, tak si ho užijte ;)
Odpočiňme si na chvíli od manažersko-ekonomických diskusí a pojďme se věnovat jedné čistě technické otázce. Analýza Cadusu není ani zdaleka hotová, nicméně už teď lze vyvodit určité závěry ohledně architektury programu. Potřebujeme modulární architekturu, jakýsi framework.
V dnešnom blogu si ukážeme prostriedky pre vývoj aplikácií na veľmi lacnej doske STM32F0 pod Linuxom. Nie som priaznivcom veľkých IDE, takže namiesto pohodlia IDE si zapatláme trochu ruky a pozrieme sa podrobnejšie na to aké nástroje sa používajú na najnižšej úrovni a ako medzi sebou spolupracujú.
Čumákuju, že jsem tu dost možná minulým blogpostem spustil lavinu, což je jedině dobře. Takže k věci: blog bude mít tři díly. V tomto budu řešit parametry, v druhé části ukážu draft gui, jehož potřebu dokonalého vzhledu jsem zmínil minule. V třetím bych rád navrhnul první část uživatelské interakce a princip práce a konstruování v programu.
Na konci meho tridilneho miniserialu o hardware ve vpsFree.cz zbyva jeste probrat sitovani.
Sice jsou Ubuntu a Unity častým cílem hate postů, ale pro mě je tato kombinace nejblíž idealnímu pracovnímu prostředí. Dokonce i Unity, které jsem dříve nemusel, a dokonce jsem kvůli němu od Ubuntu utekl, se vyvinulo v použitelné a hezké prostředí. Až na jeden (no dobře našlo by se jich víc) detail na kráse, který ale už v Raringu bude vyřešen, protože se mi podařilo protlačit patch do upstreamu! Takže jak to vlastně tenkrát bylo.