Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Co nového na Abíčku? Například žebříčky softwarového katalogu, možnost označit se za uživatele aplikace z katalogu, blokování neregistrovaných uživatelů a jiné.
Vím, že už se tu podobné problémy několikrát řešily a právě proto bych se chtěl zeptat někoho, kdo některou z uvedených škol studoval/studuje co lze/nelze očekávat.
Vybírám mezi obory:
CVUT FJFI - Softwarové inženýrství
MUNI - Matematická informatika
Zdravím. Jak jsem již psal v update minulého blogu, není možné Fedoru 7 na Lenovo Z61m s grafickou kartou Ati X1400 jen tak snadno nainstalovat. Ale pokud člověku nestačí problémy, které má normálně, může se o to pokusit..
Poslední dobou nemám moc času (spousta práce), takže sem ani moc nepíšu, dnes bych chtěl jen v rychlosti oznámit super novinku, která mi dnes tak troch vyrazila dech :)
Dnes jsem kontroloval stránky http://madwifi.org kde jsem narazil na patch přidávající podporu pro normu 802.11h na všech atherosech používajících madwifi ovladače.
Konfigurace OpenVPN jako klient/server s certifikátem chráněným heslem.
Objevil jsem náhodou existenci slovního fotbalu na Atlasu, jak tak okukuju soupeře, jsem tam jedinej linuxák. Za cca tejden tam byl jeden z MACem. Jinak samý wokna ... nic moc. Je to ve flashi, slušně to cvičí slovní zásobu. Dlouho tam určitě nebudu :-), je co dělat.
Jsem zacatecnik chci prejit na linux ale nejak nemuzu vlastne se rozhodnout jakou distribuci.Zajimali by mne jake jsou rozdily mezi distribucemi z pohledu normalniho uzivatele. Uz jsem nainstaloval par distribuci. opensuse,kubuntu,pclinuxos,mandrivu.vsechny mi pripadaji stejne.Tady ctu na abc porad nejake hadky hlavne otom treba ze ubuntu je vynikajici distribuce, ale jsem nejak nenasel zady rozdil od ostatnich distribuci. Mozna mi neco unika? Proto jsem se rozhodl napsat tenhle blog.Jestli pak pochopim proc jsou nektere distribuce tolik vychvalovany.protoze ja je posuzuji jen podle sympatie muj zebricek je
1)pclinuxos -duvod je na jednom cd a je hodne zive 2)opensuse - velka firma a more softu na dvd 3)mandriva -delaji ji francouzi mam tu zemi rad 4)kubuntu a ubuntu - dobre navody
Jistě budu za odporného rejpala, ale tak si říkám, jestlipak mají na Aktuálně ošetřená autorská práva pro distribuci hitovky "Dobrý den, prapore hvězd a pruhů".
Nebylo by skvělé přenést pozvánku na koncert z webové stránky přímo do do kalendáře nebo do mobilu? Mikroformát hCalendar vám v tom pomůže.
Struktura této sekce není dobrá. Snažil jsem se ji navrhnout logicky, i s podporou symbolických odkazů (ln), ale můj osobní dojem je, že se struktura nepovedla a je spíše matoucí. Pomůžete nám navrhnout lepší?
Nabídek na různé kurzy IT dovedností je čím dál tím víc. Ceny nejsou zrovna malé a mě by zajímaly vaše zkušenosti z různých kurzů a školení
V pondelok o 23:00 bežal na Markíze povedal by som vcelku priemerný film s Clint-om Eastwood-om - Krvavá stopa (ang. Blood work). Sledoval som ho len tak pomimo kútikom oka, popri čítaní OpenMoko mailing listu. (hľadám nejaký dobrý, ideálne linuxový telefón)
Film sa snaží držať si aspoň mierne nadpriemernú úroveň, čo sa mu myslím aj celkom úspešne darí, všeobecne však v mojich očiach zapadal do priemeru medzi filmy na ktoré človek zabudne a spomenie si na ne až v momente, keď ich práve kvôli tomu pozerá druhý krát. Všetko nasvedčovalo tomu, že rovnaky osud postihne aj tento kúsok keď zrazu prišla 26. minúta..
vcera jsem mel hezkou prilezitost sledovat prirodni ukaz, ktery se objevuje jeste zridkavej nez zatmeni slunce -- upgrade debianu. pro radu lidi veskera romantika konci u prepsani konfigurace apt. ale ja jsem si udelal drobny experimentek.
Minulý týždeň bola v Berlíne jedna z väčších európskych linuxových akcií LinuxTag 2007. Vzhľadom na náhodné, priaznivé a iné okolnosti som sa tam na prvé dva dni vyskytol aj ja.
Už je to déle, co jsme měli na filosofii napsat úvahu na jeden Platónův citát. Nepamatuji si přesně jeho znění, ale bylo ta asi nějak takto:
Člověk se bojí smrti, jakoby to mělo být největší zlo. Co když je to ale největší dobro?
A já, né moc úvahový tip, žádnou nemohl vymyslet. Tak jsem si prostě začal psát jakési smyšlené vyprávění na toto téma s tím, že úvahu přinesu na příští hodinu filosofie. Tak tady je.
Měl bych dotázek do nitra zdejší komunity ... je tady někdo, kdo má zkušenosti s nějakým ISP v Jihlavě ? Sháním spolehlivé připojení pro svoji příbuznou, která počítačům moc nehoví, takže to zbylo na mě. ADSL bych se radši vyhnul kvůli pravděpodobnému zrušení pevné linky a přechodu na VoIP
Google mi vyplivl :
Maturita je hotová. Ani to nedalo tolik práce. Celkem jsem odmaturoval za 10. Ale zmínil bych jistou osudovost. Z jednoho předmětu jsme měli 30 otázek. Jednu jsem při učení vynechal a kterou myslíte že sem si vytáhl? Ale to hlavní přichází až teď. Co dál?
Na dve hodiny mám být ve zlíně ve škole. Normálně jedu mezitim si venku prší, odpočuju ke starému autobusáku (k U1). No a jak tak čekám protože odbočuju doleva tak favo chcípne. Tak startuju, startuju,...
Zdedil jsem konfiguraci (sendmail,Cyrus pop3-imap) a potrebuji nastavit automatickou odpoved kvuli dovolene ve firme. Je jasne, ze server bude lepsim spamovym tercem. Bohuzel s tim nic nenadelam, protoze je to pozadovano.
Čili o tom, jak může i běžný smrtelník za běžných okolností pocítit, že dvaatřicet bitíků je zoufale málo. Předem upozorňuji, že celý text doslova přetéká výrazy z javovského světa, takže byste jej vlastně vůbec neměli číst.
Tak tentokráte bude zápisek krátší. Před časem (zhruba v době, kdy jsem nainstaloval Fedoru 7 Test 4) jsem si nainstaloval mugshot s tím, že si zjistím jaké jsou moje nejpoužívanější aplikace…
Prvni zapis do meho bloku :)
Rozhodl sem se naistalovat a pouzivat Linux. Vybral sem si openSUSE 10.2, ale tuto distribuci se mi proste nepodarilo nainstalovat a zkousel sem snad vsechno. Tak se na ni vybodl a sel sem do Kubuntu ikdyz se mi ciste Ubuntu moc nelibi, no jo predsudky :(
Tak po vlozeni do cd-romu mi nabehl system a hned sem si zvolil instalaci na harddisk a sel na obed. Po navratu z obeda cekalo na me prekvapeni v podobe noveho systemu. Prekvapeni bylo o to vetsi, ze vpohode funguje wifina, monitor stavu baterie a zmena frekvence procesoru. To sem teda fakt cumel, hmm teda cumim. Podle stranek www.ubuntu.cz jsem si naistaloval kodeky na video a mp3.
Zaver? Kubuntu udelalo docela velky krok smerem k lamerskym uzivatelum jako sem ja. Zatim mi tu nic nechybi.. Nic jdu zase na SG-1 :)
Zatim BoldakCupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
WordPress je asi nejpopulárnějším open source blogovacím nástrojem, nicméně pokud se někdo z vás někdy pokusil dělat s WP něco víc, než ho jen stáhnout, nahodit nějaké pěkné téma a vesele blogískovat, tak asi moc nadšen nebyl.
Tak se zdá, že se nám JXP reinkarnoval. Nemohu si pomoct, ale týž paranoidní přístup, stejná záliba v odporných vyřvaných barvách, stejný webhosting..
Ale o tomhle psát nechci.