Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Dovolte mi prosím se podělit o radost (no, jak se to vezme...) - tuto sobotu jsem získal základní státní zkoušku z anglického jazyka. Byl to do značné míry nevšední zážitek, či spíše celá sada zážitků.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tak jsem se zase pobavil nad omezenosti lidi. Na novinkach vysel clanek o rustu hrube mesicni mzdy. Podle statistik je hruba mesicni mzda neco kolem 20 tisic, coz je 28% vydelku prumerneho rakusana.
Článek berte s rezervou, psal jsem ho v trošku horší náladě.
Kniha Dana Browna už je na světě nějakou dobu, přesto mě pořád fascinují reakce katolické církve a některých jejích příznivců.
Katolická církev není zrovna organizací, která by byla nakloněná svobodnému přístupu k literatuře. Přesto je zajímavé sledovat, kolik knih prošlo jen tichým nesouhlasem, a které tituly vyvolaly výraznější odpor.
Markéta si dělala starosti z mojí únavou. Jestli ji snad nezpůsobila její návštěva. Netuší, že to nemá, co z její návštěvou dělat. Jsem unavený permanentně, jak už vždy před dovolenou bývám. Navíc nemládnu, takže už únava po kouskách rok od roku přichází o něco dříve. Byl jsem rád, že tu byla, a byl jsem rád, že se také na nějaký čas uměla zabavit po svém a neočekávala, že ji budu permanentně bavit.
Mám problém. Coby diplomku dělám souřadnicový zapisovač, neboli plotter. Oficiální název je teda "Pohon CNC obráběcího zařízení."
Právě dnes skončil 90. ročník cyklistického, etapového závodu Giro d´Italia. Giro je druhým nejprestižnějším cyklistickým závodem. Začal se jezdit v roce 1909 a byla to italská odpověď na francouzský závod Tour de France. Za vznikem Giro d´Italia stojí italské noviny La Gazzetta dello Sport, který vychází na růžovém papíře. Gazzetta byla zároveň hlavním sponzorem prvních ročníků a podle barvy papíru na kterém vychází je vedoucí závodník oblečen do růžového dresu (běžně je v cyklistice vedoucí závodník oděn ve žlutém).
Nedávno som spozoroval, ze mi veľmi často začína pri dlhšej práci blikať kontrolka disku. Dostalo sa to do takého štádia, že mi už po hodinovej práci zostávala pravidelne svietiť skoro stále a počítač mrzol.
Problém bol nakoniec v tom, že sa mi deaktivoval swap. Chvíľa googlovania a riešenie už potom bolo jednoduché:
Hodne mi pomohol článok: UBUNTU swap problem
Co by ste řekli na to, někde se jen tak sejít a "pokecat" vyměnit si zkušenosti a poznatky? Rád bych tento příspěvek v blogu využil k dohodnutí se na nějaké takovéto akci.
Hover efekt je označení pro vizuální změnu prvku, při přejetí kurzoru myši nad tento prvek. Nejznámější a nejrozšířenější je hover efekt u odkazů.
Historie hover efektu je celkem bohatá a určitě si mnohé postupy dobře pamatujete.
Já si pamatuji tyto:
Tento článek je věnován těm, kteří neznají poslední jmenovaný postup, tedy vytvoření hover efektu pomocí posunutí obrázku na pozadí.
pokračování článku"Komprimované" XML je celkem zajímavý standard, který se používá převážně v AJAXových aplikacích, ale své využití najde i jinde. Bohužel o něm ale není příliš informací.
celý článekNedávno jsem narazil na informaci, kterou kdybych znal dříve, by mi mohla ušetřit pár nepříjemných starostí.
Jako programátor v sobě neustále řeším, zda jsou lepší staticky nebo dynamicky typované jazyky. Na jednu stranu si pamatuju na pocit z Ady, kde je typová kontrola pevná jako skála a chudáček programátor cítí, že se o ni může opřít. Na druhou stranu Ruby a Python rozhodně nejsou jen hračky na tvorbu prototypů, ale opravdové nástroje na psaní velkých programů. Teď jsem narazil na jeden rozhovor s Kvídem, kde praví toto:
Byl to docela hezký den. Sice ráno mi volala zpitá klientka, že trošku pije, pak to vzala její maminka a ta mi objasnila situaci. Dcerunka to do sebe lije od čtvrtka. Tak jsme probrali možnosti co dál. Markéta se divila mý dobrotě. No nevím jakou dobrotu měla na mysli, když jsem dcerunce doporučil důrazným hlasem detox. Pak mi volal další klient. Ten se měl jen chuť napít. Rozmluvil jsem mu jeho úmysl. A byl jsem vzhůru. Během dopoledne se už nic nedělo. Trochu jsem si hrál z FreeBSD a ukazoval Markétě co to umí. Vysvětlila mi, že ji wokna ještě nespadly a že má stále zapnutý antivirový program.
2. června
Dneska jsem se celý den flákal a děsně mě to bavilo.
Tak jsem se po delší době opět dostal k tunění svého placatého přítele (HP nx6110). Od jisté doby, ani nevím od kdy, mi nechce moje Pentium M740 snižovat frekvenci. Prostě pořád běží na maximální frekvenci. Co z toho plyne, jednak spotřebovává relativně hodně energie a druhak se chladič může v obzvláště horkých dnech doslova zbláznit.
Tohle je rozhodně nejpřesvědčivější argument pro programování v Lispu, jaký jsem kdy slyšel.
Jak jistě víte, byl na webu zveřejněn návrh nového trestního zákoníku. Ministr spravedlnosti vyzval občany, aby zasílali na ministerstvo připomínky k návrhu - a až teprve po jejich zapracování půjde návrh k projednání do vlády a následně do parlamentu. Sice si nedělám velké iluze, že by zaslané připomínky měly vliv na konečnou podobu zákoníku, ale v každém případě by byla chyba této příležitosti nevyužít.
Konečně mám 'Master' kanál, na SoundBlasteru :). No asi nejsem sám koho to štvalo, a řešení je přitom jednoduché...