Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Markéta dorazila a hned je veseleji. Dovezla bábovku a zítra prý bude bramborák. Bramborák mám rád. Je zdravý. Je v něm česnek, ten zahání upíry a majoránka. Karel Zich svého času zpíval ...máš chuť majoránky lásko má, její vůni máš... a nekecal. Ženská, co voní po majoránce a mandlích dohromady, je pořádná ženská. Tak jsem si našel voňavou ženskou z velikýma očima. Měla by na ně mít zbrojní pas. Jo jo. Prohlíželi jsme fotky z Chile a Nového Zélandu. A taky nějaké fotky mých bývalých manželek. Ptala se na fotky bývalých milenek. Vysvětlil jsem ji, že ty bud na disk neskenuji, nebo je rovnou mažu. Nedělá to dobrotu. Manželky jsou únosné, milenky už tolik tolerované ne. Konečně stejně mi fota některých milenek mé drahé manželky popálily. Nějak jim vadily. Ony samozřejmě měly své památníčky pečlivě uschované, zřejmě že to asi z jejich hlediska byly opravdové lásky.
Tentokrát to budou takové krátké výkřiky do tmy. Pokud čekáte něco seriózního, přejděte na jiný blog.
Občas mě lidi okolo označí za Unixáře, Linuxáře, Gentooistu, Ubuntistu a spoustu dalších istů... potom zase někdo prohlásí, jací jsou Gentooisti blázni, Ubuntisti fanatici, Linuxáři elitáři, Unixáři fanatici, Pythonisti pohodlní, Rubysti geniální, atd, atd, ...
Minule jsem vyjádřil pochybnost nad tím, zda tohle moje dráždění hada bosou nohou bude mít nějaké pokračování, a jak se zdá asi bude ještě nejmíň jedno, protože jsem se stále ještě nedostal k přislíbené kompilaci instalaci vmware a ovladačů ATI. V tomto kuse se rozmazávám o problémech s balíčky.
... tak musí Kafka i Goethe ze škol...
Pravda, podle prohlášení mluvčí polského ministerstva školství je ty to autory stále povoleno číst. Moc nemají katolíci ještě zcela pevně v rukou. Zatím...
Na počátku bylo zcela neokecatelné, nepřípustné chování vůči dítěti. Ale obrátky jaké nabírá největší hit letošní - poněkud předčasné - okurkové sezóny jsou neuvěřitelné.
Našimi nástroji jsou počítače a kabely, elektřina a informace. Jsou to naše nástroje - nástroje, kterých si vážíme, nikoliv však pro potěšení, které nám skýtají. Vládneme jimi, abychom vytvořili společnost svobody, společnost spravedlnosti a společnost rovnosti. Svíráme klávesnici a myš, abychom pomohli pracujícím, kteří bojují za svou svobodu i svobodu ostatních.
Dovolte, abych se představil. S Linuxem jsem začal někdy v roce 1998, někdy na střední škole. Můj první nainstalovaný systém byl Red Hat "Manhattan", nicméně tehdy to pro mě nebylo použitelné. Primárním systémem na mém desktopu se stal až Debian asi 3 roky zpět. Teprve tento systém mi dal vše, co potřebuji. Před necelým rokem jsem přešel na Ubuntu a jsem jeho velmi spokojený uživatel dodnes.
Jak se přepnout na virtuální konzoli (Ctrl+Alt+F1) asi každý ví. Ovšem je možné se na ni přepnout i bez přepínání (např. pokud má člověk ne příliš stabilní ovladače grafické karty )?
Pokud někdo zná man screen
nazpaměť, asi se v následujících řádcích nic nového nedozví.
Tak jsem se taky dokopal k tomu, abych aktivoval svuj blog na ABCLinuxu. Vedl me k tomu padny duvod, a to sice: "Reinstalace meho starsiho notebooku"
Duvod:
- Acer 3023WLMi porizen s predinstalovanymi WinXP z druhe ruky od kamarada
- Instalace Ubuntu FF
- Zjisteni ze Acer neni to prave orechove pro moje potreby a beh Linuxu
- Porizeni HP Compaq nx7400
- Obnoveni puvodniho OS na Acer 3023
Letošní rok nám parné letní dny začínají poněkud časně. Připoměly mi jak se na mě kolegyně Hana koukala, když jsem loni počátkem léta požádal o zakoupení chladiče pod notebook. (Asi jako bych zrovna před ní spadl z višně) Nicméně, nebyla to žádná legrace. Už jsem totiž užíval v minulosti jeden skvělý notebook, který dojel po roce intenzivního provozu právě na to, že se mu upekl matherboard.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
BetaNews představuje žebříček 10 nejlepších novinek systému Windows Server 2008 oproti předchozím Windows. Je zajímavé podívat se, co v tomto ohledu nabízí GNU/Linux.
Právě jsem se rozhodl na operaci s účtem v eBance zkušebně testnout čerstvě zkompilovaný Konqueror-3.5.7 a s překvapením zjišťuji, že to konečně funguje už nejen pro pasivní prohlížení ale i pro aktivní operace s účtem. Nevím sice jestli to už nechodilo s předchozí verzí nebo jestli je to zásluha eBanky a ne vývojářů Konqueroru ale už nepotřebuji mít víc než jeden prohlížeč, teda krom Linksu a curl :-) Zkrátka spokojenost, Konqueror je king.
Ač jsem se zařekl, že nebudu zneužívat svůj blog ke kritizování MS, dnes udělám vyjímku.
Toto nemá být ani kritika, proto bych nerad flame diskuze. Jen sem umístím pár citácí ze světoznámých osvětových stránek laskavě sponzorované společností Microsoft.
Novější verze linuxového BOINC klienta (zhruba někdy od 5.8.15) již podporují spuštění webových prohlížečů kliknutím na tlačítka, která si po levé straně aplikačního okna (v rozšířeném zobrazení) definují projekty. Pro úspěšnou funkci těchto tlačítek je ale třeba mít nastavenou proměnnou BROWSER.
Tak jsem dnes po dlouhe dobe potreboval fish:// v KDE a koukam, ze nejspis nekde nekdo zapomnel pridat ikonku do baliku.
Nastala chyba při nahrávání fish://root@server/cesta: Proces pro protokol fish://server/cesta neočekávaně skončil.A v ~/.xsession-errors je jenom
Mohl byste nekdo s unstable debianem zkusit, jestli vam fish jede?
Potrebuju vedet, jestli je chyba u me, v debianim baliku nebo v konqueroru (nejmene pravdepodobne), abych pripadne poslal bug report.
$ python -c "from operator import div; print 1/reduce(div,map(float,open('/proc/uptime').read().split()))*100" 81.5713256172
Výše uvený skoro shellový skript počítá poměr idle-time vs up-time, tedy kolik času se počítač nudí od svého spuštění.
Doznívá cinkot zbraní diskuzní vřavy pod minulým motivačním úvodem, a já povzbuzen nečekaně obrovským zájmem o nabízené kapky esperanta, chystám se vám odhalit první krásné květy z podivuhodné zahrady esperantské gramatiky:) Nebojte, už končím s tou vzletností a jdeme na věc:)...
Proč se učit umělé jazyky jako esperanto, když se člověk může věnovat krásným, přirozeným a praktickým jazykům jako je hornolužičtina (hornjoserbsce). Lužicky se lze domluvit s několika tisíci lidmi v Sasku, Braniborsku, Libereckém kraji, možná části polského pohraničí a v nějaké vesnici v Texasu - to jsou čtyři státy a dva kontinenty!! :))).
Například takové názvy měsíců, hotová perla:
Psal jsem dnes Markétě mail. To nebývá zas tak nic neobvyklého. Markétě píši rád a často. Protože psaní mě baví. Vyprávěl jsem jí příběh dvou žen, které znám velmi dobře a zblízka. Obě mají společné několik věcí. Povolání a podobnou životní tragedii. Oběma zemřely děti. Jedna měla jediného syna a zbyla po něm jediná dcera. Ona kolegyně žije sama. Už není mladá. Druhá má ještě děti dvě a zemřela ji dcera. Sedmnáct let.
Po dvou měsících zase zpět ve studeném Londýnském bytě s nejistou vyhlídkou na práci a jistou vyhlídkou, že pracovat se bude muset. Život tu není levný, cestování není levný koníček a to nepočítám zloděje. Kupodivu ani v Africe život není levný, a to v tam žijí miliony lidí s příjmem jednoho dolaru a méně na den. Je mi záhadou, jak to dokážou.
Pro komunikaci mezi dvěma procesy je možné (kromě opravdové IPC) použít i sockety. V 1999 jsem s údivem zjistil, že TCP spojení má řádově větší režii než unixové sockety - pokud se dobře pamatuju tak v roce 1999 byl rozdíl i 100 milisekund. Protože opět potřebuju přehazovat data mezi dvěma procesy, zkusil jsem si změřit, jak jsou na tom počítače dneska.
Dobrý večer, možná už to víte, možná Vás to nezajímá, zničehonic se ve vodách internetu vyloupl server klikni.cz, kromě toho, že si ho asi nastavím jako domovskou stránku( rodiče jsou zvyklí na seznam.cz), má jednu moc hezkou věc: nabízí maily(gmail) a má nevyčerpáno spoustu hezkých adres, já ulovil df(počítačová ryba)klikni(tečka)cz, pokud máte vysněnu adresu a nevlastníte nějakou doménu, naskýtá se Vám příležitost. Doufám, že tím nikoho neurazím a že dobře pořídíte, budete-li chtít. Držím palce:)
Toto není reklama, jen jsem cítil nutkání se s někým podělit...
Tak jsem si včera chtěl ripnout jedno CD, vložil CD, spustil K3B: chyba, zkusím kaudiocreator a zase chyba.
Při čtení Poradny mě občas napadne jaká rada je asi ze všech nejvtipnější.
Zde mám jeden typ na vítěze.
http://www.abclinuxu.cz/forum/show/142038#3
Tomáš Znojmo
Tímto reaguji na tento zajímavý blogpost. V diskusi zaznělo, že by bylo dobré udělat benchmark. Jenže kdo by ho měl udělat? Tak jsem se nakonec rozhodl, že to zkusím. Myslím si, že následující údaje stojí za přečtení a zamyšlení.